Corso Corso komentáře u knih

Dášeňka čili Život štěněte Dášeňka čili Život štěněte Karel Čapek

Snad neexistuje spisovatel-psickar, co by s ironiou a hranym hnevom neopisal ako mu pseko vsetko ocikalo, rozhryzlo vsetko, zablatilo tapkami. Lenze pisu to s takou laskou, hrdostou, nehou, ze je hned jasne ze by si nechali ocikavat znova cely dom, a rozhryzt nabytok a zariadenie az do vysky plafonov. My co nemame pseko, si aspon precitame a zavidime tu bezmedznu lasku.
Strasne sa mi pacia ilustracie, par tahmi zachytene pozy Dasenky. Dasenka lezici, spici.

01.04.2022 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Paaani, este som nehodnotil tuto knihu?

Citam ju po treti krat, a stale je to pre mna lubostny pribeh v pozadi s betonovymi stenami. Orwell knihu dopisal pomerne tesne po druhej svetovej vojne, ked v rozostupe asi 30 rokov zazil svet 11 rokov a zacinalo to vyzerat ze sa nepoucil a zacinala sa uz crtat dalsia. Studena. Co v dejinach nie je vynimocna situacia, len posledne vojny uz boli technologicky tak zdokonalene, ze ta dalsia uz mala byt posledna. Orwell zazil situaciu, kedy vojna stmelovala narody a bola motorom vyvoja, stala sa obchodom, a koho by to nenastrasilo. Vojna a neskor zastrasovanie pred nepriatelom totiz je v samotnej DNA ludskej civilizacie. V mene boha, v mene panovnickych rodov, v mene idei, narodnych, ide vzdy v podstate o to ziskat vacsi priestor pre silenejsieho. Orwell bol na pociatku technologickych zmien, ktore mohli umoznit dostat sa do sukromia a zacat jednotlivcov sledovat. V tej dobe sa objavili media ktore umoznuju ideologicku propagandu vstrekovat do mysli ludi s pravidelnostou a hlavne, objavuju sa institucie ktore to dokazu drzat v pevne v rukach. A videl, ze niet velmoci, ktora by to nevyuzivala. V podstate len trosku ad absurdum utiahol srauby toho co sa uz okolo neho dialo akosi automaticky. Najsilnejsie na mna vsak vzdy zaposobi zaver knihy, to zlomenie hlavnych postav, a vo vas vyvstane otazka, zlomilo by to aj mna? Mozes zradu vlastnych idealov vobec odsudit ak su dosiahnute nasilim?

Lenze!! Ako sa mylil!! Dnes je to uz len zly sen. Dnesny svet sa zbavil tychto pociatocnych detskych chorob, dava jednotlivcovi pocit slobody, dava mu sancu na spravodlivost, zivot v pohodli, v bezpeci, o co sa staraju spolocne ruka v ruke stat, nasa vlada, korporacie. Vojny sa uz vedu len v spravodilvych a opodstatnenych pripadoch!! A to, pred cim nas spisovatelia pokleslej literatury vystrihali a strasili nas, ze clovek nebude mat sukromie, ze bude vecne sledovany, ze mu bude podsuvane dokonca to, co si ma mysliet, je uz dnes prec!! Clovek ma pristup v vsetkemu bohatstvu informacii na internete, (najde si na googli dokonca aj to, co je to bercovy vred). Nikto nie je povinny nic robit nasilu, cele ludske konanie je JEDINE JEHO VLASTNA VOLBA.
Prec su tie casy ked vladol chaos, korupcia, zlocinnost prerastena az do vladnych kruhov. Dnes si obcan voli svojich zastupcov slobodne, beztrestne, z kandidatov ktorym sa moze plne dovverovat, ze budu obcana zastupovat a konat jedine v k jeho prospechu. #korektor45691... upresnit k ciemu prospechu, veta moze vyvolat neziaduce konotacie a opravit preklepy#
Dnes nie je mozne aby vase sukromie, vasu cistotu myslienok beztrestne sledovalo, narusalo, ovplyvnovalo cokolvek spate s klamnou propagandou druhych stran. Ak nasa spolocnost pouziva sledovanie, vzdy jedine v opodstatnenych pripadoch, aby sa zamedzilo hrozbe terorizmu, hrozbe nespravnej ideologickej injektaze. Dalo by sa to zhrnut slovami sudruha Corsa, "Dnes sa vsetko podriadilo rastu, prosperite, vytvaraniu blaha kazdeho jednotlivca." Vojna, sudruhovia, uz nejestvuje, stvave media nepriatelskej propagandy vam ju podsuvaju ako destrukciu, nestastie, konanie nepravosti. Ale vojna, je zarodok buduceho mieru. V ktorom sa budeme mat este lepsie ako dnes, je to neodvratna dialekticka nevyhnutnost. Ako napisal klasik sudruh Orwell, "Vojna JE mier!" A jeho nesmrtelne dielo nam ukazalo uz pred desiatkami rokov, aka bezpecna, krasna, prosperujuca, mierotvorna moze byt nasa ludska civilizacia.
#korektor 45691... uviest ze zmysel Orwellovho diela moze nepriatelska propaganda prekrutit a vytvarat z neho odstrasujuce priklady vyzdvyhovanim nepodstatnych detailov#

