Hradčiatko Hradčiatko komentáře u knih

Dom v stráni Dom v stráni Martin Kukučín

Motivovala ma výzva, lebo som mala naučené zo školských lavíc Martin Kukučín, vlastným menom Dr. Matej Bencúr napísal Dom v stráni... na maturitu som sa to naučila, prečítala som po 18 rokoch a môžem len chváliť! Cítila som smútok, pokoj, slnkom rozohriate kamene, prácu, sklamanie, nadšenie, neochvejnú lásku, rozlúčku. Prekvapivo veľmi dobré!

25.04.2024 5 z 5

Povídky a jedna báseň Povídky a jedna báseň Zdeněk Svěrák

Pána Svěráka nekriticky zbožňujem. Bite ma, režte (ako sa hovorí v slovenskej rozprávke Popolvár najväčší na svete), ale ja ho zbožňujem ako autora, umelca aj ako človeka, pretože i z jednej minúty osobného stretnutia som si odniesla hlbokú ľudskosť: "chcete podepsat pro manžela... k sobášu?? vynasnažím se!" Máme doma skoro všetky knihy, teším sa na ďalšie! (Áno, sú manželove, má ich z pred aj po sobášom).

25.04.2024 5 z 5

Julinčina pekárna Julinčina pekárna Táňa Keleová-Vasilková

Zvláštne bolo čítať slovenskú knihu v českom preklade (prvý pokus, mala som z českej knižnice) a tiež moja prvá od tejto autorky. Vzhľadom k tomu, čo som očakávala, naplnila moje predstavy, pripomenula, že som dávno nepiekla chlieb a s ľahkou nadsázkou dodám, že nechápem, kde berú všetky hrdinky toľko času a energie na upratovanie... Majú proste v prvom rade grunt v baráku, aj keď sa život rúca - asi preto nie som knižná hrdinka :D

25.04.2024 4 z 5

Ve znamení Lva Ve znamení Lva Jan Šmíd

Dostala sa ku mne cez kamaráta, ktorý vytiahol z knihobudky a ako milovníčke levov a histórie mi ju so smiechom venoval, že prečítal recenzie a "good luck", či ju prečítam. Zvládla som a rozhodne neľutujem! Patrila síce k tým, ktoré aj ostrieľaný čitateľ berie do ruky na etapy (v metre, pri čakaní u doktora, v buse a pod.), nie je to napísané v štýle "zhltnem za noc", ale ani na to neašpiruje, pretože toto nie je prvoplánový bestseller pre každého, čaká na svoj "literárny druh", ktorý ju ocení. Veľké množstvo postáv, dejinných udalostí a prebiehaní z jedného tábora do druhého je natoľko zložité, že by chcelo opäť a opäť sa vracať k predošlým udalostiam, čo reálne nie je, ale ak sa oprostíme od snahy sledovať detaily a vzájomné vzťahy (prípadne nazrieme do rodokmeňa vzadu), zrazu na pozadí tejto skutočne PERFEKTNEJ historickej štúdie vykvitne hlboko ľudský príbeh. Obdivujem autora, ako dokázal nenásilne a presvedčivo vykresliť zmýšľanie ľudí na prelome 13.-14. storočia, priblížiť jeho odlišnosti čitateľovi, ozrejmiť vývoj vzťahovej roviny (ne)dohodnutých manželstiev a najmä v závere pohľad na svet "očami" nevidomého kráľa, to je skutočné literárne majstrovstvo, ktoré si zaslúži pozornosť!

