Dokonalé městečko

Dokonalé městečko https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/530377/bmid_dokonale-mestecko-65a7b53db34ad.jpg 4 116 40

Dokonalí obyvatelé. Dokonalý horor. Když se Emě naskytne možnost bydlet v městečku vytvořeném pro hrstku vyvolených, zdá se, že se jí splnil životní sen. Každý však musí nejdřív projít přísným výběrovým řízením, podepsat smlouvu a dodržet pár zvláštních pravidel. A pak už je k dispozici vše, co si jen člověk může přát. Kdo by odolal? Po příjezdu na místo se však objeví řada znepokojivých událostí. Pod maskou dokonalosti a zářivých úsměvů se skrývá podivné tajemství. A odhalit celou pravdu se nevyplácí.... celý text

Gabetka
02.04.2024 4 z 5

Jako u každé zatím přečtené knihy této autorky, jsem si na konci pomyslela pouze: "no, to si snad děláš srandu"...
Autorka umí psát skvěle, trefně a úderně. Vůbec by mi nevadil větší rozsah, ale je možné, že by pak kniha nebyla tak dobrá. Takže budu čekat na další autorský počin.
Jednou bych chtěla s autorkou posedět a ty závěry s ní probrat :-)

Ondra_P
29.03.2024 3 z 5

Jak už je tu několikrát zmíněno, kniha by si zasloužil více stran, rozvinutější příběh a lépe uchopený závěr. I tak knihu hodnotím spíše kladně

annettka1098
28.03.2024 4 z 5

Prvních 80 stran knihy mi přišlo hodně zvláštních a absolutně jsem nechápa, proč to Ema dělá. Ovšem pak se začalo jednání Emy objasňovat a nedokázala jsem knihu odložit. Hodně mi to připomínalo knihy Stepfordské paničky od Ira Levina nebo Terapii od B. A. Paris (v tomto připadě bez protivné Alice). Autorka ve svém doslovu na obě knihy odkazuje a já jsem celý její příběh chápala jako takovou poctu právě Stepforským paničkám.

Kniha má velmi krátké kapitoly, takže děj plyne opravdu rychle. Nicméně velmi mě mrzelo, že celý příběh není více rozpracovaný. Nebyly vysvětleny ani zodpovězeny všechny otázky a vedlejší linky. Celý konec byl velmi uspěchaný a já bych mu klidně ještě dalších 100 stran dopřála.

OMBeautifulLife
28.03.2024 2 z 5

Zápletka s městem, kde žijí jen dokonalí lidé, už tu několikrát byla.
U Kateřiny v knize máte na začátku ještě sesterskou zápletku, o které bohužel nemůžu prozradit víc, abych vás neobrala o zážitek.
Jinak mi ta kniha přijde jako hrubý nástřel seriálu.
Každá kapitola by stála za další odbočku v hlavním příběhu, každá postava by si zasloužila více prostoru pro vysvětlení jejího chování.
Celou knihou se táhne napětí, ale pro mě byla super napínavá hlavně Odbočka v lesích od stejné autorky.
Tady jsem pořád čekala, kdy se teda začnu bát. Všichni byli tajemní jak hrad v Karpatech

ElikaBendova
27.03.2024 2 z 5

Bohužel úplně nejslabší kniha. Už i Jiné místo mělo prapodivný konec. Otázka zní, jestli si přečtu její další práci. Dokonalému městečku by rozhodně bodl nějaký čas navíc a nechat příběh zrát a dotáhnout ho do konce.

Peace
26.03.2024 2 z 5

"Čím blíž bydlí lidé vedle sebe, tím méně se stýkají."

Zvolené téma by určitě zasluhovalo mnohem více stran a tím i propracovanější děj, do kterého by se člověk dokázal snadněji vcítit. Takto vše jen klouže po povrchu.
Pro mě zatím nejslabší kniha od autorky, bohužel.

