RMarkéta RMarkéta komentáře u knih

Atlas mraků Atlas mraků David Mitchell

Originální počin. Několik knih v jednom. Každý z příběhů je psaný jiným stylem. Na první moment vypadají, jako by spolu vůbec nesouvisely a mohly fungovat samostatně. Přesto je něco spojuje. Zajímavý pohled na člověka a jeho touhy. Hezky zobrazená minulost, přítomnost a budoucnost v průběhu věků. Nutí čtenáře k přemýšlení.

30.01.2024 5 z 5

Noční pták Noční pták Brian Freeman

Freeman nosí v hlavě opravdu velmi neotřelé a zajímavé nápady. Po prvním rychlém čtení mi tento příběh přišel lehce překombinovaný. Při druhém čtení mi všechno dokonale do sebe zapadlo. Freeman je totiž velmi dobrý vyprávěč a dokáže si pocelou dobu udržet čtenářovu pozornost. Frost jako detektiv je prostě svůj a tak to má být.

31.12.2023 4 z 5

Revizor Revizor Nikolaj Vasiljevič Gogol

Příběh do dnešní doby jako dělaný. Vlastně se hodí do každé doby, protože je to nadčasový kousek. Ta léta od vydání mu na aktuálnosti vůbec nic neubrala. Malé ruské město, kde bují uplácení, poklonkování, nadutost, hloupost, zkaženost a nevzdělenost. Chlestakov by musel být úplný hlupák, kdyby toho nevyužil ke svému prospěchu. Gogol nastavil lidem zracadlo opravdu geniálním způsobem.

05.04.2023 5 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Velmi příjemné oddechové čtení. V dnešní době úplný balzám pro duši. Krásně potrhlá rodinka. Chvilkami jsem jim záviděla a chvilkami mi jich bylo líto. Paní Tichá s domácí ořechovkou neměla chybu. Viděla jsem i film. Tak jsem si vše propojila. Jsem zvědavá, kam se osud rodiny Kostků z Kostky bude ubírat dál.

21.11.2020 5 z 5

Zelená míle Zelená míle Stephen King

Tenhle příběh patří mezi moje srdcové záležitosti. Nejdříve viděn film, až potom jsem sáhla po knížce. King je moc dobrý vyprávěč a tady mu to opět dokonale vyšlo. Četlo se úplně samo, na jeden zátah.

07.02.2019 5 z 5

Oznamuje se vražda Oznamuje se vražda Agatha Christie

To byl ale velmi chytrý nápad dát oznámení o vraždě do novin. Všetečka slečna Marplová samozřejmě fušuje do práce inspektorovi Craddockovi a jemu se to nelíbí. Chovala bych se k té staré dámě stejně jako on. Myslela bych si, že to udělala sama. Člověk prostě pro oči často nevidí a mozek to vyhodnotí třeba jako nepotřebné nebo jinak. Tak to prostě je. Slečna Marplová má ale velmi bohaté životní zkušenosti, které se získávají s věkem, jak jinak a je také obdařena bystrým postřehem a úsudkem. Takže pro ni není žádný problém si všechno poskladat jako puzzle, aby to celé do sebe dokonale zapadlo. Mě tahle stará dáma prostě baví.

24.01.2024 5 z 5

Klapzubova jedenáctka Klapzubova jedenáctka Eduard Bass (p)

Kdysi žil jeden chudý chalupník a ten měl jedenáct synů. Z nich vytvořil legendární fotbalové mužstvo, které se proslavilo témeř po celém světě. Ne, nebudu vyprávět pohádku na dobrou noc, i když ona to vlastně taková humorná pohádka je. Pohádka o cti a bratrské soudržnosti. Hra pro peníze ohrožuje rodinu a oslabuje potěšení ze hry samotné. Tahle velká rodina zažívala opravdu neuveřitelná dobrodružství. Milý a tak trochu naivní příběh, prostě taková fotbalová pohádka. Odpočinková četba. Nic složitého to není.

