jirina3500 jirina3500 komentáře u knih

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Neuvěřitelně čtivě napsaný strhující příběh silné ženy,která nepoznala lásku své rodiny a přesto byla matkou 9-ti dětí,které vychovala v soudržnosti a lásce k sobě navzájem.Pro dnešní generaci naprosto nepochopitelné,v jakém prostředí a za jakých podmínek žila.Měla ohromné štěstí na hodné lidi kolem sebe,i když si myslím,že to tak vždy nebylo,ale ona viděla na většině z nich to dobré.Přesto,co prožívala,dokázala ještě pomoci druhým.

10.02.2023 5 z 5

Dopisy, které nikdo nečetl Dopisy, které nikdo nečetl Iona Grey

Velmi krásná kniha,která se četla tak lehce,přesto,že byla velmi smutná.Zanechala ve mně hlubokou stopu.Nesmírná láska,drsná krutost,nevědomost,která napáchá tolik zla.
Knihu vřele doporučuji romantickým duším.

03.11.2022 5 z 5

Buď jako řeka Buď jako řeka Shelley Read

Za mne jedna z nejkrásnějších knih,které jsem četla.Děj zcela neobyčejný,vycházející z reálného prostředí a historie,úžasně popsaná příroda,ať už se hlavní hrdinka pohybovala v lese nebo jinde,byla jsem tam v představách s ní.Cítila jsem vůni lesa,slyšela hukot řeky,stejně úžasně vystižené pocity všech hlavních hrdinů.Knihu,u které nelze neuronit slzu,musím jen a jen doporučit.Stejně za pochvalu jistě stojí překlad a obálka knihy.

16.12.2023 5 z 5

Drak spí Drak spí Michaela Klevisová

Drak spí je první detektivkou od M.Klevisové,kterou jsem přečetla a to téměř jedním dechem.Moc se mi líbila jak zápletka,sloh, jak je kniha napsaná a popis krajiny a míst,kde se děj odehrává. Tak jsem si místa přesně dokázala představit .Kniha není drsnou detektivkou jako jsou mnohé,které jsem četla,i když jde o hrozné skutky,ale celkově nepůsobí tak drsně a to se mi moc líbilo.Proto ji velmi vysoce hodnotím.

01.09.2022 5 z 5

Vodník Vodník Tereza Bartošová

Velmi poutavě napsaná detektivka z českého prostředí,jazykem dnešních zcela obyčejných lidí.Nemohla jsem se od ní odtrhnout.I přes velmi napínavý děj netečou potoky krve,prostě fajn čtení.

25.01.2024 4 z 5

Slavík Slavík Kristin Hannah

Pro mne úžasná kniha se strhujícím dějem,ale velmi smutným,obsahem.Opravdu by tuto knihu měli přečíst hlavně mladší lidé,aby si uvědomili hrůzy války,holocaust,lásku
opravdovou,hrdinství,které je opravdu hrdinstvím,skromnost a strach s jakou 2 hlavní hrdinky,sestry,které se tak povahově lišily a přitom směřovaly svou činností ke stejným cílům.Pomáhat,zachraňovat lidské životy,za cenu ztráty vlastního života a životů jejich nejbližších.Na druhé straně bestiálnost chování zejména příslušníků SS.

19.12.2022 5 z 5

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

jednou někdy někdo řekl že"nejhorší je ztráta historické paměti",proto tuto knihu,kterou jsem přečetla jedním dechem,oceňuji za její přínos,aby právě nedocházelo ke ztrátě historické paměti,abychom nezapomínali na hrůzy,které hrdinové této knihy prožili na podkladě pravdivých událostí.

08.09.2022 5 z 5

Kořist Kořist Darcy Coates

Knihu bych také neoznačila jako horor,spíše thriller,ale moc se mi líbila.Velmi poutavé a napínavé čtení,místy tak realisticky hrůzy strašidelně popsané.Nemohla jsem se dočkat konce.Moc nechybělo,abych se podívala,/jako,že to nikdy nedělám/jak to dopadne.Četla jsem do rána.Rozhodně jsem nebyla zklamaná.

