simca9342 simca9342 komentáře u knih

Písečný muž Písečný muž Lars Kepler

Přečtená před lety na střední .

Tady u tohoto dílu došlo před pěti lety k prvnímu knižnímu rande se spisovatelem a to jsem do té doby ani nevěděla, že je to nějaká série..
Ke knize - mladý muž, který má být prý několik let mrtvý , žije.. ledový a vyčerpaný přijde na stanici, kde se zjistí, kdo ho tehdy měl zabit. Jak příběh dopadne ?

29.07.2023 5 z 5

Osvětimská knihovnice Osvětimská knihovnice Antonio G. Iturbe

Jaké je to se stát Židem, později nosit hvězdu jako symbol označení lidi jako nějakého dobytka a ještě k tomu bojovat dlouhé roky o život? Je to něco hrozného až by člověk řekl, že nevěří, že se to stalo. Toto ale není převyprávení nějaké hororové pohadky, ale pravdivá a krutá realita, kterou platilo hodně lidí svým životem.
Ke knize - silný příběh o naději, propagandě, lžech a pár knihách na místě , kde neměly, co dělat. Malá holka se stane každý den aspoň na pár minut někým důležitým, protože pomáhá malým dětem na pár minut zapomenout na to, co se tam venku děje... drsný příběh, ale stojí za to, aby jste si ho precetli. Doporučuji. The history should not be forgotten. ️

24.02.2023 5 z 5

Spalovač mrtvol Spalovač mrtvol Ladislav Fuks

Drsný film o tzv. brainwashingu v době temna. Film jsme viděli už na Zš, ale knihu jsem četla nedávno před maturitou a je to až šílené, co byli lidi schopni dovolit udělat, aby zmanipulovali lidi v jejich prospěch!!
ke knize - starší pracovník krematoria, který je také hlavou jedné rodiny, je zmanipulovaný vstupem do německé strany, která z něho později udělá monstrum, které málem zabije vlastní příbuzné

20.02.2023 5 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Že nevíte, co vše obnáší práce chirurga , jednoho oboru ze špitálu? Hlavní postava nám ukáže, že to většinou komplikovaná, vyčerpávajicí a v několika případech smrtelná profese přinášející možný syndrom vyhořeni a nejen to. Ze je dnes práce doktorů, operace, vizity, ale také porady obrovský tlak a nápor na psychiku to ví jen málokdo. Příběh sice nebyl tak poutavý jako Vrány, ale místy byl vtipný.

30.01.2023 5 z 5

Nevyhnutelná opotřebovanost citů Nevyhnutelná opotřebovanost citů Zidrou (p)

Dva cizi lidé, stejné osudy. Oběma někdo zemřel a neví, co se životem.
Odyssseus: vdovec, opustil práci stěhováka, vede nudný život.
Mediterrané: smrt matky starou ženu přivede do pocitů bezmocnosti a vzpomínek na traumata z dětství.
Společný příběh začíná na neobvyklém místě a končí jinak než si oba představovali. Příběh o tom, že i ve stáří potřebuje mít člověk vede sebe někoho s kým může sdílet vše a zároveň mu naslouchat.

08.10.2023 5 z 5

Jako hvězdy v temné noci Jako hvězdy v temné noci Jojo Moyes

Přečtená loni.

Alice věří, že když se provdá za bohatého angličana výjde ze stereotypního života. Opak je pravdou. V zapadákově v horách ale podlehne místnímu kouzlu obyvatel a stane se dobrovolnicí " koňské knihovny."
Do dalekých oblastí , škol v horách zapůjčuje spolu s dalšími ženami knihy. Čeká je toho hodně...
Líbilo se mi, že každé kapitoly začínaly krátkým citátem z knih uvedených v celém ději jako ty z mnohých půjčovaných. Za to hvězda navíc.

27.08.2023 5 z 5

Paganiniho smlouva Paganiniho smlouva Lars Kepler

Přečtená před lety na střední.

Druhý díl skvělé detektivní série s
geniálním detektivem Joona Lina, který je snad lepší než slavný Sherlock Holmes ! Dvě vraždy, jeden vrah... nebo vrahů je víc?