13.04.2023 4 z 5

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

Trochu mě mrazí v zádech z toho jaký byl Čapek vizionář. Vždyť tenhle příběh byl napsán nedlouho před tím než vypukla druhá světová válka. Jak symbolické. Vlastně i ta nemoc je zde symbolická. I takhle se dá ukazovat, že válka nemá žádný smysl. Nadčasové dílo, které by si měl přečíst každý. Válka je hrozná, nepřípustná, ale ještě hroznější a nepřípustné je otroctví. Nedivím se, že bylo filmové zpracování této knihy po Mnichovu okamžitě zakázené. Hugo Haasovi byla role doktora Galéna spíchnutá přímo na tělo.

19.03.2021 5 z 5

Není kouře bez ohýnku Není kouře bez ohýnku Agatha Christie

Ve filmové podobě tohoto příběhu se Jerry zranil při jízdě na motorce. Nějakým nedopatřením mu totiž do cesty vstoupil strom a to jak všichni víme, je velmi nezpečné, zvlášť, když je člověk poněkud společensky unaven. Nápad s anonymními dopisy byl fajn. Na každém šprochu je pravdy trochu. Vštečka slečna Marplová se tady objevuje až trošku později. To mi vůbec nevadilo. Nemusí být všude hned od začátku.

15.02.2024 4 z 5

Pastvina zmizelých Pastvina zmizelých Václav Erben

Tak tohle je stará dobrá česká kriminální škola. Pobavily mě zakamuflované Štěchovice. Kolem nich to znám. Měli jsme chatu na Hradišťku přímo před fotbalovým hřištěm. Jezdili se koupat na Slapy, Rabyni nebo do Pikovic. Exner je sympatický světák. Stále ho budu mít spojeného s hercem JIřím Kodetem. Vraha jsem odhalila. Pak jsem chtěla vědět jaká a jak silná bude jeho motivace. Příjemné čtení na dovolenou nebo na deštivý víkend.

15.02.2024 5 z 5

Stínadla se bouří Stínadla se bouří Jaroslav Foglar

Ještě aby se nebouřila. A co, že to způsobilo takový rozruch? Legendární ježek v kleci opět spatřil světlo světa. Nebyl navždy ztracen. Jak se mnozí domnívali. Ale je toho tady samozřejmě mnohem víc. Pokračování dobrodružství Rychlých šípů jak se sluší a patří. Postavu Široka mám spojeného s Janem Třískou, ale to asi všichni, kteří si pamatují ten černobílý seriál.

30.01.2024 5 z 5

Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád J. K. Rowling (p)

Umbridgeová mě děsně štvala. Taková mrcha přímo k pohledání. Tupá, pokrytecká a zlá. Ta se Rowlingové opravdu povedla. Velmi dobře napsaná postava. Z dětí jsou puberťáci, což je samozřejmě logické. Proto se i tak chovají. To, že byl Harry chvilkami otravný, je přece normální. Taky si toho ve svém životě dost prožil. To by málo kdo ustál. Takže ho chápu. Paní spisovatelka má prostě talent na vykreslení postav. Příběh je zase o něco hutnější a temnější.

16.01.2024 4 z 5

S tebou mě baví svět S tebou mě baví svět Marie Poledňáková

Tři chlapi a k tomu kupa dětí na horské chalupě. Jednoduchý a chytrý nápad k nezaplacení. To tedy ano. Film mi jel přímo před očima. Bezvadná oddechovka. Jasně za pět.

30.01.2023 5 z 5

Ocelové město Ocelové město Jules Verne

Jako malá jsem film považovala za horor a měla z něho noční můry. Proto jsem knihu četla až o mnoho let později, i když film se od knihy hodně odklání. Jde o nadčasový příběh. Touha po moci je zhouba. S čím, kdo zachází, tím také schází. Chceš všechno, nemáš nic. Nic přece ale není jenom černobílé. Klasický boj dobra se zlem a zdvižený varovný prst. Francouzi nikdy neměli Němce moc v lásce.