Aiden888
26.03.2024 4 z 5

Musím fakt pochválit námět. Jasně, už tu něco podobného bylo ve formě Stepfordských paniček a Don't Worry, Darling. Akorát že v tomhle případě na konci knihy zjistíte, že to celé má ke skutečnosti blíž než výše zmíněné tituly. Takže super, takových knih zas tolik není a neobvyklá témata mám moc ráda. Život ve městě, které na první pohled nemá chybu. K tomu hlavní hrdinka, která se do města dostává ne úplně čistým způsobem (ale uvěřitelným, což je taky příjemné, že to autorka nepřitáhla za vlasy). Jo a taky se mi vlastně líbí i rozsah knihy, na cesty ideální a čte se sama. Akorát ten konec byl takový zbrklejší, než bych čekala a i když jsem si ho přečetla dvakrát, stejně jsem ho moc nepochopila, tak třeba mi ho někdo ještě vysvětlí (?).

m2056
26.03.2024 5 z 5

Kniha je krátká začátek a více jak polovina se čte skvělé později příběh letí až příliš rychle tam bych uvítal více rozepsat příběh v městečku za mě dobrá kniha.

cleopatra11
25.03.2024 5 z 5

Parádní a čtivé, jen mi chyběl normální závěr....moc useknuté a neukončené..

Jane2016
19.03.2024 4 z 5

Kateřina Karolová, velmi oblíbená a známá česká autorka od které si vždy něco ráda přečtu. Její knihy s temnou a děsivou atmosférou jsou pro mě sázka na jistotu! Tentokrát ale autorka přišla s něčím úplně novým a já si tento „dokonalý horor“ musela přečíst!

Knížka je tenounká a velmi čtivá, takže pro Vás asi nebude překvapením, že jsem ji přečetla na jeden zátah. Prostředí městečka mě do sebe okamžitě vtáhlo a byla jsem zvědavá, co za tou všudepřítomnou dokonalostí vlastně je. Zápletka je boží, můžete se těšit na jeden skvělý game Changer. Jedna malá lež a co z ní může vzejít!

Sice jsem se nedočkala mnou očekávaného konce, ale věřím, že se máme v blízké budoucnosti na co těšit. Kateřina Karolová nás určitě ještě potrápí!

Knihu moc doporučuju, a to nejen Dokonalé městečko, ale i autorčiny předchozí knihy jako jsou například Odbočka v lesích nebo Jiné místo!

Áňa 998
18.03.2024 5 z 5

Za reading copy v rámci #spoluprace moc děkuji @albatrosmedia!
Občas mám momenty, kdy se ke mně knihy prostě dostanou a já si tím splním pomyslný cíl. Třeba tady, od autorky @katerinakarolova jsem nikdy nic nečetla, ale věděla jsem, že si musím něco přečíst. Dostala jsem možnost si přečíst její novou knihu ještě před vydáním a tím jsem si mohla odškrtnout v mojí hlavě další bod.
Nevěděla jsem moc co čekat, a název Dokonalé městečko ve mně vyvolával různé pocity. Obálka děsivá, něco mi ale říkalo, že se mám na co těšit.
Dokonalé městečko je útlá kniha a já se začetla hned na začátku. Příběh Emy čtenáře hned háže do vody a musíte plavat. Ale nebojte, rychle najdete tempo. Ze začátku jsem byla nemálo zmatená. Tápala jsem a snažila jsem se pochopit celý význam dokonalého místa...
Co se týká samotné Emy, ta se mi dostala pod kůži, prožívala s ní každý pocit!
Město do kterého se Ema dostává je perfektní. Vše funguje jak má. Člověk prostě existuje a strasti nepříjemné reality jsou zapomenuty. Stejně dokonalí jsou i obyvatelé. S nimi máme možnost v knize se blíže seznámit a já jsem si je dokázala rychle zapamatovat a to se mi často nestává.
Pořád mi ale vzadu v hlavě cinkal alarm, který říkal, bacha, tady něco nehraje. To se mi brzy začalo potvrzovat.
Líbily se mi moc ty části, kdy se dozvídáme, co pro Emu existovalo před včleněním do dokonalého města. Tyhle části bych zvládla i ve větší míře!
Kniha pro mě byla příjemným překvapením. Když už jsem si něčím byla jistá, ukázalo se, že je to jinak. Co se týká konce, ten byl strašně rychlý a nezlobila bych se za pár stran navíc. Ale čtenář zase může zapojit fantazii...
Kniha oficiálně vychází 14.3.2024, nenechte si jí ujít, nudit se nebudete!

