Anor505 Anor505 komentáře u knih

Zlodějský tanec Zlodějský tanec Mary E. Pearson

Nevím, co jsem čekala, ale hned na začátku mě překvapilo, že kniha volně navazuje na trilogii Letopisy pozůstalých, kterou jsem četla loni a moc se mi líbila (asi bych měla číst anotace pozorněji). Díky tomu jsem jen hladce vplula do známého světa.
Autorka umí psát, příběh je dobře vystavěný, čtivý a má více vrstev, které se postupně odkrývají. Postavy jsou od sebe dobře rozlišitelné, i když je jich hodně. Kazi i Jase jsou skvělí, ale mám k nim drobnou výtku, nechovají se na svůj věk, kdyby jim bylo 23 a 25, tak bych jim to věřila víc. Knížku jsem přečetla za víkend a bavila mě moc, takže dávám poctivé 4 hvězdičky.
Zamrzel mě ale český překlad, ve kterém je strašně moc chyb, překlepů a občas dokonce chybí celá slova, kniha by si zasloužila víc péče.

16.04.2023 4 z 5

Hříšné dopisy Hříšné dopisy Vi Keeland

Chtěla jsem si přečíst nějakou romantickou oddechovku a tady mě nalákala anotace. Příběhy o přátelství, které se změní na něco víc mám ráda a nápad s dopisy se mi líbil.
Začátek byl hodně slibný, jenže pak to začalo váznout, nevím čím to bylo, ale kniha mě nebavila. Možná mi nesedl překlad, některá slova byla volena hodně zvláštně a celou situaci to pak shodilo, že nevyzněla tak jak asi měla. Nejspíš i proto mi hlavní hrdinové často lezli na nervy. Z celé knihy mě nakonec bavil nejvíc doktor a Hortenzie.

10.04.2023 3 z 5

January a Deset tisíc dveří January a Deset tisíc dveří Alix E. Harrow

Ach jo, tahle knížka měla takový potenciál! Tisíce světů propojených Dveřmi - to bylo poměrně originální a tady navíc hezky propracované. Příběh byl psaný velmi krásným a kultivovaným jazykem. Postavy byly dobře vykreslené, měly své silné i slabé stránky a rozhodně nebyly černobílé.
Jenže pak se něco pokazilo, jako by se autorka nemohla rozhodnout, jestli chce psát dobrodružný příběh, romantiku, rodinné drama nebo společenský historický román s fantasy prvky.
Ve výsledku to byla hrozná nuda, když už to vypadalo, že se schyluje k nějaké akci, tak ji nahradil květnatý popis nebo ji autorka úplně přeskočila a začal další odstavec. Ani střídání dvou dějových linek mi tady moc nesedělo a spíš mě rozčilovalo.
Velmi rychle jsem odhadla kam to celé směřuje, takže mi chyběl i nějaký ten moment překvapení. Konec byl sice dojemný, ale to mi bohužel nestačí.

19.03.2023 3 z 5

Srdce času Srdce času Natalja Ščerba

Vrátila jsem se v čase o 20 let zpátky... =) Na knize mě hodně bavilo, že se celý příběh mohl odehrávat i u nás, na jakémkoliv letním táboře z mého dětství. Tenhle pocit u knih od anglicky píšících autorů obvykle nemívám. Autorka s přehledem udržela laťku nastavenou v prvním díle, časování, časové paradoxy, chování dětí na táboře... Super. Jediná vada na kráse byla, že jsem se do knihy nedokázala úplně ponořit, přece jen je určená spíš pro děti. Proto jsem ji občas odkládala, ale velmi ráda jsem se pak ke čtení vracela.

10.03.2023 4 z 5

Království prokletých Království prokletých Kerri Maniscalco

Tak tedy… mě autorka neoklamala, když se na druhý díl podívám hodně kriticky, tak je to z hlediska děje jen „vycpávkový” díl, kdy se všechno připravuje na velké finále. Ale kniha mi nabídla velmi pěknou a hříšnou cenu útěchy. =)
I když by kniha mohla být o trochu kratší, hlavně v prostřední části, tak se mi děj nevlekl. Emilie na sobě pracovala, učila se, začala plánovat místo bezhlavého vrhání se do malérů (i když měla i slabší chvilky). Některé záhady se vyjasnily, jiné přibyly… něco jsem očekávala a něco bylo velmi nečekané. V závěru se vše ještě víc zašmodrchalo a kniha nelítostně skončila… A já teď mám několik divokých teorií a třetí díl ještě není přeložený, ach jo.

