allebra allebra komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Skvěle napsaná kniha, která se čtenáři dostane pod kůži. Velmi silný příběh o tom, jak jedna osudová chyba může ovlivnit celý život několika lidí. Četla jsem pomalu, abych si zážitek ze čtení prodlužovala. Knihu mám ve své knihovně a určitě se k ní ještě někdy vrátím. Těším se na další příjemné chvíle ve společnosti knih Aleny Mornštajnové.

12.01.2019 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Autorka mě opět dokázala dokonale vtáhnout do děje. Napjatě jsem sledovala, jak se která postava rozhodne, s vědomím toho, že následkům svého jednání neuteče ani na konec světa, jenom se projeví v jiné podobě. Nejvíce jsem držela palce Bohdaně, moje nejmenší sympatie měl Svatopluk. Všechny postavy jsou i tentokrát skvěle propracované. Za mě naprostá spokojenost, opět plné hodnocení.

04.05.2019 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Z knihy je cítit láska k rodnému kraji i spousta práce, kterou si s ní autorka dala. Byla zajímavá, poučná a velmi dobře se četla. Také chválím hezkou obálku a doslov, který nám některé věci objasňuje. Na knižní prvotinu skvělý počin. Doporučuji, určitě stojí za přečtení!

08.07.2020 5 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Trochu jiný pohled na druhou světovou válku. Napsáno velmi věrohodně, při čtení mi kolikrát lezl mráz na zádech. I tady válka brala lidem všechno, od vlastní důstojnosti až po členy rodiny. Přežili jen ti nejsilnější a to ještě museli mít potřebnou dávku štěstí. Hodně silný příběh, který jen tak z hlavy nedostanete. Jsem ráda, že jsem si díky Čtenářské výzvě knihu přečetla.

21.08.2021 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Prvotina Aleny Mornštajnové Slepá mapa se ke mně dostala až po přečtení nezapomenutelné Hany, která nasadila laťku hodně vysoko. O to větší překvapení pro mě tato románová sága byla. A nemůžu říct, že by se mi líbila méně, čtení Slepé mapy mě úplně pohltilo a vtáhlo do děje. Autorčin styl psaní je brilantní, těším se na další knihy.

25.03.2019 5 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Velmi čtivá kniha s voňavým názvem a silným příběhem z nelehké doby, který mě na nějakou dobu vytrhl z reality.

26.02.2022 4 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Na každou novou knížku paní Mornštajnové se těším s velkým očekáváním a jsem ráda, že autorka ani tentokrát nezklamala. Kniha mě úplně pohltila, kdyby to šlo, přečetla bych ji na jeden zátah. Skvěle napsané, chvílemi jsem měla velmi nepříjemný pocit, že jsem jednou nohou v Číně nebo KLDR, až mi přeběhl mráz po zádech.

21.11.2021 5 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Další skvělá rodinná sága, která se výborně četla. Líbil se mi navzájem propojený příběh a se zájmem jsem sledovala vývoj jednotlivých postav. Přece jen mě ostatní autorčiny knížky zaujaly o něco více, nedávám tedy tentokrát plné hodnocení, ale už se těším na další příběhy, protože paní Mornštajnová má nepochybně velký vyprávěčský dar.

21.08.2019 4 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Ponurá atmosféra, která knihu také doprovázela ve mně stále ještě přetrvává. Přesto se kniha četla dobře. Ráda jsem si připomněla prostředí oblíbené Šumavy a hlavní hrdince jsem moc fandila. Téma bohužel stále aktuální a jak už to bývá, vyskytne se tam, kde by ho nikdo nečekal. S radostí jsem uvítala zajímavosti z mykologie, v níž měla Sára obdivuhodné znalosti. Poněkud mě zklamal závěr, ale i přesto musím dát plné hodnocení. Rozhodně to není kniha, kterou byste přečetli a zapomněli. Autorčin styl mě zaujal, takže si určitě přečtu i její další knihy.

09.11.2020 5 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Zajímavá kniha po všech stránkách. Líbilo se mi střídání dějových linek i prokládání dobovými dokumenty, což přispívalo k autentičnosti. Zase jsem se dozvěděla něco nového a rozšířila si obzory. Kniha určitě stojí za přečtení, jen závěr mě trochu zaskočil.

17.06.2020 4 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Saturnin - to je prostě klasika. Mám ráda tento druh humoru. Nejprve jsem viděla zfilmovanou verzi, což mi ale v tomto případě nevadilo, protože je velice povedená a Saturnin v podání Oldřicha Víznera nemá chybu. Jen jsem už potom při čtení neměla moc prostoru pro fantazii, automaticky se mi zjevovaly filmové postavy. Možná by se k tomuto komentáři hodilo přidat na závěr nějaké přísloví, ale to by bylo jako nosit dříví do lesa. :-)

Čtenářská výzva 2018 - Kniha, podle níž byl natočen seriál

03.08.2018 5 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Hlavní postava detektiv šéfinspektor Erika Fosterová mi byla sympatická právě tím, že nebyla dokonalá. Ocitla se ve složité životní etapě a někdy se jí situace poněkud vymkla kontrole. Bylo mi na ní sympatické, že byla vytrvalá a pokud byla přesvědčená, že to má smysl, šla si za tím. Určitě budu v sérii pokračovat, Dívka v ledu byla napínavá až do konce a četla se mi velmi dobře.