katynka78
18.03.2024 5 z 5

Začnu tím, že už loni jsem se u sebe sama přesvědčila, že dovedu být kritická i k těm autorům, kterých si velmi vážím a že i ti moji srdcoví mě mohou v některém svém díle zklamat.
Nebojte, tak tady to není vůbec potřeba, jen jsem chtěla uvést, že kdyby mi ten příběh nesedl, tak bych to dokázala napsat, přestože každý o mě ví, že tuto českou autorku naprosto respektuju, obdivuju a kde můžu, tak ji vychvaluju.
A jsem tak ráda, že s tou chválou můžu pokračovat dál.
Mě totiž fascinuje, jak právě paní Karolová u mě dokázala svým psaním vyvrátit to, co jinak u knih nemám ráda (náznaky, pocit, že bych chtěla ještě další kapitolu) a přiznám se, že jen opravdu jen u ní mi to nevadí, protože moc dobře vím, proč to tak je a proč to tak píše a mně to obrovsky vyhovuje. A je to hlavně proto, že to, co potřebuji vědět, se vždycky dozvím a ostatní není tak podstatné. A tak to funguje i v reálném životě, nikdy nebudete vědět o všem a všech všechno, vždy vám zůstane nějaký otazník a nenaděláte s tím nic.
Ale k příběhu - no bylo to velké očekávání a hned 14.3.2024 jsem letěla do knihkupectví a knihu si koupila.
Víkend byl jasný a bylo to bezvadné. Mozkové buňky najely a já po celou dobu čtení uvažovala a kombinovala. Musím říct, že tím, že některé věci vím, tak mě napadly, ale opět to nevadilo, protože motiv postav mi nebyl znám a o to šlo.
Ale konec omáčky a jde se na věc.
V knize jde v první řadě o nový začátek v životě – nový start, v novém městě, domě, v nové práci. Jde o totální změnu dosavadního života. A jak to, tak bývá, tak si ty nové začátky každý vždycky malujeme narůžovo. V příběhu jsou v podstatě dvě hlavní postavy, na kterých to celé stojí. Obě mi byly určitým způsobem blízké – jedna milující řád a vše tak, jak má být, druhá chudák se jí nedařilo. V každé jsem se viděla. V tom příběhu je totiž navíc krásně vidět, jak se život dovede měnit – v jednu chvíli je vše v pohodě a najednou prásk a je malér. Zároveň je to možné i obráceně, dlouhou dobu malér a najednou prásk, přichází naděje a radost, které máte na dosah ruky. A kdo by po tom nesáhl, no ne? Já rozhodně!
A tak kráčíte po té nové životní cestě a koukáte a odkrýváte nejprve tu radost, ale následně zjišťujete, že ta původní růžová budoucnost má přeci jen šmouhy.
A vy jako čtenář začínáte ty šmouhy odkrývat a za mě jich tam bylo opravdu plno. A hlavně jsou to šmouhy aktuální, současné a žádné vycucané z prstu, jsou i nebezpečně reálné a nechci prozrazovat víc, ale paní autorce můžete opravdu věřit to, co píše.
Při čtení jsem občas doslova nestíhala ty přesahy a moje vlastní myšlenky, moje úvahy jely na plné obrátky. A to mě baví a moc za to děkuji. Nebudu prozrazovat, co všechno je v tom příběhu ukryto, protože zase – každý tam může vidět něco jiného a já vám svou vizi nutit nebudu, vždyť to nedělá ani sama autorka, ale věřte mi, zase to tam je! Právě její bravurní způsob navedení na hlubší zamyšlení je, že danou věc nepokrytě napíše do jedné či dvou vět, a pak jako by nic jedeme, pokračujeme dál v hlavní linii a vy si sami určíte, zda v té naznačené odbočce si vezmete něco pro sebe a nebo ne. A to je právě to kouzlo knih paní Karolové a teď jsem to práskla.
No nic, zas to mám dlouhé, ale za mě – příběh má krásnou myšlenku, ukazuje sílu lásky a to na více úrovních. A nezlobte se na mě, ale já to tam fakt všechno vidím a za knížku moc a moc děkuju.
Jo a ještě za Vršavu!!!!!

