Preludia & nokturna

Preludia & nokturna
https://www.databazeknih.cz/img/books/69_/6908/bmid_preludia-a-nokturna-5Jo-6908.jpg 5 674 674

Sandman série

Sandman, velký Morpheus, pán snění, je při nešťastném magickém obřadu uvězněn na Zemi. Po letech se mu sice podaří ze zajetí dostat, nabírá síly a pomalu dává své království dohromady, ale ještě ho čeká dlouhý boj o své symboly moci, než jejich noví majitelé nadělají více škody.

Literatura světová Komiksy Fantasy
Vydáno: , Crew

Preludes & Nocturnes , 1995

evismaior
05.06.2024 4 z 5

80% - od Gaimana jsem toho četla nemálo, ale proslulé komiksy se Sandmanem mě zatím kupodivu míjely. Tyhle začátky (kde on sám přiznává, že to nebylo úplně ono) mi sice s ohledem na to, jak znám jeho spisovatelské umění, připadají trochu neobratné, ale atmosféru těmhle prvním osmi příběhům upřít nemohu.
Samotná postava Sandmana (hrdiny DC univerza, kterého si Gaiman přetvořil podle svého) lapeného v roce 1916 do pasti zlotřilým Burgessem (který chtěl ve skutečnosti přemoci Smrt) čtenáře hned zaujme. Mladší bratříček Smrti po svém osvobození pátrá po svých symbolech moci - měšci s pískem (podle dávné germánské mytologie se písek sype do očí lidem a přináší spánek a sny - a to mě na Gaimanovi odjakživa nesmírně baví, jak umí pracovat s mýty, pověstmi atd. - viz jeho společný počin o přátelství anděla a démona Dobrá znamení napsaný s Terrym Pratchettem), helmě (pro tu se musí vydat až do pekla) a mocném rubínu, který si přivlastnil doktor Destiny, který právě uprchl z ústavu... A nakonec se seznámíme i s jeho sestrou Smrtí.
Mně připadaly asi nejzajímavější ty drobné střípky ze života (a snů) různých nedůležitých lidí, kteří byli tak či onak postiženi Sandmanovým zajetím. V kombinaci s výraznou a velmi výstižnou kresbou to byl silný zážitek.

LauraDuSantiago
24.12.2023 2 z 5

Gaiman se snaží ukázat, jak zlé a negativní je svět místo. Nic mě ten komiks nedal. Jen depku.

zdencaaa
25.11.2023 5 z 5

Super začátek série. Nejvíc se mi líbil hororově laděný příběh 24 hodin, který mě dostal svou syrovostí, připomínající povídky mladého Stephena Kinga.
Pecička na závěr: Zcela bezprizorně jsem nechala komiks v obýváku a moje mamutka jej okomentovala slovy: „Co to čteš za Sandokana?" :-D Jak vidno, humor se v naší rodině dědí po přeslici.

Beltrix
07.11.2023 4 z 5

Komiksy nejsou pro můj mozek vůbec oblíbený žánr, protože nemám pocit, že zvládnu vstřebat vždycky celý obraz. Přesto jsem se rozhodla dát šanci tomuhle dílu, které mnozí považují za jedno z nejlepších, alespoň co se komiksů týče. Nemůžu říct, že bych byla zklamaná. Příběh i provedení se mi líbí, byť některé části příběhu se vyřešily takřka bez námahy. Každopádně se těším na další část této na hluboké myšlenky bohaté série.

Politre
25.10.2023 5 z 5

Po druhém přečtení po cca 3 letech upravují hodnocení z 3 na 5 hvězdiček. Holt napoprvé se mi Gaiman netrefil úplně do nálady a taky to bylo období, kdy jsem s komiksy teprve koketoval. Dnes je už situace značně jiná a v takovém DC vesmíru se už orientuji o dost lépe, což také přispělo k jednoznačně lepšímu požitku z četby. Tady začíná něco velkého. Gaiman prohlásil, že některé příběhy v tomhle booku jsou ještě značně neotesané, a to lepší nás ještě čeká. Je se na co těšit a já se vydávám na snové putování říší krále snění Sandmana a za poznáním této pohlcující kultovní série.

Johny van M.
29.09.2023 3 z 5

Tak jsem se konečně pustil do slavnýho Sandmana, navnazen především seriálem. Číst jsem začal již dřív, ale z nějakýho důvodu jsem knihu odložil. Pak přišel seroš a když jsem viděl Sna v kouli, došlo mi, že mam komiks někde v knihovně a při čekání na druhou řadu jsem ji schroupnul. Příběh je i celkem fajn, až na nějaký tak trochu nonsense odbočky, ale mě prostě nějak nesedí kresba, přijde mi dost nepřehledná, celkem často až hnusná a to mi u komiksu vadí. Každopádně mám doma ještě druhý díl, tak uvidíme....

Varjohukka
14.09.2023 5 z 5

Já věděla, proč tak dlouho odolávám...jakmile začnete, už není cesty zpět.

NotJustaReader
19.08.2023 5 z 5

Prodávám ledvinu- potřebuju další díly!!! Pomozte mi pls

puczmeloun
25.07.2023 4 z 5

Spousty fantazie, i té dost drsné, zajímavých nápadů i překvapení. Na druhou stranu kresba odpovídající svému stáří (moc tuhle "klasickou" supráckou formu nemusím) a sem tam (nadbytečná) snaha o zapadnutí do širšího supráckého universa. Líbí se mi, že si to někdy hraje "jen" na ploše jednoho sešitu, přitom to v celé knížce drží jedno prolínající se téma, které je úspěšně zakončeno. A oproti seriálové verzi to nabízí i něco navíc (nejen v detailech, ale také celých dějích).

