Nitranská brána smrti

Nitranská brána smrti
https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/295195/mid_nitranska-brana-smrti-Ayr-295195.jpg 4 393 393

Při vojenské výpravě do Horních Uher se vojskům Přemysla II. Otakara podaří obsadit Nitru. Správy města se ujímá zástupce českého krále Oldřich z Chlumu. Jednoho rána se na Dolní bráně najde oběšené tělo kanovníka nitranské kapituly. Městem se šíří panika, neboť je tato brána považována za prokletou. Před lety v ní zahynula žena obviněná ze spojení s ďáblem. Stopy vedou ke kostelu svatého Jakuba, jenže než se je podaří ověřit, objeví se v bráně oběšený farář tohoto kostela. Oldřich z Chlumu má tři dny na odhalení a usvědčení zločince.... celý text

Detektivky, krimi Literatura česká Historické romány
Vydáno: , MOBA (Moravská bastei)

Nitranská brána smrti, 2016

Marcik7
02.09.2024 4 z 5

Trochu složitější pátrání, pro mě trochu nepřehledné vzhledem k tomu, že se zde na malém prostoru nacházel klášter, kapitula a dva kostely. Několik mrtvol, některé i bez hlavy, ale Oldřich z Chlumu s pomocí Oty a tentokrát i Diviše vyřeší i tento zapeklitý případ na nitranské půdě.

klarence
20.08.2024 3 z 5

Opět pohodové čtení na dovolenou.

jarin58
10.07.2024 4 z 5

Příjemná oddechovka,vekteré si pan Ondruška drží svůj standard.Složitý příběh ve kterém ale slaví opět úspěch Oldřichova neúprosná logika s pomoci svých pomocníků.

Luigi1
18.05.2024 4 z 5

Rád jsem si přečet i další díl

Avinea
22.03.2024 4 z 5

(SPOILER) Vyprávění s mými oblíbenými hrdiny mě opět nezklamalo. Svižné, zábavné i stran historie poučné. Tentokrát se musí vyšetřovatelé - až na panoše Otu - vypořádat i s úskokem veverek :-) Jediné, za co dávám hvězdičku dolů, je to, že mi po přečtení knihy není jasné, k čemu tedy ti zloději relikviář chtěli. A vraždy jen nebo hlavně kvůli zametení stop a zmatení vyšetřovatelů mi přišly jako šroubované rozuzlení. Ale celkově se tento příběh Oldřicha z Chlumu řadí k mým oblíbeným.

Lenka4
04.03.2024 4 z 5

Pěkně spletitý příběh. Vypustit několik pátračů různými směry je těžší na koordinaci, ale děj tím získává spád a svižné tempo.

Maki229
09.01.2024 5 z 5

Pěkné počteníčko pana Vondrušky nás tentokrát přivede do slovenské Nitry, součástí tehdejšího Uherského království. Oldřich z Chlumu s pomocníky se musí popasovat nejen se zločinci, ale také s nedůvěrou místních lidí v právě dobytém městě vojskem krále Přemysla II. Nakonec vše rozluští a my čtenáři si přijdeme na své.

drakamena
20.12.2023 4 z 5

Zase trochu něco jiného, tentokrát Oldřich vyšetřoval na Slovensku. Líbilo se mi zapojení Heidenreicha, který z dřívějška stále nemůže vystát hříšníka Otu. Tady se ukázalo, že Heidenreich je vcelku fajn chlapík a zamlada byl stejný proutník jako Ota, ha! Legrační byla i frustrace nitranského rychtáře. Když navrhl, že si půjde sám sednout do vězení a oni ať si v jeho městě dělají, co se jim zlíbí, což už stejně dělají, musela jsem se zasmát. A veverky! Nesmím zapomenout na veverky, nejodpornější zvířata v křesťanském světě!

Datr1
15.09.2023 5 z 5

Krásné, čtivé, jako vždy

eltondo
23.12.2022 3 z 5

Příběh zamotaný až nepřehledný. Dokonce několikeré použití dvojníků. Zajímavé ovšem bylo chování obyvatel města a jejich vztahy k dobyvatelům před, během a po obléhání.

Ulala
17.03.2022 5 z 5

Tuto sérií pana Vondrušky jsem si oblíbila a tento díl byl z těch lepších. Tak mohu pouze napsat, že Nitranská brána smrti se mi líbila.

olívoil
14.02.2022 5 z 5

Opět pan Vondruška nezklamal. Bylo to tedy hodně zamotané a pomalu jsem se ztrácela ve všech těch postavách. Co mě dostalo, bylo to, že jsem vůbec neodhadla hlavní pachatele. Super

PREBURDA
06.11.2021 5 z 5

Tento díl pana Vondrušky, patří k těm více zdařilým. Aspoň za mě. Opravdu čtivé, detektivně zamotané, vyřešení překvapivé. A hlavně děj se odehrává na Slovensku, než většina knih převážně v Praze a nebo na Bezdězu.

Malarkey
13.10.2021 4 z 5

Hned z kraje musím říct, že pan Vondruška v této sérii opět nabídl originální atmosféru pro jeho již klasický historický příběh. Tentokrát z prostředí dobývaného a dobytého slovenského města Nitra, které skrývá poklady a na ty poklady shodou okolností zrovna někdo má chuť. Příjemné čtení, i když opět trošku komplikované, především v množství postav. Bavilo mě ale číst si o městě, prohlížet si mapu středověké Nitry a porovnávat ji se současnou turistickou mapou. Docela rád bych se tam i podíval. Nicméně vše ostatní je tedy víceméně tradiční. Oto tu standardně obskakuje slovenské rošťandy a Diviš tu opět figuruje jako poctivá vojenská vyplašenka. Celkově vzato opět nesmírně příjemné a poutavé čtení.

Arev122
04.06.2021 4 z 5

Pohodové oddechové čtení jako málo napínavá, ale čtivá historická detektivka.

hana4834
27.01.2021 4 z 5

Z počátku se mi do knihy nechtělo vůbec pouštět. A taky mi trvalo než jsem se zacetla ale pak dobrý hlavní postavy se mi libili

Turlogh
17.10.2020 4 z 5

Takže další přečtená Vondruškova kniha... Příběh jest dobrý, ale právě, že jen dobrý, protože hlavně první půlkou knížky jsem se dosti pomalu a pracně prokousával, dokonce jsem (a to se mi nechce ani u knihy tohoto autora věřit) byl schopen a ochoten knížku o půlnoci odložit a nechat si její dočtení až na ráno !!! To u mě a těchto knížek věru nebývá zvykem. Nicméně, musím uznat, že závěr příběhu byl lepší, akční a docela napínavý, takže můžu dáti v hodnocení alespoň ty čtyři hvězdy, Ale musím říci, že už jsem četl od pana Vlastimila opravdu povedenější romány. Howgh.

Art82
20.09.2020 4 z 5

Jeden z povedených dílů této série. Prostě krásná oddechovka.

marimari
07.04.2020 4 z 5

Série Hříšní lidé Království českého se mi líbí, ani tato kniha nezklamala.

Ahink3105
21.02.2020 2 z 5

Z díla pana Vondrušky mám raději epopeje, ale občas si jako únik do dávných dob přečtu i některou jeho detektivku. Dávám přednost Oldřichovi z Chlumu před panem z Dobronína. Nitranská brána smrti se mi moc nelíbila. Děj mi přijde příliš komplikovaný a překombinovaný, všude je moc prelátů a pachatel je velmi nepravděpodobný.