ivousekk
18.03.2024 4 z 5

Super to bylo. Knížky Karolové se mi líbí. Umí vyvolat pocit tajemna, napětí, které nutí číst dál. Stejně tak to bylo i v případě tohoto příběhu. Hezky postupně odhalujete, o co jde, v hlavě se vám rojí teorie... Jen ten konec. Nemůžu si pomoct, ale na tom by měla autorka ještě zapracovat. U všech příběhů se to rozjede, příběh má fajn tempo, které nenudí a konec je pak děsně zrychlený. Bum prásk, rychle to v pár odstavcích vysvětlit a hotovo.

Mona-Lisa
17.03.2024 4 z 5

Nemůžu jí upřít ne tak originální, jako spíš atraktivní nápad a odsýpavost děje především.
Celá je vystavěna na skoupém podávání informací a předpokládá dychtivost ze strany čtenáře záhadu rozlousknout.
Dokonalé městečko z názvu je zvláštní komunita v stylu Stepfordských paniček. Hodně mi to i připomnělo nedávný snímek- To nic, drahá.
Není to horor, ale takový jemný thriller, který způsobuje příjemné mrazení tím tajemnem, co hezky rozdmýchává. Přiznám se, že jsem až do konce nevěděla, o co v městečku jde.
Teď čerstvě po přečtení se ty dojmy poskládaly na 4 slabší hvězdy.
Chtěla bych víc momentů mrazení v zátylku, víc zneklidňujících malých dětí(znáte mě) a konec, ze kterého bych víc byla paf.

nonaim
17.03.2024 5 z 5

Četla jsem všechny knížky autorky a tato se mi líbí nejvíc. Všechny její knihy mají prvky mystery,ale tady mi přišlo všechno představitelné. A děsivé. Ne ve smyslu, že se při četbě budu třást strachem, ale spíš v tom, že se to vlastně může stát. A možná už brzy.. Je dokonalost opravdu smyslem našeho života? Myslím, že v každé touze po dokonalosti je něco patologického a děsivého. Pro mně určitě knížka, která má i jiný dosah. Dávám plný počet hvězd:)

jahlina
17.03.2024 3 z 5

Do knížky jsem se pustila s chutí, od prvních stránek mě zaujala a přečtenou jsem ji měla velice rychle. Námět mě hodně bavil a byla jsem zvědavá s čím nás autorka překvapí. V čem bude spočívat ten háček?
Bohužel mi přišlo, že se autorce nepodařilo na papír přenést dost znepokojivé atmosféry. Dovedu si představit, že pomocí hudby a filmového střihu by to, co je napsáno, dostalo šťávu. Ale z papíru to úplně nesálalo. Nevadí mi, když zůstávají některé věci nevyřčené a je na čtenáři, aby zapracovala jeho vlastní fantazie. Tady toho ale bylo vysvětleno opravdu dost málo. Celkově jsem měla ke konci dojem uspěchanosti.
Abych ale nekončila negativně. Knížka je napsaná čtivě. Líbí se mi autorky styl psaní i nápady. V české literatuře si určitě nachází své místo. Její další knížku si přečtu ráda.

nela3812
14.03.2024 3 z 5

Moje první kniha od autorky pro mě byla velmi příjemným překvapením. Od první strany mě pohltil zajímavý námět a svižný děj, díky čemuž jsem knihu přečetla za jediný den. S napětím jsem hltala každý řádek, ale i přesto si k celkovému pojetí neodpustím několik výhrad.

