Encyklopedie mytologie germánských a severských národů
Jitka Vlčková
Slovník mytologie germánských a severských národů. Knížka se soustřeďuje na rozlehlou geografickou oblast osídlenou v minulosti germánskými kmeny (pevninská Evropa, Skandinávie, Britské ostrovy a Island) a doplňkově se zabývá i Finskem, které do oblasti geograficky náleží. Hesla se zabývají prameny, z nichž se mýty rekonstruují, ale především jednotlivými bohy a mytologickými postavami pro nás podivuhodného a cizího panteonu.... celý text
Přidat komentář
Jeden z nejkompletnějších lexikonů na dané téma, u nás zatím prakticky ojedinělý.
Velký přínos knihy vidím v zakomponování finské mytologie, kosmogonie a antropogonie, která není zbytku Evropy (snad s vyjímkou Estonska) až tolik známá. Povězte, kdo z vás kdy slyšel o bohu Ukkovi, podsvětí Tuonele nebo hrdinovi Ilmärinenovi?
Knihu jsem se rozhodla přečíst zejména kvůli předmětu Vikingové, jelikož nám bylo předesláno, že je v ní výčet jmen, která se často objevují v rámci přednášek a je i nich uvedená i základní charakteristika a historické spojitosti.
Ve faktických ohledech kniha absolutně splnila má očekávání a rozšířila mé obzory. Je doplněná i fotografiemi a obrázky, aby podpořila konkrétní představu nebo atmosféru. Nicméně, je koncipována jako encyklopedický přehled, totiž působí dost nudně. Ovšem, pokud nepotřebujete nějaké příběhové podkreslení, zpracování a množství informací Vám bude vyhovovat.
Sestavit tuto encyklopedii musela být pořádná makačka vzhledem k mnoha nejasnostem a nesrovnalostem severské mytologie. O to víc se tato práce cení. A pokud by se někdo chtěl oddat základům severské mytologie, není špatné začít tady.
Jak už tu bylo napsáno - pokud chcete vědět něco bližšího o mytologii skandinávských národů a Germánů, knihu si určitě přečtěte. Krom pár úvodních stránek o severské mytologii jako takové je kniha psána formou abecedně seřazených hesel s podrobným popisem o co se jedná a případným odkazem na další hesla navazující. O mytologii Seveřanů jsem už v minulosti něco načetl, ale přesto jsem zde narazil na velké množství informací - a například o Finech jsem nevěděl téměř nic. Kniha obsahuje i fotografie a ilustrace mající vztah k textu.
Autorovy další knížky
2006 | Encyklopedie mytologie germánských a severských národů |
1995 | Evropa v proměnách staletí |
2002 | Encyklopedie keltské mytologie |
2018 | Kožlany. Stručné dějiny města a významné stavby |
2011 | Metodické principy přípravy nominací k zápisu na Seznam světového dědictví UNESCO a zásady uchování hodnot těchto statků |
Možná trochu nostalgicky doplňuji komentář ke knize, která pomáhala formovat můj raný zájem o severskou mytologii. Vlastně byla jedna z prvních, co jsem si na tohle téma koupil. Jedná se o klasickou encyklopedii, v úvodu jsou dva krátké komentáře uvozující severskou a germánskou mytologii a mytologii finskou, která je v mnohém dost odlišná. Následuje vlastní slovník hesel. Ten obsahuje množství známých, méně známých anebo zcela neznámých pojmů. Od čistě mytologických, náboženských a kosmologických, souvisejících s legendami stvoření světa a konce světa, přes výčet bohů, dalších bytostí, neviditelného lidu, legendární hrdiny a krále, dále pochopitelně pojmy historické, kulturní a mnoho a mnoho dalšího z různých oblastí. Po grafické stránce je kniha nepřekvapivě plná parádních severských motivů, fotografií artefaktů, ale též třeba mapek souvisejících s výkladem, a dalších obrazů souvisejících s tím, či oním heslem. Je třeba uznat, že některé výklady a interpretace legend se od vydání posunuly. Stran současného poznání zde lze odkázat na fenomenální "Děti Jasanu a Jívy" od Neila Price. Přesto se v knize dodnes dá s radostí listovat, sem tam si přečíst jedno nebo druhé heslo, a stále nacházet něco nového.