"1984 sa mi uz dnes nezda az taka strasidelna vizia"
(napis nasprejovany na WC vedla cerpacej stanice na dialnici D13)

03.05.2022 5 z 5

Cujo Cujo Stephen King

Pekny priklad komorneho hororu z pociatkov Kingovej tvorby. Minimum postav, husta atmosfera, situacia do ktorej sa kludne mozete dostat aj vy, staci zaparkovat niekde na vidieku kdekolvek. Besny pes, s ktorym aj trosku sympatizujete. (Inak, film som nevidel, ani po troch precitaniach neviem ako sa psie meno vlastne spravne vyslovuje, Kudžo, Kadžo, Kucho, Kacho, Čucho? :) . Vnutorne prezivanie postav tak ako je Kingovym zvykom, rozpitvane do detailov. Veru veru, hroza sa odohrava v hlavach. Nadhera. Nie najlepsia autorova kniha, ale vyborna a oproti neskorsim jeho megadielam, priam jednohubka.

16.11.2021 4 z 5

Bylo nás pět Bylo nás pět Karel Poláček

Co by som k tomu tak napisal. Ja som tuto knihu objavil len par rokov dozadu. A uz som to precital dva krat a serial sa stal mojou predvianocnou klasikou spolu s Emilom z Lonebergy a Deti z Bullerbynu. Atmosfera starych cias, detskeho sveta, parta... to je mix, co na mna stopercentne zabera. Uprimne, svetova liga, toto moze kludne stat v policke povedla Toma Sawyera a Tajomneho ostrova!

04.12.2019 5 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Erben sa urcite nechcel zapisat do literarnej historie ako hororovy spisovatel basnik. Ale... stalo sa. Porovnavat s Poeom? E.T.A. Hoffmanom? S kludnym srdcom ano. Aby sme pochopili pomaly vstup hrozy do literatury, musime sa vratit do cias starych drevenic, kde sa po veceroch vypravjali strasidelne pohadky aby decka lepsie spali. Po priadkach, kde bujnela fascinacia hrozostrasnymi pribehmi. Pri ohnoch na salasi. Do cias kedy tma bola fakt v noci este tmou. A odtial bol uz len krocik aby to niekto zobral do pera. Svojimi versami to tajomno posobi tak nevinne priam detsky. Ale pri citani sa v hlave rodia obrazy a okolo chrbtice jemne mrazenie. Snad Erben len chcel spoetizovat par motivov a pribehov ktore uz aj tak bludili pomedzi lud. A mozno ich tak preniesol do obrodeneckych salonov. (Chvala bohu ze my (slovac) mame aspon toho Dobsinskeho, ktoreho povesti oplyvaju utatymi rukami, nohami, carami, kuzlami, drakmi a bosorkami.)