Příběh bych určitě nezařadila mezi horory, ale svým námětem se dost přibližuje psychologickým thrillerům. Pro oba zmíněné žánry je bohužel příběh až příliš stručný a postrádá detaily, které by čtenáři vtáhli do děje. Nedostáváme odpovědi na zcela základní otázky ohledně fungování městečka. Během čtení tak vyvstává nejen spoustu otázek, ale také nesrovnalostí. Nebála bych se přidat několik stran navíc a trochu té omáčky okolo, aby mohl čtenář načerpat atmosféru města a pochopit jeho pravidla.

Napětí by se od první strany dalo krájet. Jakmile však autorka začne přeskakovat v čase, napětí a zvědavost čtenáře se ještě stupňují. Nemohla jsem se odtrhnout a městečko mě pohltilo, včetně všech svých obyvatel. Bylo jich opravdu hodně, ale charakterově se dali celkem dobře rozlišit a mám pocit, že si každého z nich dokážu živě představit. Tady jsem ale trochu bojovala s tím, jak byli všichni tajemní – pořád mluvili o tom, že se něco děje, ale bylo to jen opakování stejných frází dokola. Atmosféru to sice krásně vykresluje, ale děj to nikam neposouvá. Až na několika posledních stranách se od jedné z vedlejších postav dozvídáme vyvrcholení celé zápletky. Je to až příliš rychle vyeskalované a utnuté.

No a nakonec hlavní hrdinka. Fandila jsem jí, a také jejímu skeptickému smýšlení. Ačkoliv se vrhla po hlavě do projektu, kterému evidentně vůbec nerozuměla, dokázala si zachovat klidnou hlavu. Nenechala se strhnout davem, ačkoliv jí vše servírovali na zlatém podnose. Měla vše, co by si jen mohla přát a o čem celý život snila, ale tušila že to stejně není to pravé. Velké sympatie, které však autorka opět velmi rychle utíná v závěru knihy.

Líbí se mi otevřený konec, který nabádá k zamyšlení nad účelem a funkcí celého městečka.

Hodnocení: 3/5

mag097
14.03.2024 2 z 5

Negativní recenze na knížky píšu fakt nerada, protože obdivuju každého, kdo dokáže několik týdnů/měsíců/let věnovat svůj čas jednomu příběhu a napsat knihu. Bohužel, platí zlaté pravidlo, že každá kniha má svého čtenáře a já tak u této knihy budu vybočovat z řady nadšených ohlasů.

Ema dostane příležitost bydlet v uzavřeném městečku pro hrstku vyvolených a vést tak (zdánlivě) dokonalý život. Bohužel, po příjezdu zjistí že to není tak dokonalé, jak slibovali propagační letáky....

Můj zásadní problém s touhle knížkou je její rozsah. Po tom, co jsem se dostala zhruba do třetiny knížky jsem věděla, že 248 stránek je pro tenhle příběh sakra málo. U příběhu tohoto typu mám ráda smysl pro detail, baví mě knížky s promyšleným světem, který čtenáři nedá prostor pro pochybnosti o fungování světa, který v knize vznikl. Bohužel, tady to podle mě celé plave tak trochu na vodě. Prostředí působí jak z amerického filmu, přitom v něm vystupují postavy s typicky českými jmény a já tak pořád musela přemýšlet, jak by toto v Česku mohlo/nemohlo fungovat.

