Iluze optimismu
Tali Sharot
Ačkoli o sobě rádi přemýšlíme jako o racionálních bytostech, které zvažují pro i proti, současný neurovědecký výzkum a společenské vědy naznačují, že spíše než realisté jsme vrozeně předurčeni k tomu být optimisté. Obyčejně očekáváme, že věci dopadnou lépe, než jaký se nakonec ukáže být skutečný výsledek. Silně podceňujeme možnost, že bychom se mohli rozvést, ztratit práci nebo mít diagnostikovánu vážnou nemoc. Považujeme své děti za výjimečně nadané a velmi přeceňujeme pravděpodobnou délku našeho života. (zdroj: dybbuk.cz)... celý text
Literatura naučná Psychologie a pedagogika
Vydáno: 2013 , DybbukOriginální název:
The Optimism Bias: A Tour of the Irrationally Positive Brain, 2011
více info...
Přidat komentář
Kniha o tom, že optimismus je vlastně evoluční nutnost. Realisty jsou podle autorky jen lidé s klinickou depresí. Kniha je zajímavá a přináší názory stojící za zamyšlení.
Překlad pokulhává. Používat při zmínce o útocích na budovy Světového obchodního centra datum ve formátu 9.11.2001 mi nepřipadá jako nejlepší nápad. Třešničkou na dortu je "kámen filozofů".
Perfektní kniha. Ke konci se to už hodně opakovalo a v podstatě už to bylo jen o tom samém, ale větší polovina byla vážně zajímavá a čtivě napsaná. Pět hvězd.
Kniha popisuje, že optimismus se v evoluci musel nutně vyvinout a v mnoha ohledech je dobré být iracionálně optimistický (a proto taková většina lidí skutečně je). V tom má autorka pravdu a přináší na to jednoznačné důkazy. Na co však autorka zapomíná je to, že každá lež, byť ji využíváme a slouží nám, nás nakonec může dohnat. Tak nám optimismus a víra v to, že jsme lepší, než jsme a v naše vítězství možná pomůže v evolučním boji s ostatními, ale může nás naprosto potopit například v případě globálních problémů, na jejichž řešení nás evoluce nemohla vybavit.