Tibetská kniha o životě a smrti
Sogjal Rinpočhe
Toto fenomenální dílo lze chápat jako úvod do budhistického nazírání duchovní skutečnosti. Seznamuje čtenáře s meditačními technikami, osvětluje fenomény karmy a znovuzrození, radí, jakým způsobem se připravit na cestu ke smrti. Především se ale text detailně zabývá přechodným stavem vědomí a nevědomí po smrti, tzv. „bardem“, a rozkrývá tak řadu otázek, jež si lidstvo klade od nepaměti. Tibetská kniha o životě a smrti představuje unikátní syntézu budhistické tradice a západního myšlení. Sogjal Rinpočhe se sice narodil v Tibetu a byl žákem duchovního mistra Džamjang Khjence Čhökji Lodöa, po čínské invazi Tibetu však podobně jako Dalajláma odešel do exilu a od 70. let začal na Západě předávat tibetské učení.... celý text
Duchovní literatura Náboženství
Vydáno: 1996 , Pragma , Knižní klubOriginální název:
The Tibetan Book of Living and Dying, 1993
více info...
Přidat komentář
Kniha je velmi složitě napsána. Stačí si přečíst 2 stránky a musí jí odložit. Čtenář v ní nalezne mnoho filozofických myšlenek, které určitě stojí za zvážení.
Poprvé jsem se snažil o přečtení, když mi bylo sedmnáct. Tenkrát jsem se rozhodl smysl života v náboženství a různých divných věcech. Asi abych měl správný směr, nebo co jsem očekával. Každopádně jsem to nedočetl. Bylo to na mě v té době moc složité. Dočetl jsem to až o dost později. Ale jedno mi to v těch sedmnácti dalo, a to říct si. „Hele tohne není důležité a hlavně je to jako vše pomíjívé.“ Což bylo asi přesně to, co jsem chtěl slyšet nebo spíš k tomu dospět. Kkaždopádně tahle kniha byla jedna ztěch, které mi řekly. „Už dost! Přestaň s tím tvím ezo vnímáním světa!“ Což je docela usměvné, když vezmu v potaz, že ji napsal tibetský duchovní.
Kdo se bojí smrti, doporučuji přečíst...Člověka to vnitřně uklidní...V reinkarnaci velmi silně věřím, spíš se bojím, že ani tento můj život není poslední. Nirvána je opravdu něco, čeho bych jednou chtěla dosáhnout. V rámci knihy jsem se na některých místech trošku ztrácela, protože přeci jen nejsem natolik znalá buddhismu, ale některé části bych doporučila přečíst každému...
První duchovní kniha, ke které jsem přičichla. Dokáže nasměrovat k pochopení karmy, cestě soucítění s druhými bytostmi a smíření se se smrtí - vlastně se smrtí zaobírala mnohem víc, než jsem očekávala. A nakonec je to dobře, protože jejím přijetím lépe chápeme i svůj aktuální život a můžeme jej uchopit a naplnit způsobem, jakým chceme, dokud je ještě čas.
Velmi doporučuji každému, kdo nevyhnutnost smrti sebe a lidí kolem je schopen neignorovat a něco víc o ní chce vědět nebo potřebuje sám umřít v klidu a smířen, připraven nebo doprovází svého blízkého. Poprvé jsem jí četla ve 20 letech a od té doby ještě 6x při silných příležitostech. Je jak praktická, tak hladivá, vychází z hluboké moudrosti budhistického přístupu ke smrti. Nevylučuje ani křesťanskou mystiku a hloubku obsaženou v Kristu. Doporučuji všem hledajícím smysl smrti a života spolu s knihami s tématikou smrti od Nairna - Žití, snění, umírání, Ole Nydahla, Dalajlámy - Rady jak umírat a žít lepší život, speciálem Budhismus dnes O smrti z 2003, Grosz- Dopisy umírajícímu příteli, Fremantle - Zářivá prázdnota, Lama Lodo - Bardo, Rinpoče Lati - Smrt, mezistav a znovuzrození, přidám i Jiřinu Šiklovou Vyhoštěná smrt. "Nebojte se smrti, bojte se promanit život. "
Tato kniha na mě neuvěřitelně zapůsobila. Je to určitě složitější čtení k pochopení a neučený Buddhista, jako já, se může ztrácet v pojmech. Mimo jiné je v knize krásně popsána Tonglenová praxe, význam meditací a buddhistické filosofie. V úvodu a závěru je i krátce zmíněný autorův život v Tibetu, jeho učení u nejlepších mistrů a také dopady čínské okupace. Asi nejdůležitější částí knihy je učení o bardech - stavech, které přicházejí po smrti a také části o tom, jak pomoci umírajícím. Napsáním knihy si autor vytyčuje cíl změnit pohled západní civilizace na umírání a smrt. Chce, abychom se smrti přestali bát nebo jí naopak ignorovat a začlenili učení o ní (o bardech) do vzdělávacího systému. Začali se chovat k umírajícím s úctou, soucitem a láskou.
