Alizon Alizon komentáře u knih

Vladař na scéně Vladař na scéně Robert Merle

Dědictví otců - tahle série jen posílila moji lásku k francouzské historii a historickým románům obecně. Vládař na scéně je jejím čtvrtým dílem a oplývá vším tím, co jsem na této sérii vždy milovala. Lehkým perem načrtnutý příběh s nevtíravým humorem a archaickým jazykem. Je tu opět plejáda postav a postaviček, které Petra příběhem provází, a jejich výrazné charakterové vlastnosti. Zajímavá sonda do dvorského života tehdejší doby. Petr putuje i do Anglie a spanilá čtenářka ráda přimhouří oči nad jeho eskapádami.

07.01.2022 5 z 5

Chlapec, který rozdával sny Chlapec, který rozdával sny Luca Di Fulvio

Roman o chlapci, ktery sel za svym americkym snem. Jeho fantazie mu pomohla prekonat nelehke detstvi v chudinske ctvrti New Yorku. A s fantazii pracoval i dal, touzil po tom prosadit se v zabavnim prumyslu a jen tak neceho se nezalekl. Ctiva kniha se slusne vykreslenou atmosferou, a s mnoha vrstvami (milostny pribeh, gangsteri, zabavni prumysl). Zacatek me bavil hodne, ke konci kniha na pritazlivosti trochu ztratila (skoda).

27.12.2021 4 z 5

Noční lov Noční lov Robert Bryndza

Přečetla jsem velmi rychle. Svižné krátké kapitoly, vše poměrně přímočaré a nekomplikované. Nemusíte dlouho tápat kdo je vrahem - to zjistíte dost brzy. Bohužel poté kniha trochu ztrácí grády a jde spíše o boj Eriky s okolím. Trochu nevěřím, že by policistku s tak výbornými výsledky mohli nadřízení až tak podrážet, ale budiž. A ještě mi přišla až trochu úsměvná koncentrace homosexuálů v okolí Eriky;) Ale jinak dobré. Slušná detektivka a v sérii budu pokračovat - mám už co dohánět.

13.02.2019 4 z 5

Vražda na faře Vražda na faře Agatha Christie

Jedna z mych oblibenych se slecnou Marplovou. Az tady na databazi vidim, ze byla v dane serii prvni, ale rozhodne se povedla! U jine knihy od Agathy Christie jsem psala, ze Poirot se mi docela vyjimal na cestach - u slecny Marplove mam naopak rada kdyz "zustava doma" a muzeme si tedy jeji vesnicku uzit se vsim vsudy - a mistni prostredi se vsemi jeho postavickami dava kniham neodolatene starosvetske kouzlo.

05.10.2018 5 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Puvodne jsem cekala neco jineho - setkani Marie-Laure a Wernera uz o neco driv a vetsi propojenost jejich pribehu na jednom miste. Nakonec mi ale to, ze se fakticky setkavaji az skoro na konci knihy, nevadilo. Pribeh je i tak kouzelny. Mozna maji pravdu ti, kteri tu pisou,
ze pribehu psanych "na preskacku" je v posledni dobe az moc a jedna se o urcitou modni vlnu a i ja jsem si ze zacatku rikala, ze vypravet pribeh chronologicky by uplne stacilo, nakonec jsem to ale autorovi "odpustila". Dostal me poetickym jazykem, vnimanim sveta slepe Marie-Laure, popisem nelitostne masinerie, ktera znicila nejeden lidsky osud. Kniha je to rozhodne krasna.

20.04.2017 5 z 5

Vražda v Orient-expresu Vražda v Orient-expresu Agatha Christie

Jedna z mych nejoblibenejsich knih od Agathy Christie, ktera obsahuje vsechno co mam na jejich detektivkach rada. Tak predevsim genialne vymyslenou zapletku, dale exoticke/noblesni necim zvlastni prostredi (hned bych se vydala na nejakou dakekou cestu ve vlaku jako byl Orient Express), zajimavou plejadu postav a predevsim Hercule Poirota, ktery je tentokrat opravdu ve forme.

09.03.2017 5 z 5

Nesmírný Nesmírný Jussi Adler-Olsen

Tenhle díl mě bavil. Mnohé je v knize naznačené, ale přesně kdo, jak a proč se tentokrát dozvídá čtenář až na konci knihy. Někteří čtenáři tu píšou, že byla kniha roztahaná. Osobně mi to nepřišlo. Části s oddělením Q byly svižné jako vždy, i když vlastní pátrání možná trochu zdlouhavé, prostě mravenčí práce. Kapitoly z pohledu Pirjo a ze života sekty mě osobně také bavily a dávaly knize zajímavý rozměr.