06.10.2020

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Ja som sa pri pocuvani bavil. Idealne na dlhe vecery, nenarocne, vtipne. Kym film mi prisiel ako nieco co snad nikdy nemalo vzniknut, berie z knihy len co sa hodilo. Nieco mi vravelo, asi ukazky, ze kniha bude uplne ina. A ano, je to zabavne, pekne napisana humoristicka vec.
Aj by som sa viac rozpisal ale dnes sa mi tak nechce rozmyslat!! :)
Zasa mam nejake blbe obdobie a tato kniha mi pomohla dychat volnejsie.

06.03.2023 4 z 5

Dobrodružství Toma Sawyera Dobrodružství Toma Sawyera Mark Twain (p)

Nadcasove dielo. Omylom sa povazuje za literaturu pre deti a mladez. Ano, mladeho citatela urcite pobavi pribeh a opis uz zaniknuteho sveta. Dospely citatel musi ocenit Twainov jasny styl, vyborne vykreslenie charakterov a postav, a v podstate reportaz a zdokumentovanie svojej doby a zivota na americkom malomestecku. Zurnalisticky vycvik sa proste nezaprie ani pri pisani zanru odlahceneho.

16.12.2022 5 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Jedna z "kultoviek povinneho citania pre mladez". Vdaka takejto pecati cloveku od knihy idu ruky okamzite prec a ako idete ocami policou knih, pri povinnom citani sa vam zahmli a vytesnite vnem. :) Obidete. Ono to bude tym ze do povinnych knih sa dostavali stovky knih z dovodu ideologickeho, alebo narodno-hrdeho-statnymi-cenami-oceneneho autora. Avsak!! Avsak su tu knihy kde naozaj literarna kvalita a umenie rozpravat putavo prevazuju a preto tam su. Vid Remarque, Hemingway, Saint-Exupery.
Na zapade klud som zhltol. Myslienka odsudenia vojny je jasna, ano, je to plus vdaka comu to tiez mame v citankach, ale je to velka literatura jasnostou, priamostou, uzasne lahko putavo jednoducho opisany osud mladych ludi ktori sa narodili v zlej dobe. A to sa moze stat kazdemu, ved ked vas rodicia miesaju, netusia ze co sa stane za 18 rokov. Remarque cele dielo venoval odsudeniu tejto nespravodlivosti. Lenze na postavach tak blizkych citatelovi, ze to ma naozaj dopad. Je to farebne, plne detailov, zive, smutne, skutocne. Proste dar vediet pisat.

04.02.2020 5 z 5

Zločin a trest Zločin a trest Fjodor Michajlovič Dostojevskij

"Mily Fjodor Michajlovic, pisete obsirne ze som popri Vasom romane stihol precitat este tri dalsie knihy. Vas Peta."

Citam po stvrty krat v zivote. Ano, raz za 8-10 rokov si najdem ten cas... Tentokrat z lenivosti, z nejakej tuzby po zmene zazitku, ako audioknihu. Velmi dobry pozor som daval na to, aby to nebolo nejaka skratena, zdramatizovana verzia. Avsak, preklad je uz zmodernizovany, kedysi som si asi viac uzival archaickejsi preklad. Stale ma vsak sokuje aky moderne posobiaci je ten text odhliadnuc od skeslenia interpretacie prekadatelov. Pripominam ze nie som nejaky adorant Dostojevskeho, Преступление и наказание je jediny roman co som od neho cital, a snad kedysi este nejaku jeho novelu. A ani sa nechystam citat nieco dalsie. MIlujem tento pribeh, toto vnutorne analyzovanie, milujem sceny z pribehu, ako ked sa vraciam k dobremu filmu.