02.10.2023 5 z 5

Knihonoš Knihonoš Carsten Henn

Podle mne velmi roztomilá kniha s neobvyklým tématem,která potěší každého milovníka knih.Příběh o tom,jak dokáže dětská duše potěšit starého člověka a zároveň jak někteří dospělí si neuvědomují,co je samota a bez výčitek a hlavně necitlivě zbaví svého zaměstnance jeho milované práce.

28.01.2024 4 z 5

Až uvidíš moře Až uvidíš moře Scarlett Wilková

Kniha pro mne byla obrovským přínosem..O přílivu řeckých uprchlíků jsem věděla,ale o jejich tíživé situaci nikoliv.Utíkat do cizí země před válkou je pro mne nepředstavitelné.Zejména,když mnohdy nevěděli rodiče o svých dětech a děti pochopitelně o svých rodičích.Ocitli se v zemi,jejíž jazyk neznali,nejen jazyk,ale naprosto jiný způsob života.Překvapilo mne,že děti,třeba 10-ti leté nevěděly své jméno,jen třeba přezdívku,neznaly ani svůj věk,natož datum narození.Kniha rozhodně stojí za přečtení.

13.11.2023 4 z 5

Velká samota Velká samota Kristin Hannah

Úžasná kniha,v níž autorka popisuje aljašskou přírodu a život tak,že se při čtení ocitnete mezi jejími obyvateli.Jejich život bychom ale asi žít nechtěli.Začátky prvních osadníků ,jejich velmi těžký život v zimě,při minimu světla a slunce,v létě,které je nádherné,naopak s sebou nese nepředstavitelné množství práce,která je a musí být přípravou na drsnou zimu.Nezměrný počet utrpení a stále hrozícího nebezpečí.Zároveň soudržnost lidí,jejichž minulost je tolik rozdílná,ale pro přežití nezbytná.Osud hlavní hrdinky s milovanou a milující dcerou a při tom chorobně milujícího manžela je opravdu nepředstavitelný..Manžel,kterému nevratně ublížily účast a zranění ve válce Vietnamu je stále agresivnější.Stále se stupňující domácí násilí,které se s přicházející zimou a téměř stálou tmou zhoršuje.Život dítěte vyrůstající v takovém prostředí,ale hlavně v tak hrozném vztahu mezi jejími rodiči musí a má vliv na její další život.Lze si jen opravdu těžko představit,co je člověk schopen vydržet a přežít.Jakou nezměrnou vůli musí mít,aby opravdu přežil.

22.03.2024 5 z 5

My proti vám My proti vám Fredrik Backman

Nikdy mne nenapadlo,že budu číst o hokeji,ale tady stejně jako v prvním díle jde o mezilidské vztahy.Přesto,že v knize vystupuje tolik postav,obdivuji autora jak se dokázal vcítit do postav mužů i žen jak v pozitivním tak negativním světle.Láska ke sportu,k přátelům i nenávist nejen mezi protihráči.Těším se na 3.díl.

14.03.2023 4 z 5

Musím tě zradit Musím tě zradit Ruta Sepetys

Když jsem přečetla tuto knihu/ač jsem 2/3 svého života prožila za totality/,musím jen zkonstatovat,že jsme si tady žili /oproti Rumunsku/relativně jako v ráji.Byli jsme taková normální rodina,která nebyla naštěstí pronásledovaná a sledovaná.Pokud si vzpomínám,stejně na tom byli i moji spolužáci,nikdo nic moc neměl,tudíž nebylo co závidět.Že jsme nemohli cestovat,nám ani nepřišlo divné,protože bychom na cestování stejně neměli.Ale takovou hrůzu,jaká je popisována v této knize,kdy si nemohli věřit ani členové rodiny,si vůbec nedokážu představit.Knihu lze jen doporučit.

