konicekbily konicekbily komentáře u knih

Jih proti Severu 1 Jih proti Severu 1 Margaret Mitchell

Zajímám se o historii a americká občanská válka prozatím není od mne náležitě probádána. Zde jsem zkusil "románovou směsku červené knihovny s historií" a jsem nadšen! Nejenom romantika, ale i skvělý dobový popis prostředí, vztahů a charakterů. Asi to tak nějak mohlo být. Otevírám díl druhý jdu číst.

27.02.2020 5 z 5

R. U. R. / Bílá nemoc / Matka R. U. R. / Bílá nemoc / Matka Karel Čapek

Začetl jsem se do R.U.R. - kvůli modernímu světa pojetí- umělá inteligence - co vše lze dělat za člověka. Kam až to může dovést: k tomu autor zaujímá jasné stanovisko. A obě další hry patří mezi to nejlepší, co autor napsal - Karel Čapek byl velký vizionář a skvělý spisovatel.

11.06.2023 5 z 5

Zámek Zámek Franz Kafka

Temný a těžký román deptající hlavního hrdinu a navozující v čtenáři pocit bezmocnosti. Kavkův svět v tomto románu je zúžen na malou vesnici a přesto mám pocit, že jeho vesnice je náš současný svět. Tolik pokynů, nařízení a problémů - včetně mediálního humbuku přináší obyčejnému současnému smrtelníkovi tolik překážek k pohodlnému žití - pokud si to nechá líbit - že si svůj život může přirovnat k životu pana K. A asi tehdy před sto lety si to autor vzal k srdci a vyjádřil stísněnost své duše.

23.08.2022 5 z 5

Vladař Vladař Niccolò Machiavelli

Nadčasová kniha plných myšlenek. Dovolím si uvést jednu, kterou ze strany 27 knížky již citovala kolegyně alef: "Lidé totiž rádi mění vládu v domnění, že si tím polepší, a teprve zkušenost je poučí, že si vlastně pohoršili".
Tuto knihu napsal autor ve století šestnáctém a nemohl vědět, co lidstvo čeká za převraty a revoluce! Příklad: zmítané Rusko po převratu 1917 a jeho horší důsledky cítíme dodnes. A hned na to rozpad Evropy a změny hranic po první světové válce - vyvolány záminky ke druhé válce. Rok 1948 Československo a tak si sám domýšlím i další jeho myšlenky a jejich naplnění v současnosti.
A kniha - to je jen "jakési" doporučení pro jednoho italského vladaře ve středověku!
Autor má můj hluboký obdiv.

07.08.2022 5 z 5

Pět malých prasátek Pět malých prasátek Agatha Christie

Podle mne jedna z nejlepších detektivek, kterou autorka napsala. Žádné otisky prstů, žádné jiné stopy, žádný předmět na místě činu, žádné stopy vraha - ten přece zemřel - anebo nezemřel? A tak jedinou zbraní slavného detektiva jsou jeho šedé buňky a nezávazné tlachání s účastníky dávné tragédie. Dokonalá zápletka se Agathě povedla a závěrečné představení nemá chybu.

23.04.2020 5 z 5

Purpurové řeky Purpurové řeky Jean Christophe Grangé

Moje první setkání s autorem. Má skvělý styl, pěkné dialogy, hezky popsané prostření, udržuje přiměřeně napětí a dokázal nerušeně spojit obě linie příběhu. Již dříve vícekrát použitý v jiných knihách hlavní motiv zápletky mi nevadil, spíše bych namítal její překombinování a nereálnost. Také závěr je trochu navíc, ale to mi nevadí, jdu číst druhý díl.

17.04.2022 4 z 5

Drak spí Drak spí Michaela Klevisová

Opět skvělé detektivní dílo! Nenápadné seznamování se s hlavními postavami příběhu v úvodu pomocí úvah navracející se bývalé prázdninové obyvatelky do zapadlé vísky a spojení s popisem prostředí mě nadchlo. Stejně tak včlenění návaznosti na různá časová období příběhu bez nutnosti skákat ve vyprávění v čase je srozumitelné. Hlavní zápletka i vedlejší zápletky jsem pochopil a těším se na další knihu autorky.

24.07.2021 5 z 5

Marlow Marlow Volker Kutscher

Postupně s každou další knihou této řady se mění můj názor na ni. Zpočátku jsem ji považoval za krimi-sérii či detektivku, postupně však zjišťuji, že jsou to díla hluboce pitvající tehdejší vztahy mezi lidmi a i ve společnosti jako celku, jsou to sociálně-historické romány v časových souvislostech na tehdejší dění v Německu. Autor umí skloubit své vlastní vyprávění s úvahami hlavních postav a včas zařazuje pěkné dialogy. Pro ty, kteří tuto řadu ještě nezačali číst uvádím, že pokud začnete, musíte ji číst pěkně od začátku, jinak se ztratíte v postavách i souvislostech.

17.03.2021 5 z 5

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

Pan spisovatel Čapek byl velký vizionář. Uměl analyzovat současný vývoj lidstva a zaobíral se myšlenkami, kam by, podle tehdejší doby - hypoteticky, mohlo lidstvo dospět. A v tomto dramatu dospívá k myšlence, že se lidstvo může samo zničit, pokud setrvá ve svém současném vývoji. Před sto lety se vše jevil jako utopie, ale nyní to již se vše stává realitou. Atomové zbraně, zahrávání si s DNA, létající stroje bez posádky, "umělá inteligence" a spousta dalších "vynálezů" ohrožuje samu podstatu lidstva. Těmto nebezpečím věnoval autor pozornost před sto lety! Přečtu si další jeho hry se záměrem se zamyslet na jeho odkazem k dnešku.