07.11.2021 5 z 5

Hlava světa Hlava světa Rebecca Gablé

Naprostá spokojenost. Hned od prvních stránek poutavé čtení, které nemá žádná hluchá místa. Autorka umně spojuje historii s fabulací a čtenáři předkládá plejádu zajímavých postav. Jako milovnici anglosaskych kronik od Bernarda Cornvella mě potěšilo setkání s vnučkami Alfréda velikého a Egvina (i když zrovna její osud a možná i samotná existence jsou dílem autorciny fantazie) se stala jednou z mych oblíbených vedlejších postav. Další díl si určitě brzy přečtu. Opět můžu poděkovat databázi knih a několika mým oblíbeným uživatelům, kteří mě svými komentáři k přečtení knihy nalákali, jinak bych o ní vůbec nevěděla.

28.07.2021 5 z 5

Pilíře země Pilíře země Ken Follett

Jak je mozne, ze jsem k teto knize nenapsala komentar hned po precteni? Nejsem si jista jestli byla prvni nebo druhou knihou, kterou jsem od autora precetla (prvni byl myslim Pad titanu - prni dil jeho brilantni trilogie Stoleti - rozhodne take doporucuji!) - kazdopadne me bud presvedcila nebo potvrdila, ze toto bude muj oblibeny PAN spisovatel. Pilire zeme jsou jednim z mych oblibenych historickych romanu, kdy jsem tech cca 900 stran s hlavnimy hrdiny doslova prozila a vsechno se mi nadherne odvijelo pred odcima jako filmovy pasek (na zaklade knihy je natocena pomerne slusna serie, ale kniha je kniha). Jak pise Rihatama, nenajdeme tu zadna prehnane hluboka filozoficka nebo nabozenska temata - i kdyz se vse toci okolo stavby katedraly - ale kazdodenni zivot tech nejmensich i tech mocnych v cele jeho nahote a tize zivota ve 12. stoleti. Autor uzasne vystihl celkovou atmosferu a vytvoril postavy ktere bud milujete nebo nenavidite. Ac je kniha tak dlouha, ani chvili se nenudite (osobne mam tyto historicke bichle/pokud jsou tedy povedene/moc rada), klidne bych zvladla i par stran navic. Milovnikum historickych romanu rozhodne doporucuji.

17.10.2019 5 z 5

Léč pana z Rožmberka Léč pana z Rožmberka Ludmila Vaňková

Cteno v ramci ctenarske vyzvy (autor, ktery zemrel v roce 2022). Od teto autorky jsem jeste zadnou knihu necetla, tudiz jsem nevedela co cekat, ale nalakalo me pomerne vysoke hodnoceni. Nebylo to spatne, ale takove trosicku uspechane (mam proste rada objemne historicke romany). Priznam se, ze na to jak byla kniha tenka a ani postav nebylo moc, jsem se misty trochu ztracela. Asi trikrat se mi to stalo u dialogu, ktery jsem si musela precist dvakrat, aby mi doslo kdo rekl co. Nektere casti mi prisly trochu zkratkovite (napr. skok v deji a svatba Anny se proste mezitim odehrala). Nebylo to uplne spatne (proste takova historicka pohadka), ale vzhledem k vysokemu hodnoceni jsem byla ponekud zklamana a vic hvezdicek dat nemuzu.

22.08.2023 3 z 5

Tisíc podzimů Jacoba de Zoeta Tisíc podzimů Jacoba de Zoeta David Mitchell

Musim priznat, ze dle zavadejici anotace jsem cekala neco trochu jineho. Jakob se totiz osobne nevydava hledat Orito, celou dobu zustava na Dedzime. Stejne tak desiva namorni bitva neni v knize ani jedna. Takze celkove je kniha spise o atmosfere nez o nejake ceste za zachranou. Uz to tu zminovalo vice ctenaru, nejzajimavejsi a nejnapinavejsi byly kapitoly s Orito v klastere a musim rict, ze me velmi zklamalo, kdyz se nakonec dej stocil nekam jinam. Vic nechci prozrazovat at tu neni spoiler. Ale jako obraz Japonska te doby to bylo prijemne pocteni. Dalsim plusem bylo par velmi zajimavych postav.