Namiesto toho aby som skusal plocho hodnotit, dame si nieco zaujimavejsie, co tak citat, co o svojom romane napisal sam Dostojevskij? Citujem jeho opis ako ho sam vidi, svoj buduci roman.
"Je to psychologický záznam o jednom zločine. Odohráva sa v súčasnosti v tomto roku (poznámka t. j. 1865). Mladý človek, vylúčený spomedzi poslucháčov univerzity, malomeštiackeho pôvodu, z ľahkomyseľnosti, z názorovej rozkolísanosti podľahol niektorým “nedonoseným” ideám, ktoré sa vznášajú vo vzduchu a rozhodol sa jedným razom zbaviť svojej hanebnej situácie. Rozhodol sa zabiť jednu starenu, vdovu po titulárnom radcovi, ktorá požiačiava peniaze na percentá. Starena je hlúpa, hluchá, chorá, lakomá, berie židovské percentá, je zlá a utláča iný život tým, že pri sebe mučí ako slúžku svoju mladšiu sestru. “Je nanič”, “Prečo len žije”, “Je vôbec nejak užitočná?” atď. – Tieto otázky metú mladého muža. Rozhodne sa ju zabiť a okradnúť s úmyslom zariadiť šťastný život svojej matke, ktorá žije na vidieku, zbaviť sestru, ktorá robí spoločníčku v jednej statkárskej rodine chlípnych ambícii hlavy tejto rodiny, ambícii ktore jej hrozia skazou, dokončiť štúdium odísť za hranice a potom byť celý život čestným, pevným, neochvejným pri plnení “humánnej povinnosti voči ľudstvu”, čím sa pochopiteľne “zmyje zločin”, ak sa dá vôbec nazvať zločinom čin spáchaný na starene hluchej, hlúpej, zlej a chorej, ktorá sama nevie načo žije na svete, a ktorá by možno tak ako tak za nejaký mesiac zomrela. … Čistou náhodou sa mu podarilo svoj úmysel uskutočniť rýchlo a úspešne.
Potom uplynie takmer mesiac, než nastane definitívna katastrofa. Žiadne podozrenie na neho nepadá a ani padnúť nemôže. Tu sa práve rozvíja psychologický proces zločinu. Pred vrahom sa objavujú neriešiteľné otázky, netušené a neočakávané pocity trýznia neho srdce. Božia pravda, pozemský zákon si vymáhajú svoje a vrah končí tým, že je donútený sa priznať. Donútený, aby dajme tomu zahynul v trestnici, ale spojil sa opäť s ľuďmi; pocit odlúčenia a odtrhnutia od ľudstva, ktorý spoznal hneď po spáchaní zločinu, ho trýznil. Zákon pravdy a ľudská prirodzenosť si vzali to čo im patrí… Zločinec sa sám rozhodne prijať muky, aby vykúpil svoj čin."
FMD. Dopisy.

Takze co si ja myslim o diele je nepodstatne a ci som ponal vsetko co Fjodor chcel vyjadrit, netusim. Pamatam si ze pri prvom citani kedysi ked som mal mozno 20 rokov, som si uzival hlavne detektivny pribeh, dialogy Raskolnikova a inspektora, hru macky s mysou. Pri dalsich citaniach si uz viac vsimam myslienky, ideje, vedlajsie postavy a ich stvarnenie. Pri tomto poslednom "pocuvani" som sa uz vlastne vratil k staremu znamemu a vychutnaval som si hrozienka z kolaca. A snad maly dovetok, Fjodorovi by som odkazal ze ja by som tiez kludne dokazal zabit cloveka, ktory je zly, ktory okolo seba rozsieva hrozu alebo nespravodlivost. A asi by som ani nemal take vycitky ako Raskolnikov. Ked mas slabe nervy, nepustaj sa do vrazdy. No, neviem ci toto by prave Dostojevskij chcel pocut, snad by mi to nejak rozhovoril.
Tak...zase o par rokov dasvidania.

