Evda Evda komentáře u knih

Život ve dvou Život ve dvou Nicholas Sparks

(SPOILER) Nechala jsem se zlákat dobrým hodnocením, ale nevím, zda si to zaslouží. Možná kdyby měla tak o 200 stran méně, nevadilo by to.
Psaná v ich formě, takže pohled z jednoho úhlu lze očekávat. Děj je poměrně předvídatelný.
Vivian (dle komentářů) všechny čtenářky štve, tedy jasná záporná postava, opustila manžela a chce dceru do péče, ... ale je tomu opravdu tak? Někdy holt člověk míní, osud mění. Nakonec jsem ale ráda, jaké východisko autor zvolil a je vlastně hezké číst, že ne vždy to musí dopadnout hádkou o svěření dětí do péče a pošpinění druhého rodiče.
A nakonec - poslední kapitoly s Marge mě dojaly. A také hezká ukázka "jazyka lásky" tatínka Marge. Ne každý umí lásku vyjádřit slovy.

21.02.2024 3 z 5

Mělas to vědět Mělas to vědět Jean Hanff Korelitz

Zklamání.
Protože jsem měla očekávání. Čekala jsem druhou Zmizelou. Seriál jsem neviděla, recenze ani komentáře zde jsem nečetla. To asi byla ta chyba.
První půlka skvělá, ve druhé jsem čekala, kdy tedy přijde nějaký ten zvrat...a čas plynul, stránka za stránkou a najednou konec. Minimálně jsem čekala, že Grace si najednou začne uvědomovat nějaké náznaky právě z jejich počátku vztahu, ačkoliv tam možná nějaké náznaky byly, úplně jsem se toho AHA momentu nedočkala.
Škoda, za mě měla kniha velký potenciál.

22.09.2023 2 z 5

Linka ze současnosti mě moc nebavila, ta mi přišla až moc - proto jen 4 hvězdičky. Do knihy jsem se začetla až s vyprávěním paní Hong. Její pasáže jsem četla jedním dechem.
Opět jsem se dozvěděla něco nového a jasně - jak je napsáno v komentáři pode mnou, válka je plná silných a krutých příběhů, já jsem byla ale až přesycena těmi z Osvětimi, takže tenhle korejský příběh mě vtáhl.
Ke knize se jednou rada vrátím.

07.08.2023 4 z 5

Zmizelá Zmizelá Gillian Flynn

Výborná! Skvělá! Úžasná! (ne jako Amy! haha)
Kniha se čte sama! Vážně. Klidně pokud máte volný víkend, tak neváhejte...taková ideální víkendovka. Myslím, že dostane snad každého. Přestože jsem věděla, jak dopadne, posledních cca 100-200 stran jsem nabrala takovou rychlost, abych ji přečetla najednou a zbytečně tak neprotahovala napětí, které by se dalo krájet.
Když jsem dočetla poslední řádky, litovala jsem. Litovala jsem toho, že tam není několik stran navíc, abych věděla, jak to nakonec (na úplný konec) všechno dopadlo! :)

povídačka okolo + možný spoiler (?):
Prvně jsem viděla film, asi před rokem v kině, který mě hodně zaujal, takže jakmile jsem zjistila, že to bylo podle knižní předlohy, měla jsem Gone girl na svým seznamu Chci si přečíst. Těžko říct, zda je lepší, že jsem ho viděla před čtením, jelikož jsem na konci (či v polovině knihy? :)) přišla o moment překvapení, nicméně jinak bych se ke knize asi nedostala. Amy jsem tedy nenáviděla od začátku, zase určitě ovlivněná filmem. Ale samozřejmě má trochu (víc) můj obdiv za to, jak přechytralá může taková věčně ukřivděná žena být. (I když ten obdiv by ale asi měl směřovat k paní spisovatelce) A Nick? Taková položenská - neví, co chce, ale bylo mi ho líto.

poznámka pod čarou: Občas mi některé věty nedávaly smysl, přišlo mi to jako chyba v překladu (chyba v osobě, kdo co říká - i žena/muž apod. ), ale možná jen má nepozornost.

