Igor1311 Igor1311 komentáře u knih

Tyran Tyran Valerio Massimo Manfredi

klasicky veľmi slušne napísaný Manfrediho román. po alexandrovi opisuje život dalšieho velkeho vojvodcu staroveku, Dionýsia, ktorý na cesta za svojou slávou obetoval mnoho svojich priatelov. jeho život bol vyplnený mnohými vojnami s kartágom a mestami sicílie, čo mu vynieslo nielen politický titul tyrana, ale aj doslovný. Manfredi ako jeden z najlepších znalcov a autorov románov z čias antiky veľmi živo a farbisto opisuje nielen samotné kruté boje, ale rovnako aj politickú situáciu Syrakúz a celeho vtedajšieho antického seta.

28.02.2019 4 z 5

Nesmrteľná žena Nesmrteľná žena Irving Stone (p)

Tradične perfektný Stone s tentokrát životopisným románom o manželke amerického dobrodruha Johna Fremonta. Okrem ich životných príbehov, dej zachytáva dobývanie divokého západu, najmä Kalifornie v období americkej občianskej vojny

27.02.2019 5 z 5

Zapomenutá Hellas Zapomenutá Hellas Philipp Vandenberg

zvláštne napísaný príbeh o schliemannovi a curtiovi, dvoch vyznamnych archeologoch. zo zčiatku sa mi to velmi dobre čitalo, potom však prišli pasáže odohrávajúce sa priamo v helénskych časoch, čo textu velmi škodilo. v porovnaní s Gréckym pokaldom od Stonea o poznanie slabšie

24.02.2019 3 z 5

Dravec a obeť Dravec a obeť Michael Crichton

trochu mi to pripomínalo Kmen Andromeda, ale neporovnateľne lepšie, strašidelnejšie

30.01.2019 5 z 5

Odhalenie Odhalenie Michael Crichton

úvod mi prišiel trocha kostrbatý, no neskor dej nabral na obrátkach a bola to skvelá jazda. Tentokrát tam autor nedal mnoho technických detailov, ale sa sustredil len na právnickú stránku a vzniklo, aspon pre mna, jedno z jeho najlepších diel

27.01.2019 5 z 5

Pirátská odysea Pirátská odysea Michael Crichton

taký trocha slabší Crichton, ktorý však ani neurazí ani ničím neprekvapí, oddychové čítanie

26.01.2019 4 z 5

Ďalší Ďalší Michael Crichton

Jedna kniha mnohých tvárí. Viacero príbehov, ktoré so sebou ani nesúvisia, ale majú trocha spoločné dejovo aj mimo neho. Zo začiatku som mal menší problém dostať sa do knihy, no potom to nabralo na obrátkach. Génové modifikácie zvierat, inovácie v medicíne, rozbor našich predkov a prvých ľudí, ich vývin a mnohé iné technicko-medicínske záležitosti Crichton opisuje svojim nezameniteľným spôsobom. Aj keď to po prvých stránkach nebolo cítiť, nakoniec sa z toho vykľula, aspoň pre mňa, jedna z jeho najlepších kníh.

03.12.2018 5 z 5

Noc nad oceánem Noc nad oceánem Ken Follett

tu sa Follett trocha potkol a ponúkol nemastný neslaný príbeh. Dlho trvalo, kým sa začne čosi diať, a keď už sa tak to rýchlo skončilo. Nevravím, že je to zlé, no zatiaľ pre mna jeho najslabšia kniha

23.09.2018 3 z 5

Vražda v End House Vražda v End House Agatha Christie

detektívky čítam len občas a už aj viem prečo. je to prvá kniha od agathy, čo som prečítal, no dej ma absolútne nezaujal, nič extra som na tejto knihe nezbadal a viem, že k poirotovi sa už viac nevrátim

17.09.2018 3 z 5

Ve stínu kozácké šavle Ve stínu kozácké šavle Ondřej Pivoda

román z čias dobývania sibíru ruským cárstvom. skupina kozákov pod velením atamana golovina vyberá stále väčšie poplatky od domorodého obyvateľstva, s čím sa už nevedia vyrovnať. tradičný príbeh, kedy sa už ani kozákom nepáčia atamanove maniere a postavia sa mu na odpor. záver už veľmi odfláknutý, no v celku slušný román

