konicekbily Online konicekbily komentáře u knih

Spletité lži Spletité lži Angela Marsons

Autorčin styl vyprávění znám, postavy mám oblíbené, na výkyvy v ději jsem byl připraven a navíc se mi líbilo, že v paralelním případu pomáhala s vyšetřování i "zlá" od tisku.

21.03.2024 5 z 5

Odpověď na to, kdo zavraždil účastníky expedice jsem v knize nenašel. Našel jsem tam hodně informací o tom, jaký byl stav tamní zimní turistické aktivity a připravenosti podnikat výlety do neobydlených a neprošlapaných horských kopců severního Uralu. K samotnému zániku expedice je tam spousta hypotéz a podnětů a je zřejmé, ať se stalo cokoliv, již pravda nebude zjištěna.

19.03.2024 4 z 5

Křižáci Křižáci Henryk Sienkiewicz

Nositel Nobelovy ceny za literaturu předvedl v tomto románu, že si ji plně zasloužil. Dobře popsaná atmosféra tehdejší doby, komplikované vztahy na poli církevním i světském - národnostním. Určitě jeden z nejlepších historických románů. Podle této knihy byl natočen i film, zhruba před padesáti/šedesáti roky, zanechal ve mně hluboký dojem.

19.03.2024 5 z 5

Nářek drozda Nářek drozda Tim Weaver

Autor předvedl své umění dokonale. Odstartoval děj řešením nevysvětlitelné obyčejné autonehody a postupně rozšiřoval svou zápletku o další nepoznané skutečnosti, geniálně posouval svého hlavního hrdinu za dalším poznáním. Mistrně děj rozvětvoval v čase i prostoru a i napěťové scény dobře zvládl. A na závěr přichystal upoutávku na další pokračování!

19.03.2024 5 z 5

Unesený Západ Unesený Západ Milan Kundera

Útlá knížka obsahuje autorův projev na sjezdu spisovatelů ČSSR v roce 1967 a druhá část Unesený západ ukazuje jak autor vnímá střední Evropu a její postavení.

18.03.2024 5 z 5

Hawking Hawking Joel Levy

Reprezentativní kniha - vše na prvotřídním papíru - se spoustou barevných fotografií z vědcova života a fotografií týkajících se jeho vědeckého působení. Informace jsou podávány střídavě z jeho života a z jeho vědecké práce. Není to klasická biografie, nejsou to memoáry - je to taková upoutávka/připomínka na geniálního vědce.

18.03.2024 4 z 5

Jak přežít svého muže Jak přežít svého muže Jana Bernášková

Ta paní, u které se zdržuji a podílím se s ní o života radostech a strastí, po mně urgovala, že "nutně potřebuje" (výrok naší oblíbené vnučky z první třídy, když potřebovala po nás vymámit koupi nějaké zbytečnosti, co jí máma odmítla koupit) rychle vypůjčit tuto vychvalovanou knihu. Splnil jsem, i s ní přečetl jsem a jsem rád, že jsem poznal náhled na život stávajících matek. Kniha se mi nelíbila. Je určena pro jinou skupinu čtenářů. A do té nespadá ani moje paní. Tedy dvakrát NE!

17.03.2024 1 z 5

Bretaňské noci Bretaňské noci Jean-Luc Bannalec (p)

Autorovy knihy se čtou velice dobře, zná Bretaň dokonale, provází nás jídelními specialitami, přidává vysvětlování o věcech vztahujících se k případu - tentokrát je to ovocnářství o jablkách, a dále ornitologie a nějaké informace o vyhynutí zvířecích druhů zaviněné lidstvem. A k tomu mistrovsky propracovaná zápletka s řešením ve stylu pana Poirota.

15.03.2024 5 z 5

Vzpomínky Vzpomínky Brian Freeman

Zápletku autor promyslel dobře, zamýšlel jistě i stoprocentní provedení, pokusil se o to, ale já jsem jiného názoru. Nelíbí se mi forma: skoro abych si měl najmout jasnovidce, který by mi pomáhal zpočátku rozeznat, co jsou vzpomínky a co je realita. Myslím si, že tři hvězdy tentokráte postačí.

