Ellis Ellis komentáře u knih

Tajuplný ostrov Tajuplný ostrov Jules Verne

Jednoznačně moje nejoblíbenější dobrodružná knížka mého dětství a nejlepší od Verna. Četla jsem už na základce a to opakovaně a ráda jsem si to zopakovala i později po letech jako dospělá. Začátek je pravda trošku nezáživný, ale od okamžiku ztroskotání na ostrově se rozvíjí parádní dobrodružství. Obdivovala jsem Cyruse Smithe za to, jak si dokázal se vším poradit, vše vyrobit a postavit. Bylo to i velmi poučné, např. z této knihy vím co je to pekari. Vždycky mi vadilo, že to bydlení na ostrově skončí. Letopočty jsem jako dítě neřešila.
Doporučuji i dnešním dětem, které milují dobrodružství, živočišstvo a rostlinstvo a vydrží číst.

25.08.2011 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Krátký, smutný příběh. Přečteno za 2h, ale v mysli mi zůstane mnohem déle. Báry mi bylo velmi líto. Rodiče otřesní.

30.04.2024 4 z 5

Rybaříci na Modré zátoce Rybaříci na Modré zátoce Karel Nový (p)

Tahle kouzelná knížečka asi způsobila, že mám ledňáčky vůbec nejradši ze všech ptáků :). Byla to taky moje nejoblíbenější knížka v dětství, určitě jsem ji četla vícekrát (někdy ve druhé,třetí třídě), pak jsem na ni pozapomněla. A ted nedávno jsem zatoužila si příběh Kik a Ora znovu připomenout, musela jsem si ji sehnat v knihovně, bohužel ji nemám vlastní. Určitě velmi doporučuji přečíst či dát dětem. Příběh ledňáčků je psán nádherným jazykem a stylem, doprovázejí ho kouzelné akvarely Mirko Hanáka a pro děti je poučný - dozví se pravdivá fakta o přírodě.
Taky si vzpomínám, že jsem si pobrečela (když byl Or zraněn) jak píše i Petra8619, ale nemusíte se bát, že by to děti nezvládly, vše nakonec dopadne dobře. A potom si vždy, když tento létající drahokam zahlédnou někde u vody, na příběh ledňáčků vzpomenou. Já už je několikrát potkala :).

EDIT 2015: Už mám svoje vlastní Rybaříky :)) Knihu jsem sehnala přes zdejší bazar, a dokonce od paní ze stejného města a v krásném stavu. Jsem spokojená :)) Databáze je nej :)

03.05.2013 5 z 5

Návrat nežádoucí Návrat nežádoucí Lenka Potůčková

Na prvotinu autorky je to opravdu velmi dobré. Skvěle napsané, na čtení jsem se těšila a přečetla za 3 odpoledne. Připomenutí poválečného období, odsun sudetských občanů, nástup komunistů, a k tomu příběh zdravotní sestry Marie a Aničky. Výborné, rozhodně doporučuji.

19.09.2023 5 z 5

Z neznámých důvodů Z neznámých důvodů Zdena Frýbová

Jedna z mých absolutně nejoblíbenějších knih od Frýbové a i vůbec. Koupila jsem ji asi před 15 lety ve výprodeji před knihkupectvím za 30 kč na základě popisu na zadní straně. Tehdy jsem ještě autorku neznala. Byl to nejlepší kup knihy:-) Četla jsem několikrát a stále se k ní ráda vracím. Velmi poutavým způsobem popisuje svět biochemických laboratoří a výzkumu, i odborné části se dají normálně přečíst a člověk se velmi poučí. Vypravěčský styl je velmi čtivý, osoby jsou originální a rozpracované. Nechybí ani humor, dr. Rosický jako roztržitý vědec je neodolatelný, taktéž skrblík dr. Forejt a jeho protějšek - luxusu chtivý dr. Zámiš.
Rozhodně doporučuji.

02.05.2011 5 z 5

Výborný počin, tahle kniha! Ač větší a tlustější, přečtena za 2 dny, protože kniha je psána formou rozhovorů, tudíž stránky jsou vzdušnější. Takřka v každém příběhu bylo něco, co mě zaujalo či přimělo se více zamyslet. Ovšem nejvíce při zemi byly jednoznačně obě ženy, tyto příběhy jsem taky četla jako první. Obdivuji jejich vytrvalost a sílu. U mužských osudů bylo někdy až moc těch potíží (alkohol, duševní poruchy aj.), ale nejen, i tu jsou zajímavé myšlenky i příběhy. Taky bych potřebovala bydlet v tichu přírody, městský hluk mi nesvědčí, ovšem takto sparťánsky bych to rozhodně nezvládla...
Takovéto knihy by rozhodně měly vznikat, a těším se na případnou knihu o podobným způsobem žijících rodinách s dětmi.
Rozhodně doporučuji.