22.04.2023 5 z 5

Na okraji propasti Na okraji propasti Bernard Minier

Autor svým stylem ukájí mojí touhu po kvalitní četbě. A obdivuji ho, že se nebojí opustit tradiční thriller, ale hledá nové cesty napínavé četby. A udivil mne svými znalostmi o moderních technologiích, o možnostech a nebezpečí zneužití moci, a to jak státní moci tak moci mocných! A k tomu přidal propracovanou zápletku - téměř bez (vyjma závěru) krvelačných scén - a vše podal tak, abych byl spokojen! A nakonec - mne nutí k zamyšlení - bývalého programátora počítačů - kam až digitalizace povede, jak moc se bude využívat a jak zneužívat!

02.12.2022 5 z 5

Kurátor Kurátor M.W. Craven

Moc dobře vymyšlená zápletka a skvělé provedení. Pomalejší rozjezd - uvádění do děje, potom několik napínavých scén, závěrečné vysvětlení a na závěr překvapivé rozuzlení. A i spolupráce hlavního vyšetřovacího tandemu je vylíčena barvitě a je doplněna navíc spoustou znalostí z různých oborů lidské činnosti.

27.08.2022 5 z 5

Podivná knihovna Podivná knihovna Haruki Murakami

Pěkně ilustrovaná a obtížně pochopitelná knížka. Dá se vykládat mnoha způsoby - já si vybírám ten, že osud před nás může postavit těžké situace, ve kterých si myslíme, že tak špatně jako je teď, snad nemůže být. A když přijdou v životě další těžké rány, vzpomínáme si na situace, kdy to nebylo tak zlé. Třeba ta tma v novoluní o samotě doma v závěru knihy je hodně zlá - nebyla tma v knihovně nějak příjemnější?

15.05.2022 4 z 5

Pod hladinou Pod hladinou Dana Stabenow

Autorka zahnala svou hrdinku do studených vod Beringova moře, aby tajně pátrala na lodi určené pro lov krabů po dvou nezvěstných členech posádky. Nádherně popsané prostředí, současný i dřívější způsob života na ostrovech mezi Amerikou a Asií, a navíc je tam několik exkurzí do historie a spousta dalších údajů o životě v tamní krajině a k tomu přidala poutavý příběh na "maličkém" počtu stránek. Jen tak dál!

25.09.2021 5 z 5

Mizející dívky Mizející dívky Lisa Regan

Na to, že je to první kniha nové řady detektivek či thrillerů, je kniha moc pěkně napsaná. Při čtení jsem měl pocit, že se autorka poměrně často vrací k tomu, co bylo, zejména ve manželském vztahu s manželem a domníval jsem se, že toto snad ani není první knížka této série. Další díly si přečtu rád.

22.08.2021 4 z 5

Vodní hrob Vodní hrob Martin Goffa

Moc pěkný styl autorova vyprávění podle mne tentokrát převýšil zápletku a rozuzlení. Připadá mi to poněkud slabší než předchozí autorovy knihy, ale pořád dobrý standard.

26.06.2023 4 z 5

Mlha nad Shadow Sands Mlha nad Shadow Sands Robert Bryndza

Impotentní policie při výkonu své služby má štěstí, že Kate při potápění najde utopence a začne se o nesrovnalosti práce policie zajímat. A autor formou krátkých kapitol umožní Kate najít cestu k původní profesi a máme naději, že nová řada bude pěkná a dlouhá.

28.05.2023 4 z 5

V pasti lží V pasti lží B. A. Paris (p)

Psychicky labilní a nevyrovnaná ve svém jednání hlavní hrdinka vypráví svůj příběh a v něm stále tápe. Někdy ve vyprávění tápe i autorka - uprostřed knihy děj natahuje, ale v závěru vše vyjasní a já jsem si přečetl dobrý psychologický příběh pro ženy.

03.01.2023 4 z 5

Žárlivost a jiné povídky Žárlivost a jiné povídky Jo Nesbø

Všechny povídky z jedné sbírky se nezavděčí každému, ani mně se všechny na sto procent nelíbily. Ale oceňuji autorův pokus zabruslit si na trochu jiném "ledu", než jsme u jeho tvorby byli zvyklí. A domnívám se, že pokud se do něčeho zakousne a chytne ho zápal, tak to dotáhne k dobrému konci. K prvnímu dílu jeho nejslavnější série jsem pociťoval přímo odpor, a potom se z toho stalo "veledílo". Nejlepší povídka této knihy je ta úvodní - to je mazec!

08.10.2022 5 z 5

Pan Theodor Mundstock Pan Theodor Mundstock Ladislav Fuks

Dokonale popsaná atmosféra, která musela panovat v tehdejší židovské komunitě a dopad této atmosféry na pocity, životy a myšlení lidí. Dopad nejistoty, úzkosti a strachu z nevyhnutelně nejasné budoucnosti byl hrozný a pro nynější generaci je stěží pochopitelný. Autor mistrně svým stylem vyprávění vystihl smutné a beznadějné pocity lidí tušící tragický konec jejich života.

06.05.2021 5 z 5

Tenkrát, na počátku normalizace, se mi do rukou dostala první část knihy a chápal jsem, že mnoho z toho, co je v knize uvedeno, se zakládá na pravdivých situacích v PTP útvarech, ale i v celé armádě. Poté jsem viděl film a nyní jsem knihu dočetl. Dokonalý "černý humor" pro nás čtenáře, ale pro přímé účastníky služby v tehdejší armádě to taková selanka nebyla. Ale knížka je to skvělá!

21.11.2019 5 z 5