29.06.2022 4 z 5

Cizí královna Cizí královna Rebecca Gablé

Na rozdíl od prvního dílů mi tentokrát trvalo trochu déle než jsem se začetla. Hlavní hrdinové (kromě krále Oty) jsou totiž úplně jiní a čtenář tak potřebuje nějaký čas na to, aby si zvykl na ty nové. Ale postupně všechno zapadlo na své místo a asi 50 stran před koncem jsem si říkala, že nechci, aby kniha skončila. Tak se mi s hrdiny nechtělo loučit. Autorka umně propletá historii s fikcí a skutečné historické postavy vytváří s těmi fiktivními ten správný mix. Hrdina z Moravy mě potěšil;) Mám prostě dalšího oblíbeného spisovatele.

25.09.2021 5 z 5

Šesté dítě Šesté dítě Jonathan Dylan Barker

Varovani cislo 1: Nectete samostatne. Bez znalosti predchozich dilu budete uplne ztraceni. I kdyz ctete serii postupne a mezi jednotlivymi dily je casova prodleva (tak jako ja - cetla jsem jednotlive dily tak jak vychazely), chvili trva nez se zorientujete a nektere navaznosti tak nemusi hned zapadnout na to spravne misto.
Varovani cislo 2: Cela serie je navykova, silena, zvracena a tezko se prestava cist. Na konci druheho dilu jsem mela pocit, ze je autor psychopat, kteremu dela poteseni mucit ctenare a skoncit v nejlepsim. Nastesti treti dil nasledoval pomerne brzy a opet jsou tu deniky Opiciho vraha. Tentokrat ovsem ctenar uz vubec nevi - nebylo to celou dobu uplne jinak, kdo je tu vlastne obet, kdo je blazen? Konec uz je tak zamotany, ze knihu nejde odlozit do 2 hodin do rana .... A jako "bonus" je tu mozna nakaza SARS. Mel autor vesteckou kouli?

03.05.2020 5 z 5

Velké maličkosti Velké maličkosti Jodi Picoult

Velmi dobre napsana kniha, jak uz jsem psala u "Vypravecky", autorka je vyborna "vypravecka". Celou dobu se neco deje, kniha ma spad, umi vyvolat emoce a otazky. Nebudu srazet hodnoceni, za nektere ciny nebo myslenky postav - i kdyz se nemusim uplne ztotoznit s tim, co je ctenari prezentovano jako to nejvic "spravne". Napsane je to dobre a mozna je prave to znamkou kvality knihy, ze dokaze vyprovokovat nejruznejsi reakce. Myslim, ze se s tematem Jodi Picoult celkove popasovala slusne. Jelikoz ve meste, kde spolu ziji nejruznejsi rasy, sama ziji, mam i nekolik praktickych zkusenosti a Jodi v knize mimochodem vystihla i to, jaci rasisti dokazou byt cernosi sami mezi sebou (kdyz pominu chovani extremisty Turka, ktery se ovsem rasismem nijak netaji, byly v knize na Ruth nejosklivejsi "cernejsi" kamaradky jeji "cernejsi" sestry, jen proto, ze ona sama byla "vic svetla" a dovolila si kamaradit se s bilymi). Epilog Jodi odpustim, ale ten si opravdu mohla odpustit.

24.10.2019 5 z 5

Chladnokrevně Chladnokrevně Robert Bryndza

Opet velmi ctivy pribeh s Erikou Fosterovou. Vubec mi nevadilo, ze pachatele pomerne brzy zname. Cele je to svizne, napinave, knihu jsem i pres znalost pachatele tezko odkladala. A zhoubny Ninin vztah, jeho vyvoj a nasledky byl pekne brutalni.

08.09.2019 4 z 5

Tajemství Chimneys Tajemství Chimneys Agatha Christie

Proste Poirot ani slecna Marplova to neni. Za me jedna ze slabsich knih od Agathy Christie. Jakmile jsou do toho zapojeny politika/ruzne organizace uz to proste neni ono. Radeji mam od A. Christie jeji klasictejsi detektivky.

