simca9342 simca9342 komentáře u knih

Kdyby ta kniha byla napsaná stylem skoro šedesátiletého muže, řekla bych, že je to
něco podobného jako Denik malého poseroutky ve starším vydání, ale ne. Celý příběh je napsany z pohledu starší paní- důchodkyně, která nemá ve svých letech co dělat, ale její nudný život se změní , když zdědí dům po mrtvole tetě... a byl úplně skvělý!! Smála jsem se už na první straně. Doporučuji ️

23.02.2023 5 z 5

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Skvělý a tajuplný příběh ze série Povinná četba na ústní maturitu. Můžu říct, že nebyl z těch nejhorších.

20.02.2023 5 z 5

Sofiin svět Sofiin svět Jostein Gaarder

Příběh k zamyšlení nejen o dějinách, ale také v sobě skrývá nejen dobrodružství mladé Sofie, ale poselství v podobě dopisů od tajemného...
Kazeta ale dává vše opět do pohybu. Kdo byl Sokrates a proč vypil jeď?
Nejen odpovědi na tyto otázky naleznete v napínavém jak zfilmováném tak knižním románu.

19.02.2023

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

" Z pravěku"
Nádherný a tragický příběh v jednom.  Nejdřív jsem  si nebyla jistá jak knihu hodnotit je to  přeci jen dávno, co jsem příběh o odsunu Němců četla. Z pohledu Gerty jako matky malé dcery bych napsala tohle : cesta byla velmi náročná,  mnoho lidí - matek jako já- cestou zemřelo na tyfus a další  choroby.  Jsem ale moc ráda, že jsem vše přežila ve zdraví, i když to nebylo vůbec jednoduché.
Snad můj výstižný komentář stačil.

19.02.2023 5 z 5

Polní žínka Evelínka Polní žínka Evelínka František Nepil

"Víkendovka"
Krásný příběh o malé , ale bystré víle Evelínce. Nejen ilustracemi a krátkými příběhy, ale hezky mi pasuje do dětské výzvy v letošním diáři DK. (Téma: název knihy o třech slovech)
Včetně zvířat a děti si ji oblíbil kluk Francínek a to tak,že jí na přivítanou švihl bičem za bolestné od něho dostala jahody ( teda, vlastně si je mohla leda tak namalovat ) a sama otevřela ordinaci , aby pomohla svým zvířecím svěřencům.

29.01.2023 5 z 5

Jane utíká Jane utíká Joy Fielding

Přečtená před lety.

Napínavá kniha o hledání jedné identity. Jane neví, kde je, kdo je ani jaký je den nebo rok. V kapse má větší obnos a že by věděla, jak k němu přišla se nestane.
Musí věřit jiným, ale pomocí prášků, které dostává se ji paměť jen tak nevrátí. Začne pátrat a to na co přijde tak rychle nezapomene.
Od autorka jsem četla Špatnou dceru a byla skvělá.

23.01.2023 5 z 5

Slyšet jeleny zpívat Slyšet jeleny zpívat František Šmehlík

Přijde mi to jako bych četla scénář nějakého filmu... Už aby měl člověk strach jít venčit psy. Nebo se v okolí projít, ale ne na jen tak na nějaké místo, ale do Beskyd.
Detektivní román plný policajtů, kteří řeší vraždy v okolí. Dostali telefonát od jistého Julia Ludwiga (Jde o pseudonym jak později zjistíme), že našel mrtvou ženu. A ostravské komando má co dělat! Šéf místní mordparty Josef Lada (ne není tam žádná spojitost s tím slavným čes. autorem) spolu s kolegy a jednim nováčkem Romanem, který se sice ze začátku moc neosvědčil, ale později je přijatý kolegy do party. Teď ale je na řadě hodně otázek jako snad u každého krimi případu: Bydlela divka sama? Kdo vlastně je ? Jaký měl vrah motiv ke kruté vraždě mladé holky? A kdo to vůbec je? Udělal to ze závisti? A mnoho dalšího...
Vrah je úspěšně odhalený, sedí v base,
už se nemusíme bát chodit po lese.