23.01.2023 5 z 5

Pařížská švadlena Pařížská švadlena Natasha Lester

Poprvé jsem v literatuře vstoupila do světa módy.Nelituji,úžasně napsaná kniha,která se četla sama.Výstižně popsané modely,zajímavá zápletka hlavních hrdinů z minulosti a současnosti.Některé události a situace se zdají neuvěřitelné,ale život píše i mnohem neuvěřitelnější.Velmi mne zaujala odpověď Fabien své nadřízené,která zkritizovala její připravovanou výstavu. před tím,než se rozhodla převzít firmu po své úspěšné babičce v New Yorku. "Má to být pocta vymizelým řemeslům.Ruční práci,píli a trpělivosti.To vše je velmi cenné,a v naší době to může být snadno zapomenuto.Navíc to skvěle koresponduje se současným trendem zpomalení,návratem k časům před zavedením internetu a před nahrazením ruční práce stroji,kdy všechno trvalo déle a kdy jsme si cenili uměleckých výtvorů pro jejich krásu a jedinečnost.Ne proto,kolik peněz vynesly."

22.11.2022 5 z 5

Alicina síť Alicina síť Kate Quinn

Úžasná kniha,kterou jsem přečetla jedním dechem.Kniha na podkladě skutečných událostí a jmen z období první a druhé světové války.O neskutečném hrdinství žen špionek,o kterých jsem v období první světové války ve Francii neměla ponětí.Vřele doporučuji

02.10.2023 5 z 5

Italská dívka Italská dívka Lucinda Riley

Úžasná kniha,kterou jsem přečetla jedním dechem,smočila jsem ji v závěru slzami.Poprvé jsem četla o operním prostředí.Kniha je o velké lásce,která zatemňuje mozek,o prozření z ní ,za cenu velké daně,závisti,žárlivosti i krásném přátelství a lásce mezi sourozenci..Vřele doporučuji.

23.08.2023 5 z 5

Mlčenlivé ženy Mlčenlivé ženy Kerry Fisher

(SPOILER) Kniha je krásným příkladem toho,jak nelze posuzovat rodiny pouze zvenčí.Je neuvěřitelné,jak se někteří muži dokážou na veřejnosti i před ostatními členy rodiny přetvařovat a přitom tak krutě psychicky i fyzicky týrat svoji manželku.Když použiji slova autorky"v srdci každého románu by měl být konflikt a protože je to beletrie,mohla jsem si dovolit napsat šťastný konec".Myslím,že obojí se jí skvěle podařilo.Když kniha končí šťastně,odkládáme jí spokojeni,když špatně zanechává v nás smutek,ale také čas k zamyšlení proč.Aspoň tak,to mám já.Přeji všem hezké počteníčko.

14.11.2022 5 z 5

Čajová dívka z Kolibříkové ulice Čajová dívka z Kolibříkové ulice Lisa See

Po přečtení této knihy si jen můžete říci v jaké žijeme krásné zemi krásný život.Je neuvěřitelné jaký v nedávné minulosti byl život horských kmenů v Číně,jak těžce si vydělávali její obyvatelé na živobytí,jak v mnohých případech je svazovala tradice,pro nás naprosto nepochopitelné.Na druhou stranu,co jim přinesla civilizace.Kniha mi otevřela poznání něčeho dosud neznámého.Pěstování čaje,podmínky jejích pěstitelů,těžce vydělané peníze,které sotva stačily na velmi, pro nás, ubohý život.
Určitě stojí za přečtení.Naprosto souhlasím s doporučením nečíst některé komentáře,které převyprávějí obsah knihy.

21.09.2022 5 z 5

Zůstaň se mnou Zůstaň se mnou Ayobami Adebayo

Kniha pojednávající o nedávné minulosti života rodiny v Nigérii.Je až neuvěřitelné jak mohou tradice a neznalost ovlivnit život.I přes vysokoškolské vzdělání hlavních protagonistů vítězí názor a tradice,hluboce zakořeněné, nejbližších členů rodiny,kterým se bojí čelit.Tojí za přečtění.

25.01.2024 4 z 5

Temné ozvěny Temné ozvěny Loreth Anne White

Thriller,jak má být.Za mne úžasné čtení.I když při čtení sedíte v teple,pociťujete zimu,která je krásně vykreslená ,spolu s napínavým dějem,kdy se nemůžete dočkat,jak to asi dopadne,vám samým napětím mrazí.Vřele doporučuji.

30.10.2023 5 z 5