05.12.2022 5 z 5

Aristokratka pod palbou lásky Aristokratka pod palbou lásky Evžen Boček

Sraz milovníků psů, filmový štáb z Nizozemska, zamilovaný Josef a bláznivá psycho Deniska neměli chybu. Mohlo být více paní Tiché a její bezkonkurenční ořechovky. Moc hezká oddechovka a více než důstojné zakončení knižní série. Však ono se nám to na konci pěkně "vystříbřilo." A svět je zase nádherný, růžový a béžový, viď, Helenko.

21.11.2022 4 z 5

Postřižiny Postřižiny Bohumil Hrabal

Od prvních řádků jsem byla vtažená do příběhu, až jsem z toho měla pocit, že jsem v něm taky, ovšem ne jako obyčejný šmírák schovávající se kdesi ve křoví nebo někde za rohem zdi, ale jako jedna z postav tohoto půvabného vyprávění. Hned od začátku jsem měla úsměv na tváři, jako když se setkávám se starými přáteli. Samozřejmě za to může nejen notoricky známý film, ale i Hrabalův popis. S jeho hrátkami s jazykem mi šla hlava kolem. Bylo fajn, že jsem všechno viděla očima Maryšky. Skvěle se do ní Hrabal převtělil a možná i já při čtení, protože jsem se odputala od toho blázince okolo mě. Takže bezva odpočinek. Akorát mi trošku chyběla ta krásná filmová poetika a atmosféra a vrněla bych blahem. Menzel to s herci moc dobře uměl a tomu za to dík.

16.03.2022 5 z 5

Heidi, děvčátko z hor Heidi, děvčátko z hor Johanna Spyri

Johanna Spyriová stvořila krásný a dojemný příběh malého děvčátka a jejího dědečka, samotářského a drsného horala. Ani on neměl život jednoduchý. Dvě ztrápené duše tak k sobě mohly najít cestu. Nedivím se tomu, že mezi nimi vzniklo silné pouto. To by ani jinak nemohlo být. Jako malá jsem chtěla taky bydlet na horách a běhat po těch kopcích a loukách. No, něco málo mi z toho zůstalo i dnes. Moc hezké pohlazení po duši.

05.01.2022 5 z 5

Vánoční koleda Vánoční koleda Charles Dickens

Vánoční koledu znám v několika verzích a to jak ve filmové tak i v divadelní. Ta s Karlem Rodenem stojí za to. Přesto se k této knižní moc ráda vracím. Mám ráda tenhle nadčasový příběh o nápravě jednoho hnusného člověka. Vždy je šance na to se změnit k lepšímu. Vidět svůj dosavadní život z jiných úhlů taky není na škodu. Duch Vánoc z této knihy přímo sálá. Ta vánoční atmosféra se ani slovy popsat nedá. Dickens je dost specifický spisovatel. Taky ne úplně bezpečný. Vždycky člověka dostane, když to nejméně čeká.

16.04.2020 5 z 5

Chci tvůj život Chci tvůj život Amber Garza

Bylo to čtivé a napínavé. Velmi dobrý nápad. Ženy jsou schopné čehokoliv a kdykoliv. Od začátku vystupují na povrch velmi znepokojující věci. Sice jen pozvolna, ale vystupují, aby vše ve finále bylo trochu jinak. Ty zvraty se mi líbily.

22.03.2024 5 z 5

Billy Summers Billy Summers Stephen King

Ze začátku mě kniha hodně bavila, pak se to ovšem zlomilo. I když je Billy Summers nájemný zabiják, tak to byl sympaťák a poctivý chlap. Jeho pohnůtky jsem chápala a ocenila. Stephen King to s postavami a prostředím umí moc dobře. Tady jsem očekávala trochu víc, je to přece King! Dostala jsem obyčejný thriller, kterých je na každém rohu plno.

22.02.2024 3 z 5