23.01.2023 5 z 5

Hornické vdovy Hornické vdovy Kamila Hladká

Ke knize a filmu zároveň: Představa toho, že
se Váš muž, manžel a otec Vašich dětí jednoho dne z práce v šachtě nevrátí domů? Když běžíte k dole Dukla a ptáte se lidi: " Kde je můj manžel? ", odpověď Vás zdrtí... Takové jsou vzpomínky na 7.7.1961, kdy mladým matkám zaklepal na dveře ředitel šachty a ukázal seznam se 108 jmény, které byly od této chvíle jen jména , ale už ne živé bytosti. V ten den bylo prolito mnoho slz a o mnoho let později taky mých, protože mě dojalo a šokovalo , co vše si čerstvě vdovy musely protrpět:( A nejen knižní hrdinové , ale také herci z filmu Dukla 61(2018) : Martha Issová si v něm také prošla svým.

17.01.2023 5 z 5

Zmizení Samanthy Shipleyové Zmizení Samanthy Shipleyové Joy Fielding

Přečtená před lety.

Život rodiny Shipleyových se změní ze šťastného, prázdninového a oslavujícího večera na noční můru. Tu by nepřáli ani svému nepříteli. Z hotelového pokoje jim unesli mladší dceru. Následujících patnáct let rodiče hledají teď už skoro dospělou dceru Samanthu a přežívají ze dne na den. Rozvedli se, jeden z nich má rodinu, oba starší dítě ve střídavé péči.
Jednoho konkrétního dne se v telefonu ozve pověomý dívčí hlas...
Příběh se vrací o 15 let zpět, kdy se tragédie stala. Podaří se po tak dlouhé době Samanthu najít?

09.05.2024 5 z 5

Sítě Sítě Petra Dvořáková

Přečteno před lety.

Tři ženy , tři životní osudy, jedna kniha Příběh, kde je vidět jak je práce psychoterapeuta náročná a jakým způsobem funguje . Kristýna, Karolína, Naďa: každá se svým způsobem viní z něčeho, co v žádném případě není její vina. Ale každá se vlivem okolí a událostí vrací do svých minulosti a hledá příčiny a viníky. Ano opět v sobě. Tahle kniha se mi nečetla úplně nejlíp, upřímně člověku, který v důsledku zlých událostí z minulosti a stresujících okamžiků z budoucnosti má nízké sebevědomí se tyhle žánry knih nečtou vůbec dobře. Jsem ráda, že ji mám za sebou, ale samozřejmě tím nechci autorce nic vyčítat. Píše velmi dobře a já se těším na její další knihy. Ale ne už o sníženém sebevědomí.

09.04.2024

Robinsonka Robinsonka Marie Majerová

"Z pravěku"
Vyprávění o mladé holce, která moc rychle dospěla vlivem smutné událostí se mi trochu líbil. Ztráta matky a samotný život s tátou a bráchou v žádném případě, ale čas a doba , ve které se příběh odehrává . Bláža se musí nejen starat o malého Péťu, ale padla na ní veškerá starost o to, co dosud musela zajišťovat maminka. Ta zemřela po porodu a život bez ní se hodně těžký. Čtrnáctiletá studentka si připadá jako známý trosečník z románu D. Defoea- ve fantazii a představách se stává jeho ženským protějškem- robinsonkou.

16.03.2024 5 z 5

Motýlí ostrov Motýlí ostrov Corina Bomann

Přečteno před lety
Nádherný romantický příběh o pátrání v zemi skoro na jiném konci světa po tajemné a záhadné minulosti. Hlavní hrdinka nejenom, že má smysl pro humor, ale taky si v příběhu zažije pořádný adrenalin. Doporučuji! Příběh je prokládaný vyprávěním života dvou dívek, které v té době žíly a o kterých se Diana snaží zjistit, co nejvíc. Navíc můžete cestovat po Srí Lance formou papír expres úplně zadarmo :DD

08.03.2024 5 z 5

Něco skutečného Něco skutečného Erin Watt

YA román hodící se do letošní výzvy- tématu č. 12 - postavy, které spolu komunikuji přes internet .

Život nám někdy nachystá překvapení. Něco, co bychom ani nečekali a je rázem skutečné.

