Kaduri Kaduri komentáře u knih

Všetky cesty vedú sem Všetky cesty vedú sem Mariana Zapata

Jedna z najkrajších kníh Mariany Zapaty.
Príbeh sa odohráva v národnom parku v Colorade, v mestečku Pagosa Springs. Pozerala som si fotky na internete a je to krása.
Mariana má dar stvoriť kúzelný, pozvoľna sa vyvíjajúci ľúbostný príbeh. Áno, je to trošku naivné, trošku klišé, ale to k tomuto žánru patrí:).
Preklad spočiatku dosť krkolomný, postupne som si asi zvykla...
Celkovo sa mi to moc páčilo.
4,5 hviezdičiek.

17.03.2024 4 z 5

Sběratel Sběratel John Fowles

Audiokniha.
Šesťdesiate roky 20. storočia, Anglicko.
Podivín Frederick zbiera motýle, je vášnivý entomológ. Po neočakávanej výhre v lotérii sa rozhodne rozšíriť svoju zbierku. Nový "motýľ" Miranda sa však ukáže ako rovnocenný súper. Odmieta sa zmieriť s osudom uväzneného motýľa a začína boj "kto z koho"...
Kvalitná komorná psycho dráma.
Ani jeden z hlavných hrdinov mi nebol sympatický.
Koniec desivý.

"Každý večer dělám něco, co už jsem léta nedělala. Ležím a modlím se. Ne vkleče, těmi, co padají na kolena, Pánbůh pohrdá. Ležím a prosím ho, aby utěšil mámu a tátu a Minny i Karolínu, která si to jistě dává za vinu, a všechny ostatní, i ty, kterým by patřilo, aby za mě (nebo za kohokoli jiného) trpěli. Jako Piers a Antoinetta. Prosím ho, aby pomohl tomu chudákovi, kterému jsem padla do rukou. Aby pomohl mně."

"Dneska vůbec lidé chtějí všechno hned, sotva je něco napadne, už to chtějí mít, ale já jsem jiný, staromódní, rád se těším na to, co bude, a nespěchám, aby se věci mohly patřičně vyvinout. Jen žádný kalup, jak říkával strýček Dick, když mu zabral nějaký pořádný kus.
Mně šlo jenom o to mít ji, a to ona nikdy nepochopila. Mít ji a dost. Ne s ní něco dělat. Prostě jsem ji chtěl mít, konečně už najisto."

12.03.2024 4 z 5

Projekt manželka Projekt manželka Graeme Simsion

Audiokniha.
Don trpí poruchou autistického spektra. Neuvedomuje si to.
Rozbehne detailne premyslený výber kandidátok na ideálnu partnerku pod názvom "Projekt manželka". Súbežne pomáha Rosie s pátraním po jej biologickom otcovi - "Projekt otec". No a postupom času si uvedomí, že jediné, o čo naozaj stojí, je "Projekt Rosie".
Stret pedantného, organizovaného, naprosto logického uvažovania s radom nepredvídateľných, absurdných situácií nemôže dopadnúť dobre. Alebo aj áno?
Vtipné, chytré, dojemné.
Donovými slovami "ne-u-ve-ri-teľ-né":).

"Jak jí selhávala paměť, slavili jsme narozeniny pořád častěji, až jsem ji nakonec začal navštěvovat denně.
V květinářství mi dali zvláštní věrnostní kartičku. Podle počtu oslavených narozenin jsem spočítal, že Daphne dosáhla věku dvou set sedmi let, když mě přestala poznávat, a tří set devatenácti, kdy už na květiny nijak nereagovala a já ji přestal navštěvovat."

" Tanec mi starosti nedělal - věřil jsem, že dokážu využít svoje zkušenosti z přípravy na utkání v bojových uměních, s dodatkovou výhodou optimálního příjmu alkoholu, který není při zápasech v bojových umění povolen."