11.04.2016 5 z 5

Velký Gatsby Velký Gatsby Francis Scott Fitzgerald

Pravděpodobně jsem hodně ovlivněná filmem s božským Leem, který jsem viděla asi rok zpátky (takže jsem "matně" vzpomínala), a úplně nejvíc asi nádhernou emotivní písničkou Young and Beautiful od Lany Del Rey..ale zkrátka, mně se to fakt líbilo. :)

Velké sny a ambice, nenaplněná láska. Jen to jaksi trochu uteklo, zdá se mi, že jen díky filmu jsem si asi uvědomovala ten přepych a vůbec to všechno okolo.
No a na konci přiznávám, že poslední stránky jsem měla trošku rozmazané.

09.03.2016 4 z 5

Příliš mnoho Kateřin Příliš mnoho Kateřin John Green

Knihu jsem vcelku rychle přelouskala, čte se dobře, (*ale!)... vhodná třeba do mhd, když nestihnete dočíst kapitolu, prostě zaklapnete a pak otevřete, začnete někde, kde si myslíte, že jste přestali. Nedonutí vás jet pár zastávek dál, protože ji hltáte, nic takového. Snad ani pokud ji nedočtete, tak se nic nestane, jelikož děj je lehce předvídatelný.
*ale! ... Kniha je pravděpodobně určená pro jinou věkovou skupinu, přibližně tak do sedmnácti. Mě nijak neučarovala. Je mi málo přes dvacet (a stará si nepřipadám! :)).

Od pana Greena jsem zatím nic jiného nečetla, lákala mě profláklá kniha Hvězdy nám nepřály nebo Hledání Aljašky, ale v knihovně jsem nepohrdla jedinou touto nevypůjčenou. Možná škoda, protože teď mě neláká si v blízké době přečíst od autora nějakou jinou. A k této se již vracet pravděpodobně nebudu.
Mimochodem občas mě při čtení napadlo a zároveň možná i trochu vytočilo to, zda se chtěl autor pochlubit svýma znalostma...

01.03.2016 1 z 5

Maryša Maryša Vilém Mrštík

Jednou větou: Mé neoblíbenější drama. :)

(dodatek - Poznámka: Pocházím z Moravy, popravdě úplně všemu jsem nerozuměla, ale zbožňuji (nejen) hanácké nářečí :) A příběh? Nešťastná láska. Co víc?)

02.01.2016 5 z 5

Jana Eyrová Jana Eyrová Charlotte Brontë

Kniha se mého srdce nedotkla tak jako Pýcha a předsudek, přesto ve mě hodně zanechala. Nelze však tyto dvě knihy srovnávat. Pýcha a předsudek je psaná s takovou nadsázkou a humorem, zatímco Jane Eyre...jak bych to řekla, vede k zamyšlení sebe sama. Je to opravdu krásný román, na nic si nehraje. Ukazuje, že svět není vždycky růžový. Hlavní hrdinka se s tím dobře vyrovnává, a přestože není hezká, je moudrá.
Kniha byla pro mě celkem těžká a náročná, hlavně v mluvě St Johna, jelikož jsem ji četla po dvou dílech Padesáti odstínů, kde je jazyk jak opravdu jednoduchý. Hodně jsem se začetla v části, kde se stala Jane vychovatelkou v Thornfield Hall a pak v posledních kapitolách.
Určitě se ke knize někdy vrátím.

04.04.2015 4 z 5

Mámě - Jak mít šťastné miminko a nepicnout se z toho všeho Mámě - Jak mít šťastné miminko a nepicnout se z toho všeho Denisa Písaříková

Takové pohlazení a ujištění pro prvorodičky, že vše je jak má být a není třeba si dělat z lecčeho hlavu.
Doporučuji přečíst spíše před porodem, po už vám nemusí moc předat. Přečtěte za den.

07.08.2023 3 z 5

První díl skvělý, druhý zajímavý a třetí...strašně moc překombinovaný. Ztrácela jsem se v tom. Nicméně pravděpodobně měl celou trilogii vymyšlenou do posledního detailu...
Párkrát jsem to chtěla vzdát, ale nakonec jsem se překonala a tu "bichli" :D dočetla. Možná tomu dám v budoucnu ještě šanci a zkusím to lépe pochopit. Nejlepší je totiž asi přečíst celou sérii za sebou, kdežto já dělala pauzy, které jsem prokládala dalšíma knihama.

10.10.2018 4 z 5