28.07.2023 5 z 5

Korektor Korektor Jana Kilianová

"Novoroční předsevzetí jsou jako pravidla českého pravopisu. Nikdo je nedodržuje. "

Krátké úseky ze života korektora ukazují že ani redigování textů (opravy) nejsou jednoduché, proto lidi za někým takovým chodí . Ten má buď možnost opravit a zázrakem přežít útoky nejen od šéfa za vlastní poznámky , které jsou většinou vyčerpávajicí nebo změnit práci, protože by neměl z čeho žít.
Stylem mi komiks připomněl Garfielda, protože některé stripy (krátké úseky o několika příspěvcích většinou končící vtipem) přišla vtipné a některé ne.
Za mě fajn odreagováni.

01.07.2023 5 z 5

40 dní pěšky do Jeruzaléma 40 dní pěšky do Jeruzaléma Ladislav Zibura

Přečtená před lety.

Cestopis - deník jednoho mladého blonďáka na cestách po světě. Nevím, co bych o tom měla napsat. Že jeho knihy jednou budou slavné nevěděl asi ani on sám. Originální, srandovní s lehkým sarkasmem, kterému jsem někdy nerozuměla, ale to mi nevadilo v tom, abych knihu dočetla celou. Akorát naše časové intervaly jsou trochu jiné. On cestoval 40 dni, já 13

30.03.2023 5 z 5

Lovci mamutů Lovci mamutů Eduard Štorch

"Z pravěku"
Tahle kniha je nejen z pomyslného pravěku jak já označuji knihy , které jsem četla v dětství, ale je opravdu z dané doby.
Kniha přibližuje osudy jednoho kmene, jeho pokroky v oblasti zručnosti a toho jak se postupně zdokonalovali tam, kde měli problém, rozdělání ohně a zvládání událostí v životech jednotlivců včetně pohřbu . Na Pazourka (jméno jednoho z mláďat tlupy) budu dlouho vzpomínat. Nezapomenutelný příběh.

10.03.2023 5 z 5

Sophiina volba Sophiina volba William Styron

" Povinná četba na maturitu"
Příběh, na který asi nezapomenu. Četla jsem a viděla. Bylo to před třemi lety při přípravě na zkoušky, ale jakoby to bylo včera...
Příchod jížana Stinga, který ještě nevěděl, co vše uvidí a uslyší do penziónu v Brooklynu je zároveň vstupem do minulosti. Seznámení se s polsko-židovským párem odvedle je nejen obohacující z oblasti kultury, ale i z historie.
Nathan a Sophie, oba si prošli svým, hlavně ona. Musela se rozhodnout na místě , které bylo jen těžko představitelné. Stála mezi tolika lidmi esesáci se na ní pohrdavě koukali. Držela v rukou dítě, dva lidi, jedna osudová volba . Sting celý zaražený , v očích slzy, ale proč? Já to taky neveděla.
Slova v názvu knihy se dodnes používají jako rčení nebo přísloví. Dnes v moderní době vlastně znamenaji to samé: těžká volba, dilema. Ve válce by se dalo říct: otázka života a smrti. Doporučuji.

22.02.2023 5 z 5

Romeo, Julie a tma Romeo, Julie a tma Jan Otčenášek

"Povinná četba na maturitu"
Válečná novela o tom, že válce někdy nedokáže zabránit ani láska, i když se o to dva lidé snaží. Příběh studenta Pavla a židovské holky Ester začíná na konci. Ester nemá na vybranou, musí se chystat do transportu. Kam, stejně jako většina ostatních,neví. To, že do něj nenastoupí, je její štěstí. Potká Pavla, ten ji i přes vyhlášky o ukrývání osob jiného původu a trest, který se za ně dostane, ukryje u sebe doma...
Příběh je stejně jako většina z doporučené četby pro maturanty zfilmovaný.

22.02.2023 5 z 5

Máj Máj Karel Hynek Mácha

" Povinná četba na maturitu"
Podobné jako pár komentářů přede mnou jsem tenkou knížku četla jen kvůli zkouškám.
Sama někdy skladbám básně,
Výsledky nejsou tak jasné.
Poezie mě nikdy moc nebavila,
Nicméně jsem mírnou snahu při psaní této básně projevila.

21.02.2023 3 z 5

Ztracená naděje Ztracená naděje Colleen Hoover

Hodnocení duologie: Příběh zároveň z pohledu Sky a teď z pohledu Deana se skvěle doplňuje a těsně po zkouškách se mi už jako dospělé dobře četl. Z ohledem na téma už moc dobře ne... Jak Sky tak Dean zažili v životě hodně špatněho až tragického, ale právě to je dá dohromady. Příběh ve stylu Stanislava Rudolfa a Lanczové. Pěkně napsáno.

