LexiS LexiS komentáře u knih

Království popela Království popela Sarah J. Maas

Tuto sérii považuji za mistrovské dílo, opravdu dokonalé. A víc se k tomu snad ani psát nemusí.

23.01.2022 5 z 5

Světla nad močálem Světla nad močálem Lucie Ortega (Navrátilová)

Očekávání od knih bych si měla zakázat, protože pak jsem tak akorát zklamaná. Světla nad močálem jednu dobu byla opravdu všude a zaujala mě především užasnou obálkou i anotací, navíc to bylo zase něco trošku jiného než jsem zvyklá číst. Ale tohle za mě moc nevyšlo, nápad skvělý a realizace nic moc.
První polovina ubíhá velmi pěkně a až na to, že skoro-bludička má utopit nějakého Lukáše, to bylo velmi chytlavé. Mám problém s českými jmény v knize (ano, je to jen můj problém). Každopádně chápu, že bludičky musí topit i lidi z Česka. Každopádně Diviše jsem už málem nevydýchala.
Druhá polovina už je opravdu kámen úrazu, kdy jsem měla dojem, že autorka se jen snaží nabrat nějaké stránky navíc, ať to teda doklepe aspoň na těch 300. Celkově mi kniha přišla taková plochá.
Korunu tomu nasadil ultra rychlý konec, který mě spíš vytočil. Po druhém dílu už teda neprahnu.

23.09.2021 3 z 5

Temná krása Temná krása Mary E. Pearson

Konečně konec, jen takhle to můžu nazvat.
500 stran, které pro mě nejsou většinou žádný problém, byly v tomto případě vyloženě utrpení, trvající asi 3 týdny.
Nakonec jsem už musela přeskakovat (moje knihomolská noční můra!) kolikrát i dlouhé odstavce, protože jsem už neměla náladu na další Liiny myšlenky, dohady a stále se opakující básně.
Tahle série mi absolutně nesedla, ovšem bylo mi líto nepřečíst třetí dil, když jsem se prokousala prvními dvěma.
Víc než polovinu se zas jen putuje a všechny postavy by zasloužily ránu. Když se konečně zase dostaneme do Morrighanu, tak tady Lie všechno prochází jak po másle, sem tam ji zraníme, aby se neřeklo.
Je vtipné, jak se vždy nepozorovaně dostane bez jakýchkoli potíží do citadely, natropí, co potřebuje a pak zas bezstarostně odejde.
Celkově je tady snaha vykreslit hrdinku jako strašně silnou a mocnou a je to až na škodu.
Vztahy jsou naprosto ploché, autorka se rozhodla spárovat divné dvojce. Přišlo mi to zbytečně na sílu, jen aby všichni měli svůj happyend.
Nezasáhla mě ani jedna smrt, a to jí tady bylo docela dost.
No prostě, nemá cenu to zdržovat, tahle série mi vůbec nesedla. Je to utahané a na to, kolik to má stran, se tam vlastně nic moc neděje. Celkově 2,5 hvězdy a titul Zklamání roku k tomu.

03.05.2024 3 z 5

S láskou Rosie S láskou Rosie Cecelia Ahern

Opět jsem si po nějaké době přečetla knihu, která je zfilmovaná.
Nemůžu říct, že by kniha byla horší nebo lepší. Je v ní toho o dost víc... Ale možná až tak moc, že je to na škodu.
Posledních 150 stran už jsem se musela hodně držet, abych to dočetla. Naštěstí se to čte, tak rychle, že se stačilo trochu kousnout a už byl konec.
(Celkově to bylo mých nejrychleji přečtených 450 stran v životě.)
Byl pro mě hodně velký šok, že je to CELÉ psané jen pomocí mailů, dopisů a chatů. A úplně mi to nesedlo, ale v průběhu mi to alespoň přestalo vadit.
Nemůžu nesrovnávat s filmem, ale první část byla jak reklama na antikoncepci. Do filmu přidali možnost adopce a je až dojemné, když se Rosie rozhodne si dítě nechat. V knize vyloženě dlouho fňuká o tom, jak ji to zničilo život a tečka.
Celý děj popisuje několik desítek let a je hezké, jak se život všech postupně mění a vyvíjí. A hlavně, že historie má tendence se opakovat. Potom už nedržíte palce jen Rosie, ale i její dceři.
Najdeme zde i pár skvělých hlášek u kterých vyprsknete smíchy. Zvlášť chatování Rosie a Ruby stojí za to.
Doufám, že běžný život obyčejného člověka neobsahuje tolik překážek jako ten od Rosie a Alexe, protože jinak se spousta z nás má na co těšit. Každopádně celou dobu budete čekat, kdy konečně najdou to společné štěstí. A pokaždé, co jim to nevyjde má člověk chuť tam na ně vletět a trochu jim pomoct. Takže vlastně i o emoce není nouze.
Jako bonus si nejspíš odnesu, že už nebudu vědět, jak se píše slovo pořád.
(Děkuji za autoopravu)
Hodnotím 3/5 hvězdiček. A zůstanu u filmového zpracování. Opravdu mám dojem, že film je zakončen v pravou chvíli.

