Finskej Finskej komentáře u knih

Bohové a hrdinové antických bájí Bohové a hrdinové antických bájí Vojtech Zamarovský

Nejlepší a přitom skvěle čtivá encyklopedie antických bohů, polobohů, mytických bytostí, hrdinů, králů a tak dále a tak dále a tak dále, co vůbec máme. Dá se to číst pořád dokola.

08.10.2019 5 z 5

Jurský park Jurský park Michael Crichton

„A Hammondův projekt,“ řekl matematik, „je jiný zdánlivě jednoduchý systém — zvířata v prostředí zoo — který postupně ukáže nepředvídatelné chování.“
„A tohle víte ze své…“
„Teorie,“ dokončil Malcolm.
„Ale neměl byste se raději podívat na ostrov, abyste posoudil, jak to tam vypadá ve skutečnosti?“
„Ne. To vůbec není třeba. Na detailech nezáleží. Teorie mi říká, že se ten ostrov brzy začne chovat způsobem, který nikdo nepředpokládal.“

19.10.2015 5 z 5

Děti Duny Děti Duny Frank Herbert

Třetí díl ságy je o něco lepší než druhý díl ságy – to je pravda. Naneštěstí to neznamená, že je dobrý: co autor z původního osobitého světa a příběhu začal mršit v neslaném a nemastném druhém dílu, to ve třetím do určité míry dorazí. Postavy jsou ještě víc "bůh ví proč jinde a jinak", ještě víc myslí, aby nic nevymyslely, a dokonce je to snad poprvé, kdy shledávám lidské počítače mentaty a čarodějnice z Bene Gesseritu dosti tupými a nedovtipnými... No a závěr s de facto všemocnou entitou, která to celé vyřeší tak nějak "Deus ex", byl už jen definitivním potvrzením dojmu vznikajícího od druhého dílu ságy: konec, šlus, ende. Dál už Duny nečtu. Protože to nutně bude ještě horší. A stačí mrknout na komentáře u čtvrtého dílu...

17.08.2015 1 z 5

Dobrodružství Sherlocka Holmese Dobrodružství Sherlocka Holmese Arthur Conan Doyle

Poměrně solidní antologie některých kanonických povídek o SH. Pokud si ovšem slavného detektiva zamilujete, je už pak jedinou správnou volbou pětisvazkové vydání celého kánonu "Příběhy Sherlocka Holmese" (Příběhy Sherlocka Holmese / Vzpomínky na Sherlocka Holmese / Návrat Sherlocka Holmese / Údolí strachu / Poslední poklona Sherlocka Holmese) v překladu Jana Zábrany a dalších překladatelů pod jeho vedením.

16.02.2014

Nové pověsti české aneb Dobrodružství šesti trampů Nové pověsti české aneb Dobrodružství šesti trampů Jaroslav Žák

„Za dusného letního odpoledne belhal se po Madison Square ryšavý hrbáč.“ Frenetický potlesk odměnil vyprávěče za tuto zdařilou větu. Zálesák však učinil odmítavé gesto a pokračoval: „Onen kulhavý neduživec jsem byl já sám. (Potlesk.) Použil jsem tohoto nenápadného přestrojení, abych unikl osidlům Armády spásy, jež mě chtěla obrátiti k spořádanému paďourskému životu (Hanba! volalo posluchačstvo, znechuceno podivnými záměry Armády spásy), a dostal se tak nepozorovaně na Východní nádraží, odkudž jsem chtěl odcestovat pacifickým rychlíkem New York-Bitýška-Veveří na Divoký Západ. Ďábelský plán se zdařil. Za necelých osmačtyřicet hodin klusal širou prérií statný pastevec na vytrvalém koníku. Za pasem mu trčely dva revolvery a břitký Bowie knife, kol beder měl omotáno laso. Tímto hranáčem širokého neurvalého obličeje jsem byl opět já.“

Bohatýrská trilogie má díly tři, proto: perla, perla, perla české humoristické literatury, která ani po století od dob první republiky neztratila nic ze svého lesku.

11.02.2014 5 z 5

Kyberiáda (20 povídek) Kyberiáda (20 povídek) Stanisław Lem

Neskutečná švanda. Lepší a nápaditější humoristické sci-fi neznám. To se dá vždy jednou za pár let číst znovu dokola. Vynálezci Klapácius a Trurl patří do oné pověstné rodiny sopek, jež soptily, aby nakonec div nezasypaly samy sebe :-)

10.02.2014 5 z 5

Šmírbuch jazyka českého Šmírbuch jazyka českého Patrik Ouředník

Nevím, jak pro zbytek světa, ale... pro každého lingvistu, překladatele, korektora a redaktora: NEDOCENITELNÝ POKLAD!

Zbraně, šerm a mečíři Zbraně, šerm a mečíři Ludiše Letošníková

Nevíte nic o historii evropských sečných zbraní? Přečtěte si tuto knížku a sice z vás nebude odborník, nicméně alespoň rámcově poučený laik ano. Jak je u naučných kapesních průvodců z edice Oko zvykem, opět: týž formát, táž čtivost, téže poctivé ilustrace k jednotlivým, dobře chronologicky řazeným heslům / kapitolám.

Kapitán Polární hvězdy Kapitán Polární hvězdy Arthur Conan Doyle

Dokonalá záležitost. Ve světle stěžejního Doylova díla (SH) jsou jeho povídky prakticky neznámé a je to velká škoda. Krátké pointované příběhy se záhadnými zápletkami a jejich následným (asi nezbytným:) detektivním vyluštěním se pohybují na pomezí detektivky a hororu. A. C. Doyle jak ho obvykle neznáte, ale nudit se rozhodně nebudete.

