konicekbily Online konicekbily komentáře u knih

Bretaňské noci Bretaňské noci Jean-Luc Bannalec (p)

Autorovy knihy se čtou velice dobře, zná Bretaň dokonale, provází nás jídelními specialitami, přidává vysvětlování o věcech vztahujících se k případu - tentokrát je to ovocnářství o jablkách, a dále ornitologie a nějaké informace o vyhynutí zvířecích druhů zaviněné lidstvem. A k tomu mistrovsky propracovaná zápletka s řešením ve stylu pana Poirota.

15.03.2024 5 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Kniha je souborem sedmi výpovědí uprchlíků za Severní Koreje, sedmi lidí z různých společenských vrstev, a podává ucelený obraz o životě v tamní zemi, o kastování lidí a rodin, o špiclování, státním stalkingu, umělých obviňování a popravách celých rodin, o korupčním prostředí, hladomoru a spoustě jiných praktik totalitního státu. Pro mnohé z uprchlíků je těžké se orientovat v novém prostředí a tak ztrácí mnoho let ze svého života.

16.12.2023 5 z 5

Čas vlků Čas vlků František Niedl

Děj historického románu je zasazen do období těsně po upálení Mistra Jana Husa a za místo děje si autor vybral převážně český venkov. Barvitě vylíčil chaos v našich zemích té doby, vztahy mezi chudým lidem a jeho pány a zejména rozepře mezi různými vykladači katolické víry a popsal různé potyčky mezi nimi navzájem a nastavil nám trochu jiné zrcadlo o husitství, než to, co nám bylo vykládáno ve škole. Byl to řádný a nikým neřízený chaos. Autorovi děkuji.

20.11.2021 5 z 5

Netrpělivost srdce Netrpělivost srdce Stefan Zweig

Dokonalá sonda do vědomí, podvědomí, pocitů, odpovědnosti, výčitek, vydírání a soucitu člověka při porovnávání lidských hodnot a dodržování stanovené morálky. Psychologický román prvotřídní kvality vyprávěný vytříbeným jazykem!

07.03.2024 5 z 5

Poprava Poprava Yrsa Sigurðardóttir

Dobře promyšlená zápletka dovedená do konce s důkladným objasněním. Autorčin zajímavý styl mne provedl s jejími hlavními postavami zajímavým příběhem. Nemám námitek!

19.01.2024 5 z 5

Atlas fyziologie člověka Atlas fyziologie člověka Stefan Silbernagl

K stáru jsem se rozhodl, že po přežití všech životních kritických situací - například deseti operací a i spousty jiných problémů se zdravím - se podívám svému tělu na zoubek, ať prozkoumám, proč jsem pořád na světě a co to se mnou lékaři různých oborů provádějí a jaké průzkumy či výzkumy na mém těle konají. To, co jsem si potřeboval osvětlit jsem v atlasu nalezl a nyní, jako "jemně nasvícený amatér" si vážím všech lékařů. Porovnám-li práci lékařských týmů a týmů třeba "právnických či ekonomických" v naší společnosti, mohu říci, že výsledky jsou nesrovnatelné!!!!

22.08.2023 5 z 5

Když byla hodná Když byla hodná Michael Robotham

Dokonale promyšlený thriller: propracovaná zápletka, dopodrobna vykreslené postavy, dvojitý styl ICH-formy vyprávění, kupředu ubíhající děj bez hluchých míst a vše objasněno v závěru po dramatickém vyvrcholení!

05.07.2023 5 z 5

Fenomén Praděd Fenomén Praděd Matěj Matela

Jeseníky jsem poprvé v rámci "vandru" s kamarády prošel v roce 1966. Na závěr jsme na Barborce shlédli finálový zápas MS v kopané, kdy Anglie porazila Spolkovou republiku Německo a za smrákání jsme prchali Divokým dolem podél Desné do civilizace. Hory ve mně zanechaly silný dojem a slibovali jsme si, že se sem vrátíme. Osud tomu chtěl, usídlil jsem se ve Slezsku a na Pradědu jsem byl mnohokrát. Praděd si určitě zaslouží oslavnou publikaci a autorovi se dílo podařilo. Děkuji.

23.06.2023 5 z 5

Mussolini Mussolini Jasper Ridley

Velice dobře napsaná biografie. Na pozadí historických událostí první poloviny dvacátého století je dopodrobna vylíčen životopis jednoho z největších politiků té doby. Kniha se pokouší popsat Duceho život objektivně a mohu prohlásit, že nebyl celkově tak úplně negativní, jak se nám to předkládalo v dějepisu. Byl vtažen do politických hrátek a ve finále se přiklonil na špatnou stranu. Kniha pěkně čte, ale myslím si, že po čtenáři vyžaduje znalost dějinných souvislostí.

15.04.2023 5 z 5

Midwichské kukačky Midwichské kukačky John Wyndham (p)

Moje hodnocení se sestává ze dvou dojmů - z filmu natočeného v někdy kolem roku 1960 a mnou sledovaném na polské televizi v sedmdesátých letech dvacátého století (zanechal ve mně hodně silný dojem) a tak jsem se k tématu vrátil k originální knize nyní. Věděl jsem tedy podstatné části děje při čtení knihy a sleduji hlavní myšlenku, jak je dobře zpracovaná. Myslím si, že v v rámci sci-fi je zápletka na svou dobu původní a proto jsem nadšen!