09.03.2024 4 z 5

Šach a mat Šach a mat Ali Hazelwood

Ali Hazelwood sa stáva mojou obľúbenou YA autorkou. Bavia ma zaujímavé témy, ktoré si vyberá, i - pre YA - netradičné prostredia, do ktorých sú knihy zasadené. Tentokrát sú to šachové turnaje.
Ali dokáže proste vymiešať správny koktejl zábavy, trošky napätia, mixnutý s uveriteľným vývinom vzťahu hlavných hrdinov.
Príjemné oddychové čítanie.
... a asi vytiahnem svoju starú šachovnicu:)

09.03.2024 4 z 5

Podivná doba Podivná doba Caimh McDonnell

Hana Willisová neprežíva práve najlepšie obdobie svojho života. Ako východisko z núdze prijíma pracovnú ponuku v redakcii Podivná doba.
Podivná doba je pochybný plátok prinášajúci správy o nevysvetliteľných, nadprirodzených javoch. Plný svojráznych zamestnancov, na čele so skrachovaným šéfredaktorom Banecroftom.
O serióznej žurnalistike škoda hovoriť.
O to väčší šok prináša zistenie, že nie všetky zverejňované bláboly sú vymyslené...
Tak táto kniha bola jazda od začiatku až dokonca. Smršť vtipných situácií na striedačku s neistými pokusmi o seriózne vyšetrovanie.
Páčilo a čítajte:)

Banecroft se v okně zaklonil a ohlédl se na Hanu. „Co chcete vy?“
„Prosím?“
„K obědu. Netvrďte mi, že nevíte, co to je. Posledních deset let jste kromě jedení nedělala prakticky nic.“
Hana otevřela pusu a zase ji zavřela. „Počkat, vy mě berete?“
Banecroft si povzdechl. „Jo. Životopis máte sice úplně na houby, ale mezi osmatřiceti uchazeči jste byli jen dva, kdo tam neměli víc než tři chyby. Tyhle noviny jsou možná jenom jedna velká žumpa, ale dokud tady budu já, bude to aspoň žumpa psaná bez chyb.“
„Ale...“
„Mimochodem, ten druhý uchazeč, co měl v životopise méně než tři chyby, ho napsal vlastní krví.“
„To se divím, že jste tu práci nedal jemu.“
„Chtěl jsem. Ale odmítl nás. Prý ho vzali v Subwayi. Tak jak jste se rozhodla?“
Hana se rozhlédla po kanceláři a zhluboka se nadechla. „Dobře, beru to.“
„Cože?“ Banecroft se zatvářil nechápavě. „Tu práci? Pochopitelně, že ji berete. Kdybyste měla navybranou, tak tady nejste. Já se vás ptám, už naposledy, co si u všech svatých dáte k obědu."

03.03.2024 4 z 5

Angličan, který vylezl na kopec, ale slezl z hory Angličan, který vylezl na kopec, ale slezl z hory Christopher Monger

Audiokniha.
Tak milý, okúzľujúci, veselý príbeh som už dávno nečítala (nepočúvala).
Rok 1917, niekde na pomedzí hraníc Anglicka a Walesu.
Pre obyvateľov dedinky Ffynnon Garw je priľahlá hora, s rovnomenným názvom - Ffynnon Garw, objektom waleskej národnej hrdosti.
A tak, keď došlí anglickí zememerači Reginald Anson a George Garrad vyhlásia, že "ICH" hora meria menej ako 1000 stôp, a je teda iba kopec, vyvolá táto informácia všeobecné pobúrenie. Začína zbesilý boj o nápravu. A vynaliezaví dedinčania sa neštítia použiť akékoľvek prostriedky...
Kratučká knižočka, ale mne sa ohromne páčila.
Dojemný záver.
Odporúčam.

