Šifra mistra Leonarda

Šifra mistra Leonarda
https://www.databazeknih.cz/img/books/9_/6/bmid_robert-langdon-sifra-mistra-leonard-ZyU-6.jpg 4 7205 7205

Robert Langdon série

Vražedné tajemství zakódované do nejznámějšího Leonardova obrazu sahá až do dnešních dnů… Ve hře není nic menšího než svatý grál! Robert Langdon, uznávaný harvardský profesor náboženské symbolologie, pobývá služebně v Paříži, když v jeho hotelovém pokoji zazvoní telefon. Správce uměleckých sbírek v Louvru byl zavražděn. Co s tím má společného profesor historie? Důvod leží hned vedle mrtvého těla: nevysvětlitelná šifra, kterou tam policie objevila. Langdon se pouští do pátrání a k svému ohromení náhle vidí, že kamsi do temnot vede stopa zřetelných nápovědí, viditelných pro všechny, kdo vidět chtějí, obsažených přímo v díle geniálního Leonarda da Vinci. Do hry se zapojí také talentovaná odbornice na šifry a kódy, Sophie Neveuová, a na světlo vycházejí další záhadné souvislosti, naznačující spojení zavražděného s elitní společností, tajným řádem zvaným Převorství sionské, jehož členem byl kdysi i sám Leonardo. Nastává bezdechá honba Paříží i Londýnem, zatímco nepřátelé beze jména a bez tváře se snaží všechno překazit. Pradávné tajemství, jehož zveřejnění by znamenalo přepsání lidských dějin, má zůstat navěky skryto...... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Argo

The Da Vinci Code, 2003

Bety.Černická
29.08.2024 5 z 5

Moje první setkání s Robertem Langdonem ještě v době, kdy nebyla kniha zfilmována. Nadchla mě pro své zpracování tématu. Je to takový hon za pokladem :) Děj je uvěřitelný a je jen na čtenáři, jestli bude příběh brát jako něco, co se mohlo opravdu stát, nebo jako něco, co si Dan Brown vyfantazíroval.

Hradčiatko
28.08.2024 5 z 5

Absolútna špička doby svojho vydania (podľa môjho skromného názoru) a myslím, že môj prvý prečítaný thriller, keď ju možno tak nazvať, ale toľko vecí som si po 20 rokoch pamätala úplne jasne: osoby, prostredie, emócie, šokujúce miesta. Celé to bolo umocnené faktom, že pár mesiacov po prečítaní sme sa s mojou milovanou babičkou vydali na poznávaciu cestu do Paríža a Louvre sme navštívili :) Ona hľadala teda všade hlavne Angeliku a ocenila predovšetkým Versailles, ale vo mne sa chveli nervové zakončenia, keď som kráčala tou istou chodbou ako hlavné postavy...

Luigi1
22.08.2024 4 z 5

Rád jsem si počet bylo to odpočinkový

Dudasek28
22.08.2024 5 z 5

Jedním slovem dokonalé !

brigita1501
21.08.2024 odpad!

Zvědavost mne přivedla ku této knize. Zvědavost vyprovokována zmínkou v knize od Martina Putny „Česká katolická literatura“ – šlo o poznámku ohledně tradicionalisticky konzervativní katolické organizace Opus Dei, kterou měla v beletrii zobrazovat například tahle ta Brownova šifra. Zařadila jsem si ji tedy mezi knihy, které využiji jako audio kulisu při příležitosti výkonu některé z monotonních, duševně nenáročných činností. Že půjde o dílko literárně nepříliš hodnotné, jsem očekávala, že půjde o takovou příšernou slátaninu jsem nečekala. Organizace Opus Dei je, dle autora, sdružením těch nejhorších padouchů (jak jinak, vždyť jsou to konzervativní katolíci), ihned v závěsu je padoušský Vatikán (zase jak jinak – vždyť módou, módou bezpečnou a intelektuálně nenáročnou, je plivat na katolíky a na katolickou církev obzvláště). Tahle hrůza nešla do-poslouchat. Nemohu však i tak neobdivovat autorovu bravuru podbízet se co nejnižšímu vkusu. Nic moc pak jako autor nemusíte, jen smícháte nezbytné davem oblíbené ingredience. Konspirace. Tajna organizace. (Nejlépe organizace mystická, abychom učinili zadost touze davu nějak – jakkoli a čímkoli – nahradit křesťanskou víru, neb představa, že patřím mezi osoby, poskakující v (nejlépe černých) róbách s kapucí v setmělých sklepeních či někde ve volné přírodě je pro určité duševně omezenější jedince ohromně přitažlivá - už jen ta vyhlídka, až se to dozví jejich známí ….. .). Chce to ohavného, nelítostného, mocného protivníka. (Jak bylo řečeno – zde není lepší kandidát, než katolická církev). A páreček „hrdinů", co vše vyřeší a zvládnou. Sice nedoposloucháno, ale určitě to ta dvě nabubřelá individua zvládla. Kdy vypnuto? Když jsem vyslechla onu blbinu o pěti milionech žen, údajně upálených inkvizicí (že by na tu nehoráznou lež autor přišel sám od sebe?!).... a pak se ještě ke všemu objevili templáři. Shrnuto a podtrženo – kniha Dana Browna Šifra Mistra Leonarda je tovární zábava pro masy duševně zakřiknutých.
Jediné co mi tenhle odpad poskytl byla vzpomínka na geniálně výstižný popis „tajemných“ spolků od Terryho Pratchetta (Pratchett, Terry. Stráže. Stráže.) a upozornění na negativní přínos vynálezu knihtisku od Andrzeje Sapkovského (Sapkowski, Narrenturm. ) Na obé knihy si nečtenáři Šifer Danů Brownů patrně vzpomenou.