PS: Maly myslienkovy experiment, pre tych co tvrdia ze kniha nie je genialna, priekopnicka, ze sa len tvarime ze chvalime po tych co ju chvalili pred nami. Aby ste docenili jej vyznam a velkost, genialitu, skuste si odmysliet vsetky knihy napisane po nej. Alebo jednoduchsie? Nechajte si v kniznici len len diela ktore boli napisane pred rokom 1865, tie citajte, a potom Zlocin a trest. Predstavte si v akom prostredi sa zrodila, v akej dobe. Porovnajte to s nejakymi hoci aj velkymi literatmi predoslej doby. TOP 100 najvplyvnejsich knih vsetkych cias? Zlocin a trest bude urcite v hornej polovici.

16.02.2023 5 z 5

Zahradníkův rok Zahradníkův rok Karel Čapek

Davno som si chcel tuto knihu precitat. Nie ako zahradkar, to nie som, len ako Čapkov citatel. Su mi cudzie tie cinnosti a javy ktore tu s takou laskou a vtipom glosuje. V podstate opovrhujem krasne strihanym travnickom, skalkami bez kuska buriny, hnusia sa mi zahony mrkvy a hrachu, a vyhybam sa debatam so zahradkarmi, lebo ako podotkol Karel, su to ludia trpiaci, vecne nespokojni s pocasim, s hmyzom, s neurodou, so susedmi :) Ale!!!
Milujem stare opustene zarastene huste zahrady, plne duchov minulych cias. Kde si priroda berie nazad svoj kus priestoru a vy sa tam mozete az stratit. Vabi ma tajomstvo skryte za zanedbanym zivym plotom, polouschnute opustene pokrutene jablone ktore nik neoberie a ony svoju urodu pustia len na zem do buriny, a tam si na nej pochutnavaju len osi, jezko, mozno slimak. Mam rad fantazirovanie nad tym, ako to kedysi bolo, aki ludia do nej chodili, kto bol posledny co sa o tu dzunglu zaujimal. To mam rad a take miesta vyhladavam. Tam sa da snivat. Za mna je ozajstna zahrada kus dzungle, nepristupnej, zo vsetkych stran ukrytej pred zrakmi ludi, s popraskanymi kvetinacmi, ribezlim, malincim hustym a plnym pavukov, zabudnutou hojdackou na ceresni, zhrdzavenymi hrackami a nastrojmi, sudom hnijucej dazdovej vody. Detstvo som stravil v takej poloneudrziavanej zahrade, hrou na vojaka, indiana, skumanim mravenisk. Nafukovacim bazenikom a utekom pred srsnom. Nijake postreky, mozno obcas hnojivo do hriadok, vinic sa tahal po tujach, nik neriesil kam sa az potiahnu jahody, ked sa slivky urodili a boli zdrave, zavaril sa kompot. Ked boli maliny samy cervik, urobil sa sirup :) Zabudnuta nevytiahnuta redkovka palila v ustach ako cert, dolezitejsie ako skalka bolo, kde dat metrovinu dreva na kurenie na zimu a aby sa sliepky nepodhrabavali pod pletivo a nesli do susedov. Divocina uprostred mesta. Ked dnes vidim tie bazeny, altanky, krby, grily, chodnicky z dlazby, krutim hlavou. My sme si ohen robili v takom kruhu kamenov, ako ked si niekde na cundri. Tam sa palilo listie na jesen, tam sme opekali spekaciky ked sme si chceli urobit akoze peknu veceru vonku. Pred vecernickom samozrejme.

Na...a zase to nebolo o knizke :)

26.07.2022 4 z 5

Anna ze Zeleného domu Anna ze Zeleného domu Lucy Maud Montgomery

Pocuvane ako Audio. Tato kniha je ako kocka domaceho masla. Dobra, jemna, starosvetska, nekonfliktna. Take pohladenie a pohodovka. Babske citanie ale nevadi, ved ja citam aj rozpravky, tak co. Az vytvara kontrast voci tomu, co je popularne v knihach pre mladez dnes. Uprimne, uz mam dost magie, neoriginality, opakovania. Toto je taky domaci kolac babicky, ako Kaja Marik, Maly Bobes, Pipi... Ziadne carovne prutiky, pomsta, kliatby, dedicstvo. Ludske teplo. Asi si to vypocujem znova.