Rocker Oakley je slavný. Slavnější než ostatní celebrity. Aspoň on si to o sobě mysli . Sebevědomí mu sice nechybí, ale jeho život je plný překvapení. A zvrhlostí ze strany showbyznysu, ve kterém se pohybuje už od dětství.

Vaughn: Peníze potřebujeme dnes asi všichni . V podobných románech je to ukázka toho, že jejich získání není jednoduché a člověk je proto schopný úplně všeho. Vaughn jako pracující servírka tuto zvláštní, ale až hvězdně placenou práci přijme. Po hrozné autonehodě a smrti obou rodičů , žije mladá holka se sestrou. Právě Paisley umožní sestře pracovat na lepším místě. Hrát přítelkyni a ještě k tomu falešnou je nepředstavitelné. Těžké a téměř nemožné. Herecký výkon Vaughn je na jedničku. Oddechové a vtipné čtení :)

21.02.2024 5 z 5

Červený adresář Červený adresář Sofia Lundberg

Recenze opět psaná později než bylo původně v plánu , čtu rychleji než si myslím :)

Hodnocení knihy : 4/5

Děj mi celou dobu čtení připadal zajímavý z historického hlediska, ale z velké části nezáživný kvůli pasážím o Dorisině práci, když byla mladá.

Červený adresář. Bloček, který není pro každého nutnost, ale v případě Doris je připomínkou všeho. Důchodkyně, které je už 96 let a žije sama ve švédském bytě. Samotu a rutinní činnosti přerušují občasné návštěvy dvou osob - několik let vdanou praneteří Jenny, ke které má velmi blízký vztah a pečovatelkou Ulrikou. Ta jí do bytu dochází vypomáhat s věcmi, které už Doris sama nezvládne.
Paměť ji slouží, ale se stoupajícím věkem se zhoršuje a ní i motorické schopnosti a chůze. S pomocí posledně jmenované věci zvládne sama a pomocník při vzpomínání na minulost se staly fotografie a již zmíněný adresář. Jména z něj, která jsou spojena s příběhy nás provází celým příběhem. Dozvíme se, že odchod mladeho děvčete z domova byl těžkou zkouškou a lidi, které během života poznala k ní nebyli úplně přívětiví. Kniha je retrospektivní, pasáže se střídají, takže čtenářům se nabízí pohled na život staré ženy v současnosti a předválečné, válečné a poválečné časy v Paříži a New Yorku.

02.02.2024 4 z 5

Pekáč buchet Pekáč buchet Kateřina Petrusová

Další vtipný příběh od autorky
(doufám, že nebude poslední).

Klára a Matouš. Shoda podivné a bolestivé náhody, aneb v hlavní roli vosa, která upevňuje vztahy :)
Klára: osoba pracující v gastronomii, takže kvůli lásce k jídlu a ochutnávání, které patří k její práci musí bojovat ve fitku. Její tělo každodenní jezení ve velkém nestíhá tak rychle spalovat a dělá si zásoby. Kvůli nim je Klára terčem narážek svého trenéra. Rozhodne se s tím něco udělat. Namísto kolegyně Míši, která po alergické reakci končí v nemocnici bude dělat interview. Ještě ani neví s kým ....

Matouš: mladý muž, samý sval srdcem horolezec a jedlík, má štěstí, že to, co sní na něm kvůli jeho sportovním výkonům není vůbec vidět.
Přijel na rozhovor, který s ním bude sepsaný.
Klára ani Matouš to ještě neví, ale jedno pracovní sezení jim změní životy.

Recepty na pokrmy zmíněné v příběhu dodávají čtenáři chuť vše uvařit. Kopřivový salát s citrónem jsem měla už několikrát a nezklamal :)

27.12.2023 5 z 5

Krakatit: Na motivy románu Karla Čapka Krakatit: Na motivy románu Karla Čapka Jan Štěpánek

Opět důkaz toho, že v komiksech je četba srozumitelnější.

