Andy74 Andy74 komentáře u knih

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Pokud máte zájem o čtivou a napínavou detektivku, je tato kniha výbornou volbou. Četla jsem jedním dechem,
žádná "lichá" místa, orientovala jsem se dobře v jednotlivých postavách. Vrah mne samozřejmě překvapil, hlavní postava vyšetřovatelky také :o) - mám ráda tyhle "Xeny" v sukních...

23.11.2018 5 z 5

Krysař Krysař Viktor Dyk

"A vaše jméno?
Nejmenuji se, jsem nikdo. Jsem hůř než nikdo, jsem krysař." Tak tahle věta mě dostala hned ze začátku. Netušila jsem, co od knihy čekat, četla jsem spíše ze zvědavosti.
Nevadí mi, že to bylo čtení ponuré, smutné - ba naopak. Dokonce jsem vyhledala na netu i krysařovu písničku - zvuk píšťaly. Ne celý muzikál, to mě moc nebere, ani Daniel Landa, ale pouze zvuk té píšťaly.
To mě v duchu doprovázelo po celou dobu čtení.......
"Chceš-li, Jörgene, řeknu ti celé tajemství ... pro dva lidi je jen určitá míra lásky, ohraničená a nezměnitelná. Nemiluj přespříliš, chceš-li být milován, sám vyčerpáš všechnu lásku, určenou pro dva. Přemíra lásky, kterou dáváš ničí možnost lásky, kterou bys měl brát. To ti radí krysař, který mnoho viděl.
Klasika, která mne nutí přemýšlet, jak pravdivé i v dnešní době .....

03.05.2015 3 z 5

Hvězdy nám nepřály Hvězdy nám nepřály John Green

Dávám 2 hvězdičky, ale přiznávám, že se mi nechtěly dávat ani ty 2. Nebudu hanit, to ne, ale chtěla jsem si přečíst TO, o čem všichni mluví, TO, na co všichni chodí do kina (jen já ne..)
Mým dospívajícím dcerám se to líbí, ale je to pochopitelné - láska, romantika jak blázen, samozřejmě smrt, kdy se tomu druhému zbortí celý svět.
Nějak se peru s otázkou, jak to, že se svět nebortí hlavní hrdince? Nechce se mi věřit, že na světě žijí takové vyspělé a vyrovnané 16 -ti leté osobnosti, které ví, co s životem (anebo co se smrtí). Ty pohotové odpovědi, ty filosofické úvahy........
Pokud jsou za velkou louží takoví náctiletí, pak přemýšlím o mentální vyspělosti svých dětí.
Pro mládež dobrý, film si na sebe určitě vydělá.

21.09.2014 2 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Knihu jsem vzala do ruky ze zvědavosti - a už ji nepustila, dokud jsem nepřečetla do konce.
Nevěděla jsem přesně, co od děje čekat, ale došlo mi to po pár stránkách. Nevěřícně jsem otáčela obálku knihy, protože mi nebyla jasná jedna věc - jak je možné že pan Orwel psal knihu o naší firmě už v době kdy ještě neexistovala???
:o) omluva všem, ale nejde mi to, se neztotožnit. Až na to, že původní majitel nebyl alkoholik a tyran, jen se stáhl do ústraní a svoje kompetence předal Napoleonovi. Napoleon se obklopil dalšími vděčnými a loajálními prasaty, kteří se bohatě krmí jabky a obilím dodnes, aby mohli nadále přemýšlet a vymýšlet. Dokonce i soudruha Pištíka vidím jako živého a na stádo ovcí, co dokážou donekonečna opakovat čtyři nohy dobré, dvě špatné mám dokonce i telefonní číslo!! :o)
Dost sarkasmu - i když kniha poukazuje na dobu dávno minulou, dostatečně vystihuje to, co se děje na některých "farmách" dodnes.
Já jen všem těm zvířecím postavičkám dala ve své fantazii konkrétní obličeje :o)

19.11.2017 5 z 5

Syn Syn Jo Nesbø

Měla jsem u tohoto autora delší pauzu, v době jeho největší slávy ho bylo všude nějak "moc" a už jsem nechtěla dál podléhat davové psychóze... každopádně tuto knihu jsem si koupila asi po roce, čistě ze zvědavosti. Detektivka je to úžasná, jen mám bohužel pořád problém, orientovat se v severských jménech. V této knize je jich opravdu dost a přiznávám, že bych ji s malým tahákem (kdo je kdo) ani neuměla dočíst.
Sonny, ač feťák, je můj miláček - sériový vrah, který říká: "děkuji, prosím, byl byste tak laskav a mohl byste ... no to je nádhera! Jen s těmi náušnicemi bych měla problém :o)
..pět hvězdiček za udržení pozornosti a za Budhu s mečem :o))

17.04.2016 5 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Přesně jak tady píšou někteří čtenáři - dlouho (několik let !!) mi trvalo, než jsem tuto knihu vzala do ruky. Byla to nádherná četba v křesílku na zahradě, umocněná myšlenkami na kdysi shlédnutý film v televizi.
Saturnin v podání Oldřicha Víznera se mi moc líbil, ani mi nevadilo, že v knize byl Saturnin popsán jako blonďák. Šílená teta Kateřina ( s příšerně namalovanými rty :o) s přísně zvednutým prstem a chrlícím přísloví jedno za druhým a hlavně Milouš, absolvent zvláštní školy pro prý (?) extrémně nadané hochy :o))). V knize jsou parádní fráze, které stojí za to si zapsat nebo aspoň podtrhnout tužkou protože ... no prostě protože...... Když už nic, tak vám to na chvíli vykouzlí úsměv na tváři.