09.02.2022 3 z 5

Dešťová hůl Dešťová hůl Jiří Hájíček

Vlastne takova jednohubka, ale jeji precteni mi trvalo docela dlouho. Ne ze by byla kniha spatne napsana (i kdyz Rybi krev se mi libila vic), ale pribeh si tak jaksi poklidne plyne a na cteni jsem vzdycky potrebovala tu spravnou naladu. Hlavni hrdina se v tom pekne placa, bojuje s nespavosti (kdo ji nekdy trpel, tak jako ja..., ma tu dalsi rozmer navic) a "vraci" se do doby sveho mladi. Pri cteni komentaru jsem si ted vsimla jednoho, kde se uvadi, ze ctenare stvalo, jak hrdina o nespavosti stale mluvi a neni vlastne vysvetlena. No a pro me se to "vysvetleni" tahlo celou knihou. A mluvi....ano....protoze poradne nekolik dni nespat Vas uplne odrovna, fungujete jako automat, ovlivni to uplne vsechno ve Vasem zivote. (Zajimalo by me jestli ma autor osobni zkusenost - rekla bych ze ano.) Zpet k tomu "vysvetleni". On neni vzdycky jeden uplne racionalni duvod. To by bylo moc jednoduche. Ale to vysvetleni tam celou dobu bylo: krize stredniho veku, pocit marnosti toho co delam/co jsem vystudoval, kym jsem se stal. Nevyrizene resty shlizejici z police v kancelari. Skoro plna mailova schranka. Krize ve vztahu...nedobrovolna bezdetnost. Touha zmizet v divocine, odjet na Spicberky. Ztrata neceho co bylo a zmizelo - mladi....idealu....nevinnosti. Pocit, ze zivot proteka mezi prsty a na neco si hrajeme. Ze se snazime zakorenit nekde kam nepatrime. A okoli, ktere Vam muze tvrdit, jak se mate skvele a vy to tak necitite. Celkove pekna depka. Tuhke "atmosferu" vystihl autor skvele. Presto dam "jen" 4 hvezdicky. Rozjezd byl mozna az prilis pomaly a konec zase naopak zrychleny. Nektera temata/postavy sly mozna vice rozvest.

20.10.2020 4 z 5

Schindlerův seznam Schindlerův seznam Thomas Michael Keneally

Kdysi davno jsem videla film, ktery me velmi zaujal. Knihu jsem mela dlouho na seznamu tech, ktere jsem si chtela precist a s letosni ctenarskou vyzvou jsem se k ni konecne dostala. Nebudu hodnotit pribeh samotny, tam by hvezdicky nestacily. Pokud jde o zpracovani, jsem urcite rada, ze jsem si knihu konecne precetla a musim rict, ze byla napsana s citem pro detail. Jen me trosicku prekvapil jeji styl, cekala jsem "klasicky roman" a pritom je kniha hodne popisna, s tim, ze jsou v ni vlozeny i uvahy autora. Autor knihu zpracoval mimo jine i na zaklade rozhovoru s prezivsimi pametniky - a mnohdy takrka dokumentarnim stylem popisuje, jak na urcitou udalost vzpominal ten ci onen … a pridava napr. informaci, proc mohl jeden z mnoha, co Oskara v urcite souvislosti ocernil, toto ucinit z osobni zasti atd. Vzhledem k tomu, ze byl Oskar Schindler rozporuplnou osobnosti, toto dodava knize na autenticnosti a dokumentarni hodnote. Kniha je v podstate vyborne napsanou biografii, z literarniho hlediska (pokud budu hodnotit zanr "roman"), jsem ale cekala trochu vic. I kdyz urcite vyborne zpracovane momenty se nasly, to nepopiram. EDIT: "biografii" ne "autobiografii".

28.10.2019 4 z 5

Pátá oběť Pátá oběť Jonathan Dylan Barker

Opet precteno jedim dechem. Autor Vas celou dobu dobu drzi v napeti, propleta ... zapleta ... a ten konec - jak uz tu nekdo psal - autor je asi sam pekny sadista ... takto ctenare utahnout na udici a potom nechat cekat na dalsi dil! Co na tom, ze nektere veci jsou trochu pres caru nebo nedovysvetlene. V te smrsti a atmosfere knihy se to ztrati. Ja byla opet nadsena. A drobne upozorneni, dily ctete chronologicky. Bez predchoziho precteni opicaka o hodne prijdete. Upozorneni cislo 2 - serie je navykova.

25.08.2019 5 z 5

Do posledního dechu Do posledního dechu Robert Bryndza

Opet velice ctive, dobra odpocinkova detektivka. Jen jsem mela pocit, ze ta zakladni zapletka - nejaky blazen nam tu unasi a vrazdi zeny ... podari se nebo nepodari tu posledni zachranit a vraha chytit???... neni zase moc originalni. Ano mame tu aktualni tema socialnich siti a obeti maji tedy spolecne to, ze si domluvily rande na internetu. Ale ta kostra pribehu je podobna jako v mnoha dalsich detektivkach. Predchozi dily mi prisly originalnejsi. Ale celkove dobre a dalsi dily si planuji precist.

23.05.2019 4 z 5