01.03.2024 5 z 5

Tenkrát v Hollywoodu Tenkrát v Hollywoodu Quentin Tarantino

Audiokniha.
Film som videla, keď ho dávali "tenkrát" v kine. Už je to nejaká doba.
Knižka ide oveľa viac do hĺbky. Dej zabieha do rôznych historiek, je to Tarantino vo svojej najlepšej forme. Doslova som sa rochnila v tej zlatej ére šesťdesiatych rokov Hollywoodu s The Monkees, Stevom McQueenom, Brucom Lee, Sharon Tate, Romanom Polanskim. A s Charliem Mansonom, čoby neúspešnou rockovou hviezdou.
Knižka má nezameniteľný Quentinov rukopis. Živo si ho viem predstaviť, ako sa chechtá pri opise zvlášť zábavnej historky.
Malo to šmrnc, drive. Moc sa mi to páčilo a odporúčam:).

25.02.2024 5 z 5

Nedělní šachy s Tisem Nedělní šachy s Tisem Silvester Lavrík

Žiaľ, nevlastním slovenský originál, knižku som čítala v českom preklade.
Odohráva sa v Bánovciach nad Bebravou, z kade pochádza moja rodina. Dedko tam v čase konania tohto príbehu chodil do školy.
Bánovce sú neobyčajné tým, koľko významných slovenských osobností sa v nich a ich blízkom okolí narodilo alebo pôsobilo. Ľudovít Štúr, Janko Jesenský, Alexander Dubček. A Jozef Tiso. O ňom je táto kniha.
Perspektíva príbehu z pohľadu "úchylného" autistického dievčaťa Aničky bol šikovný ťah. Takto sme si vypočuli nepríjemné pravdy o Slovákoch, našom národe a histórii, a ešte sme sa pritom aj zasmiali. Tak cez slzy.
Autor je nemilosrdne úprimný a povahu slovenského národa odhaľuje až na kosť.
Pre mňa najemotívnejším momentom knihy bol Aničkin popis transportu jej sesterníc do internačného tábora.
Škoda toho záveru. Prišiel mi ako z rýchlika, preplácaný a zmätočný.
Avšak knižka ako celok sa mi moc páčila a úprimne ju odporúčam ďalej.

... paní lékárníková se z hlavního města vrátila náramně rozčarovaná, protože na Slovensku je jedenáct škol pro úchylné, zatímco v českých zemích je jich sto tři. To jsou jaké poměry, když máme být moderní republikou, zlobila se a chodila tam a zpátky po pokoji, ani se cestou nesvlékla. Ať pro celý stát platí stejný metr! Jak máme držet krok s Prahou, když už ani pro ty nešťastné blázny na Slovensku není spravedlnost!

Jenže co měl Monsignore co vyčítat, když sám byl absolventem vídeňského Pázmánea, elitní líhně kádrů katolické církve pro celé Rakousko-Uhersko, a ještě v tisícím devítistém devatenáctém si psal příjmení maďarsky – tedy Tiszo József? ušklíbal se pan lékárník.
Myslela jsem si, že to nebude úplně takhle, že je to nějaká podstrčená zlomyslnost od pana lékárníka. On se jen velice nerad nechával zatahovat do rozpravy na tato velká témata přesahující chápání jednotlivého člověka. Když už se přeci jenom podvolil, stahoval je k zemi za nohy z nadoblačných výšin a nenechal na nich ani špetku toho nadpozemského jasu a vznešenosti, které se tak dobře poslouchaly se zavřenýma očima v podání našeho pana faráře, protože Monsignore svým slovům uměl dát tolik přesvědčivého zápalu a odhodlání, že se s nimi nedalo nesouhlasit, a to do puntíku.

24.02.2024 4 z 5

Neobyčejní Neobyčejní Sarah Addison Allen

Zvláštna knižka. Zo začiatku som vôbec netušila, o čom vlastne čítam.
Ale postupne ma okúzlila a prečítala som ju za jednu noc.
Príbeh o obyvateľoch rezidencie Chmýříčkov na ostrove Mallow. Každý má za sebou komplikovanú minulosť, ale knižka vôbec nie je smutná. Práve naopak.
Je to príbeh o priateľstve, domove a dobrom jedle, ktoré správny domov definuje. To ja môžem:).
A ozaj, sú tu duchovia. Do príbehu sú zakomponovaní tak nenásilne, že ich vnímate ako prirodzenú súčasť deja.
Záver bol pre mňa trošku rozpačitý. Veľa zostalo nevypovedaného, nedovysvetleného.
Záhadou pre mňa zostáva i úloha / dôvod existencie vtáčikov "chmýrkov" v celom príbehu.