26.07.2015

Posel Posel Markus Zusak

Moje druhá kniha Marka Zusaka. Na styl psaní si musíte zvyknout, ale jakmile pochopíte, už to "jede". A čtyři hvězdičky za to, že Zlodějka knih byla první a zasáhla mně.
Když pominu to, že Ed je devatenáctiletý povaleč, je mi dost sympatický, tím, jak bere život.
Jednotlivé úkoly - výzvy mě vlastně nutily zamyslet se nad tím, že možná kolem nás existují a žijí lidé, kterým opravdu stačí změnit cestičku života zmrzlinou nebo předčítáním Větrné hůrky.
Ne, není to tak jednoduché, nejsem naivní, ale nádherně se o tom čte. Jednoduše? Někdy stačí opravdu málo ke změně nebo k rozkopání šedého stereotypu. To mi to musel říct Ed?
P.S.: Popis osob a děje je prostě autentický. Nevím jak vy, ale já cítím smrad z Portýra ještě teď :o))) Všude !! (a to mám uklizeno :o))

25.05.2015 4 z 5

Tři kamarádi Tři kamarádi Erich Maria Remarque (p)

Můj první "Remark" ..... jsem na sebe pyšná :o)
název Tři kamarádi ..... jak prosté :o)
Už jsem zapomněla, jaké to je číst starou klasiku. Přitom je to tak jednoduché téma, že?:
kamarádi, zážitky, bary, auta, osudové lásky, těžká nemoc - stačí mrknout na televizi nebo na program kina v současné době.....
Asi stárnu, ale u mne vyhrála jednoznačně klasika. Čímdál víc nacházím v těchto knihách životní moudra, které bych ještě před několika lety jen tak přelítla.
Jen jedna věc mi nejde do hlavy ........." chlapi, co na to množství vypitého alkoholu říkala vaše játra?"

11.05.2015 4 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Já vlastně nevím, co napsat. Knihu jsem dočetla se slzami v očích. Proč vypráví smrt? A proč vlastně ne? Je to naprosto vpořádku. Tady je to totiž ta nejmírumilovnější bytost, samozřejmě po dětech ......
Díky malé Liesel jsem si uvědomila, jak můžou být malé věci ohromným bohatstvím.

"....Když nic, jsem aspoň spravedlivá ..... nejsem žádná násilnice. Nejsem kruťas. Jsem vyústění...... Pospíchám, jenomže někteří lpí na životě nečekaně dlouho."

01.01.2015 5 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Knihu jsem přečetla za dva dny, kazila mi to práce :o) ....Bála jsem se, když čtu román pro ženy, že to bude přeslazená lovestory, ale ani omylem! Super černý humor, věčné průpovídky a hubatost hlavní hrdinky mě dostaly. Po kapitole, kdy byla Lou a Will na svatbě svojí bývalky, jsem už jenom bulela a bulela až do konce. Doufám, že je příběh smyšlený, protože jestli ne, spravedlivost neexistuje a boží mlýny už mají dávno ulomené lopaty!!!!!

02.02.2014 5 z 5

Král Krysa Král Krysa James Clavell

Kniha, která mě napínala od začátku až do konce. Kniha, která mě nezatěžovala válkou jako takovou, ale to, co válka způsobila ..... dostaly mě kšefty, vtipné hlášky, popis jídla, vaření čehosi s čímsi, ale co mě dostalo byl promyšlený byznys s krysami :o) fakt nechutné ale tak dobré ....
Můžeš být generál nebo mistr světa, ale jakmile jsi v "Čangi" tak je ti to s malýma vyjímkama prd platné.
Zadek máš holý, moskyti tě štípou stejně a úplavici je naprosto jedno co jsi dělal na frontě .....
Šokoval mě závěr.....

14.05.2018 5 z 5

Medvídek Pú  (20 příběhů) Medvídek Pú (20 příběhů) A. A. Milne

Přemýšlím, co o knize napsat, ale napadají mně samé dospělé věci ........mezi řádky toho bylo tolik, ale je opravdu nutné i takovouto pohádku pitvat? Říkejte to mému mozku, ten to totiž spolehlivě udělal s každým zvířátkem :o)
Zajímalo by mně, co by k této knize napsal dětský čtenář........

14.05.2018 4 z 5

Sophiina volba Sophiina volba William Styron

Neumím tuto knihu ohodnotit - je to divné, šokující, zvláštní - několikkrát jsem od knihy odešla a pak se vracela, nemohla jsem se tím dějem díky Stingovi prokousat.
Nikdy jsem se u čtení nesetkala s postavami, které tak hojně trpí různými poruchami a jinými běsy. Nechci hodnotit, kdo jaký byl, jen se tiše skláním před Sophií....divná, statečná, velká...