09.09.2018 4 z 5

Rozrušená země II Rozrušená země II Michail Alexandrovič Šolochov

pokračovanie kolektivizácie v donskej oblasti opisuje autor svojim tradičným, silne sociálnym cítením. so štipkou humoru poukazuje na ťažký život obyvateľstva, čoraz viac utláčaného sovietskou mocou

01.09.2018

Kríž a ruža Kríž a ruža Michel Saint-Loup

velmi slušne napísaný príbeh o zhýralosti francuzskej šľachty a o pomste mladého chlapca, ktorý sa dostane do vysokej spoločnosti vplyvnych ľudí, ktorá mu umožní pomstit sa....sčasti mi to pripomína dumasove diela s tou výnimkou, že zápletka bola už teraz v prvej kapitole

22.08.2018 4 z 5

Stepan Razin Stepan Razin Stepan Pavlovič Zlobin

v podstate rozšírený príbeh, ktorý napísal Vasilij Šukšin - Ataman Stepan Razin (napísaný neskôr). Pomerne podrobne opísaný celý jeho život od mladosti až po smrť.

24.07.2018 3 z 5

Dmitrij Donský Dmitrij Donský Sergej Petrovič Borodin

veľkolepé rozprávanie o jednej z najväčších postáv ruskej histórie Dmitrijovi Donskom. Kvôli čoraz väčšiemu tatárskemu vplyvu na ruské kniežatstvá sa Dmitrij snažil vytvoriť velku a jednotnu ríšu. Príbeh končí nádherným opisom bitky na Kulikovom poli.
kniha bola napísaná počas velkej vlasteneckej vojny ako odkaz na dmitrija, ktorý položil základy ruskej ríše a zjednotil kniežatstvá. Mala slúžiť ako vzor pre bojujuce sovietske obyvateľstvo a jeho zomknutie.

24.07.2018 5 z 5

Černá věž Černá věž Louis Bayard

svižne napísaný, pútavý príbeh o mladom ludovitovi karolovi, ktorévo velká francuzska revolúcia odsudila na život horší, ako smrť. dve ustredne postavy vyšetrovateľ Vidocque a doktor Carpentier vyšetrujú záhadu okolo mladého dauphina, ktorý ako sa zdá, neumrel vo väzení. knihá ma všetko, čo historická kriminálka potrebuje - napätie, výbornu zapletku, mnohé otázky, jemný nádych konšpirácie

24.07.2018 5 z 5

999 - Poslední strážce 999 - Poslední strážce Carlo Adolfo Martigli

Pomerne netradične písaný príbeh odohrávajúci sa v 15. storočí a na konci 30. rokoch 20. storočia. Trocha lepšie sa mi čítali tie pasáže z 30. rokov, ale veľké plus dávam že živý a realistický opis Vatikánu, pápežov, Borgiovcov atd. kniha písaná na štýl Dana Browna s menšou dávkou napätia a zamotaných situácii.

23.07.2018 3 z 5

Dáma z Monsoreau Dáma z Monsoreau Alexandre Dumas, st.

prišlo mi to slabšie ako Kráľovná Margot, už sa tu v podstate ani nejednalo o hugenotov ako takých, skor išlo o lásku k dáme z Monsoreau a o zákulisný bol medzi henrichom iii. a jeho bratom vojvodom z anjou... celkovo však nie zlý príbeh, mnoho intríg lásky a všetkého, čím je Dumas známy

21.07.2018 3 z 5

Odviate vetrom 1 Odviate vetrom 1 Margaret Mitchell

s velkým očakávaním som sa pustil do tohto svetovo známeho románu, ne už okolo strany 180 som to zatvoril a už ju zrejme nikdy neotvorím,...príbeh možno ani nie je zlý, no vobec mi nesedel, preto knihu ako takú ani nejdem hodnotiť

16.07.2018

Chiméra Chiméra Valerio Massimo Manfredi

Ďalšia parádna kniha od Manfrediho. Po historických románoch napísal detektívku s motívom z etruskej histórie. Po trocha slabšom začiatku naberá príbeh na obrátkach a celkový dojem nekazí ani trocha fantasy záver.

27.05.2018 5 z 5

Dobytie Bastilly Dobytie Bastilly Alexandre Dumas, st.

bola to prvá kniha zo série Paměti lékařovy, čo som čítal, kde sa jednalo o počiatočnú fázu Veľkej francúzskej revolúcie..nebolo to zlé čítanie, no niečo tomu chýbalo, po prečítaní Troch mušketierov som od tejto knihy očakával trocha viac, ale už sa teším na zvyšné časti :)

19.05.2018 4 z 5