19.11.2021 4 z 5

Huck oproti Tomovi (myslim knihy), ma uz pod dobrodruznou vypravou dvoch bezstarostnych chlapcov dost temne tony. Ale stale knihu podla toho ako plynie dej, o com to je, mozete brat len ako dobrodruzstvo. A mozete ak chcete, citat Hucka aj ako urcitu socialnu kritiku.

16.12.2022 5 z 5

Kmotr Kmotr Mario Puzo

V dnesnej dobe znaaaacne romantizujuci pohlad na podsvetie italskej mafie v amerike.
Co o knihe? Cital som ju uz 3x a teraz ju pocuvam. Puzo vie pisat putavo, strucne, ale z textu priam srsi taka ta 70-tkova drsnost. Celkovo by sa dalo povedat, ze Krstny otec je ako obzaloba, tak zaroven obhajoba. A Michael je postava ktorou by ste mali opovrhovat a bat sa jej, ale zrazu zbadate ze ste si ju oblubili. Osobne mam Kmotra urcite v TOP20 mojich knih.

05.12.2022 5 z 5

Venuša zo zátoky Venuša zo zátoky Dominik Dán

Vypocute ako audio. Taka nenapadna zahada s dvoma hlavami sa zmeni na morbidnu krvavu vrcholne sugestivnu masiarcinu. Uz chapem pojem "ked sa ti pri citani niecoho dviha kufor". (Predstavy v hlave su horsie ako vidiet to napr na obrazovke zinscenovane. Aj ked toto pisem, mam neprijemny pocit kdesi za ocami a pod temenom hlavy.
Dominik Dan prekrocil davno hranice regionalneho detektivkara, pisat anglicky, ma milionove predaje. V amerike by konkuroval Connellymu, pred "sto" rokmi McBainovmu 87. reviru. Preco mam tuto seriu rad? Pretoze je z nasich luhov a hajov, lebo reflektuje az neprijemne nedavnu dobu, lebo ma sympaticke postavy a lahko si ich oblubite, zvyknete si na ne po prvej knihe, po dvoch su uz ako vasi stari znami. Dialogy obcas ze by sa Tarantino mohol ucit, snad iba Pistanek a Taragel vedia pisat dialogy zaroven tak zemito, zabavne, uveritelne, realisticky bezprostredne. Zapletky a pripady su do detailov premyslene, patranie ide po realnych kolajach tazkej vysetrovatelskej driny. A konecne... je to vzdy skvele napisane!

01.08.2022 5 z 5

Pes baskervillský Pes baskervillský Arthur Conan Doyle

Pri citani Psa Baskervillskeho ma vzdy napadne jedna vec. Keby tak Doyle venoval Sherlockovi viac romanov a nesekal len casopisecky jednu poviedku za druhou. Co ACD nakoniec aj statocne znechutilo a nechal Sherlocka zahynut aby ho o par rokov znova vzkriesil z mrtvych. Akonahle sa Doyle niecomu venoval dlhsie, vznikali celkom uzasne veci. Hororo/gotic/detektivka P.B. je toho dokazom.

13.07.2020 5 z 5

Dracula Dracula Bram Stoker

Drakula aj po 120 rokoch prekvapuje modernymi narativnymi postupmi. A skrytym erotizmom. Atmosfera sa da krajat ak si nechate narast dostatocne dlhe nechty, ostane vam za nimi az do smrti. Az snove pasaze sa navzdy vpalia do vasho podvedomia a budete sa ku knihe vracat.

