AnoMANder AnoMANder komentáře u knih

Výborně zpracované téma smutné tragédie z konce války. Silný příběh, smutné osudy obyčejných lidi. Ukazuje, že nebyly jen Lidice, Ležáky, ale že i jiné obce trpěly za války. Autorka zvolila skvěle kombinaci vyprávění a informací z úředních pramenů a doplnila příběh fotografiemi.
Velmi smutno mi bylo z toho, jak dopadli hlavní vinici :-((

02.07.2023 5 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Neuvěřitelně silný příběh založený na skutečných reáliích. Výborně kombinuje metodu vyprávění a zápisů z úředních spisů. Autorka postupně odkrývá jednotlivá tajemství rodiny, jejich obavy až do konce.
Vypravěčsky je to napsáno skvěle, těžko se odtrhnout, výborně zachyceny pocity postav.

19.10.2023 5 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Kniha s velice silným příběhem a osudy (často tragickými) lidí spjatých s Bílou vodou za minulého režimu, která vychází i z historických pramenů. Na jedné straně je až neskutečné číst o tom, co byli jedni schopni jiným dělat, jak malou cenu mohl mít lidský život, na druhé straně je obdivuhodná síla řádových sester prát se s osudem.
První polovina knihy mi přišla lepší a konec vyznívá přece jen optimističtěji.

16.04.2024 4 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Velmi silné vyprávění vystavěné na skutečném příběhu. Je to ve zkratce o vnitřní síle mladé dívky, jejíž život je sice neustále podrobován zkouškám, je v něm spousta bolesti, bídy, smutku, ale stále se snaží vidět svět a život pozitivně a vytěžit z něj co nejvíc.
Můžeme vidět, čím si lidé procházeli v pohnutých poválečných a popřevratových letech. Annino manželství je vskutku velmi specifické, pragmatické a patrně jen velmi těžko by fungovalo i v normálních podmínkách.
Napsáno velmi čtivě, postavy mají svůj charakter, nejsou černobílé.

19.10.2022 4 z 5

Vladař Vladař Niccolò Machiavelli

Zajímavé, pragmatické a dodnes pravdivé dílko, které i po tolika staletích vystihuje velmi přesně povahu lidí, moci, praktiky a typy vládnutí a ovládání lidí, druhy vojsk atd. Autor popisuje přirozené podmínky pro to, jak dosáhnout vlády a udržet si ji, dokresluje svá tvrzení mnoha příklady z historie.
V té době to chtělo odvahu napsat, co panovníci dělají špatně a radit jim.
Knihu jsem znal, k přečtení mě přivedly zmínky o ní v knize Ve stínu mafie od Kariky.

09.01.2024 4 z 5

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Klasika, která donutí zamyslet se nad příběhem starého rybáře, který vede nemilosrdný boj o svou kořist.
Nádherně vylíčena tvrdá realita těžké fyzické práce, divokého moře.
Žádné strhující tempo, nečekané zvraty.
Místo toho vylíčena krása lidského přátelství, smyslu života.

13.04.2021 3 z 5

Tma Tma Jozef Karika

Čekal jsem něco hororového, mystického, takže námět mírným zklamáním. Celkově mě příběh příliš nepohltil, jak se píše níže, je to příběh o přežití a o tom, co s člověkem může udělat jeho hlava.
Třetí hvězdu dávám za naturalistický popis prožitků lapeného člověka, atmosféru a samotný závěr knihy.

13.06.2022 3 z 5

Na smrt Na smrt Jozef Karika

Syrová, místy brutální kniha o tom, jak hnusná může být lidská povaha, jak se člověk může změnit. Skvělý vypravěčský styl, čtenář držen neustále v napětí a očekávání. Popisy v Birkenau neuvěřitelně živé a srdce beroucí.
Zajímavé bylo, jací k sobě dokázali lidé být i v svobodné, "demokratické" Americe, jak malou cenu tam mohl mít život.
Konec jsem čekal trochu jiný s přihlédnutím na dosavadní průběh knihy, přišel mi uspěchaný.
Je to fikce, ale podobné postavy, osudy byly ve válce běžné.

13.07.2021 5 z 5

Strach Strach Jozef Karika

Výborný thriller/horor. Mrazivá atmosféra dýchá z každé stránky. Při čtení jsem měl místy až nepříjemný pocit v břiše, podobně jako u knih J. Ketchuma. Nejsou tu hluchá místa, čtete a čtete, kniha postupně graduje, nabírá na "strašidelnosti", objevují se další a další ukázky moci Černého krále.
Pátou hvězdičku dávám za konec. Především za to, že ho autor dokázal udělat krátký, ale přitom velmi působivý.

19.08.2020 5 z 5

Dlouhý pochod Dlouhý pochod Stephen King

Kniha plná rozporů, kniha o utrpení i o lidskosti , o "radosti" nad smrtí jiného i o pomoci bližnímu a přátelství, o vítězství ducha nad tělem i o smrtelnosti lidského těla.
King skvěle přibližuje jednotlivé postavy, které se vyvíjí, v příběhu je mnoho zajímavých osudů chodců, přestože se "jen" jde, nejsou v ní nudná, stereotypní místa. Jde o netradiční a kratší kingovku, ale o to víc mě zaujala.
Závěr je zvláštní, čekáme vyvrcholení, odhalení příčin Pochodu, výběr ceny, ale dostaneme jen Pochod.

