Mikropočítačová revoluce
Pavel Tronner
Bez moderních mikropočítačů, ať už v podobě stolních PC, notebooků, tabletů, nebo dokonce chytrých telefonů si nedokážeme dnešní život už představit. Denně je používají miliardy lidí. Přitom jejich zrození a vzestup nastaly během pouhých pár desítek let a je až neuvěřitelné, jak se za tu dobu proměnily. Předkládaná kniha není jen popisem technického vývoje, je to především příběh lidí, kteří tuto revoluci rozpoutali - kutilů, techniků, programátorů a manažerů. Lidí, jako byli Steve Jobs, Bill Gates, Steve Wozniak, Jack Tramiel, Clive Sinclair a celá řada dalších.... celý text
Přidat komentář
Docela dobrá knížka o vývoji osobních počítačů, ale zbytečně stručná. Mám dojem, že se autor s redaktorem nedokázali domluvit, co to vlastně píšou a pro koho. Koncepce knihy je spíš o vývoji celých platforem.
Pro počítačové nadšence určitě super, ale myslím, že zrovna oni by ocenili víc technických detailů. Po hardwarové stránce je to slabé. Kniha si všímá jen základních procesorů, které jednotlivé platformy používaly v době vzniku.
Ostatnímu hardwaru se kniha prakticky nevěnuje. Jednou je zmíněna sběrnice ISA, ale třeba obyčejná PCI vůbec. Nemluvě o specialitách jako VL-BUS nebo PCI-X. Nebo aspoň příchod AGP. To je škoda. Zbytečné mínus.
Větší prostor je zde věnován operačním systémům. Ty jsou totiž základem a největším rozdílem mezi různými platformami. Celý příběh se pak postupně stává historií firmy Apple, Microsoftu a jejich zakladatelů.
I tak to nějak nestačí. Pořád mám problém pochopit jak zvládli dva Stevové vybudovat dnes obrovskou korporaci. A jak se z Gatese mohl stát kdysi nejbohatší člověk světa. V knize zoufale chybí aspoň 50 stran.
Jinak se to i přes zmíněné nedostatky výborně čte. Výklad je možná trošku chaotický, ale to je dané nepovedeným konceptem. Všechno končí příchodem Windows XP, které jsou označeny za milník, od kterého se toho už moc nezměnilo.
Tady je cílový čtenář pevně daný, takže koho počítače nezajímají, toho to může těžce minout. Co mě taky zaráží… sleduju snad všechny HW weby (cnews, diit, ddworld, svethardware, pctuning, atd.), ale o této knize jsem nikdy neslyšel… Na konci je kapitolka o vývoji PC v bývalém Československu. Doporučuji. 85%
Toto se povedlo. Strašně mi to sedlo a bavilo mě to. Jsem hardwarový fanoušek a o počítačích si čtu každý den, takže pro mne perfektní.
Vznik počítačů takhle v souvislostech a chronologicky pěkně přehledně a stručně. Bohužel pro mne stručně až moc, velmi mi chyběly některé věci, např.: není tam jediná zmínka o AMD, vznik internetu byl jen lehce zmíněn, nedozvíme se nic o čipech používaných v 90. letech, nebylo řečeno nic o grafických společnostech a škoda, že Linux byl zcela vypuštěn.
Jako úvod do mikropočítačů to ale bylo skvělé. Fanouškům IT doporučuji.
Historie mikropočítačů, tzn. počítačů, které bylo možné položit na stůl, je poměrně mladá. Všechno to začalo někdy v polovině 70. let. Autor se zabývá, jak vývojem mikropočítačů, tak taky jak to probíhalo ve vývoji konzolí. Velká část je ale věnovaná i softwaru. Pokud si tedy chcete ujasnit, jak to vlastně bylo s tím Altairem, Atari, Sinclairem, Commodorem, Intelem, Windows, prvními tabulkovými a textovými editory, Macintoshem, IBM, Basicem, Amigou nebo třeba českým Didaktikem, tak tohle je přesně pro vás. Vzhledem k rozsahu knížky autor samozřejmě nemůže jít příliš do hloubky, ale vše je napsáno svěží zábavnou formou, a opravdu můžu doporučit.
Vcelku pěkné počtení o počátcích počítačů. Trochu mě mrzí opomíjení Linuxu a příliš textu o Apple (Jobsovi).
Jedinečná a veľmi dobre napísaná kniha. Uvítal by som voľné pokračovanie o podrobnostiach.
Po prečítaní som si pozrel autorove články na rôznych portáloch. Určite by som si kúpil knihu o génioch, vďaka ktorým sme sa dostali tam kde sme, venovať im po jednej kapitole. Začať pred naším letopočtom a pokračovať.
Bolo by to pútavé čítanie. Stačilo by prepojiť už existujúce články autora.