Skrytá historie lidstva
Michael A. Cremo , Richard L. Thompson
Detektivní román a současně vědecký tour de force. Vrahem ale není majordomus a oběť není bohatý stařík s mnoha dědici. Obětí je samotný Člověk a v roli vrahů jsou četní vědci. Kniha žaluje a o rozhodnutí pře žádá čtenáře. Opracované kosti, kamenné nástroje a anatomicky moderní fragmenty lidské kostry nalezené v geologickém kontextu starém několik milionů let? Takové nálezy si přece vynucují přepsání téměř veškeré literatury týkající se historie lidstva! Probíhající sociální proces filtrace poznání a jeho kumulativní účinek však důkazové materiály tohoto typu úspěšně potlačuje, ignoruje a zapomíná.... celý text
Literatura naučná Historie
Vydáno: 2001 , Volvox GlobatorOriginální název:
The Hidden History of the Human Race, 1994
více info...
Přidat komentář
Hašteření mezi vědci, zkoumání artefaktů, koster a historických objevů a spekulace nad tím, co by mohlo být pravda a co ne.Část o kryptozoologii byla asi nejlepší.Vcelku ale nic moc, četl jsem lepší publikace.
Jsem docela zklamaná… ne z knihy, samozřejmě:), ale z těch vědců, co si prostě utvořili nějakou představu a všechno, co se jim nehodí, prostě ignorují… tak jak to je v životě… Hlavně, že si zakládají na tom, že jsou racionální a objektivní. Tak je mi z toho smutno. Bůhví, jak to všechno s námi nakonec bylo. Možná to byli cestovatelé v čase a možná vše bylo úplně jinak.
Takže kniha super, možná si pořídím originál Hidden Archaeology, ta má prý 900 stran:). To mám ráda.
Z mého pohledu nešlo v knize ani tak o to dokázat, že současný člověk žil na Zemi už před miliony lety. Spíš mě zaujalo, jak byly nejrůznějších nálezy násilně včleňovány do zaběhnutých představ o vývoji člověka. A čím víc nálezů se objevuje, tím hůř jsou evoluční představy vědců udržitelné. Doporučuji každému, kdo se nebojí změnit svůj zažitý názor.
Velmi kontroverzní dílo. Zezačátku jsem ho žral, ale pozdější "důkazy" mi přišly čím dál víc k smíchu... Jak mi napsal jeden můj známý: "Ty předkládané důkazy se nadají nijak ověřit, z části jsou vymyšlené, z části dezinterpretované a z části nepochopené."
I přesto to stojí za přečtení!
Pamatuju si nevěřícný šok, s nímž přítel zoolog četl příklady intelektuální nepoctivosti a falšování skutečnosti. Kniha, která si zaslouží čtení, nejde o žádný nepoučený senzacechtivý záhadologický žblept; ostatně házet poučený písek do soukolí paradigmatu bývá dobrá věc. Kromě jiného pohledu na evoluci lidstva hlavní myšlenkou autorů je, že Homo sapiens existuje mnohem déle, než se obecně soudí a už zmíněných příkladů intelektuální nepoctivosti všech druhů zde najdete i zajímavé kapitoly o Piltdownském člověku nebo kryptozoologii. Velkou chválu si nezaslouží překlad, a taky kvalita některých ilustrací je příšerná, i když to může být tím, že jsou takové i v originále, znám takové případy.
Výpisek: PŘÍPAD INTELEKTUÁLNÍ NEPOCTIVOSTI
V článku o Čou-kou-tienu uveřejněném v Scientific American (June 1983), předložili dva čínští vědci, Wu Rukang a Lin Shenglong, zavádějící důkazy lidské evoluce.
Wu a Lin tvrdili: (1) Lebeční kapacita rodu Sinanthropus se zvyšovala směrem od nejnižší úrovně výkopů (stáří 460 tis. let) až po nejvyšší (230 tis. let); to ukazuje, že rod Sinanthropus se vyvíjel směrem k druhu Horno sapiens. (2) Druh a uspořádání kamenných nástrojů vede nutně k závěru, že se rod Sinanthropus vyvíjel.
První tvrzení podepřeli analýzou lebeční kapacity šesti poměrně úplných lebek. Uvedli: U nejranější lebky jsme změřili kapacitu 915 cm3, průměr čtyř pozdějších je 1075 cm3, nejrecentnější má 1140 cm3." Z tohoto souboru vztahů dospěli k závěru: Zdá se, že velikost mozku se během pobytu v jeskyni zvýšila o více než 100 cm3."
Ve vysvětlivkách k přiložené tabulce s umístěním a velikostmi lebek nalezených na lokalitě 1 (Tab. 10.1, sloupec A [https://fnrsknmer.rajce.idnes.cz/nastenka/627495545]) ale Wu a Lin neuvedli, že nejranější lebka, nalezená ve vrstvě 10, patřila dítěti, které podle Franze Weidenreicha zemřelo ve věku 8 až 9 let a podle Davidsona Blacka ve věku 11 až 13 let.
Wu a Lin také opomenuli uvést, že jedna z lebek z vrstev 8 a 9 (lebka X) měla kapacitu 1225 cm3, což je o 85 cm3 více než kolik má nejnovější lebka (lebka V) z vrstvy 3. Jsou-li uvedeny všechny informace (Tab. 10.1, sloupec B), je zřejmé, že v uvedeném období nenastal stálý vzrůst lebeční kapacity.
Další z rebelů, kteří nabourávají oficiální teorie a (překvapivě snadno) dokazují jejich neplatnost nebo dokonce manipulaci. O to víc je zarážející nulová reakce odborné veřejnosti. Jsem skutečně zvědavý co všechno se ještě bude muset stát, než oficiální věda připustí, žese mýlila a dovolí přepsat učebnice.
Z technického hlediska kniha trochu trpí logickou nevyhraněností. Je sice určená především širší veřejnosti, ale v obavě z útoků oficiální vědy jdou autoři až zbytečně hluboko. Chápu je, ale výsledkem je zbytečně detailní text. Řešení je ale jednoduché - jakmile pochopíte podstatu, klidně přeskakujte detailní popisy.