15.09.2018 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Fenomén HP nás nemohl minout. 1. díl jsem koupila tehdy 6ti letému synovi po tom, co jsme ho viděli v kině. Film byl naprosto něco jiného než ostatní filmy pro děti, prostě nás to uchvátilo:-) Následovaly knihy hned jak postupně vycházely a na každou (hlavně tak do 5.dílu) jsme se moc těšili. Kámen mudrců jsem ještě synovi předčítala, ale po pár kapitolách se na to vrhnul sám. Pravda je, že jsme si ale museli zvyknout na veledlouhá souvětí.
Těšili jsme se i na každou novou videokazetu a na Vánoce, kdy u nás několikrát běžel HP se nedá zapomenout, byla to prostě pěkná atmosféra. S dalšími díly už to nebylo tak ono. Za nejlepší díly považuji knihy 1 - 4, pak už si je tolik nepamatuji. A úplně nejoblíbenější je u nás Vězeň z Azkabanu a Ohnivý pohár.
Syna ovšem ale nepřivedla ke čtení až Rowlingová, ale já dávno předtím:-)) Vztah ke knihám se buduje totiž od raného věku.

08.09.2011 5 z 5

Uf, konečně mám milénium dočteno. Poslední díl jsem přelouskala jen proto, abych se dozvěděla, jak to dopadne s Lisbeth. Budu se opakovat, když řeknu, že mě bavily pasáže pouze s Lisbeth, ale je to tak. Ostatní výplň - redakční problémy, personální změny, spousta nových osob v pátrání kolem aféry Zalaščenka apod. mě nijak nebavily a nebylo to fajn počtení. Akorát soudní proces na konci je opravdu zajímavý. Velmi moc mě otravovalo číst, jak se někdo osprchoval a dal si kávu, ona stále jen káva k snídani, káva k obědu, káva po koupeli a káva nevím už po čem všem a skoro na každé straně je děs. Nikdy si nikdo nedal např, čaj. To ve Švédsku nemají nic jiného na pití??
Jsem ráda, že jsem ten "bestseller" přečetla, ale nadšená jsem vůbec nebyla. Jsou mnohem lepší knihy....

23.12.2011 3 z 5

Mělké sibiřské hroby Mělké sibiřské hroby Michael Krupa

Nevím jak to, že tato kniha nemá víc komentářů...Je to děsivé a dechberoucí čtení, výborně vypravěčsky psané. Jsem moc ráda, že jsem knížku díky této databázi objevila, protože jsem se mohla dozvědět jak to probíhalo v ruských táborech za 2.světové. Je spousta knih o utrpení Židů v KT, ale o ruských lágrech ne - ted znám aspoň tento příběh.

04.11.2011 5 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Právě jsem dočetla...Knížku jsem ale musela 2-3x odložit. Poprvé po pár stránkách, když jsem si nemohla hned zvyknout na jiný nezvyklý styl vyprávění a krátké holé věty. No a potom na konci, závěr jsem pro slzy četla asi na 2x. Prostě to nešlo, tak moc mne to vzalo. Ano, četla jsem i jiné smutné příběhy na tohle téma, ale zde je ta hrůza a nespravedlnost napsána tak hluboce...Není moc knih, které mne donutí po dočtení nad nimi déle přemýšlet a nemoct dočíst konec pro slzy, ale Zlodějka knih to dokázala. Oblíbila jsem si jak Liesel, tak Rudyho, Hanse i Rozu a ano, i vypravěčku Smrt.
Když knihu srovnám se Sophiinou volbou (kterou jsem četla v červenci a která se také týká války a Židů) tak se to srovnat nedá. Sophiina volba není až tak o té "volbě", obsahuje spoustu zbytečností a Sofiin příběh začíná až tak od stránky 400, no a ta "volba" je shrnuta na půl strany...to je velmi slabé.
To Zlodějka knih chytí za srdce mnohem a mnohem více. Rozhodně ji řadím k těm nejlépe napsaným a doporučuji.

12.09.2011 5 z 5

Sedmička Sedmička Miloš Zapletal

Tato knížka a její pokračování Ostrov přátelství rozhodně patří mezi mé nejoblíbenější knížky dětství. Když jsem ji už jako dospělá asi v roce 1994 objevila i se Sedmičkou na pultu knihkupectví, vůbec jsem neváhala oba díly ihned koupit a znovu přečíst :-). A dobře jsem udělala, protože od té doby knížky znovu vůbec nevyšly!
Je to báječné čtení pro kluky i holky. Doufala jsem , že ji pak mému dítku "vnutím" ke čtení. Syn později chytil od 1. třídy éru Harryho Pottera, takže bylo težké mu doporučit něco jiného než fantasy. Ale s touto knihou se to povedlo a dnes patří mezi jeho oblíbené a opakovaně čtené. Rozhodně doporučuji dětem a mládeži.

03.05.2011 5 z 5

Alicina síť Alicina síť Kate Quinn

Vynikající čtení!! Libilo se mi ještě více, než Kód růže. Výborně napsané, založené na několika skutečných postavách. Dala bych 10 hvězdiček, rozhodně doporučuji.