15.09.2018 5 z 5

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Autorka perfektně vystihla různé charaktery venkovských lidí. Vyrostla jsem sice na vesnici v Čechách, ale s příbuznými na Moravě, rozdíl je jen v nářečí, které mě perfektně přemístilo a vtáhlo do děje. Petra Dvořáková má velký vypravěčský dar, bylo mi líto, když jsem knihu dočetla. Doma už čeká další kniha od této skvělé české autorky, těším se na nový čtenářský zážitek.

21.08.2021 5 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Na několik dní jsem se přesunula na moji oblíbenou Šumavu a užívala jsem si to. Bavilo mě nakouknout do mezilidských vztahů jedné šumavské vísky, rozplétat stará rodinná tajemství a pátrat po stopách předků. Byla jsem zvědavá, jak to celé dopadne a k mé spokojenosti mi bylo v závěru vše objasněno. Jako krimi jsem knihu nevnímala, spíš jako román s detektivní zápletkou. Těším se na další knihu mé oblíbené autorky.

07.06.2022 5 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Nina Špitálníková pořídila unikátní rozhovory obyvatel KLDR, kterým se podařilo ze země uprchnout. Sedm rozhovorů žen a mužů různého věku, různého sociálního postavení i různých zkušeností s režimem nám přiblížilo pro nás nepředstavitelný a nepochopitelný život v nejbizarnější části světa. Slyšela jsem pár rozhovorů o vzniku této knihy, takže jsem už nějakou představu měla, i přesto jsem u čtení neustále udiveně kroutila hlavou a kniha pro mě byla silným zážitkem. Chystám se rozšířit si informace i prostřednictvím knihy Mezi dvěma Kimy. Děkuji autorce za zprostředkování náhledu do této prapodivné země.

22.05.2022 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Velmi dobře napsáno, nemohla jsem přestat číst, přitom mě párkrát přepadla taková úzkost, až jsem měla chuť knihu odložit. Vím, jaké to je, když dělá rodič rozdíly mezi sourozenci, takže se mě příběh dotkl osobně. Přítomnost vran dokonale dokreslovala ponurou atmosféru. Těším se na další knihy Petry Dvořákové.

24.02.2022 5 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Úspěšné pokračování historického románu důstojně navázalo na první díl. I tady byla znát autorčina poctivá příprava, díky které jsem si zase rozšířila obzory a nahlédla na dějiny z jiného pohledu. Na čtení jsem se musela tentokrát více soustředit, abych se orientovala ve všech postavách. Těším se na třetí díl.

21.11.2021 5 z 5

Ostrov šedých mnichů Ostrov šedých mnichů Michaela Klevisová

Tentokrát poněkud pomalejší rozjezd, který byl ale pro dobrou znalost prostředí a místních poměrů potřebný. Celkem dlouho jsem "vyhlížela", kdy se konečně objeví kriminalista Josef Bergman a trpělivost se vyplatila. Potom se už tempo zrychlilo a s každou další stránkou jsem odkládala spánek. Už teď se těším na další příběh Michaely Klevisové, kterou jsem oprávněně zařadila mezi své oblíbené autory.

06.02.2021 5 z 5

Z tohoto temného období jsem už něco načetla, ale spíše o známějších místech. Proto jsem ráda, že kniha o událostech v Životicích vyšla, o to větším je pro mě přínosem. Nečetla se mi ale i vzhledem k současné situaci vůbec snadno. I přes náročné téma bylo radost držet knihu v ruce, už pro její velice zdařilé celkové zpracovaní. Líbil se mi také styl psaní, který mi pomohl lépe se v ději i postavách orientovat a dobové fotografie celou událost ještě více přiblížily. Stejně jako za předešlými knihami, tak i za touto knihou Karin Lednické je vidět obrovský kus práce. Už se těším na třetí díl Šikmého kostela.

18.04.2022 5 z 5

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

Začátek knihy byl pro mě také docela náročný, ale brzy jsem pochopila, jak geniální formou je to psáno a trpělivost se stoprocentně vyplatila. Bylo to velmi zajímavé čtení, plné moudrých myšlenek skrytých mezi řádky. Kniha nabídla mnoho podnětů k přemýšlení. Určitě stojí za přečtení. Ráda bych také viděla divadelní zpracování s Janem Potměšilem v hlavní roli.

09.11.2020 5 z 5