18.02.2024 4 z 5

Slovenské století Slovenské století Pavel Kosatík

Audiokniha.
Veľmi pútavé a podrobné sprevádzanie hlavnými predstaviteľmi slovenskej politiky od vzniku Československého štátu až do volieb v roku 1998.
I ja, ako Slovenka, som sa dozvedela kopu zaujímavých informácií, hlavne zo vzdialenejšej histórie. Napr. o fungovaní triumvirátu Masaryk, Štefánik, Beneš, či o prepojení Milana Hodžu na následníka trónu Františka Ferdinanda d'Este. O šialenej výprave Andreja Hlinku na Parížsku mierovú konferenciu som už poznatky mala, ale s chuťou som si vypočula celý príbeh.
Trochu mi "trhalo uši" vyslovovanie pojmu "luďák", správne je "ľudák", ako už zmienil predchádzajúci príspevok.
Autor sa vo svojom výklade snažil zachovávať čo najväčšiu objektivitu.
S niektorými jeho názormi - hlavne čo sa týka SNP a rozpadu republiky, som sa však úplne nestotožnila.
Celkovo však vnímam počúvanie tejto knižky ako zmysluplne strávený čas.

17.02.2024 4 z 5

Znamenitá mrtvola Znamenitá mrtvola Agustina Bazterrica

Rada si občas prečítam šokujúci, zvláštny príbeh s netradičnou tematikou.
Ehm.
Tak pri čítaní tejto knižky mi bolo prvýkrát fyzicky nevoľno. Neviem či skôr z nechutného popisu bitúnku alebo z totálnej degradácie ľudskej dôstojnosti. A to ešte nespomínam poľovačku a laboratóriá.
Avšak keď sa čitateľ "prenesie" cez tie nechutnosti, v knižke nájde hlbší podtext. Dystopickú budúcnosť, ktorú nechceme zažiť. Pripomenula mi "Príbeh služobnice".
Knižka určite vo mne vzbudila silné emócie. Nechuť, akýsi prirodzený odpor, kam je ľudstvo schopné zájsť v mene prežitia. Hrôzu, čo nás čaká na konci knižky.
A taký záver som teda nečakala.

„Ochutnal jste někdy něco, co ještě žilo?“
„Ne.“
„Je v tom jakési chvění, neznatelné, křehké teplo, díky němuž je maso výjimečně chutné. Vyrvat život zuby. Těšíte se z vědomí, že z vašeho rozhodnutí, v důsledku vašeho konání ta bytost přestala existovat. Cítíte přitom, jak ten úžasný, složitý organismus dodýchává a postupně se stává vaší součástí. Navždy. Tenhle zázrak mě fascinuje. Ta možnost nerozdělitelného spojení.“

A když vyšli na visutý most, otec mu ukázal vitráž s okřídleným mužem obklopeným ptáky a usmál se. Řekl mu: „Všichni tvrdí, že spadl, protože zaletěl příliš blízko ke slunci, ale letěl, chápeš, synku? Mohl létat. Co z toho, že spadneš, když jsi mohl být alespoň na pár vteřin ptákem.“

12.02.2024 4 z 5

Taková, jaká jsi Taková, jaká jsi Beth Moran

Anotácia knižky sa mi pozdávala, ale celkové prevedenie pokuľháva.
Je tu príliš mnoho náhod, ktoré posúvajú dej dopredu. A hlavná hrdinka Ollie prechádza z extrému do extrému. Najprv žije v úplnom područí svojej matky, vzápätí ju úplne odstrihne zo svojho života.
Na mňa to pôsobilo celé naivne a no ... neuveriteľne.
Takže, knižku som prečítala, avšak niečo tomu proste chýbalo. Vyskytli sa v nej aj vážnejšie témy, ale akoby len kĺzali po povrchu.
Za mesiac zabudnem, o čom to celé bolo.
Ako oddychové čítanie môžem doporučiť, no nič viac za tým nehľadajte.
Za mňa 3,5 hviezdičiek.

