Židáci města Pitěru
Arkadij Strugackij , Boris Strugackij
Židáci města Pitěru je jediná divadelní hra A. a B. Strugackých a rozhodně nepojednává o fantastických událostech či daleké budoucnosti. Děj se odehrává na konci Gorbačovovy perestrojky, kdy se v řadě petrohradských domácností objevuje muž v černém, který přináší podivnou obsílku. Ta „Židáky města Pitěru“ vyzývá, aby si rychle sbalili svých pár švestek a dostavili se na předem určené shromaždiště… Tři hrdinové dlouho o všem přemítají, vyslovují zcela nesmyslné hypotézy, jeden druhému se vysmívají a jeden druhého litují – ale zároveň se rozhodnou, že se jako vždy podřídí. Přestože Strugačtí označují Židáky města Pitěru za komedii, ve skutečnosti je to příběh nejhorší formy lidského otroctví – otroctví duševního, paralyzujícího rozum, vůli i samotnou lidskou potřebu žít svobodně.... celý text
Literatura světová Divadelní hry
Vydáno: 2013 , TritonOriginální název:
Жиды города Питера, или Невесёлые беседы при свечах, 1990
více info...
Přidat komentář
,,Chceš-li člověka ovládnout, vyvolej v něm strach..."
Paulo Coelho
A tento citát je alfou - omegou tohoto příběhu. Muž v černém, jako nekontrolovatelný virus, rychlostí běsnícího požáru, zaútočí na naše nejcitlivější místa... a pohrává si s nimi, až do samého závěru.
Už dlouho jsem nečetla nic tak emočně frustrujícího, zároveň skrze lidské myšlení a spekulace..., strhujícího.
Mohu pouze doporučit k přečtení.
Tato kniha je naprosto úžasná. Hra vystihující fakt, jak se dá snadno manipulovat s lidmi. A co dělá strach s lidmi? Odpověď naleznete právě v této hře.
Doporučuji ji. Je to útlá knížečka, kterou přečtete za večer.
Jak snadno se něco nemyslitelného stane přijatelným, jak snadno se člověk podřídí totalitní zvůli, jak strach paralyzuje přirozenou potřebu po lidské důstojnosti.
V knize jsou velmi působivé obrazy Jana Paula.
Všechna čest. Jestliže známým neduhem některých děl Strugackých je rozvláčnost, tato hra na 100 stránkách malého formátu stručně a vtipně glosuje neduhy sovětské, potažmo ruské společnosti, současně je životní bilancí starší generace a komentářem ke konci komunistické éry a nástupu generace "nové". Konec slabší, ale celkově velmi úderné a trefné.
Tato slabounká knížečka odhaluje jak snadno se dá manipulovat s lidmi