05.04.2024 3 z 5

Tajemství sídla Craven Manor Tajemství sídla Craven Manor Darcy Coates

Tak na to, že to má být horor, tenhle díl vůbec nebyl strašidelný. Neobjevil se ani lehký záchvěv strachu.
Spíš než horor, to připomínalo pohádku. Ale nestěžuju si. Jako lehká jednohubka mi to přišlo ideální.
Párkrát se v knize objevilo pár nesrovnalostí, ale vzhledem k jednoduchosti to čtenář rychle přejde, aby mohl zjistit, jak to dopadne.
Za milé zpříjemnění večera dávám 3/5 hvězd.

02.04.2024 3 z 5

Zrádné srdce Zrádné srdce Mary E. Pearson

Od prvního dílu docela posun - asi tak na tři a půl hvězdičky.
Ale za mě tam je prostě abnormálně
málo akce. A to málo, které tam je, zakryjí sáhodlouhé popisy.
Doufala jsem v nějaké vygradování magie a taky jsem dostala jen našeptávání větříku jako v prvním díle.
Docela zajímavé byly nové postavy, zvlášť Komizar (ano, opět jsem propadla kouzlu padoucha). Líbilo se mi zase malé odtajnění jejich minulostí. Ale co bylo jako trn v oku, tak to, že Lia má lepší chemii snad se všemi než s jejím objektem lásky. Jak si má člověk užít milostný trojúhelník, když to na jedné straně prostě nedrží?!
Naštěstí se kniha četla lépe a rychleji než první díl. Venda je docela zajímavé místo.
Co pokládám za další malý kámen úrazu, tak historii, kterou zase zakryjí příběhy, které Lia potom vypráví. Mám docela guláš v tom, kdo je čí sestra a kdo dcera... Nebo kdo koho unesl nebo ne.
Všimla jsem si navíc, že autorka má problém, když se na scéně objeví víc jak dvě postavy. Potom je téměř nemožné udržet pozornost u toho, kdo zrovna mluví, nebo kdo co dělá.
Asi ve třech kapitolách se zdálo, že písmeno U odjelo někam na dovolenou. Těch chyb tam bylo dost.
Takže pohodová dobrodružná knížka pro někoho, kdo s tímhle žánrem začíná? Určitě.
Ale super fantasy, které jsem čekala já, už z toho ten třetí díl nejspíš neudělá.

18.03.2024 3 z 5

Mráz nebo noc Mráz nebo noc Sara Raasch

Lepší než druhý díl, ale neskutečně utahané. Dala mi zabrat, a četla jsem to strašně dlouho, i přestože stránky docela rychle ubíhají.
Ale považuji to za uspokojivé zakončení série.
Opět slabší tři hvězdy. Možná kdyby to byla duologie, bylo by to lepší.