09.02.2024 3 z 5

Dobrá znamení Dobrá znamení Terry Pratchett

Audiokniha. Výborne načítaná Janom Zadražilom.
Doteraz som nič od Neila Gaimana a Terryho Pratchetta nečítala. Chyba.
Apokalypsu, ktorú (ne)riadi podarená dvojica v podaní anjela Azirafala a diabla Crowleyho, si žiadny správny čitateľ nemôže nechať ujsť.
A v príbehu vystupuje celá ďalšia plejáda svojráznych postavičiek.
Bolo to vtipné, zábavné a duchaplné počúvanie. Až na tú apokalypsu:).
A ako teda dopadne predpovedaný stret neba a pekla, štyroch jazdcov apokalypsy, adolescentného Antikrista a jeho kamošov, roztržitej čarodejnice, zapáleného lovca čarodejníc a ďalších pochybných indivíduí?
Nastane koniec sveta?
Uvidíme:).

"Za španělskou inkvizici dostal Crowley pochvalu. Ano, byl v té době ve Španělsku, ale zdržoval se především v kantýnách a na podobných příjemných místech a o inkvizici neměl ani tušení, dokud nepřišla ta pochvala. Pak se šel podívat co a jak, a když se vrátil, celý týden se opíjel.
A přesně ve chvíli, kdy dojdete k názoru, že jsou lidé mnohem horší, než by dokázalo samo Peklo, zachovají se najednou tak vznešeně a velkoryse, že se o tom ani Nebi nesnilo. A to často jeden a tentýž člověk. Je to samozřejmě tou věcičkou, o které jsme mluvili, tou svobodnou vůlí."

04.02.2024 5 z 5

Knihomolové Knihomolové Emily Henry

Táto kniha je o Nore, o Charliem, o Libby, o knihách, o rodine, o plánoch, o túžbach a o šťastných koncoch. A o pravom zmysle života, aby som nezabudla:).
Stereotypné role romantickej komédie sú tu prevrátené naopak a mňa to bavilo.
A ako teda vyzerá "šťastný koniec" zvyčajne zápornej hrdinky príbehu? Citujem samotnú autorku: "Zamotane, komplikovane a naprosto neodolateľne."
A to sa jej podarilo.

"Jednou jsem viděl kurýra na kole, jak ho srazilo auto, a on vstal, zařval z plných plic "Stal se ze mě Bůh" a odjel na opačnou stranu.“
„A co je na tom záhadného?“ podivím se. „Vyzkoušel si hranice své smrtelnosti a zjistil, že neexistují.“
Charlieho rty se stáhnou do polovičního úsměvu. „To je přesně to, co na New Yorku miluju.“
„Že je tam tolik kurýrů na kole s božským komplexem?“
„Že nikdy nejsi ten největší úchyl.“
„Jasně, vždycky je tam ještě ten týpek pomatlaný stříbrnou tělkou,“ kývnu na souhlas, „který tě poprosí o pár drobných na opravu svýho lítacího talíře.“
„Toho mám na trase podzemky Q taky nejradši,“ usměje se Charlie.

"Existují knihy, které ani tak nečtete, jako je spíš žijete, a když nějakou podobnou dočtu, vždycky si připadám, jako bych se právě vynořila při potápění z hloubky. Když se na povrch vynoříte moc brzy, můžete dostat dekompresní nemoc."