07.12.2022 5 z 5

Ptáci Evropy, Severní Afriky a Blízkého východu Ptáci Evropy, Severní Afriky a Blízkého východu Lars Svensson

Rozhodně nejkvalitnější určovací příručka na českém trhu! Velmi pěkné věrné ilustrace a zobrazení podobných druhů na jedné straně, důraz je kladen i na zdůraznění určovacích a typických znaků.
Pro všechny, kteří se chtějí naučit poznávat ptáky je naprostou nutností :).

24.03.2014 5 z 5

Noc jako stvořená pro nevěru Noc jako stvořená pro nevěru Zdena Frýbová

Tak mně zase specifický ironický humor Frýbové sedí hodně. Tento humorný román rozhodně patří k jejím několika nejlepším a dost jsem se nasmála.

05.08.2012 5 z 5

Schindlerův seznam Schindlerův seznam Thomas Michael Keneally

Tak film jsem zatím bohužel neviděla, ale kniha je tedy hodně dobrá. Schindler projevil obrovskou lidskost a zájem na osudu Židů. Je nesporné, že měl obrovský talent obstarat témeř nemožné a pokud něco slíbil, tak to dodržel. Já bych mu ty výše uvedené špatné vlastnosti (byly vůbec špatné, když je nasměroval správným směrem?) odpustila.
Výborné čtení, určitě doporučuji.

30.01.2012 5 z 5

Připravte operační sál Připravte operační sál Zdena Frýbová

Paní Frýbová opět nezklamala. Opět nechyběl skvělý vypravěčský styl, výborná psychologie postav, jistý humor a jako třešnička poučení o tom, jak to chodí na vysoce specializovaném pracovišti, tentokrát šlo o kardiochirurgii. Tyhle profesní romány jsou skvělé, nejradši mám ovšem "Z neznámých důvodů". Velká škoda, že paní Frýbová už nic nenapíše...

09.05.2014 5 z 5

Samurajova zahrada Samurajova zahrada Gail Tsukiyama

Velmi příjemné čtení, krásný sloh a atmosféra japonského venkova. Poklidné vyprávění vás vtáhne do nelehkých osudů několika lidí kolem hlavního hrdiny Stephena. Právě tím, že jde o vhled do tak jiné kultury, je knížka poutavá.

29.12.2013 5 z 5

Čistá duše Čistá duše Sylvia Nasar

Nejprve jsem už 2x viděla film, je vynikající. Zatoužila jsem si přečíst i knížku. A tady jsem trochu narazila, proti naprosto srozumitelnému filmu je kniha velmi velmi obsažná a vůbec není lehké ji celou přečíst. Je hutná a náročná, protože je v ní rozpitvána dopodrobna rodina Johna i Alicie, jsou přidány příběhy dalších osob kolem Nashe, široká matematická společnost a její problémy a objevy. A samozřejmě osobnost a nemoc Nashe. Kdo vydrží do konce, dozví se i vše okolo předání Nobelovy ceny za ekonomii a jak to s Johnem a jeho rodinou dopadlo. Trvalo mi to sice déle než je u mě obvyklé, ale dočetla jsem a jsem ráda.

01.07.2013 5 z 5

Velitelem v Osvětimi : autobiografické zápisky Velitelem v Osvětimi : autobiografické zápisky Rudolf Höss

Dávám sice 5*, ale ne proto, že by to byla skvělá kniha, spíše proto, aby zaujala a přečetlo si ji co nejvíce čtenářů.
Nejdříve jsem četla knihu Merleho - Smrt je mým řemeslem a příběh Hösse mě zaujal. Proto jsem sáhla přímo po jeho autobiografii, která je velmi "působivá". Knížka je dost hutná, obsahuje spoustu faktů, událostí a jmen pod normálním textem. Nejhrůznější jsou popisy spalování a potíže kolem toho....Je strašné, že i přes páchání těchto zvěrstev se Höss stále považuje za v podstatě hodného člověka, dobrého a milujícího otce, člověka milujícího přírodu a příkladného člena SS. A že on za nic nemůže, že on jen vykonával příkazy nadřízených. Také tvrdí, že on vždy zacházel s vězni humánně a že smrt plynem není vůbec bolestivá. Stačí si přečíst upřesnění a výpověď v doslovu a člověku se udělá špatně.
Pokud se někdo chce dozvědět podrobné informace o budování Osvětimi a procesu spalování, tak zde je najde...

23.12.2011 5 z 5

Ostrov přátelství Ostrov přátelství Miloš Zapletal

Toto pokračování Sedmičky je snad ještě lepší, vynikající dobrodružné počtení pro děti a mládež. Patří k mým nejoblíbenějším knihám dětství a proto mám oba díly v domácí knihovně :-)
Rozhodně doporučuji dětem a mládeži.

03.05.2011 5 z 5