jankum
16.08.2024 4 z 5

Dan Brown je mistrem napínavého thrilleru, což dokazuje ve všech dílech s profesorem Langdonem. I po jednadvaceti letech od prvního vydání knihu považuji za nejlepší z celé série

Irikihawa
08.08.2024 5 z 5

Kniha je velmi čtivá, má zajímavé téma a velmi povedené zařazení tak starého tématu do současné doby. Jako spousta jiných jsem měl problém se od knihy odtrhnout, autorův způsob vyprávění je skutečně skvělý, krásně popisný. V knize není žádné slepé místo, děj stále velmi svižně ubíhá, a to ten příběh vlastně trvá jen o pár hodin déle, než je doba čtení. Postavy jsou propracované do úžasných detailů s vlastnostmi, se kterými se člověk v knize jen tak nesetká. Propracovanost příběhu a jednotlivých situací je dokonalá, až jsem se nestačil divit, jak mistrně je autor schopný vykonstruovat celý děj. Potěšilo mě, že ze všech zvratů v úplném závěru děje, jsem prokoukl dopředu jen jediný, tudíž jsem se v závěru nenudil, ale hltal to ještě víc! Rád si přečtu v budoucnu znovu a určitě si rozšířím sbírku o další knihy tohoto autora.

Sabina335
02.08.2024 5 z 5

Tuto knihu i se zbytkem celé série mám v knihovně již několik let a jsem ráda, že na ni letos díky Čtenářské výzvě přišla řada. Kniha je napsaná velmi čtivě, děj je napínavý a aspoň já měla problém se od knihy odtrhnout. Stále jsem napjatě čekala, co bude v další a další kapitole. Patřím mězi ty, kteří neviděli filmové zpracování, ale na základě knihy se ráda podívám i na film.

Pebra
26.07.2024 4 z 5

Všem se velmi omlouvám, ale přijde mi to jako Rychlé šípy po americku. :)

KnihomolkaOli
22.07.2024 3 z 5

Kniha byla fajn, četla se dobře. Jen jsem měla problém stejně jako v prvním díle.. honička s časem, policií, vrahy… ale není problém se vykecávat a jíst sušenky.

Anna.Pech
19.06.2024 3 z 5

Dalsi pripad kdy je film proste lepsi nez kniha. Na strankach se vytratili veskere napeti, touha rozlustit hadanku, tajemstvi. A Langdon byl bohuzel opravdu nemastny, neslany. Jako bych sledovala nekoho pri plneni domaciho ukolu.

jefff
18.05.2024 5 z 5

Dan Brown je mistr pera a Šifru prakticky nelze odložit. Napínavé, zábavné i zajímavé. Mísení faktů a fikce je sice trochu kontraproduktivní, ale jinak čtenářsky nesmírně poutavé.

atom018
26.04.2024 3 z 5

Umberto Eco to sice není, ale rozhodně zabaví

Syma149
06.04.2024 5 z 5

Knihu už jsem četla před delší dobou, ale včera jsem opět viděla film a mám chuť po ní sáhnout znovu. Je skvělá, ale film se mi líbil o trošku víc, přidali do něj totiž pár věcí, které by se mi v knize moc líbily.

vvikingg
10.03.2024 3 z 5

Před měsícem jsem jako audio knihu poslechl D. Brauna Andělé a démoni , slušně zpracováno 3 hodiny napětí. V týdnu jsem si půjčil Šifru mistra Leonarda a myslel jsem že zešílím po 43 kapitole , když jsme se dostali do švýcarské banky vyzvednout kryptex , jsem to psychicky nevydržel a CD ve formátu Mp3 vypnul, audio kniha (2CD) trvá celkem 19 hodin a 13 minut :-) :-) ano čtete správně 19 hodin 13 minut, přednes knihy o 433 stranách. Strašný přednes Renaty Wolfové strašný výklad na úkor posunu děje, dopravdy psycho :-). Audio knihy mám rád , příjemný relax i u toho člověk může dělat různé nenáročné práce, aby mu nic neuniklo , ale tohle byl spíše očistec...