18.02.2023 5 z 5

Eleanor se má vážně skvěle Eleanor se má vážně skvěle Gail Honeyman

Přečtená před lety .

Humorný příběh o samostatnosti, životě a společnosti. Eleanor je svá, na všechno má svůj názor a svým způsobem si užívá života. Chodí do práce a svůj život umí někdy až vtipně zkritizovat. Po přečtení knihy budete chtít hned udělat párty, oslavu, prostě něco bláznivého a pozvat na ni klidně vašeho nepřítele. Kniha plná emocí a nekonečných dobrodružství, které ale jde prožít taky v realitě a osobním životě. Moje motto, které se na knihu přesně hodí: Všechno jde, když se chce :-)

01.02.2023 5 z 5

Zmizet Zmizet Petra Soukupová

Shrnutí všech povídek: Když jste zamilovaní, život není jednoduchý, když však nejdříve přijdete o to nejcennější, co máte a to hned dvakrát život vám dal pořádnou facku...
pouto mezi sourozenci a rodinou někdy není úplně ideální. O tom " mluví" poslední dvě povídky.

16.01.2023 5 z 5

Dědečkové Dědečkové Pavel Čech

Přečteno v knihkupectví aneb blázen do knih se pozná okamžitě :)

Komiks od autora grafické tvorby s hlubokými myšlenkami skrytými v kresbách. Pavel tuto knihu věnuje všem dědečkům jako poctu, poděkování, že jsou zde pro nás. Vyplývá to také z osobního života , své dědy bohužel nestihl poznat, ale věděl, že jeden by ho vzal na ryby a druhý ukryval tajemství z války, které Pavel před lety objevil . Byl to sice udavač na gestapu, ale jeho tajné spojenectví nebylo nikdy dokázáno, protože dopisy s adresami nikdo nenašel.
Každý příběh s obyčejným názvem je různý a znázorňuje povahy dědečků, ale jedno mají stejné - důkaz , že lásku a druhým lidem ( těm už poměrně starším) lze vyjádřit beze slov.
Krásně napsáno... vlastně namalováno

15.03.2024 5 z 5

Honzíkova cesta Honzíkova cesta Bohumil Říha

"Z pravěku"
Četla jsem několikrát a viděla na DVD v dětství.
Příhody malého kluka, který cestuje sám na vesnici k babičce a dědovi, kde zažívá dobrodružství s místními dětmi a denně poznává okolí kolem sebe a učí se novým věcem.
Krásné ilustrace dodávají příběhu i po letech rozmanitost a děj postavený na hrách venku s kamarády místo PC a dnešních "minecraftových dětí" je ukázka toho, že i takový svět existoval. Kdysi.
V knize se malí čtenáři i starší generace setkávají s pojmy, které dnešní děti těžko uslyší. Např. Družstvo, plátěnky nebo kukaň pro slepice .
Honzík s kamarády brzy ovládnou malou vesničku Koníkovice.

09.03.2024 5 z 5

" Z pravěku"
Tak tady tu knihu vím přesně, kde a komu jsem ji četla.. v nemocnici mamce, která tam byla se mnou, protože mi tehdy ve 12 letech operovali mandle.. Ale zpátky ke knize... Klasika od anglického autora. Příběh o bohatém pánovi, který ztroskotal po nehodě s parníkem. Snaží se dostat zpět domů s vorem, který si vyrobí. Ve filmu Trosečník s Tomem Hanksem v hl.roli si vyrobí imaginárního přítele, kterému bude říkat Pan Wilson.

17.02.2024

Jeden z nás Jeden z nás Shari Lapena

Čtu rychleji než píšu...
Přečteno před pár dny .

" To udělal někdo, koho známe, udělal to jeden z nás."
Vypadne ze souseda , teď už vdovce při malé hádce se sousedkou.
Co a kdo?
Nikdy nevíte jestli jste doma v noci sami. Vše odstartoval podivny řetězec událostí. Zmizení manželky se za pár dní promění v hledaní jejího vraha a manžel se zdá být více než podezřelý. Do doby než se objeví několik mužů v těsném okolí.
O pár bloků dál se rodiče jednoho kluka dozví, že jejich syn se vloupává do cizích domů, nabourává se do jejich PC a čte maily nebo rozesílá ty své z jiné adresy s dosud nesděleným obsahem kdekomu. Matka jedná rychleji než by měla přemýšlet a situaci bere do svých rukou. Snad se Raleigh nic nedozví.
Dozví se všichni. Všechno!
To by nebyla Shari :)

23.01.2024 5 z 5