19.02.2023 5 z 5

Zrádné srdce Zrádné srdce Mary E. Pearson

Tajemství, intriky, pletichaření a klam, kdy v sázce není nic víc než lidské životy…
Tenhle díl mě bavil o fousek míň než první, protože intrikaření není úplně můj šálek kávy. Ale zase to bylo vyváženo skvělým vývojem postav, hlavních i vedlejších. No a závěr byl strhující, co dodat… pokračuju v maratonu. :-)

18.09.2022 4 z 5

Poslední song Poslední song Nicole Böhm

Měla jsem chuť na nějaký současný, romantický, milý příběh, který se točí kolem hudby. V podstatě jsem dostala všechno, co jsem chtěla, ale knize uškodila její délka. Bylo tam příliš mnoho vaty a hluchých míst, kde se nic nedělo, příliš mnoho sebelítosti u Riley i Juliana. Místy jsem se docela nudila a navíc mezi hrdiny nějak nefungovala chemie. Oba byli milí, sympatičtí, ale nedokázala jsem se do jejich příběhu vžít a celou dobu jsem měla pocit, že koukám jen přes okno.
Celkově bych knihu zhodnotila jako neurazí, nenadchne, takový průměr.

31.05.2024 3 z 5

Brána pekel Brána pekel Leigh Bardugo

Nevím, proč jsem si myslela, že tahle série má jen dva díly. Prvně jsem byla trochu naštvaná, že mám rozečtenou další sérii. Ale po dočtení Brány pekel jsem ráda, že bude i třetí díl, že se do strašidelného kampusu Yale ještě jednou vrátím.
I druhý díl se nesl v duchu mysteriózní detektivky, jen duchařinu nahradila démonologie. =) Tempo vyprávění je pořád pomalejší, ale už ne tak pomalé jako v Devátém spolku. Líbil se mi vývoj postav a jak věci naznačené v prvním dílu hezky začaly zapadat na místo.
Teď jsem zvědavá, jak série skončí. Zaujal mě nový Prétor, ten má něco za lubem. No a samozřejmě Alex a Darlington, jsem napjatá jak kšandy, co s nimi má autorka v plánu. A co si budem, Dawesová, Mercy a trumbera Tripp mají taky potenciál. =)
Až vyjde třetí díl, tak si mám v plánu celou sérii přečíst znovu, aby mi nic neuteklo, protože všechny podrobnosti si určitě pamatovat nebudu.

29.05.2024 5 z 5

Pražský (k)rok Pražský (k)rok David Černý

Knížka obsahuje krásné fotky, milé povídání a parádní tipy na výlety. I když jsem v Praze už pár let a ledacos jsem za tu dobu prolezla, tak jsem tady stejně našla pár nápadů kam se ještě podívat.

15.05.2024 4 z 5

Tajemství čokoládovny Tajemství čokoládovny Paula Brackston

Po docela povedeném prvním dílu se u mě dostavilo lehké zklamání. Tajemství čokoládovny bylo takové nijaké. Xanthe se snažila lépe ovládnout schopnost cestovat časem, ale rozvedené to moc nebylo. Místo učení se dál bezhlavě vrhala do situací, před kterými ji varovali a vždy vyvázla díky nějaké náhodě. Napínavé to taky moc nebylo a čtivosti rozhodně nepomáhaly strašně dlouhé odstavce. Ani romantiky jsme si moc neužili. Takhle zpětně mám pocit, že celá knížka byla hrozně natažená a tak trochu o ničem.

24.04.2024 3 z 5

Rudý vlk Rudý vlk Rachel Vincent

Tohle bylo opravdu zajímavé pojetí pohádky o Červené Karkulce, ten nápad se mi vážně líbil. Bohužel nápad není všechno a na příběhu mi vadila spousta jiných věcí, chyběla mu hloubka a některé pasáže jsem přeskakovala, protože mě kniha nedokázala vtáhnout do děje.
Hlavní hrdinka Adéla se chovala jako nána, která neví co chce, ale nepřestane dokud to nedostane. A konec knihy mě vyloženě zklamal a doteď nevím, co vlastně byl autorčin záměr. Takže dávám 2,5 až 3 hvězdičky s odřenýma ušima.

30.03.2024 3 z 5

Diabolik Diabolik S. J. Kincaid

Diabolik pro mě byl příjemným překvapením. Jedná se o sci-fi pro mladší čtenáře, kde hlavní postava není tak docela člověk.
První polovina knihy byla parádní, líbilo se mi odhalování budoucnosti, politické uspořádání, kdo jsou diabolici a vůbec všechno.
Zvrat v polovině knihy byl pro mě naprosto nečekaný a byla to pecka.
Ale z druhé poloviny knihy už jsem tak nadšená nebyla, i když rozhodně nebyla špatná a přinesla i několik nečekaných situací.
Knížka je pro mě ukončená naprosto uspokojivě, do dalšího dílu už se proto pouštět nebudu - i proto, že třetí díl v češtině nevyšel.

18.03.2024 4 z 5

Proti srsti Proti srsti Klára Mandausová

Přečteno v rámci čtenářské výzvy. Příběh vypráví o mladé ženě, která hledá svou vlastní hodnotu a její kočce, která má naopak sebevědomí na rozdávání. Macoura bych tedy občas pověsila za uši do průvanu, ale i ona nakonec projde proměnou, kterou nejspíš ani nechtěla. =) Knížečka je útlá, tempo docela odsýpá, celkově jsem byla mile překvapená. Klidně bych příběh rozpracovala na víc stran a přečetla si, jak to bylo dál.