Křižáci Křižáci Henryk Sienkiewicz

Historický epos z Polska a Litvy v období před finálním střetnutím polsko-litevských vojsk s německými rytíři u Grunwaldu. Sienkiewicz je autor velice výpravný, což nemusí každému vyhovovat. Patříte-li ovšem k náročnějším čtenářům, jsou jeho popisy důkladné, dobře prokreslené a představivost jedině povzbudí. Rovněž to byl autor velice vlastenecký, musíte proto počítat s utilitárním černo-bílým rozdělením znepřátelených stran. (Nikoliv ve prospěch Němců, pochopitelně.) Na druhou stranu, je to strhující příběh veliké lásky i nenávisti a prostě klasika. I přes výpravnost v lecčems čitelnější než náš národní epik Jirásek. Asi proto, že Sienkiewicz byl i velký romantik.

06.02.2014 5 z 5

Město malomocného krále Město malomocného krále Emilio Salgari

Hodnota Emilia Salgariho coby autora spočívá hlavně v tom, že si člověk uvědomí, jak neuvěřitelně kvalitním autorem byl například takový Verne nebo May. Jako čtenář chápu, že hrdiny a hrdinky musí stíhat útrapy a nepřízeň osudu, ale nemuseli by se do nich neustále dostávat proto, že se chovají jak naprostí pitomci. Což, bohužel, se u Salgarino děje skoro pořád.

09.03.2023 3 z 5

Jonathan Strange & pan Norrell Jonathan Strange & pan Norrell Susanna Clarke

Kvalitní spisovatelské řemeslo, které skvěle přeložil Viktor Janiš. Čímž končí pozitiva. Bohužel, ačkoli autorka psát věty umí, o příběhu už se to říci nedá. Příběh je tak rozvláčný, že postupně čtenáře více a více ubíjí a pokračovat ve čtení je stále obtížnější a nezábavnější až... Až jsem to nakonec nedočetl. A to se mi nestává často. Vlastně zřídkakdy, většinou knihu zabalím hned na začátku, když ji nemusím.

02.09.2022

Válka s běsy Válka s běsy Juraj Červenák

Celá série o Roganovi se čte dobře, jen ty povídky jsou ještě o kousek lepší než předešlé celistvé románové díly.

24.04.2021 5 z 5

Rychlé šípy 1. Rychlé šípy 1. Jaroslav Foglar

Tak co dneska budem dělat? Měli bychom zažít nějaké dobrodružství... Nelze nemilovat, i když je to nejspíš věc zcela idealistická a navýsost sentimentální.

12.04.2021 5 z 5

Italské pohádky Italské pohádky Italo Calvino

Skvostná sbírka pohádek, které ale místy nejsou moc pro děti. V každém případě velice zajímavé čtení.

12.04.2021 5 z 5

Muž, který maloval mandlovníky Muž, který maloval mandlovníky Johannes Mario Simmel

Je to novela, nikoliv román, ale jinak jde o dílko sice jednoduché, ale čtivé a zábavné. A napsat tak jednoduchý příběh tak čtivě a zábavně nám prozrazuje, že autor je v daném žánru skutečně mistr.

20.08.2019 5 z 5

Expert Expert Dick Francis (p)

U jiných románů pana Francise jsem poznamenal, že spisovatel daleko přesáhl žánr, tento mě však dostal do kolen. Tak strašlivě přesný popis životní ztráty a všech iracionálních, ale naprosto oprávněných pocitů a zábran, které následně duševno provázejí, je... neúprosný. Je hrůzně přesný, a proto krásný, a je o to neobvyklejší, že většinou se v podobném tématu romanopisci zmítají na x-set stranách. Expert tentýž poznatek servíruje plynule a přesně a "bokem". Bolest ze ztráty je ošklivá věc, ale autor, který dokáže jinak nepřenositelnou zkušenost přenést, je... no génius.

19.04.2017 5 z 5

Prokletí Karaku Prokletí Karaku Petr Cabejšek

Po všech těch letech mohu říci jen jedno: byli jsme tenkrát mladí. Zato ale zase úplně první. Prosté ono dílko považujte, prosím, za maliny nezralé a plod křehkého okouzlení první domácí pen & paper RPG v nové post-socialistické éře, jakož i za výslednici snah nějak produktivně vyplnit nezáživné hodiny maturitního ročníku :-)

30.08.2016

Efektivně mrtvá žena Efektivně mrtvá žena Václav Erben

Vlastní autorovo psaní skvělé jako obvykle, jen je tu to dobové prosocialistické – antimperialistické téma, které z dnešního úhlu pohledu působí poněkud uměle, no. Je třeba shovívavosti, což ale není problém, protože povinné úlitby postihly za socialistické éry více autorů a Erben alespoň neleze soudruhům tam, kam slunko nezasvitne, příliš...

17.12.2015 3 z 5

Bez slitování Bez slitování David Morrell

Tato kniha mě dost překvapila: začátek byl slibný, pak nastoupilo po vypravěčské i literární stránce průměrné čtení a od okamžiku, kdy nastalo tzv. zlomové odhalení, byl zbytek předvídatelný a ke konci už i nudný. V pravém slova smyslu konzumní záležitost k jednorázové spotřebě. Jednou ji člověk přečte a dočte, ale kdyby ne, nic moc by se nestalo... (Jinými slovy: i v rámci tohoto druhu literatury existují rozdíly a lepší volbou jsou rozhodně autoři, jako je Clancy, Forsyth, Crichton apod.)

19.10.2015 2 z 5