Román pro muže
Michal Viewegh
Rafinovaná kompozice, rychlý dějový spád, slovní a situační humor a v neposlední řadě i autorova schopnost empatie jsou už tradiční zárukou čtivosti jeho knih. Tentokrát je k přednostem Vieweghova psaní nutno přičíst i nekompromisní ráznost, s níž v románu otvírá dveře „třinácté komnaty“ mužského světa. Dobovou kulisu románu tvoří autentické výroky bývalých i současných českých politiků a nejvyšších státních činitelů, které z této fiktivní „pánské jízdy“ chtě nechtě dělají trpký příběh nás všech… Román pro muže je dvacátou knihou Michala Viewegha. Možná proto je nejen knihou o ženském zklamání ze světa řízeného přestárlými kluky, ale také bilancující, mnohdy až sebeironickou reflexí úspěšného spisovatelství. ... celý text
Přidat komentář
Bylo to čtivé, ten rozsah dost mi vyhovoval. Za jeden den pročteno. Nemám moc co vytknout. Sice to není nejkvalitnější počin české literatury, ale na pobavení víc než dostačující:)
Mně se to moc nelíbilo. Čtivé to bylo, ale děj ani přeskakování na kapitoly o autorovi mně nezaujali. Film si pamatuju matně - řekla bych, že vidět film je lepší než strávit čas s touto knihou.
Jedna hvězda za snahu. Vieweghovi knihy jsem měla ráda (ale to jsem byla o dost mladší). Tohle je opravdu brak. Bez děje, bez humoru, dialogy mimo realitu. Již nikdy víc. Film jsem neviděla a ani to nemám v plánu.
Knihu jsem četl ať teď i když znám film Kniha je o hodně lepší dobře se četlo jen co mě vadilo to bylo vždy kapitola do duše autora.
Dobře se mi to četlo. Viděl jsem napřed film, a kniha byla lepší.
Škoda, že se autor nedokáže vykašlat na kritiky a pořád se do nich naváží. Myslím, že to nemá zapotřebí.
Mě se to líbilo. Má to nápad, švih, je to hodně k zamyšlení. Klasický, typický Viewegh.
Jako mnohé jiné Vieweghovy knihy, i takhle má zápletku, která vás naláká ke čtení, zajímavé hrdiny, děj rychle dosýpá, je to čtivé, vtipné a místy správně ironické. Jenomže pak z toho začne až příliš čouhat autorovo ego, neomylnost a sebestřednost, což bohužel stáhne celkový dojem dolů.
Filmové zpracování je, stejně jako u jiných Vieweghových adaptací, bezkonkurenčně lepší.
Přečteno během 24 hodin. Čte se to dobře a občas se čtenář i pobaví nad hláškami, které byly často použity i pak ve filmu. Nicméně film se mi líbil více. Obvykle se to nestává, ale zde mi přišlo, že byl film propracovanější a v knize se naopak autor postavám tolik nevěnoval a celkový popis děje mi přišel dost povrchový. Je to zkrátka průměrné čtení, nezklame ani nepotěší. Nicméně autor určitě není špatný a ještě od něj něco zkusím.
Mám pro tohoto autora slabost, i když je už pro mnohé vyčpelý. Myslím si, že stylisticky píše velmi dobře. Přestože jeho romány jaksi ustrnuly a nepřináší žádná nadčasová nebo alespoň současná témata, dají se číst jako oddychová literatura, která člověka neuráží odfláklým stylem. Román pro muže je zajímavá mozaika podivných mužských charakterů.
Neodolala jsem a knihu koupila ve výprodeji za symbolické 4,-,
trefné čecháčctví jako účastníci zájezdu, výchova dívek v Čechách nebo báječná léta pod psa .
Viewegh je další z českých autorů, kteří mě nezaujali a v tomto případě radši sáhnu po filmu. Přečteno několik knih, ale žádná mě bohužel neoslovila.
Knihu jsem našla v knihbudce a tak jsem se rozhodla ji zkusit. Je pravda, že se kniha čte rychle, je jednoduše napsaná. Bylo to takové pohodové čtení, které už není potřeba opakovat.
Jako první jsem viděla film, takže jsem si představovala postavy z filmu. Štvaly mě tam části s Vieweghem, ty tam pro mě byly naprosto zbytečný a ani ty úvody u kapitol mě nějak nenadchly. Knížka průměrná, ale na zabavení cesty metrem to stačilo... Takový překombinovaný děj, ale díky Cirylovi, kterýho hrál Donutil, tak to bylo taky o trochu lepší, když jsem si ho představovala
Další autorova kniha, která v jeho případě jen potvrzuje, že kvalitu své tvorby kvantitou nedožene - další dost podprůměrná záležitost.
Viewegh umí výborně psát, ale je to bohužel postupně slabší a slabší. Začínají mu chybět témata.
Autorovy další knížky
2002 | Báječná léta pod psa |
2006 | Účastníci zájezdu |
2010 | Biomanželka |
1994 | Výchova dívek v Čechách |
2011 | Mafie v Praze |
Další spíše podprůměrná kniha Viewegha, která jenom potvrzuje fakt, že kvantita (rozuměj počet vydávaných knížek) ještě rozhodně nemusí znamenat kvalitu. Knížku jsem onehdy objevil v knihobudce, a protože jsem jsem předtím viděl docela zdařilý film, rozhodl jsem se dát ji šanci. Musím říct, že filmové zpracování je rozhodně o hodně lepší než kniha samotná. Román s dost plytkým snadno předvídatelným dějem se spoustou naprosto zbytečných a samoúčelných vulgarismů nezaujme ani literárním zpracováním. Občas se člověk sice trochu pousměje, ale to je asi tak všechno, víc od toho ani nelze očekávat. Příliš nedoporučuji ani na ukrácení dlouhé chvíle, je mnoho lepších zábavnějších knížek.