Fany byla při tom

Fany byla při tom https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/423554/bmid_fany-byla-pri-tom-JYd-423554.jpg 4 21 21

Píše se rok 1989 v Lipsku a Fany se obrátil svět vzhůru nohama. Když se po letních prázdninách vrátí do školy, zjistí, že její kamarádka Sophie nenastoupila. A co hůř? Není jisté, jestli ji ještě někdy uvidí. Učitelé jsou tajemní a rodiče se jí snaží vysvětlit, proč někteří spolužáci zničehonic s rodiči odcestovali, Fany to ale pořád nejde do hlavy. Proč by někdo stanoval u hranic a čekal kdoví na co, když může chodit do školy nebo do práce? Fany je svědkem událostí bouřlivého podzimu, a když se jako zázrakem otevřou hranice do západního Německa, vydá se i ona se svou rodinou na velkou cestu.... celý text

Literatura světová Pro děti a mládež Příběhy
Vydáno: , Pikola

Fritzi war dabei: eine Wendewundergeschichte , 2009

jonasr1
26.04.2024 4 z 5

Já byl při revoluci ještě menší než Fany. Věřím, že aby si člověk užil, měl by se orientovat v historických událostech. Stylizace textu mi úplně nesedla. Ovšem důležitější je, co na to děti. Snažil jsem se text doplňovat vysvětlováním, ale musím si také doplnit vzdělání. Nebo je možné prostě jen číst a nechat v tom děti trochu zmatené, stejně jako byla Fany. Není to lehké téma a myslím, že autorka se s ním poprala zdařile. Asi zkusím někde najít i ten film, který se tu v komentářích zmiňuje.

Nikola086
25.11.2023 4 z 5

Knihu jsem musela objednat po zhlédnutí filmu. Kniha je o dost jiná než film, ale rozhodně má pořád co předat nejen dětem, ale i dospělým. Kniha je psána pohledem malé Fany, která musí velmi rychle pochopit události roku 1989. I přesto, že se jedná o silné téma, tak je kniha pro děti napsána opravdu geniálně a rozhodně zaujme i svou grafikou.

broskev28
17.03.2023 4 z 5

Koupila jsem tuhle knihu do naší knihovny v době, kdy stála pakatel (70 Kč), a doufala jsem, že by se z ní děti mohly něco zajímavého dozvědět. I pro mě, která jsem tu dobu zažila, byly některé věci neznámé; v Německu rok 1989 zkrátka probíhal trochu jinak.
Moc mě překvapilo, když jsem zjistila, že o knihu je veliký zájem a jde takříkajíc z ruky do ruky, včetně rezervací. Stačí, aby si ji přečetl jeden šikovný malý čtenář - v našem případě to opravdu byl klučina - a školní tamtamy jeho hodnocení spolehlivě doručí do těch správných, zvídavých oušek.
Takže já určitě doporučuju!

Lukina155
09.02.2022 4 z 5

Moc pěkná knížka. Ale! Tady výjimka potvrzuje pravidlo. Film byl ještě o mnohem mnohem lepší. Určitě je dobré číst knížku společně s dětmi. Spoustu z toho si dnes neumí představit. Je potřeba jim mnohé dovysvětlit.

Zmiu
16.01.2022 5 z 5

Skvělá knížka. Neumím posoudit, co jí řeknou dnešní děti, nicméně já jsem byla tehdy ve stejném věku jako Fany, tak jsem si čtení moc užila.

Heyhey
22.11.2020 5 z 5

Tak tahle kniha mě fakt dostala. Věděla jsem o ní delší dobu a šetřila si ji na 17. listopad. Vůbec jsem nepřemýšlela, že "revoluce v 89" byly i v jiných státech Evropy. Skvěle napsané! Bez zlehčování a bez patosu a přitom přístupně a srozumitelně pro děti. Až mi šel mráz po zádech. Prosím, více takovýchto knih mezi čtenáře!

vevu.
13.05.2020 4 z 5

Prostřednictvím příběhu Fany můžeme dobře dětem osvětlit, co se dělo v podzimních měsících roku 1989, co to znamenalo emigrovat nebo kdo byli tajní agenti. V návaznosti na příběh se dají s dětmi vést dlouhé diskuze.
Rozhodně doporučuji.

revoluce rok 1989