moonell moonell komentáře u knih

Nesnesitelná lehkost bytí Nesnesitelná lehkost bytí Milan Kundera

Es muss sein mě bude pronásledovat ještě dlouho. Tahle kniha je ztělesněním úsloví "škoda každé rány, která padne vedle". Bolely mě všechny.

30.11.2015 5 z 5

Sněhová královna Sněhová královna Michael Cunningham

Velice nepříjemný konec v místě, kde jsem ještě čekala tak dalších patnáct stran. Takové ty knihomolské mini infarkty..

04.07.2015 5 z 5

Pěna dní Pěna dní Boris Vian

Jak tohle někdo mohl zfilmovat, to prostě nechápu.

29.04.2014 5 z 5

Lunapark Lunapark Stephen King

Hádám, že pravidlo o přílišném očekávání funguje beze zbytku. Čekala jsem víc, mistře. Čekala jsem duši a nahmátla prázdno bez příběhu, který by stál za zmínku. Něco.. něco tam je. Ale není to ono.

08.01.2014 3 z 5

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

Takovej ten moment, kdy to dočtete a ještě tejden jste celý podělaný z vlastní kočky.

24.04.2013 3 z 5

Zkrocení zlé ženy Zkrocení zlé ženy William Shakespeare

Ač obdivuji v lecčems jazyk Shakespeara a Kateřina je na svou dobu opravdu neobyčejně drzá, jsem nucena ubrat v hodnocení za konečné opravdové zkrocení v podobě závěrečného monologu, který se v dnešní době jeví spíše ponižujícím pro ženu. Nejsem fanatická feministka a vpravdě se kloním spíš na druhou stranu extrému, i beru v potaz dobu, ve které byla hra napsána, leč mým myšlenkám se příčí.

09.01.2013 3 z 5

Film mě těžce zklamal, ačkoliv si neumím v titulní roli představit někoho, kdo by prota dokázal zahrát líp. Kniha je to každopádně jedna z nejlepších a pro mě nejcitovějších .)

13.11.2011 5 z 5

Mladík v Nevadě Mladík v Nevadě C. D. Payne

Popravdě mám strach se do tý knížky vůbec podívat. Připadá mi to jako zoufalej pokus vyždímat ze série maximum prachů. Ale třeba někdy budu mít koule na to se přesvědčit o opaku .)) Po podivným konci pátý knížky by si to zasloužilo trochu víc, než jen deník málokdy zmíněnýho mladšího bráchy.

15.10.2011

Hlava nehlava Hlava nehlava Augusten Burroughs

Jedním slovem Psycho. Při představě, že se skutečně jedná o autobiografický román a nikoliv o fikci se člověku ježí všechny vlasy. Rozhodně doporučuju, pokud máte pocit, že vaše rodina nebo dětství nebylo tak úplně v pořádku :)

30.11.-0001 5 z 5

Dlouhý, temný čas svačiny duše Dlouhý, temný čas svačiny duše Douglas Adams

Tak jak mívám u Adamse často pocit, že sice nemám tušení, co se děje, ale nemůžu se dočkat, až budu zmatená ještě víc, u této knihy jsem bohužel zhruba od půlky byla jen konsternovaná a nechápající. Dočítala jsem čistě z tvrdohlavosti a nejsem si úplně jistá, že jsem pochopila závěr. Možná mi něco uniklo, možná se i mistr tesař někdy utne. Škoda, rozjezd solidní, pak jako kdyby nedokázal udržet tempo ani kontinuitu (paradoxně úplně stejně jako Gaiman v Nikdykde).

20.05.2024 3 z 5

Bezvýznamná žena Bezvýznamná žena Oscar Wilde

Podezřele feministické na svou dobu, zvlášť pokud vezmeme v potaz to, že hru napsal muž (byť tím mužem je Wilde). Je to možná příliš melodramatické v nějaké momenty, ale to snadno odpouštím vzhledem k době publikace.

24.05.2023 4 z 5

Zkáza a naděje Zkáza a naděje Leigh Bardugo

Psaní Leigh se rozhodně posunulo zase o kus dál, ale příběhové linie se mi od druhé půlky zdály podivně nedotažené, konec hrozně uspěchaný. Autorka vytvořila zajímavý svět, ale jako kdyby ho nedokázala využít, totéž i s postavami. Obrysy, kterým chybí obsah.

20.04.2023 3 z 5

Muž se psem Muž se psem Zdeněk Jirotka

Jirotka, no :) Kniha po druhé třetině trochu ztrácí tempo a vtip, autor decentně přepálil start a pak už nestihl doběhnout sám sebe. Ale i tak zábavné a oddechové čtení.

24.11.2022 4 z 5

Poslední jednorožec Poslední jednorožec Peter S. Beagle (p)

(SPOILER) Tak zvláštně bolí a přitom hřeje. Ambivalentní jako sám koncept posledního jednorožce, na kterého nikdo nevěří.

17.03.2021 5 z 5

Pohyblivé obrázky Pohyblivé obrázky Terry Pratchett

Zatím asi nejslabší Pratchettova kniha, kterou jsem četla. Hlody jsou pořád a uchechtla jsem se hodněkrát, ale příběh vázl a místy jsem se ztrácela v překladu (doslova, hádám).

14.08.2020 3 z 5

Čaroděj ze země Oz Čaroděj ze země Oz Frank Lyman Baum

Moc nevím, kde se bere všechno to nadšení okolo této pohádky, ale nijak mě neurazila (byť jsem si nad nelogičností a nekonzistencí mnoha pasáží chtěla vyrvat vlasy). Žel bohu ani nijak nenadchla.

21.03.2020 3 z 5

Píseň krve Píseň krve Anthony Ryan

Celou dobu se to táhne jak smůla, rozvlekle se přidávají další a další otázky a na posledních 10 stranách facka, která mě snad donutí si koupit další díl. Hernajz.

07.03.2020 4 z 5

Jméno větru Jméno větru Patrick Rothfuss

Dotkla se, zaryla.

19.03.2018 5 z 5

Praslovanština Praslovanština Arnošt Lamprecht

Rozhodně nedoporučuji pro filologické začátečníky, předpokládá se obecnější vhled do historických mluvnic, staroslověnštiny a lingvistické (hlavně fonetické/fonologické) terminologie.

02.02.2018 4 z 5

Staroslověnština v kontextu slovanských jazyků Staroslověnština v kontextu slovanských jazyků Radoslav Večerka

Skvělý přehled praslovanské epochy a STSL gramatiky. Páně Večerka byl zkrátka frajer.

02.02.2018 5 z 5