21.05.2024 5 z 5

Vida: Neobyčejné příběhy obyčejných Angolanů Vida: Neobyčejné příběhy obyčejných Angolanů Vladana Gomes Adolfo

Nemôžem byť úplne objektívna, keďže som Vidu videla a čítala už v prvej verzii pred jej "narodením" a za mňa je to veľmi dobrá, prepracovaná, premyslená kniha, ktorá čitateľa vovedie nenáročným spôsobom do angolskej kultúry. Akoby ste s kamarátkou (kým vďakabohu Vladana pre mňa je) išli na kávičku a porozprávali sa. Príbehy, ktoré prekladajú a doplňujú kultúrne a geografické reálie sú skutočné a fotografie podčiarknu atmosféru, takže za mňa veľká spokojnosť aj s finálnou verziu a Vide želám dlhý život! :)

02.05.2024 5 z 5

Krásna Catherine 5 Krásna Catherine 5 Juliette Benzoni

Musím jednoznačne súhlasiť s Janou, tento diel som prečítala len 2x a sama seba som presvedčila, že tu to skončilo a že to tak malo byť. Znova vidím paralelu so sériou Angelika, kde som už s hrdinami do Ameriky nepokračovala, tu som tiež 6. a 7. diel nečítala... Nikdy nehovor nikdy, ale za mňa tu príbeh končí...

Krásna Catherine 3/4 Krásna Catherine 3/4 Juliette Benzoni

(SPOILER) Rovnako ako prvé dva diely som čítala minimálne 4x a zakaždým objavovala nové a nové roviny, okrem romantiky a lásky aj obrovského utrpenia, (seba)obetovania, bojov, chorôb, hladu a nedostatku, triednych rozdielov, ktoré boli typické pre dobu, kedy sa príbeh odohráva, ale ani to neotupuje ich ostré hrany, keď to človek číta s uverením. Asi podobne ako na Angelike mi na Catherine vadilo, že svoje romantické avantúry mimo "toho-jediného-a-neopakovateľného" všemožne ospravedlňovala (jej okolie taktiež), ale aj tak si ich dopriala a u neho jej vadilo aj hodenie očkom na inú... no za znásilnenie som ju ľutovala (o to viac, keď človek sám v živote prejde vlastnou cestou). Ako mladá som mala najradšej cigánsku šarádu a skoro som plakala, keď si odrezala vlasy, aby ich venovala Arnaudovi na cestu do leprozória... Každopádne hodnotím veľmi vysoko!

Krásna Catherine 1/2 Krásna Catherine 1/2 Juliette Benzoni

(SPOILER) Krásna Catherine znova a znova od mojich 16-tich rokov a stále prekrásne, ale zakaždým v nej objavujem iné roviny, kdežto spočiatku som sa utápala v romantických scénach s Arnaudom (ktorého by som ale za partnera nechcela osobne), jeho záchrane na ceste, kedy jej pripomenul Michela, dramatickom zblížení pred popravou (tu by ma zaujímalo, AKO rozčesala a umyla stále tie vlasy, kedy mala na to čas a AKO je možné, že sa jej neštiepili končeky :D :D no áno, ja som nosievala extrémne dlhé za mlada, a tak jednoduché to nebolo :D); tak pribúdajúcimi rokmi sa to zmenilo... a viac som sa ponorila do historických súvislostí, putovania a zaujali ma omnoho viac osobnosti Johanky z Arcu, Garina a Filipa. Hlboko sa skláňam pred autorkou, ako dokázala zarámovať historicky veľmi vhodne tak košatý a komplikovaný príbeh s mnohými vyvíjajúcimi sa a prelínajúcimi sa hrdinami, ktorí sa v deji upozaďujú a znova objavujú (kamarát zo zlatníckych čias), prípadne nás nenápadne sprevádzajú celým dejom Čierna Sara. Jedna z mojich najmilších kníh.

Hvězda lásky Hvězda lásky Barbara Cartland

Mala som chuť na romantiku, takže som v knižnici rovno zamierila k poličke Barbary Cartlandovej, kde je stávka na istotu, že to bude milé, sladké, jednoduché a dobro to dopadne. Vlastne aj áno, ale výnimočne sa mi javilo málo cukru a búšiacich srdiečok :D Ale oceňujem trochu zmeny v podobe uprednostnenia negatívneho hrdinu a jeho zaháňania. Nezaškodilo ;)

O moc a štěstí O moc a štěstí Sigrid-Maria Größing

Grossingová je moja najobľúbenejšia autorka tohto žánru, priviedla ma k jeho čítaniu a stále ma nesmierne baví. Tu som jednu hviezdičku ubrala (v súhlase s keselylenkou) za prílišnú stručnosť príbehov, mala som dojem neukončenia, nedotiahnutia deja, akurát keď som sa namlsala :)