Neznámý muž leží v nemocnici se zánětem mozkových blan, nalezen na nástupišti a nyní blouzní na lůžku v deliriu. V horečkách vidí profesora a sebe jako zkoušeného. Odpovídá na otázky o tom jak složil Krakatit tohle slovo opakuje několikrát za sebou spolu s tím, že celý svět vybuchne a přivádí tím doktora k šílenství. Tajemný Krakatit, který vynalezl inženýr Prokop brzy zničí celý svět. Po uzdravení minulé nemoci sežene známého lékárníka a chce s ním vyřešit původ svého vynálezu. Než se tak stane je unesen a donucen sestavit Krakatit. Jeho nepřítelem se stává Daimon, vojáci a ti, kteří ho hlídají v železném krytu, aby jim dal to, co chtějí.
Útěk se podaří,ale stále je zde přítomnost a neznámý člověk blouznící na lůžku. Anebo ne ?

02.11.2023 5 z 5

Sojčák Sojčák Jaakko Ahonen

Příliš úzkostlivá matka chrání svého syna od světa za oknem. Tvrdí, že být doma znamená bezpečí pro všechny.
Sojčák si to ale nemyslí. Už léta se stará o nemocnou matku,ale má smutek vztek ze ztráty soukromí a neustalého matčina dozoru.
Žije s ní ve velkém domě, který už ale chce co nejdříve opustit. Jenže nemůže, protože venku hrozí velké nebezpečí od zlých ptáků. Vydobyde si někdy Sojčák své místo a důstojnost?

05.10.2023 5 z 5

Opiju tě rohlíkem Opiju tě rohlíkem Simona Monyová (p)

Další kniha od autorky, která již není mezi námi přečtená a opět důkaz toho, že tahle česká autorka uměla psát.
Hodí se mi i do letošní výzvy jako kniha s hlavní postavou závislou na alkoholu
(téma 5.)
Zuzana to v životě neměla jednoduché. Bývalý ji povedl, ona se nechala " opít rohlíkem" ale teď je daleko otrkanější.
Tato kniha ale jednu dobu čelila kritice (nebylo to asi jen kvůli obálce) z důvodu přirovnání popisu děje k podobné knize, teď už i zfilmované. Zuzana by si s Bridget Jonesovou určitě rozuměla, aspoň co se postavy a neustále kolujícího alkoholu v krvi týče. Humor nechybí, ale některé scény bych z knihy vyřadila. Jinak píšu znovu je to hodně dobrý (za mě určitě) příběh.

15.09.2023 5 z 5

Dívka s pomeranči Dívka s pomeranči Jostein Gaarder

Přečtená před rokem.

Jako bych četla Sofiin svět od stejného autora. Ale tady na rozdíl od tajemného učitele- filozofa malé holky je hlavní postava kluk a dopisy sice taky, ale do budoucnosti... Georgovi byly 4, když mu zemřel otec a 15, když se s ním opět setkal. Prostřednictvím dopisů samozřejmě, ve kterých pro něj napsal příběh o dívce s pomeranči a jednom nezapomenutelném setkání. Našla ho rodina, která za nevysvětlitelných okolností nesměla vyhodit červený kočárek. Ten předmět byl později prohledaný a spolu s neotevřenou obálkou se stal spojením mezi bariérou jiných světů...

11.09.2023 5 z 5

Fotograf z Osvětimi Fotograf z Osvětimi Maurizio Onnis

Přečtená loni.

Název mluví asi za vše. Fotograf polského původu je chycený při útěku za hranice státu ,protože odmítne vstoupit jako pravý Němec do oddílu wermachtu. Skončí v dnes už asi nejznámnějším táboře vůbec- Osvětimi.
Ale ne jako kápo nebo člen SS. Zařadí ho jako vězně do tzv. oddělení identifikace . Každý vězeň se před vstupem do tábora smrti musí zaevidovat, nechat se vyfotit. Wilheim poslouchá rozkazy a fotí jako o život. Doslova, protože si dost dobře uvědomuje, že na tomhle místě stačí, když neposlechne rozkaz nebo špatně zaostří a jeho život může vyhasnout jako milióny dalších, ale z jiného důvodu. To zdá přežije závisí jen na něm. Historická kniha kromě zdrcujících vzpomínek obsahuje černobílé fotografie. Odkud asi to si domyslíte... kromě toho je v knize zachycena výpověď fotografa s málo známou holkou - Czeslawa Kwoka, katolička, zemřela fenol. injekci vpichlou přímo do srdce.

19.07.2023 5 z 5