U knihy jsem se taky těšila, že se u ní budu trochu bát a bude mi běhat mráz po zádech, protože je zaškatulkovaná pod mystery/horor. Označení psychologický román sedí, tyhle dvě ale vůbec. Je to škoda, protože tohle celé tak trochu podtrhlo celé moje zklamání z knížky. Když už nic, tak jsem se celou dobu těšila na nějakou děsivější a tajuplnou scénu, která ale nepřišla.

Knížka ubíhala v žánrově zaběhnutých kolejí a většinu příběhu jsem tušila, jak se to bude vyvíjet dál. Konec mi ale úplně vytřel zrak a překvapil mě. Musím uznat, že málokdy mě vývoj příběhu tolik překvapí, jako tomu bylo tady. Jestli to ale bylo dobře, to pořád vlastně úplně nevím.

Co se knížce nedá upřít to, je její čtivost. Je to čtivě napsaná jednohubka, kterou dáte za dva večery.

Ctenar1202
14.03.2024 5 z 5

Ema je mladá žena, která se rozhodne udělat tlustou čáru za svým dosavadním životem a rozhodne se přestěhovat do městečka, kdy musí každý obyvatel projít výběrovým řízením a podepsat spousty papírů, které ho opravňují k tomu, aby mohl užívat dům v městečku, které je určeno jen pro vyvolené. Ema je nadšená z toho, jak jsou k sobě obyvatelé milí, laskaví, ale postupem času zjišťuje, že ne vše je zalité sluncem. Občas jí přijde, že se obyvatelé chovají zkratovitě či nepřiměřeně dané situaci. Přesto se snaží nenechat si kazit nadšení z nového života. Navíc ona sama skrývá tajemství a doufá, že nebude nikdy prozrazeno.

Knížku jsem přečetla na jeden zátah. Nešlo se od ní odtrhnout a na konci jsem si říkala, že autorka opět bravurně zakomponovala psychologii a určitou problematiku (nebudu samozřejmě blíž specifikovat) a vznikl dokonalý psychothriller. Napětí od první do poslední stránky, které vás nenechá vydechnout a nebudete chtít přestat číst. Celou dobu jsem si říkala, že jsem podobnou knihu už četla, ale kdepak, Kateřina v druhé polovině zacílí zcela jinak a vy čtete s otevřenou pusou. Snažíte se rozklíčovat celou problematiku, protože dokonalé městečko je jen špičkou ledovce. Před Kateřinou smekám, protože na její knihy musí být čtenář naprosto soustředěný, ale pak dostane skvělý čtenářský zážitek. Všem, kteří mají rádi napětí tuhle knihu doporučuji.

EvikU.
14.03.2024 5 z 5

Tohle jedna z knih, kterou dáte na jeden zátah. Ze začátku malinko tápete, než se autorka dostane k jádru pudla. To je ale jen malá chvilka jako u každé knihy. Pak vás kniha vcucne a jedete.

Prožíváte všechny pocity s hlavní hrdinkou Emou. Nadšení, strach, nejistoty, tápání, radost, osamění, překvapení,...Je to sen nebo skutečnost? Ráj nebo horor? O co tam jde?

Ema prožívá různé pocity, všude jsou kamery, cestu, jídlo, spaní, vstávání, léky, vše je řízené robotem. Může odbočit z vytyčené trasy? Nežádoucí. Chová se divně. V Dokonalém městečku je každý šťastný, veselý, plný energie. Vyhovuje jim přikázaná cesta plná životní energie a zdraví. Čímž je cvičení, zdravé stravování,...

Jenže za tím dokonalým pozlátkem se děje něco, z čeho mají někteří strach. Je nakonec všechno dokonalé nebo je to dokonalý horor? A objeví Ema pravdu? Knihu opravdu neodložíte. Vytříbený styl psaní autorky vás svým příběhem pohltí. Ale co ten konec? Jakože uf, maličko useknutý. Já potřebuji víc stránek? Nevypadly žádné? Chystá se druhý díl? Knihu doporučuji!!!

horory

Kateřina Karolová