AlexandraBane
21.06.2023 5 z 5

Po shlédnutí seriálu byla zvědavost silnější než já a to běžně komiksy nečtu. Porovnávat nehodlám, protože v tomhle případě to nevyhrává nic. Jak komiks, tak seriál jsou naprosto úžasný (a děsivý).

Tomas@S
19.05.2023 5 z 5

Sandmana jsem objevil až díky stejnojmennému seriálu na Netflixu, který se opravdu povedl. Díky němu jsem se začal prokousávat celou sérii komiksu o pánovi snů. Dostává mne jak moc se autoři Netflix seriálu trefili do atmosféry komiks příběhu a dokonce ji mnohdy překonali. Jednak díky výbornému výběru herců tak i vizuální stránkou, která v mnohem překonává původní komiks. Zvláště první tři příběhy komiksu po výtvarné stránce hodně pokulhávají. A přitom v seriálu patří mezi velmi silné příběhy, které výtvarně sedí spíše s pozdějšími sešity. Hlavnímu hrdinovi určitě sluší víc, když vypadá jako Robert Smith než Alice Cooper :-) Těším se na další díly série komiksu i ty filmové, chystá se nová řada. Je to prostě bomba.

Kapis
04.05.2023 5 z 5

Tak jsem si to dal po letech znova, tentokrát v barvě a nemusím na svém, skoro 18 let, starém komentu nic měnit, opět to byla skvěla jízda plná fantazie, brutality, děsu i melancholie.

Nikusha
02.05.2023 5 z 5

Po šesti přečtených "nekomiksových" dílech pana Gaimana, jsem se po dlouhém okukování a uslintávání v knihkupectvích rozhodla, že obohatím svou knihovnu o tento komiksový klenot. A miluju, miluju, miluju. Miluju ty kresby, všechny ty dialogy, postavy, myšlenky. Bála jsem se (protože to fakt není levná záležitost), že mě to nebude bavit a budu koupě litovat. Ale kurde teď lituju manžela, protože já těch 12 dílů musím mít! A je mi jedno kam to dáme.

Irikihawa
27.04.2023 4 z 5

Potřeboval jsem komiks do čtenářské výzvy, a velmi se mi líbil vloni uvedený seriál na Netflixu, tak jsem se rozhodl knihu zkusit. Nejsem žádný fanoušek komiksů, ale kresba je velmi zajímavá a povedená. Co mě překvapilo, tak že i komiks zvládne být obsáhlejší než filmové/seriálové zpracování. Myslel jsem, že se to děje pouze u klasických knih. Určitě ale stojí za přečtení!

Vixiene
05.03.2023 4 z 5

Do Sandmana doporučuji pustit se s tou správnou náladou. Pokud vás nebude komiks bavit po pár stranách, doporučuji nepokračovat a vrátit se později. Příběh je poměrně specifický, stavěný na atmosféře, která je temnější, plíživá. Četla jsem variantu, která měla černobílou kresbu a to mi popravdě moc nesedlo, byť musím uznat, že ti někdy dodávalo ještě další šmrnc. Svět Sandmana je skvělý a chci víc, budu si ho ale muset dávkovat. Všehovšudy, Neil Gaiman prostě umí!

tom2843
06.02.2023 4 z 5

Comixy čtu jen občas a po Sandmanovi jsem sáhl kvůli zajímavému seriálu a nezklamal mě. Obvykle se mi kniha líbí mnohem víc než film/seriál, ale tady jsem rozpolcený. Některé momenty a postavy se mi líbí víc v seriálu (díl o Smrti a Smrt samotná) a jiné v komixu (psycho v restauraci jsem vlastně pochopil až v komixu + John Constatnine pro mne navždycky bude Keanu Reeves ne nějaká roztomilá slečna, která se snaží tvářit drsně). Suma sumárum komix chválím a postava Sandmana a jeho říše mě fascinuje.

zandu
06.02.2023

Tak jsem si natěšeně půjčila v knihovně prvních 5 dílů. A zase je vrátím. Absolutně mi nesedne kresba, vůbec se mi nelíbí a proto mě to ani nebaví číst. Třeba se mi někdy někde dostane do ruky barevné vydání a třeba to bude lepší. Ale vím, že ho účelně vyhledávat nebudu a jako jsem doteď žila bez Sandmana, budu bez něj žít spokojeně i dál.

kolacky
04.02.2023 5 z 5

No páni... Můj první Sandman a naprosto úžasný! Místy kérvavý, místy takňák nechutný, ale skvělý. Určitě se kouknu i na další díly.

alishek
01.02.2023 5 z 5

Naprosto skvělý komiks, příběh se rychle posouvá, krásně namalované. Přečteno během chvilky, už se těším na další díl.

Hor89
03.01.2023 4 z 5

Úvodní díl jedné z nejlepších komiksových ság. Kresba je sice trochu zastaralejší, ale s příběhem se docela dobře doplňuje. Četl jsem jak původní černobílé tak novejší barevné vydání, a více se mi Sandman líbí v barvě. Příběh samotný je naprosto skvělý, především čtvrtý sešit co Peklo schvátí a závěrečný Tlukot jejích křídel, kde se poprvé objeví Smrt.