09.06.2020 5 z 5

Zahrada Zahrada Jiří Trnka

Citam prvy raz, a mam uz 48 rokov. V niektorom inom prispevku som sa raz rozpisoval o mojej zahrade detstva. K takym skrytym, tajomnym zakutiam mam vztah. Prednedavnom som mal v rukach aj O zahrade Pavla Cecha. Obe knihy take odlisne, ale o rovnakom principe detstva. Jiri Trnka ma svojsku poetiku. Hravu, bezprostrednu, laskavu k detskemu citatelovi. Par minut ako som knihu otvoril, ziskala si ma. Cim? Ved uz len ta scenka ako chalani vytahuju z vrecak vsetko co maju. Cela knizka dokazuje, ako Jiri Trnka mal blizko k detskemu svetu, a ako vyborne sa vedel pozerat optikou, ked ste este sotva meter nad zemou.

13.09.2022 5 z 5

Já Miloš Kopecký

Mame tendenciu hodnotit hercov cez prizmu ich roli. A myslime si ze ich pozname. Komik zakonite potom musi mat uzasny vesely zivot, plny priatelov, skvelych zazitkov, niekolko-cifernych sum na sekoch. A takato kniha vam vlastne odhali v podstate zraneneho cloveka, ktory ma ovela dalekosiahlejsiu hlbku ako to co ste doteraz o nom sudili. Uz len ta fotografia na obale dava tusit, ake krasne a v podstate bolestne citanie vas caka. Doporucujem. Viac krat vas donuti zamysliet sa. Zistujem, ze vlastne ako som sa vyhybal zivotopisom, takyto kludne znesiem. Muz na konci zivota rekapituluje. To ma vahu aku vam fikcia nema sancu dat.

25.10.2021 5 z 5

Preco zrazu citam stare knihy co som uz cital?? Tak vam to poviem. Zdrbala sa mi doma knihovnicka. Odlomila sa od kolickov pretazena jedna polica a uz to slo dolu jak domino. A odlomila sa ta horna, takze drb-drb-drb-drb. Uprostred noci. Lacna pilina, nie masiv. Aj nabuduce nakupim so zlavou v Kike :) Toť, taký veľký oný čo nemám! A ze vyrobene v Nemecku. Tak neviem ci si tam niekto kupi nabytok co nechtom mozete piliny vymrvit z dosak.
No ale teda, vsetko vypratat, poodkladat docasne kde sa da, a zrazu som mal v rukach knihy co cele roky uz boli zabudnute. Na druhy den pilenie, vrtanie, spevnovanie, aspon provizorne dokopy kym kupim daco solidnejsie. Bo chodim po izbe len pomedzi kominky knih ako po slepacej farme kde nechcete poslapat kurence. A tak som si bokom k posteli daval knihy "Ej toto by som si aj znova prelistoval."
Jaj a mimochodom, poviedky su skvele ci uz ich pocuvate ci citate, legendarne texty ktore sme pocuvali uz z LP-cok Supraphonu. Daco uz aj spamati poznate. Aspon mi to spravilo po tej havarii naladu.

13.07.2021 5 z 5

Dva roky prázdnin Dva roky prázdnin Jules Verne

Jedna z najlepsich verneoviek. Verne mozno ako objavitel "survival adventure". Navyse pre mladez. Ta kniha ma vsetko co ma mat. Dostatocny priestor pre vyvoj postav, kazda je jedinecny charakter, plno dobrodruzstiev, objavovanie samotneho ostrova, boj o prezitie. Chlapci samozrejme bojuju medzi sebou, o vodcovstvo, ale nie je vam vsak z toho tak zle ako v Panovi much. Zablesk geniality. Nijaki sablonoviti profesori, zneuznani vynalezcovia a genericke postavy, ake vedel chrlit neskor, az ste si ich plietli. Moralizovanie je len na urovni akejsi samovychovy medzi chlapcami. Celkovo ikonicke a nadherne.

25.03.2020 5 z 5