14.03.2024 3 z 5

Zítřek ti nikdo neslíbil Zítřek ti nikdo neslíbil Kateřina Karolová

Spoustu myšlenek autorky jsem nepochopil, možná jsem četl nepozorně, ale také se mi zdá, že někde jsou nedotažené myšlenky. Jo, ale podle mne to není klasické napětí - nejedná se o thriller. Průměr!

12.03.2024 3 z 5

Jiné místo Jiné místo Kateřina Karolová

Jiné místo si našlo v mé hlavě lepší místo než Odbočka v lesích. Jednoduchý styl, krátké kapitoly, rychle ubíhající děj - odpočinkové nenáročné čtení moderní doby.

11.03.2024 4 z 5

Odbočka v lesích Odbočka v lesích Kateřina Karolová

Autorka se snažila napsat napínavý, téměř horrorový příběh. Snad se jí to i podařilo. Ale jsem pedant: chybí mi k pochopení a vysvětlení několik "proč". Tedy průměr.

11.03.2024 3 z 5

Chladnokrevně Chladnokrevně Tess Gerritsen

Je tam hodně červené knihovny a také rychle utíkající krimi, bez nějakého hlubšího osvětlování děje. Typická oddechovka.

11.03.2024 3 z 5

Veselé Vánoce, Terezko Veselé Vánoce, Terezko * antologie

Tucet povídek s vánočním laděním - co vše lze prožít koncem prosince. První povídky se mi líbily více, než ty u konce knížky.

08.03.2024 4 z 5

Netrpělivost srdce Netrpělivost srdce Stefan Zweig

Dokonalá sonda do vědomí, podvědomí, pocitů, odpovědnosti, výčitek, vydírání a soucitu člověka při porovnávání lidských hodnot a dodržování stanovené morálky. Psychologický román prvotřídní kvality vyprávěný vytříbeným jazykem!

07.03.2024 5 z 5

Ruce houslisty Ruce houslisty Alena Ježková

Soubor na sebe navazujících povídek zobrazuje příběhy ze života a smrti jedné hodně rozvětvené židovské rodiny v průběhu dvacátého století. Povídky netvoří ucelenou časovou řadu, ale jsou to autorkou vybrané "obrazy" na pozadí událostí, které ovlivňovaly život na našem území ve dvacátém století. K podrobnému pochopení "kdo je kdo" na úvod je předložen rodokmen rodiny.

04.03.2024 4 z 5

Rodiny a rodinky Rodiny a rodinky * antologie

Mezilidské vztahy mezi nejbližšími příbuznými v různých situacích, v různém časovém období - vše v krátkých literárních útvarech deseti českých autorů. Některé se líbí více, jiné už méně. Průměr.

03.03.2024 3 z 5

Volyňská rapsodie Volyňská rapsodie Anna Strnadová

Zajímám se o historii, nejenom o dějepis, či literaturu faktu, ale i romány na pozadí historických skutečností. Je dobře, že se autorka zabývá příběhy našich krajanů, hledající jiné možnosti života. Literární zpracování není stoprocentní, ale je potřeba se vracet k zapomenuté či zamlžované historii formou románových příběhů.

02.03.2024 4 z 5

Jarek Nohavica Jarek Nohavica Dana Čermáková

Na úvod něco málo z Jarkova životopisu a potom hlavně citace z jiných pramenů, zejména rozhovorů jiných časopisů. Dává hodně odpovědí z bardova života, jsem za ně rád a děkuji, ale myslím si, že autorka tomu mohla dát více.

02.03.2024 4 z 5

Oko Oko Bernard Minier

Různé místopisné linky se postupně přibližují jak přibývá mrtvol a práce policie probíhá současně na více místech. Nechybí napínavé scény, zamotané vztahy, popisy práce policie i hodně psychologického napětí. Snad je trochu zjednodušené vysvětlení provázanosti motivů, ale to toleruji.

02.03.2024 5 z 5