10.03.2023 5 z 5

Nevíš dne, nevíš hodiny Nevíš dne, nevíš hodiny Dominik Dán

Moc pěkné dva příběhy party skvělých kriminalistů z Našeho města zasazené do událostí související s oslavou Silvestra na přelomu tisíciletí. Hezky vymyšlené zápletky, výstižně popsaná rutinní práce kriminalistů, vtipné dialogy a závěrečné vysvětlené rozuzlení je dokonalé.

18.08.2021 5 z 5

Děvčátko Děvčátko Martin Goffa

Čtivé jsou všechny autorovy knihy. I tato, s mnohokrát použitým tématem. Ale vymyšlená zápletka, jak to udělat, aby se k jádru věci dostal čtenář co nejpozději, to už je téměř geniální! Moc pěkná rychlovka!

31.07.2021 5 z 5

Vraní oko Vraní oko Michaela Klevisová

Promyšlená zápletka, podrobně zpracovaná, v ději je hodně nastražených "falešných odboček" ve stylu Agathy Christie - pohodové detektivní čtení!

13.05.2024 5 z 5

Psycho Psycho Robert Bloch

Psycho patřilo k mým restům: rozhodl jsem se dávno, že si přečtu předlohu slavného filmu. Ten jsem viděl několikrát, moc se mi líbil, ale předloha se mi zdá myšlenkově ještě dokonalejší, promyšlenější. Myšlenkový proces hlavní postavy je v knize propracovaný lépe, v knize to jde, ve filmu to bylo zvýrazněno jinými prostředky - a také velice dobře!

22.10.2023 5 z 5

Schindlerův seznam Schindlerův seznam Thomas Michael Keneally

Hlavní hrdina byl ve skutečnosti osobností plnou rozporů. Pokouším se o jeho reálném životě dozvědět co nejvíce. K tomu mi pomohla i tato románová fikce z jeho života. Pravda se dopodrobna nedá nikdy zjistit. Mám rodinu pocházející ze Svitav a okolí a po uvedení filmu Schindlerův seznam byli tamější pamětníci rozhořčeni způsobem, jakým byl Schindler vykreslen. Tato jeho částečná biografie založená na historických souvislostech mi napomáhá k tomu ,abych uvěřil, že záchrana židů vyplývala spíše z potřeb nalezení vhodné pracovní síly než na jím promyšlenou cílenou záchranu. Každopádně udělal spoustu dobrých skutků v té době!

07.10.2023 5 z 5

O myších a lidech / Na plechárně O myších a lidech / Na plechárně John Steinbeck

Obě novely - ač příběhy odlišnými - jsou sociálními novami. Autor si za hlavní postavy svých mini-příběhů zvolil lidi z okraje společnosti a svým dokonalým stylem podrobného vyprávění zdánlivě zbytečných detailů - ať popisu "kulis" příběhů či jednání postav - dává čtenářovi nahlédnout do smutných osudů svých hrdinů. Věřím, že vše pobral ze svých životních prožitků.

13.06.2023 5 z 5

Vražda v bílém Vražda v bílém Mary Higgins Clark

Autorka píše pěkné detektivky, čtu je rád a pěkně se při nich pobavím. Ale toto je promyšlené dílo - zápletka, postavy, zvyšování napětí, rozuzlení - to vše na výbornou! Nařizuji si udělat pořádek v mé evidenci přečtených knih této autorky a ještě nějakou přečíst!

19.04.2023 5 z 5

Mrtvá zóna Mrtvá zóna M.W. Craven

Autor pěkně píše, zápletky bývají zamotané, tak to bylo i tentokrát - ale nečetlo se mi to tak dobře jako předešlé knihy. Možná to bylo i taktickými manévry politiky či tajných služeb. Překlad je podle mne udělán slovo po slově - není vždy přesně podle mého gusta.

14.04.2023 4 z 5

Království Království Jo Nesbø

Autor stvořil jeden z nejpromyšlenějších monologů, jaký jsem kdy četl. Určitě se zpracováním vyrovná našemu monologu ve "Spalovači mrtvol" - a to v temných úvahách hlavní postavy. Čtenář se postupně seznamuje s minulostí a přítomností hlavních hrdinů příběhu. V uvažování Roye nalézám hodně myšlenek použitelných v životě nebo k hlubšímu zamyšlení. Skvěle promyšlená psychologická fikce podpořená špičkovým překladem!

31.01.2022 5 z 5

Vnitřní hlas Vnitřní hlas Brian Freeman

Pokud, jako já, autorovi prominete nereálnost děje - snadné propuštění masového vraha na svobodu během jednoho stání, přehnané akční scény, nevyužívání zvláštních policejních útvarů k likvidaci potenciálně nebezpečných zločinců - dostane se vám do rukou skvěle napsaný thriller, který, opět jako já, přečtete jedním dechem. A budete se těšit na další díl, jako já - již ho začínám číst! Mnohokrát jsem viděl film Tři dny kondora (strašně se mi líbil) - a já teď mám tři dny Freemana (líbí se mi jak píše)!

12.01.2022 5 z 5