29.03.2018 5 z 5

Ranhojič Ranhojič Noah Gordon

Musím se přiznat, že jsem se knihy jako historického románu trošku bála. Nejsem moc kamarád s dějepisem.
Ale tato se četla jedním dechem, 600 stránek žádný problém. Opravdu nádhera!
(mám ráda "lékařské prostředí", všechny ty nemoci, řezání, pitvy, pijavice a jiné fujtajbly). A milovníci gastronomie si také příjdou na své :o)))
To že jsem se motala v době mi bylo úplně fuk.
Vloni jsem četla Šamana, ale Ranhojič se mi líbí víc a četl se mi mnohem líp.
Doporučuji jako krásný dárek :o)

28.10.2014 5 z 5

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

Ze začátku jsem musela číst strašně pomalu, abych pochopila, o co vlastně běží ........Už dlouho jsem nečetla nic tak zvláštního - recenzi píšu až po týdnu, protože jsem nebyla schopna knihu ohodnotit hned.
Celý příběh má tolik pravd, které jsou obrazem naší společnosti a bylo fajn to vidět z druhé stránky - mentálně zaostalejšího člověka. Otevřelo mi to oči.
Už jen proto, protože ..... ON byl vděčný za to, že měl tolik přátel (za jakou cenu!?).
Tuto knihu budu číst znovu už jen proto, že si chci zapsat některá moudra a fráze, které mně dostaly.
A sebekriticky přiznávám, nutí mě to zamyslet se i nad sebou........

01.09.2014 5 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Po Levhartovi je toto moje druhá Nesbova detektivka. Přiznávám, že se mi četla mnohem lépe, než Levhart. Snad je to tím, že jsem trošku věděla, co je Harry Hole zač :o) Mezi postavami jsem se několikrát ztratila, severská jména jsou pro mne chaos. Ale i přesto to byla fajn četba. Musím ale ještě chvíli zapřemýšlet .....neumím si pořád zařadit postavu řemeslníka - plísňaře v brýlích s tlustými skly :o)))) unikla mi nějak jeho role? Má vůbec nějakou roli?
Asi jsem nedávala pozor :o)

11.05.2014 5 z 5

Jepice Jepice James Hazel

Mám ráda detektivky, čím morbidnější, tím lepší ( co já to jsem za člověka :o))
Prima příběh s šílenou zápletkou, bohužel se mi začínají děje těchto knih plést do sebe, ve většině figuruje asociální vyšetřovatel, má k sobě párek "ajtý specialistů" , krásná kolegyně nebo příbuzná, sadistický trestný čin, politika, rodina, špína.....
asi jsem toho četla už moc.
Ale doporučuji všem, kdo hledají napětí a chtějí si ho užít až do konce.

21.07.2018 4 z 5

Tereza Raquinová Tereza Raquinová Émile Zola

Já dočetla a byla z toho paf !! První část byla dobrá, vpodstatě chápu Terezu, že s věčně chorým a vybledlým Kamilem nic nebylo a šíleně se nudila.
Ovšem druhá část, kdy postavy žijí "po činu" - to bylo
skvělé. Myslím tím výstižně napsané. Pracovně bych to nazvala "kterak se ze dvou milujících lidí stanou psychopati".
Tento román mne zasáhl, v pozitivním slova smyslu, líbil se mi mnohem více, než Zolův Zabiják.

01.06.2018 5 z 5

Strašidlo cantervillské Strašidlo cantervillské Oscar Wilde

Pět hvězdiček za oddychovku a za pobavení - sáhla jsem po knize při zimních splínech - je mi vlastně jedno jestli je to "dobrý" nebo "špatný" - na necelých 80 stránkách jsem se pobavila a párkrát vyprskla smíchy.... jedna z perel : " ...vážený pane, musím vás opravdu důrazně požádat, abyste si naolejoval ty řetězy, a přináším vám k tomu účelu lahvičku Tammanyho mazadla s vycházejícím sluncem ........být strašidlem je někdy fakt těžká práce :o))

22.01.2018 5 z 5

Bídníci Bídníci Victor Hugo

Jsem ta, která dříve než knihu shlédla v hodně dávné minulosti filmovou verzi s panem Gabenem(?) a další zpracování s G. Depardiem ..... S druhým hlavním představitelem se mi film dost líbil.
Knihu jsem vzala do ruky hlavně díky seznamu povinné četby mé dcery, kde mně mezi pár knihami okamžitě zaujala :o) No nevím jak to pochytí její 18-ti letá hlavinka, ale mne tato kniha v mém zralém věku hodně obohatila.
Jedinnou výhradu mám vůči obálce, už při koupi knihy jsem si říkala, že ten kdo ji navrhoval musel dostat nobelovu cenu za šílenost. Žlutá obálka s blonďatou kráskou s rozevlátými vlasy a se slzou stékající po tváři..... je to psycho, ale já tu knihu moc chtěla.

5 hvězdiček za nádherné dílo, které doporučuji přečíst

18.09.2017 5 z 5