17.01.2024 4 z 5

1Q84: Kniha 1 a 2 1Q84: Kniha 1 a 2 Haruki Murakami

Kniha s velice silným příběhem, co v člověku zanechá stopu, nutí ho k zamyšlení nad tím, co je skutečné, co je naším cílem na světě. Bylo mi to doporučeno jako sci-fi, ale je to spíše román o dvou lidech s neobvyklým osudem, co jsou k sobě nepřekonatelně přitahováni.
Příběh ubíhá stále stejným tempem, trochu mi ale chyběla gradace, zrychlení děje. Styl napsání knihy se vyloženě hodí ke čtení při šálku dobrého japonského čaje :-)
Postavy jsou psychologicky zajímavé, mě osobně fascinovaly pasáže, kdy si Tengo vařil "jednoduché" jídlo, které se skládalo snad ze čtyř chodů. Holt jiná kultura stravování, než chleba se šunkou :-)

26.05.2023 4 z 5

Jantarové oči Jantarové oči Vilma Kadlečková

Jiný typ knih, které běžně čtu. Ale zaujala svým originálním světem, postavami. Bylo to jiné sci-fi, netradičně pojatí cizokrajní össeané se svým "zajímavým" náboženstvím a hmyzím bohem, rituály.
Ze začátku mi vadila cizokrajná slova, co se občas ani nedala přečíst :), ale zvykl jsem si. Škoda jen, že je celý příběh plánován na větší množství knih. Bude trvat, než se doberu konce.
Lucas Hildebrandt mi přišel i přes svůj cynismus jako sympaťak. Hodně toho v mládí vytrpěl a řekl bych, že jeho otec věděl, proč ho tak nutil do učení všeho kolem Össe. Ostatní postavy mi přišly malinko nevýrazné, předpokládám, že další výraznou bude Aš-šád.
Re Akkütlix!

21.03.2022 3 z 5

Temné léto Temné léto Dan Simmons

Simmons umí udělat tu správnou atmosféru stejně jako King. vyžívá se v popisech a pomalém stupňování napětí, děje. Díky tomu je však kniha také o něco delší, než by mohla být. Až kolem strany 300 začíná děj nabírat spád.
Velmi se mi líbil doslov knihy, kde Simmons velmi přesně popsal příčiny o tolik chudšího světa dnešních dětí.

18.09.2023 4 z 5

Vzácný druh Vzácný druh Erik Hofstatter

Hutná kniha, kde si ani na chvíli neodpočinete od překvapivého děje :-)
Rozsahem krátké, ale velmi výživné, s výborným napínavým námětem a koncem.
Více takových hororů!
P.S. Člověk by si i řekl, že by sám mohl napsat něco takového, ale ono to asi nebude zase tak snadné :-)

12.05.2022 3 z 5

Svět ledu a ohně Svět ledu a ohně George R. R. Martin

Úžasná kniha, která obsahuje nepřeberné množství zajímavých informací, perliček o královstvích, rodech, městech,... Dokresluje románový svět, informuje o historii světa od samého počátku. Ideální by bylo udělat ke každé kapitole samostatnou knihu. Chci víc informací o různých zemích, národech, jménech valyriských mečů, dracích, atd. :-)
Škoda, že u rodokmenů nejsou životopisná data. Nádherné ilustrace, mapky. Je to prostě překrásná kniha, má své chybky (např. v překladu), ale která ne :-)
Povinná pro obdivovatele díla G.R.R. Martina.

01.09.2021 5 z 5

Pan Mercedes Pan Mercedes Stephen King

Výborná detektivka. Tentokrát bez nadpřirozena, duchařiny, ale o to víc ze skutečného světa. Je děsivé, jaké lidi můžeme denně potkávat a přitom netušíme, jaké pocity, osobnosti, charaktery se za nimi skrývají.
Na základě několika narážek v knize jsem čekal drsnější závěr, ale jsem nakonec rád, že to tak "dobře dopadlo".
Časem zkusím i další případ detektiva Hodgese

09.03.2021 4 z 5

Čaroprávnost Čaroprávnost Terry Pratchett

Krásná kniha, která mě znovu vrátila do mladších let :) Úžasná Bábi. Kdo ví, jak by vypadala historie knih Zeměplochy, kdyby se usídlila v Ankh-Morporku :-)
Nevtíravý humor, úžasná slova a překlad pana Kantůrka.

11.02.2021

Písek Písek Hugh Howey

Postkatastrofický svět, kde lidé přežívají s málem a svým důvtipem. Zaujal mě už název knihy a během čtení jsem výběru nelitoval. Krásná ukázka lidského lpění na životě, vynalézavosti, ale na druhé straně také bezcitnosti, lhostejnosti. V knize mohlo být více informací o původu, příčinách stavu země. Více rozvinout konec, informovat o společnosti na východě. Výborný byl nápad a popis práce s pískem pomocí potápěčského obleku. Myslím, že by si kniha zasloužila pokračování.

09.09.2020 4 z 5

Merlinův les aneb Kouzelná vidina Merlinův les aneb Kouzelná vidina Robert Holdstock

Výborná kniha, hlavní příběh je hodně laděný do temna, tragický boj dvou mocných kouzelných bytostí, do kterého se přimíchají lidé. Má skvělou atmosféru, popisy, chytne za srdce.
Hodně se mi líbily krátké práce na konci knihy, velice zajímavá témata (např. Infantom, Zvíře, ....)

20.05.2024 4 z 5

Muž na stezce Muž na stezce Miroslav Žamboch

Příjemná oddychovka na léto. Koniáš je i přes svůj vzhled a chování sympaťák, ale jeho štěstí je až příliš veliké. Neustále se setkává s nejlepším šermířem, bojovníkem, jakého kdy potkal, s obrovskými presilami, a stejně je vždy na vítězné straně.
Povídky jsou jinak čtivé, s různými zápletkami.
Chybí mi ale v knize mapa

15.07.2023 3 z 5