Raději zešílet v divočině. Setkání s šumavskými samotáři přehled
Aleš Palán , Jan Šibík
Někteří si postavili v lese chýši, jiní žijí v maringotkách, případně na horských samotách. Jeden přespává přímo pod stromy. K některým se dá dojet autem, k dalším se musí pěšky. Šumavští poustevníci, samotáři, jejichž názory a životy se nepodobají vůbec ničemu, co znáte. O setkáních s nimi je tato kniha. Osm rozhovorů s lidmi žijícími dlouhodobě mimo civilizaci přináší pohled do tajuplného světa, o jehož existenci nic nevíme. Setkáváme se zde s divokými zvířaty, krutými zimami, dokonce i s přízraky. Někteří samotáři jsou vysloveně racionální (zejména obě zpovídané ženy), jiní vyprávějí svůj život trochu jako mýtus. I ten má svou výpovědní hodnotu, jen jinou než výčet ověřených faktů. Způsob, jakým novodobí poustevníci v krajině přebývají, se ostatně dost možná mýtem brzy stane. Pokud se jím už nestal. Smyslem knihy Raději zešílet v divočině není katalogizace podivínů ani alternativní průvodce po největším českém pohoří. Je jím ponor do tajuplných zákoutí krajiny a lidské duše. Do dlouhodobé samoty a odloučenosti, do paralelního světa, který přesto tomu našemu klade velmi znepokojující otázky. Rozhovory s šumavskými samotáři vedl spisovatel a publicista Aleš Palán (Magnesia Litera, Cena Českého literárního fondu), snímky přispěl fotograf Jan Šibík (Czech Press Photo, Golden Prisma Award). 1.vydání... celý text
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Raději zešílet v divočině. Setkání s šumavskými samotáři. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (399)
Audiokniha
Interpreti:
Igor Bareš, Norbert Lichý, Jana Stryková, David Novotný, Petr Čtvrtníček, Leoš Noha, Vilma Cibulková, Stanislav Šárský
Ač se všichni interpreti svého úkolu zhostili výborně, nevyznělo jejich podání tak autenticky, jako by to bylo v případě samotných aktérů. Samotný autor se mohl zhostit alespoň své průvodcovské role. Hvězdičku ubírám.
S několikaletým zpožděním se mi konečně dostala do rukou kniha, která v roce svého vydání, působila na mnoho čtenářů jako svěží vítr a inspirace jak naložit se svým životem.
Beze sporu je to čtení zajímavé a pro mnohé fascinující. Nicméně pro všechny aktéry je to svobodně zvolená forma života a já ji respektuji, ale neobdivuji. Bohužel nějak nedokážu pochopit jejich výjimečnost.
Fotodokumentaci a zbývající dva rozhovory jsem si dočetla v knihovně.
Skvělý nápad a skvělá knížka. Pohled na svět očima lidí, kteří žijí více či méně mimo většinovou společnost. V rozhovorech nám vypráví své spletité životní osudy, které je dovedly k samotářskému životu. Miluju knížky, které mě nutí přemýšlet a tahle kniha mi zamotala hlavu. A našla jsem díky ní skvělou paní Macháčkovou s maringotkou na samotě u lesa, do které už několik let jezdíme.
Související novinky (5)
42 říjnových eknih zdarma
25.10.2020
10 nejprodávanějších eknih (červenec)
05.08.2018
10 nejprodávanějších eknih (březen)
05.04.2018
Více souvisejících novinek je uloženo v archivu.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Ocenění knihy (3)
2019 -
Cena Johanna Steinbrenera
(Cena předsedy poroty)
2019 -
Cena Johanna Steinbrenera
(Cena knihoven)
2018 -
Kniha roku Lidových novin
Kniha Raději zešílet v divočině. Setkání s šumavskými samotáři v seznamech
v Právě čtených | 44x |
v Přečtených | 1 997x |
ve Čtenářské výzvě | 431x |
v Doporučených | 185x |
v Knihotéce | 409x |
v Chystám se číst | 703x |
v Chci si koupit | 175x |
v dalších seznamech | 16x |
Štítky knihy
Šumava rozhovory příroda divočina samota životní styl autorské fotografie
Skrýt reklamy
Fascinující osudy samotářů ze Šumavy, lidí, kteří jsou si na první pohled podobní tím, že se rozhodli vymanit se ze systému, ale přesto s různými životními příběhy i s různými pohledy na přírodu, na prostor, který je v jejich samotě obklopuje, ale všichni se zvýšeným vnímáním duchovních hodnot a otevření k sebepoznání. Jak tvrdí jeden z nich: "Sem tam není co jíst, ale mám svoje knihy, muziku a klid. Nemohl jsem vystát ten stereotyp od pondělka do pátku. A pak najednou zjistíš, že utekl měsíc a ty jsi stejně chudý jako předtím." Přiznám se, že si nejsem jistá, zda bych dokázala nastálo žit tak jako oni, protože všichni takto žijí již minimálně deset let, ale určitě jejich životní styl, jejich nezávislost na systému a jejich svobodu obdivuji.