Biskup a kráľ Biskup a kráľ Ivan Izakovič

Veľmi silné spomienky na pútavú knihu - sériu som si začala kupovať a dostávať darom od príbuzných, keď prišli na to, že sa mi tak páči, asi od 15-tich rokov. K príbehu Bartolomého de las Casas som sa dostala na vysokej škole a akurát ho dočítala, keď prišiel na špeciálnu prednášku o Latinskej Amerike profesor zo zahraničia. Bolo nás tam málinko prítomných (dobrovoľná prednáška, čo si budeme...) a on mal chuť diskutovať, nadhodil tému, kde sa dal Bartolomé prihodiť a zrazu boli spolužiaci zachránený, profesor ohúrený mojimi "širokými" znalosťami (píšem to v úvodzovkách, lebo po dočítaní knihy je každý mudrlant a odborník), do konca štúdia ho toto presvedčenie o mojej inteligencii nepustilo a pomohol mi vybaviť úžasné študijné pobyty na Kube, čo mi zmenilo život k lepšiemu. Za tým stála táto kniha :)

01.05.2024 5 z 5

Viribus Unitis: Císař a jeho dvůr: Nový pohled na Františka Josefa Viribus Unitis: Císař a jeho dvůr: Nový pohled na Františka Josefa Martina Winkelhofer

Súhlasím s predošlými dvomi komentujúcimi dámami a ešte dodám, že som si už cielene vybrala tento kúsok do svojej knižnice podľa autorky, ktorá opäť poskytuje iné radenie životopisu a tým aj iný (a zaujímavý, rámec presahujúci) náhľad na slávnu osobnosť - v tomto prípade Františka Jozefa. Vytvorí si ústredné rámce a tie rozvíja v kontexte doby a charakterov - výborné, náročné a neobvyklé.

Mozart - Miláček Isidy Mozart - Miláček Isidy Christian Jacq

Dobre, toto je séria pre "fajn-šmekrov", pre milovníkov Mozarta, obdivovateľov, ktorí dychtia sa dozvedieť čo najviac a do hĺbky rozobrať jeho diela, komponovanie, rodinný a aj tak trochu tajomný osobný život (kladiem si otázku, či to naozaj bolo tak v skutočnosti, bratstvo, sprisahania, ale mohlo by byť...). My si "slintáme" na stránky :))) Len musím nejaký spôsobom zohnať predošlé časti, pretože som zatiaľ získala len tú poslednú, keďže môj Will (vysvetlenie v mojom komente k Než jsem tě poznala a Hvězdy nám nepřály) zbožňuje klasickú hudbu, napĺňa nám dni dobré aj zlé... Tiež ho nežne oslovujem "Wulfi", iste viete na počesť koho, on svoju vlastnú hudbu tiež počuje v hlave, dokáže ju zahrať, lenže nie napísať, noty nepozná... Tým pádom túto knižku a jej detailné vstupy do jednotlivých diel, citácie dopisov a živú atmosféru si hýčkame.

Sputnik, má láska Sputnik, má láska Haruki Murakami

Vybraná podľa autora do knižnej výzvy, mala som vymyslené iné od neho, no v knižnici neboli, čas do konca roka prudko odtikával, chcela som výzvu stihnúť, tak sme to s Fialkou spolu skúsili :) Nebolo to zlé, ale priznávam, že s ohľadom na ocenenia a autora som asi od toho čakala viac, než prišlo. Oceňujem postavy, ktoré skrz svoje konanie sa vymykali iným literárnym hrdinom natoľko, že mi utkveli v pamäti + oceňujem vykreslenie prostredia Japonska vs. gréckeho ostrova, ktoré prirodzeným spôsobom bez zbytočných opisov vytváralo odlišnú atmosféru, lenže akosi... chýbalo čosi, čo by ma s autorom spojilo a záver nebol to pravé orechové (resp. on nebol).