IsaacNewton
22.02.2024 4 z 5

Je to tedy neskutečný historický bulvár a fikce, to si přiznejme :) Dan Brown je vlastně takovým von Dänikenem ve svém žánru... Ale četlo se to samo, ke knize jsem se vždy po práci ráda posadila a zpříjemnila mi dlouhé zimní večery. Se vzpomínkou na pěkný film Rona Howarda s Hanksem v hlavní roli mi tak četba rozhodně více dala než vzala... V samotném závěru doporučuji pustit geniálního Hanse Zimmera - https://www.youtube.com/watch?v=u5FyRZbqfeM

Maraiser
09.02.2024 3 z 5

Jde o druhou knihu o Browna, co jsem četl. První byla Inferno a bavila mne o dost víc. Byla prostě pravděpodobnější. Toto je taková pohádka na hodně citlivé téma.
Zajímalo by mne, jak to má nastaveno Dan Brown, zda opravdu v to, co napsal, nějak věří. Reálně u mne 5/10.

DovBeerUrsus
30.01.2024 1 z 5

Četl jsem to už strašně dávno a komentuju s odstupem, po paměti.
Uznávaný profesor náboženské symbolologie jde po indiciích, které ho vedou na různá místa. Ty indicie jsou částečně z jeho oboru a částečně jejich rozlousknutí vyžaduje jakýsi všeobecný přehled lepšího středoškoláka či slabšího vysokoškoláka. Pan profesor hloubá, láme si hlavu, nakonec na to přijde (kam vede další indicie), leč hodně rušivě působí, že čtenář, lepší středoškolák či slabší humanitně orientovaný vysokoškolák s jakýms-takýms všeobecným přehledem ví, do jaké skládačky indicie zapadá, vždycky tak o pět stránek dřív, než slovutný profesor. A závěrečná, jakož i postupná odhalení, jichž se nám v knize dostává, jsou taky přesně tohoto druhu, dojem mohou dělat tak akorát na naprosté pitomce, zatímco poučenější čtenář si odnáší dojem slátaniny.

Sixao
25.01.2024 4 z 5

Knihu jsem nejdříve viděla zfilmovanou a myslím, že tím jsem se připravila o všechny momenty překvapení. Čtení to bylo poutavé, jen jsem se často nemohla ubránit dojmu, že postavy jsou součástí unikové hry a potácí se od šifry k šifře v časově omezeném limitu. Zajímavé byly popisy výtvarných děl Mona Lisa a Poslední večeře pojaté zase z jiného úhlu, než v jakém je běžně vnímáme.
ČT:  Kniha, která naráz splňuje dvě témata loňské výzvy (součást série a štítek "tajemství")

Amazonka72
16.01.2024 4 z 5

Tento slavný román Dana Browna jsem četla kdysi dávno... v době, kdy se o něm mluvilo na každém kroku a byl, tak trochu, zjevením mezi romány.
Přiznám se, že na druhý pokus už to takové "wow" nebylo, ale každopádně kniha nezklamala. Hlavním důvodem, proč si příběh přečíst, byla má nedávná návštěva Paříže. A protože pan Brown je mistr v popisu některých evropských měst (a především jejich pamětihodností se všemi možnými detaily), byla má volba jasná. Chtěla jsem se přenést do atmosféry tohoto everopského velkoměsta, když jsem ho ještě měla v hlavě. U každé z Brownových knih mě fascinuje jeho přehled o historii a umění. To je pro mě vždy asi ten největší přínos, že se něco nového dozvím... a mnohdy se pak dívám na některá umělecká díla trochu jinýma očima. Co se týče příběhu a zápletky, tak ta je vždy velmi komplikovaná, plná zvratů, ale tak to má být, protože díky tomu se nelze od knihy odtrhnout. A to je u knih (pro mě) to nejdůležitější - mít možnost ponořit se do příběhu a odtrhnout se tak od reality všedních dní a starostí.