27.01.2024 4 z 5

Vláda vlků Vláda vlků Leigh Bardugo

Konec dobrý, všechno dobré. Po lehkém zklamání z prvního dílu jsem se trošku bála, kam nás Vláda vlků zavede, ale dopadlo to dobře. Velké množství vypravěčů mi vadilo už ve Zjizveném králi a tady bylo dějových linek a postav snad ještě víc. I přesto se příběh povedlo napsat poutavě a svižně, hluchých míst bylo pomálu a konec byl hezky až sluníčkově vymyšlený.
Jediné, co mi pořád vrtá hlavou, tak myšlenkové pochody Temnyje a chudák Juri, který je v tom namočený s ním. Jsem zvědavá jestli autorka využije tahle pootevřená vrátka k dalším dobrodružstvím.

19.10.2023 4 z 5

Zjizvený král Zjizvený král Leigh Bardugo

Svět grišů jsem si oblíbila už v knize Světlo a stíny a s každou další knížkou autorka jen potvrzuje, že psát umí a má co nabídnout.
Ve Zjizveném králi se vracíme k událostem v Ravce po porážce Temnyje, kdy vedlejší postavy z předchozích sérií hrajou hlavní roli. Příběh navázal krásně plynule a já si ho užívala až zhruba do poloviny knihy. Pak přišel zvrat, který jsem tedy nečekala, ale zároveň se mi moc nelíbil, tempo díky tomu značně zpomalilo a místy to byla vážně nuda.
Střídání vypravěčů bylo pochopitelné, aby se vytvořily a zapletly nitky příběhu, jen těch vypravěčů bylo na můj vkus trochu moc.
Konec knihy byl už zase napsaný ve slušném tempu a samotný závěr byl zajímavý. Ale stejně mi to nedá a musím srovnávat se sérií Šest vran, která byla naprosto skvělá, proto dávám jen 3,5 hvězdy, i když poctivé.

26.09.2023 3 z 5

Nečekaná láska Nečekaná láska Julia Quinn

U Bridgertonových už jsem si zvykla na určitý standard, že jsou knížky čtivě napsané, laskavé, romantické a s mírným přesahem do některého z vážnějších témat. Příběh Francesky ale nenaplnil moje očekávání. Je zde zpracováno téma ztráty blízké osoby a navazujícího pocitu viny, jenže se příběh i postavy točí v kruhu až je to únavné. Děj se odehrává současně s knihami o Colinovi a Eloise, takže ani londýnská smetánka nepřinese nic nového. Naděje jsem vkládala do skotského venkova, ale ani o Skotsku jsem se nic nedozvěděla.
Knížka rozhodně nebyla v rámci žánru špatná, jen jsem asi už trochu zmlsaná z předchozích dílů.

02.08.2023 3 z 5

S vikomtem v ložnici S vikomtem v ložnici Gayle Callen

Čtenářská výzva mi letos dává zabrat. =) Od knihy jsem nic převratného nečekala a bohužel mě ničím ani nepřekvapila. Slepý hlavní hrdina byl zajímavý, za to dávám hvězdičku k dobru. Kdyby si s tím tématem autorka trochu víc pohrála a zapracovala na stylistické stránce, tak to vůbec nemusel být průměrný příběh z červené knihovny. Navíc jsem se občas ztrácela v dialozích a těch překlepů... škoda.

24.01.2023 2 z 5

Pan Romantik Pan Romantik Leisa Rayven

Nevím proč mám pocit, jako by byla kniha složená ze dvou částí. Začátek mě moc neoslovil a trochu jsem bojovala se stylem psaní. Zhruba v polovině se něco změnilo nebo jsem si možná zvykla, protože druhá část knížky byla mnohem čtivější.
Vlastní příběh byl docela pěkný, mezi hrdiny to jiskřilo... ale na můj vkus autorka trochu moc tlačila na pilu. Velmi kladně hodnotím propracované vedlejší postavy - včetně domácích mazlíčků.

06.01.2023 3 z 5

Únos čtvrté princezny Únos čtvrté princezny Julia Golding

Tohle bylo takové miloučké čtení. Škoda, že už nejsem cílová skupina, kdybych to četla ve správném věku, tak by mě kniha nadchla. Dneska už bych měla bohužel pár výhrad. Princezna byla většinu času poněkud zdechloučká a pasivní, ale i ona měla pár světlých chvilek. Princ byl naopak velký sympaťák. Po dočtení knihy mi zůstalo docela hodně nezodpovězených otázek, než abych to jen tak přešla... Ale kniha měla svoje kouzlo, to ano.

21.12.2022 3 z 5

Temná krása Temná krása Mary E. Pearson

Celá série je moc povedená. Po perfektním prvním dílu, ze kterého jsem byla nadšená, tempo příběhu trochu zpomalilo a třetí díl byl taková klasika, ale velmi dobře napsaná. Konec byl hodně rychlý, ne že bych se vyžívala v nekonečných bitvách, ale opravdu bych ocenila alespoň krátký epilog, jak to naši hrdinové nakonec vymysleli... Ale jo, rozhodně můžu celou sérii doporučit. :-)

23.09.2022 4 z 5