01.05.2024 3 z 5

Podivuhodná cesta Pomponia Flata Podivuhodná cesta Pomponia Flata Eduardo Mendoza

Ja akosi neviem... ako toto ohodnotiť. Vybrala som si ju do knižnej výzvy, pričom som musela počítať s obmedzenejším fondom našej sídliskovej knižnice. Dočítala som to... so zdvihnutým obočím, často s hlbokým "ehm-no", ale dobojovali sme to do konca. Paralely s Novým zákonom, príp. s inými známymi literárnymi dielami či narážkami na autorský štýl (študovali ma k tomu, aby som po tom podvedome pátrala, ako príklad uvediem Lalitu / Lolitu) som ocenila ako dobrý nápad, ale celkové prevedenie a literárny štýl, ten šiel mimo mňa, nechytil ma.

01.05.2024 3 z 5

Heathcliffov návrat na Búrlivé výšiny Heathcliffov návrat na Búrlivé výšiny Lin Haire-Sargeant

Pridala som z pôvodných 4 na 5 hviezdičiek, pretože som si naraz uvedomila, že je to najviac vydarené pokračovanie, resp. naviazanie alebo dotvorenie klasického, známeho a ospevovaného literárneho diela, aké som kedy čítala. Jasne, dalo by sa vytknúť tu to, tu tamto, ale pri takomto odvážnom kroku autorky vôbec nie je divu! Hlavne by som zdôraznila, že musí mať načítané pôvodné diela, premyslené ich pochopenie, znalosti zo života pôvodnej autorky, resp. autoriek a celkovo reálie doby - už to pokladám za obdivuhodné, takže tlieskam a poklona!

Kenilworth Kenilworth Walter Scott

Zas jedna z tých knižiek, ktorú vylovíte z dedkovej super zbierky Hviezdoslavovej knižnice, ofúknete prach s myšlienkou, pôjde do výzvy "bez a", potom ju presťahujete do "strom na obálke", ale hlavne začítate sa a naraz nádhera :O Ako to, že mi na ňu prach sadal toľko rokov? Od popisov putovania, budov, života, cez vystavanie charakterov postáv, ktoré nie sú ani náhodou plytké a konajú dosť logicky po veľmi vydarené dialógy. Vlastne jeden z takých pozabudnutých klenotov, ktorý stojí za to oprášiť. ;)

Habsburkové a nadpřirozeno Habsburkové a nadpřirozeno Gabriele Praschl-Bichler

Keďže sama seba pokladám za ozajstného milovníka "hnedej" knižnice tuto som jednu hviezdičku ubrala (čo samozrejme neznamená, že to nebolo pútavé a čítané jedným dychom, to bolo!) za literárny štýl, ktorý mi oproti iným autorom (Perniš, Grosslingová a pod.) prišiel ťažkopádnejší, prílišne popisný a prekladaný trochu rušivými odkazmi na literatúru či zdroje, ktoré sú potrebné a chvályhodné, ale mňa vyhadzovali z konceptu a sústredenia v tomto prípade...

Jej veličenstvo smrť Jej veličenstvo smrť Jaroslav Perniš

Jaroslav Perniš je priam zárukou úžasného čitateľského zážitku pre milovníkov tohto žánru, medzi ktorých sa hrdo hlásim (ako som asi zmienila na viacerých miestach - pre "hnedé" knižky mám vyhradenú samostatnú policu a zbierku rozširujem a čítam asi od mojich 14-15 rokov). Jej veličenstvo smrť patrí medzi najpútavejšie, možno svojím mrazivým a o to viac fascinujúcim rámcom.

Slzy mocných Slzy mocných Jaroslav Perniš

Čestne priznávam, ja tento typ literatúry zbožňujem a mám doma celú "hnedú" policu, kde prikupujem ďalšie a ďalšie kúsky, čítam ich opakovane... Jaroslav Perniš patrí medzi mojich top autorov beletrizovanej literatúry faktu, dokáže príbeh podať vo vhodnej dĺžke a zaujímavosti, takže s nadšením som si prečítala po 3x a doplnila do výzvy.