15.02.2024 3 z 5

Led nebo oheň Led nebo oheň Sara Raasch

Za mě taky o trošku horší než první díl. Četla jsem ji hodně dlouho, jednak protože nebyl čas a taky proto, že to nebylo úplně ono.
Celou knihu se putuje od království ke království, žádný velký vzrůšo se neděje. Některé události jsou podle mě úplně zbytečné a často jsem se dokonce pozastavovala nad reakcí některých postav.
Pohledy Mathera mi přišly naprosto zbytečné. Snad až na jednu scénu.
Ve finále je to pořád takové milé fantasy, na dlouhé večery ideální, ale nic světoborného. Konec to trošku vylepšil, ale i tak mi přijde, že se trošku ztrácím ve fungování magie (možná je to překladem).
Ke konci přibylo i chyb, jako kdyby se někdo těšil na konec šichty.
Chyběly mi tam scény Meiry s Matherem, když oba byli někde jinde. Tak doufám, že to příští díl vylepší.
Hodnotím slabšími třemi hvězdami.

27.03.2023 3 z 5

Zjizvený král Zjizvený král Leigh Bardugo

Jak u Vran tak i tady se mi stalo, že jsem se nemohla začíst. I když to není úplně přesné, přečetla jsem ji tak za 3 dny, ale furt mě něco rušilo.
Posledních asi 100 stran bylo skvělých, kapitoly se zkrátily, všechno rychle plynulo. Paráda. Nakonec spokojenost.
Hned se vrhám na další díl, protože mě zajímá, jak to dopadne s Temnyjovými vyznavači. Protože stejně jako u Griši a možná i trochu víc, se i tady se ukazuje, že Temnyj neměl tak docela špatnou vizi ohledně Ravky. Jen by měl zapracovat na provedení.

06.02.2023 4 z 5

Ohnivá krev Ohnivá krev Elly Blake

Taková pohodavá knížka, oba díly tak na stejno, zhruba na 3,5 hvězdy.
Čte se to dobře, ale že bych se vyloženě nemohla odtrhnout to zase ne. Dost předvídatelné.
Arkus si mě absolutně nezískal v prvním díle, takže jsem uvítala změnu v podobě Kaie. Zatím nejlepší postava vůbec.
Škoda třetího dílu, ekniham zrovna nefandim, takže bude trvat než se dokopu ho přečíst.

06.01.2023 3 z 5

Rituál Rituál Sergej Djačenko

Přiznám se, že jsem knihu kupovala kvůli filmu, který sice není žádná hitparáda, ale čím víckrát ho vídám, tím víc se mi líbí.
První zklamání přišlo snad hned s první kapitolou, kdy mi rychle došlo, že film je teda naprosto mimo. Jediné, co film a kniha mají společného je snad jméno Arman, jinak naprosto nic. Nevadí.
Začala jsem to brát tedy jako úplně jiný příběh a bylo to lepší... Teda skoro.
Prvních asi 90 stran bylo neskutečné utrpení, nevím který z těch dvou se choval víc jako totální idiot.
Potom už to celkem šlo, některé pasáže jsou opravdu hezké. Některé zase úplně zbytečné.
Největší kámen úrazu za mě byl ten, že některé pasáže byly neskutečně rychlé (svatba? konec? To bylo jako co?) a některé zase neskutečně pomalé (myslela jsem, že Arman snad v životě nedoputuje).
Chvíli jsem si myslela, že knihu ani nedočtu, ale většinou se donutím.
S otevřeným koncem jsem už počítala, ale až takhle otevřený jsem ho stejně nečekala.
Takže ve finále bych dala necelé tři hvězdy. Úplně špatné to nebylo, ale už se ke knize nejspíš nikdy nevrátím.

30.12.2022 3 z 5

Poslední život prince Alastora Poslední život prince Alastora Alexandra Bracken

Trošku utahané, ale příjemná oddechovka. Nejlepší je hašteření mezi Prosperem a Alastorem.

26.01.2022 2 z 5

Strašlivý příběh Prospera Reddinga Strašlivý příběh Prospera Reddinga Alexandra Bracken

Tak upřímně jsem čekala trošku něco víc.
Někdy mi přišel styl psaní tak zvláštní, že jsem ani nevěděla, co se vlastně stalo, což je trošku mrzí.
Každopádně ano, je to vyloženě pohádka, takže pro mladší čtenáře určitě super. Pro starší spíš, když si chtějí trochu oddechnout.
Stránky rychle utíkají a některé vtipy jsou moc povedené. Dám šanci i druhému dílu.

18.01.2022 2 z 5