Moudrá kniha, a je dobré udělat si na ni v životě čas než si pro nás přijde Žnec s kosou.
Dobrý den, sháním knihu - Tibetská kniha o životě a smrti,pokud ji někdo má a nepotřebuje, prosím nabídněte. Může být i jiné vydání,ale v dobrém stavu. Děkuji dana 986511
Měl jsem na ni spoustu času a přesto jsem četl mnoho hodin za sebou. Myslím tak dva týdny a bylo hotovo. Je to složité se do ní vpravit a vypnout okolí. Připlouvají myšlenky které v Tobě nikdy přes ní nebyly. Spojují se nové s prožitými chvílemi a situacemi v životě - možná chápeš vysvětlení - možná dál přemýšlíš. Je očistná, je burcující, uklidňuje, hojí. Jo- dost dobré zkusit.
Jediná istota, ktorú v živote máme, že nič nie je isté. Ani najtenší vlas na hlave. A jediné čo máme, je práve táto chvíľa. Nádherná kniha.
Knihu mám na polici pri posteli, aby mi pripominala,že raz pride aj môj čas. Krásna kniha o umieraní.
I jednotlivcům by bylo lip i cely svět by byl lepši,kdyby víc lidi tu knihu přečetli.Srdečně doporučuji.
Při večerech s touto knihou, mi věci které jsem považoval za důležité, už tak prioritní nepřišly. Začal jsem považovat za důležitější uvědomovat si, jaký vliv má mé působení na druhé a důraz na urovnávání si co nejvíce věcí v mém životě. To ovšem neznamená, že jsem se jednoho krásného rána probudil jako jiný člověk a byl jako vyměněný. Všechny pocity časem vyprchají a vše bude z části jako dřív. Vím ale, že rozjímání nad smrtí může být pro člověka přínosem.
Už se neutěšuji tím, že na umírání mám ještě času dost. Naopak jsem si vědom nevyhnutelnosti a faktu vlastní pomíjivosti.
Smrt nebere ohledy na náš rodinný, společenský a majetkový vztah, a už vůbec nedbá jiných rozdílů.
100%
Tuto knihu jsem četla hrozně dlouho, tak tak jsem jí dočetla. Hodně mi dala, ale někdy jsem jí moc nechápala. Vím určitě, že už jí podruhé číst nebudu.
Štítky knihy
buddhismus smrt reinkarnace karma umírání nesmrtelnost duše tibetský buddhismus
Smrt v naší západní civilizaci byla v určitém období tabuizované téma. Umírající člověk byl často ponechán sám sobě, osamělý v nemocnici. Tibetská kniha o životě a smrti nás vede nebo spíš inspiruje jak žít, ale také nám ukazuje jak se chovat v okamžiku přítomnosti smrti. Podrobně vysvětluje barda - stavy vědomí po smrti a zároveň ukazuje, jak můžeme soucitem, odpuštěním a láskou umírajícímu pomoci i po smrti. Souhlasím s Joanny Macy - Kniha přináší hlubokou moudrost a stala se duchovní klasikou .... Doporučuji k přečtení