KatkaK13 KatkaK13 komentáře u knih

Němý křik Němý křik Angela Marsons

Náhodně jsem narazila na detektivní sérii Angely Marsons a začala prvním dílem. Seznámila jsem se s vyšetřovatelkou Kim se smutnou minulostí a svéraznou povahou. Asi bych trochu ubrala na poukazování její drzosti, čtenáři to stačí říct párkrát, ne stokrát během knihy. Příběh i námět velmi zajímavý, knihu jsem přečetla během chvilky. Ze začátku mi chybělo v knize trochu napětí, ale příjemně se stupňovalo. Zasloužené 4 hvězdy a těším se na další díly.

01.12.2021 4 z 5

To že jsem knihu přečetla, vůbec nelituji. Dozvěděla jsem zajímavé informace a bavila mě autorova forma přirovnávání odborných věcí laikovi. S knihou jsem však hodně bojovala.
Asi mi nejvíc vadila forma napsání.. kniha se tváří jako učebnice nebo vědecká publikace.. předkládá text jako jasná fakta a pravdivé informace… ale není tomu tak. U kontroverzních a společností ne zcela přijatých názorů, bych vyžadovala zdroje, odkazy na zmiňované studie (občas něco uvedeno je). Začátky vět jako „výzkum mojí dobré kamarádky potvrdil“, nebo „belgičtí vědci už dávno zjistili“, „můj uznávaný kolega je stejného názoru“, „studie odborníku potvrdila“… atd. Kde a jaká studie, jaký kamarád?

Abych to zhodnotila od začátku. První část knihy byla pro mě dost nesrozumitelná a nemohla jsem se začíst a to podotýkám, že jsem lékař, který se pohybuje v medicíně 13 let. Následovalo povídání o spaní zvířat a tuhle část považuji za nejzdařilejší a mnohé informace mě obohatily.
Kapitola o zdraví člověka a spaní mě doslova zvedala ze židle a donutilo mě zmiňované studie naslepo hledat (uvedené nejsou). Každá studie má vždy více výsledků – jedné to vyjde, druhá to vyvrátí, další neprokáže nic. Jak autor určil, že zrovna jeho verze, kterou nám předkládá, je ta správná?
To že spánek je v životě velmi důležitý a nepostradatelný, víme. Že malá mimina prospí celý den, protože se ještě vyvíjí, že když jste nemocní, spánek je nade vše, že se před zkouškou máte vyspat, aby se informace uložily… to vše jsou známá fakta a máte je vyzkoušená.
Ale pak Vám autor celou knihu vštěpuje, že pokud nebudete spát více než 8 hodin denně, tak dostanete rakovinu, cukrovku, hypertenzi, dostanete Alzheimerovu chorobu, umřete, budete nepřitažlivý, nic nedokážete, neotěhotníte, nic si nezapamatujete, nenaučíte se žádné dovednosti…. Proč jsem za celou dobu v medicíně neslyšela o tak vražedném rizikovém faktoru - nedostatku spánku?? Když budu podrobně celý život studovat cholesterol, červené krvinky, hladinu cukru v krvi, taky Vám dokážu, že má vliv úplně na všechno a působí všude.
A nejlepší vtip na závěr? Autor Vám jako pacientům doporučuje, že se máte svého lékaře před operací nebo vyšetřením zeptat, jak dlouho spal. A bude-li se Vám to zdát málo, máte operaci hned zrušit nebo se nenechat vyšetřit :D :D :D :D Prosím Vás, v tomto případě vůbec k doktorovi nechoďte :D
Píše Vám žit několik let mrtvá čtenářka.

17.04.2020 1 z 5

Ďábelské hry Ďábelské hry Angela Marsons

Dobrá detektivka, hodnotím 4/5. Ne vše se točí kolem vražd, ale ukazuje se nám i hlavní hrdinka. Kniha se mi líbí i proto, že se nesnaží zaujmout velkou brutalitou a krveprolitím. Kim a její tým jsou sympaťáci. Těším se na další knihu. Doporučuji přečíst.

19.02.2024 4 z 5

Mlha nad Shadow Sands Mlha nad Shadow Sands Robert Bryndza

Jedním dechem přečtená detektivka. Napětí od začátku do konce. Téma zajímavé, příběh nepřekombinovaný. Novou vyšetřovatelku Kate jsem si oblíbila, i když její životní příběh je trochu přitažený za vlasy. Ale autor si za jejím životním osudem stojí, tak proč ne.
Rozhodně doporučuji.