27.01.2024 4 z 5

Kdo šije u Podolské? Kdo šije u Podolské? Lucie Hlavinková

Tak toto bolo silné.
Kniha viacmenej verne líči osud popredného krajčírskeho salónu prvej republiky a tiež jeho majiteľky Hany Podolskej.
Z príbehov jednotlivých postáv, takpovediac z prvej ruky sa dozvedáme, ako to po prevrate v 48-mom v republike vyzeralo. V "buržoáznom" salóne, v Jáchymove, v krčme, na hrade... Nikto nebol v bezpečí. Nikto si nemohol byť istý... ničím. Ani Kléma Gottwald.
A to panoptikum postavičiek. Nadšenci novovzniknutého režimu, udavači, "bývalí" ľudia...
Dejiny idú dopredu a nijako ich netrápi, kto skončí pod ich kolesami.
Túto knižku by si mal prečítať každý. A hlavne tí, čo trpia spomienkovým optimizmom.
Je mi z toho úzko a smutno.
Odporúčam.

"Bylo nám dobře, teď je nám lepší, ale bylo by lepší, kdyby nám bylo zas dobře."

21.01.2024 5 z 5

Kniha léta Kniha léta Tove Jansson

Audio jednohubka.
Súbor krátkych (a krásnych) poviedok.
Vnučka Sofia. Babička. Ostrov.
Z knižky sála pokoj, pohoda, nostalgia.
Pripomenulo mi to moje detstvo a moju babičku. Akurát môj ostrov bol imaginárny:).
Moc pekné počúvanie.

17.01.2024 4 z 5

Vraždi všímavě Vraždi všímavě Karsten Dusse

Audioknihy som chcela vyskúšať už dlhšiu dobu. A prvá knižka, ktorú som týmto spôsobom "prečítala", je práve "Vraždi všímavě".
Je to popravde iný zážitok. Hlas pána Čtvrtníčka mi sadol. Znelo to ako film od Quentina Tarantina. Vlastne sa mi pri počúvaní knižka premietala pred očami ako skvelo natočená gangsterská groteska.
A o čo teda ide?
Björnovi Diemelovi, B-advokátovi pochybných existencií, sa moc nedarí. Súkromne ani pracovne. Žije v neustálom strese. Privolí preto účasti na kurze "Mindfulness" Joschka Breitnera. Akurát sa naučené princípy kurzu rozhodne aplikovať dosť nekonvenčným spôsobom...
Vtipná, trefná čierna komédia.
Skvelo som sa bavila.
Za mňa 4,5 hviezdičiek.

"Vydělávám si peníze tím, že konám dobro pro špatné lidi. Tečka."

Dýchal jsem a dál se soustředil na své pocity. Zatracená nuda.
„To je tedy všímavost?“ pokusil jsem se zakončit cvičení.
„Pokud se právě teď soustředíte na svůj dech, pak jste všímavý. Přesně tak.“
„A tím nějak změním ty debily kolem sebe?“ zeptal jsem se.
„Ne. Tím změníte svou reakci na ty debily.“
„Takže ti debilové nezmizí?“
„Ne, ale zmizí jejich vliv na to, jak se cítíte. Ještě cítíte zúžený dech, ztuhlou šíji a křeče v žaludku?!“
Znovu jsem se zasoustředil na své pocity. Všechno bylo pryč. Neuvěřitelné.

Velkým problémem naší doby je permanentní dostupnost. Díky chytrým telefonům. Je neskutečným výsměchem reálnému životu říkat „chytrý“ přístroji, který nám dokáže přes telefon, e-mail, WhatsApp nebo čím vším možným kdykoli a kdekoli poslat do naší vlastní kapsy peklo pracovního světa. „Telefon permanentního neklidu“ by bylo trefnější označení.