01.12.2021 5 z 5

Kruh Kruh Bernard Minier

Ano, tomuhle říkám pořádná detektivka. Je dlouhá, ale dává smysl, vyvrcholení není překotné během pár stránek ale posledních 150 stran se vše rozuzluje a napětí graduje. Nekroutíte hlavou nad morbidními vraždami .. V této knize Vám neudržuje napětí násílí, krev, vražda na každé druhé stránce, ale um spisovatele dělat příběh napínavý. Těším se na další díl, zadní vrátka zůstala pěkně otevřená.

12.07.2021 5 z 5

Pokrevní pouta Pokrevní pouta Angela Marsons

Ze začátku jsem byla rozpačitá, že tam je opět ta psychiatrička Alex. Nebyla má oblíbená postava. Ale nakonec musím uznat, že detektivka byla napínavá a bavila mě. Příběh se netočil jen kolem vraždy, ale hodně nám odkryl hlavní hrdinku Kim, kterou mám ráda. Přečetla jsem knihu jedním dechem a zaslouží si 4 hvězdy!

12.03.2024 4 z 5

Edith Piaf Edith Piaf Simone Berteaut

Nejkrásnější životopis jaký jsem kdy četla. Naprosto dokonale vylíčená Edith, aby ji člověk pochopil, jaká byla, čím žila, jak smýšlela, co bylo u ní prioritní a jak prožívala své lásky. Kniha Vás donutí pousmát, zamyslet se nad životem i uronit slzu. Naprosto skvělé, doporučuji.

19.07.2017 5 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Knihu jsem vyhledala na doporučení a nevěděla, co od ní čekat. Opravdu mě zaujala a vylíčení charakterů postav je bravurní. Nejvíce se mi líbilo, jak byl člověk vykreslen z více pohledů. Chvíli Vám je nesympatický a opovrhujete postavou, ale později Vám spisovatel vylíčí postavu z jiného úhlu pohledu a měníte názor. Tím mi přišel autor nestranný a ať čtenář posoudí sám. Příběh a zápletka taky zajímavé, s hokejem nemám nic společné, ale sportovní prostředí mi je velice blízké.
Doporučuji přečíst, nebudete litovat. A to jsem čtenář detektivek a životopisů. Právě se chystám na další díl.

30.04.2023 5 z 5

Levhart Levhart Jo Nesbø

Super detektivka! Samozřejmě porovnáváme se Sněhulákem, ten byl o něco lepší. Ale tohle bylo velmi čtivé, napínavé, hezky zapletené. Není to taková klasická přímočará detektivka. Nabídne se Vám více vrahů, ale který to z nich je?? Neváhejte a čtěte.

13.01.2023 5 z 5

Vítězové Vítězové Fredrik Backman

Přelouskala jsem knihu pěkně rychle, zažila jsem všechny pocity a moc se mi líbila. Prostě někdy má mít kniha více stran, aby příběh dával smysl a chytnul na srdce. Na autorův styl psaní jsem si už asi zvykla a už mě tak “nedostával, přitom byl pořád skvělý. A kdybych měla hodnotit zpětně - 1. díl Medvědím 85 %, 2. díl My proti Vám 95 % a 3. díl Vítězové 80 %. Aspoň dle mých pocitů. Budu vyhlížet, co autor napíše dál, této trilogii tleskám.

31.03.2024 4 z 5

Zimní lidé Zimní lidé Jennifer McMahon

Tak této knize tleskám! Sáhla jsem po ní v domnění, že to je detektivka a tento druh literatury si vůbec nevybírám. Ale kniha mě úplně dostala. Neskutečné nepětí od začátku až do konce, neskutečná zvědavost a nutkání číst dál. Námět zajímavý, prolínání přítomnosti a minulosti je srozumitelné a nápadité. Pustěte se do čtení.

28.04.2023 5 z 5

Skryté karty Skryté karty Angela Marsons

Velmi čtivá detektivka. Příběh probíhá v jedné časové linii a člověk hltá stránku za stránkou. Zatím nejlepší díl od AM, co jsem četla. Doporučuji, litovat nikdo nebude.