14.01.2024 4 z 5

Zlaté enklávy Zlaté enklávy Naomi Novik

A mňa to bavilo...
Záver Elinej Scholomantskej epopeje.
Tak kde sme to v predchádzajúcom dieli skončili? Orion je mŕtvy, Scholomancia už neexistuje, El je zdrvená. Alebo je všetko inak?
Zo začiatku máte dojem, že sa v priebehu knižky nič moc nedeje. No deje sa toho veľa. Zápletka je veľmi pekne vystavaná. Odrazu je všetko jasné ako facka.
Koniec mi pripomenul záverečnú scénu z Harryho Pottera. Bolo to víťazstvo. Ale čo bolo potom?
Hodil by sa epilóg, no autorka ukončila knižku v tom najlepšom.
Celkovo, táto originálna séria sa mi moc páčila a odporúčam ďalej:).

13.01.2024 4 z 5

Zatímco spíš Zatímco spíš Alberto Marini

Psychologický román. V tomto prípade s veľkým dôrazom na "psycho".
Cillian, vrátnik luxusného bytového komplexu na Manhattane, je Bohom. Má vládu nad životmi nič netušiacich obyvateľov bytového domu. Žije vďaka nim. A oni žijú pre jeho perverzné potešenie. Aby im mohol ublížiť. Psychicky, emocionálne, fyzicky.
Predmetom jeho intenzívneho záujmu sa stáva obyvateľka bytu 8A - Clara...
Takto si predstavujem kvalitný psychothriller.
Cillianove úchylné aktivity sú vykreslené natoľko pútavo, že mu zvráteným spôsobom "fandíte". A držíte mu palce, aby ho nebodaj nechytili.
Príbeh je celkovo veľmi pekne vystavaný.
Páčilo sa mi to (takým tým "psychotickým" spôsobom:)).

"Došel k závěru, že život stojí za to, když může ovládat cizí bolest. Možnost řídit život druhých byla dostatečným důvodem, proč žít dál.
Od této noci se jeho šance na přežití zmnohonásobily: ve hře nebyl jen jeden život, ale životy tisíce lidí, kteří ho obklopovali. Otevíral se před ním úplně nový svět.
A od té noci, pod neustálou hrozbou sebevraždy, přicházel na nové způsoby, jak být Bohem, jak rozhodovat o životě lidí kolem sebe."

"Způsobit někomu bolest je hrubiánství; sice je k tomu zapotřebí hodně techniky, ale velmi málo psychologie, žádná analýza. Naopak vstoupit tiše a nenápadně malými zásahy do cizího života byla výzva a zároveň i zdroj pravého potěšení. Zranit nebo zabít dokáže každý, ale jen někdo se umí vedrat do cizího života jako Bůh, ovlivnit jeho duševní rozpoložení, a dokonce i osud, a přitom vždy zůstat ve stínu."

05.01.2024 4 z 5

Hrobník a dívka Hrobník a dívka Oliver Pötzsch

Tak celkom vtipne mi vyšlo, že ako prvú knižku v roku 2023 som prečítala "Hrobníka". A zrejme ako poslednú jej pokračovanie - "Hrobník a dívka".
Podobne ako v prvom dieli, znovu vyšetrujeme viacero prípadov naraz. Záhadu mumifikovaného egyptológa, prípad beštiálneho vraha prostitútov a ako bonus - smrť ošetrovateľa v ZOO roztrhaného levom. Že to celé znie smiešne a neuveriteľne?
Inšpektorovi Herzfeldtovi to zrovna smiešne nepripadá. Ešte že má po ruke Juliu, partičku viac-menej schopných kolegov a v neposlednom rade hrobára Augustina Rothmayera...
Vskutku napínavé čítanie.
Prišlo mi, že autor použil podobný vzorec ako v predchádzajúcom dieli a páchateľa som si tipla správne.
Celkový pôžitok z knižky mi to však nezkazilo.
Teším sa na pokračovanie:).

„Ale teď se radši pojďme podívat, co holky provádějí u šachtových hrobů. Ještě aby tak s kostmi a lebkami hrály kuželky. Annu jsem u toho už jednou nachytal.“
Pobaveně se zašklebil. „Ale musím říct, že měla dobrou trefu.“

30.12.2023 5 z 5