24.10.2022 5 z 5

Kanibal z Nine Elms Kanibal z Nine Elms Robert Bryndza

Nemám ráda změnu hlavního hrdiny a knihu jsem začínala číst se skepsí. Ale Kate není až tak špatná, i když životní příběh má na mě až moc přitažený za vlasy. Detektivka je trochu jinak napsaná, není to klasický Bryndzův model, to je příjemná změna. Není tam milion drastických vražd u kterých člověk při čtení musí zavírat oči :D. Za mě dobrá detektivka, trochu méně napínavá než předchozí knihy, ale zase příběh více "stojí na zemi" a nečtvrtí se tam těla každou kapitolu. Doporučuji.

13.04.2021 4 z 5

Mé cesty do hlubin mozku Mé cesty do hlubin mozku Martin Moravec

Prof. Beneše i jeho syna jsem osobně potkala během studií a musím přiznat, že dobrý dojem na mě nezanechali. Teď se nebavím o odbornosti, to jsou nepochybně špička, ale mám na mysli lidské sympatie.
Kniha byla však skvělá. Nikdy bych neřekla, že kniha napsaná formou otázek a odpovědí mě tak vtáhne do děje a bude zajímat. Profesorovo vyprávění a odpovědi jsou zpovědí vzdělaného muže, který to má v hlavě srovnané. S mnoha názory jsem souhlasila a mnohé věci mě obohatily nebo rozesmály. Studovala jsem na stejné fakultě, tak jsem se do mnohých zážitků vžila a přikyvovala.
Knihu určitě doporučuji.

17.04.2020 5 z 5

Mikeš Mikeš Josef Lada

Máme doma různé pohádkové knížky - starší i moderní, ale Mikeš prostě vede na plné čáře. To čtyřleté dítě tomu nemůže ani rozumět, v knížce je jen pár černobílých obrázků, ale prostě ji miluje. Příběhy jsou napínavě popsané, poučné, zábavné i poučné. Jedna z knížek, které by neměla v knihovně chybět.

31.12.2019 4 z 5

Mengeleho děvče Mengeleho děvče Viola Stern Fischerová

Knížka, u které si budete muset dávat pauzu, abyste rozdýchali, co jste právě přečetli.
Líbilo se mi, že příběh začal před omezováním svobody židů a tedy v knize vidíme srovnání normálního života a to co postupně přicházelo.
Válka posunula medicínu hodně kupředu, ale rozhodně metody výzkumu byly nelidské. Pro mě to v knize nebylo ještě to nejhorší... Doporučuji přečíst, ale je dobré vědět, co má člověk od knihy čekat.

30.12.2019 5 z 5

Syn Syn Jo Nesbø

Velmi dobře čtivá a ne příliš složitá kniha. Příběh je lidský, dokážete se vžít do rolí a fandíte zápornému hrdinovi, protože osud k němu byl nemilosrdný. Drogovou tematiku příliš nevyhledávám, ale knihu jsem přečetla s nadšením a během krátké doby.

23.03.2018 5 z 5

Kanibal z Nine Elms Kanibal z Nine Elms Robert Bryndza

Změna hlavní postavy u mě vyvolává skepsi. Ale nové hrdince Kate přicházím postupně na chuť i když její minulost je na mě příliš přitažená za vlasy. Příběh je trochu na Bryndzu netradičně napsaný, což jsem kladně uvítala.
Trochu mě mrzel překotný a rychle uzavřený konec. Celou knihu vázne vyšetřování, všichni se trápí a konec se jako mávnutím kouzelným proutkem vyřeší za vteřinu. Škoda, kniha by 20 stran napětí na konci ještě snesla. Knihu doporučuji, nezklame.

14.04.2021 4 z 5

Smrtící tajnosti Smrtící tajnosti Robert Bryndza

Dobrá svižná detektivka s oblíbenou Erikou. Myslela jsem si, že jsem vraha hned odhalila, ale příjemné zjištění bylo, že jsem se pletla.
Doporučuji, kniha nezklamala.

14.04.2021 4 z 5

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

Na knihu jsem se těšila, je dobře hodnocená, spisovatelka je osvědčená. Ale nedočetla jsem ji. Každou stránku jsme obracela s nadějí, že se začne něco dít, ale nezačlo.. V polovině jsem to zabalila a ze seznamu oblíbených knih odstranila i následující detektivky od spisovatelky. Pro mě zklamání :-(

13.04.2021 2 z 5