Tessia Tessia komentáře u knih

Baskervillský pes Baskervillský pes Arthur Conan Doyle

Moje první literární setkání se Sherlockem Holmesem a doktorem Watsonem dopadlo na výbornou. Příběhy tohoto slavného detektiva jsem si vždy spojovala spíše s televizní obrazovkou (seriálová adaptace s Benedictem Cumberbatchem je jedna z mých srdcovek), dílo z pera Arthura Conana Doyla mě v tomto případě ale trochu minulo. Jaká chyba! Baskervillského psa jsem přečetla jedním dechem. Autorův mistrovský styl vyprávění vás vtáhne do příběhu už od prvních stránek. Knihu obklopuje pochmurná atmosféra anglických vřesovišť a záhada skrývající se za tajemnou kletbou rodu Baskervillů. Příběh je krásně vystavěný, geniálně promyšlený, konec mě překvapil. Už se těším, až se s panem Holmesem a dr. Watsonem setkám v některém dalším autorově detektivním příběhu!

05.04.2021 5 z 5

Pravda, nebo lež Pravda, nebo lež Colleen Hoover

Pravda, nebo lež byla jedna z mých nejočekávanějších knih v tomto roce. Po jejím vydání přišly všechny ty pozitivní recenze a já byla v ten moment skálopevně přesvědčená, že se mi to bude líbit. No. Nelíbilo.
Tohle nebyl thriller. Tohle byla klasická kniha od Colleen Hoover zahalená do temnějšího kabátku. Scénář ale zůstává stejný. Vztahy. Drama. Sex. A zase sex.
Začalo to slibně, ale šlo to jenom z kopce. Hlavní zápletku jsem prokoukla během prvních padesáti stran. Celý děj se točí prakticky jenom okolo toho, jak hlavní hrdinka čte Verityinu biografii, touží po ženatém muži a je vystrašená z nesvéprávné Verity, protože má sama psychické problémy. Chtěla jsem víc! Víc emocí, víc popisů, větší hloubku postav. Téma a prostředí měly tolik potenciálu pro skvělý příběh. Zpracování je ale strašně prvoplánové. Příběh je obalen do nelogičností a skulinek (rodiče a širší rodina postav, ošetřovatelky, lékařská péče atd.). A ten konec? Celé rozuzlení příběhu je prakticky postavené na nedostatku komunikace mezi dospělými lidmi. To prostě nedokážu přijmout.

08.08.2020 2 z 5

Druhá tvář Druhá tvář Ashley Audrain

Znepokojivé. Temné. Podmanivé. Druhou tvář bylo prakticky nemožné odložit – krátké kapitoly a méně častá du-forma. Autorka píše skvěle a měla mou plnou pozornost už od prvních stran. Ústředním tématem knihy je mateřství, je ale uchopeno z velmi temného konce. Pokud čekáte akční thriller, budete nejspíš zklamaní. Tohle je tempem spíše pomalejší příběh, který nemá příliš překvapivé zvraty. O to silnější ale je. Autorka výborně vykresluje psychologii postav, dostane se vám pod kůži, bude vám nepříjemně. Je to jeden z těch titulů, který nesedne úplně všem. Já osobně ho budu mít ale v paměti ještě nějakou dobu. A lepší konec jsem už dlouho nečetla!

03.08.2021 4 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Tohle bylo utrpení. Bezesporu jedna z nejproblematičtějších knih, které jsem kdy četla.
O Chirurgovi jsem slyšela všechny mluvit jenom v superlativech. Petra Dvořáková je na české literární scéně uznávanou autorkou, její knihy se navíc u čtenářů těší velké oblibě. Prostě jsem podlehla davu. Za sebe musím ale říct, že Chirurg pro mě byl jeden velký omyl. V recenzích je tento titul často označován za skvělé odpočinkové čtení. Já osobně na něm nevidím odpočinkového vůbec nic. Mě tato kniha stihla možná tak akorát vytočit. A to se autorce podařilo během prvních několika stran. Hynek, hlavní hrdina, opisuje klasický stereotyp chirurga. Jinými slovy, je to vulgární sexistický prase (a cholerik k tomu). Život se mu sype pod rukama a svou frustraci si vybíjí na svém okolí. Chová se hrozně ke svým kolegům. Ke své rodině. Ke své manželce a ke svým dětem. Problémy řeší alkoholem. A hádejte co? Neplánuje s tím absolutně nic dělat. Autorka běžné situace zbytečně vyhrocuje. Postavy na mě díky tomu působily hrozně nedospěle, jako bych četla příběh puberťáků. Druhá polovina knihy řeší hlavně Hynkovu nevěru (a to, že s tím opět neplánuje nic dělat). O tom ve svém volném čase vážně číst nechci. Ani nepotřebuju. Posledních 150 stran jsem přeskákala, jinak bych tu knihu ani nedočetla.

09.05.2021 1 z 5

Zaslíbená Zaslíbená Kiera Cass

Zaslíbená sklízí zatím jednu negativní recenzi za druhou. Všichni jako by očekávali druhou Selekci. A možná v tom je ten problém.
Myslím si, že kdyby nakladatelství uchopilo celkovou propagaci knihy z trochu jiného konce a mířilo tímto příběhem na věkově mladší publikum, setká se kniha s daleko pozitivnějšími ohlasy. Příběh je pro děti lehce stravitelný, ne moc složitý a má všechno, co bych jako desetiletá úplně milovala. Královský dvůr, lásku a krále.
Místo dobře prodávané nálepky Young Adult, měla být kniha s opodstatněním zařazená do věkové kategorie Middle Grade. Svou cestu ke správným čtenářům by si tak jistě našla lépe.

01.06.2020 2 z 5

Chlapec, krtek, liška a kůň Chlapec, krtek, liška a kůň Charlie Mackesy

Tohle se už po prvním přečtení zařadilo mezi mé nejoblíbenější knížky. Laskavé a kouzelné čtení, které se mě neskutečně dotklo. Zpracování je nádherné. Kniha vypráví příběh pomocí krátkých textů a ilustrací, které na čtenáře dokáží přenést naprosto nefalšované emoce. Myšlenky jsou ve své podstatě velmi jednoduché, přesto tak klíčové a pravdivé. A možná právě ty si ve svých životech potřebujeme připomínat úplně nejvíc. Poklad mojí knihovny.

21.06.2021 5 z 5

Utrpení mladého Werthera Utrpení mladého Werthera Johann Wolfgang Goethe

Jedna z mých oblíbených klasik.
Kniha o bolesti na duši, beznaději a nešťastné lásce. Určitě ale není pro každého. Člověk v sobě musí mít aspoň kapku melancholie, aby příběh dokázal ocenit.

30.05.2020 4 z 5

Děti nade vše Děti nade vše Delphine de Vigan

Moje první setkání s autorkou a rozhodně ne poslední. Kniha řeší řadu aktuálních témat. Sharenting. Vystavování dětí na sociálních sítích a jejich zneužívání za účelem zviditelnění a peněžního zisku. Dětské influencerství a jeho možný dopad na psychické zdraví dítěte (případně jeho trvalý následek v dospělosti). Ač je to kniha spíše pomalejšího tempa, donutí vás přemýšlet. O této problematice, ale i o sdílení a sociálních sítích obecně. Zpracování je výborné. Autorka se vám svými slovy dostane pod kůži. A zanechá stopu. Velké doporučení.

24.02.2022 5 z 5

Zlatá značí osud Zlatá značí osud Sára Vůchová

Dočteno s velkým sebezapřením. S touhle knížkou jsem sváděla boj celý měsíc a upadla díky ní do hrozné čtecí krize. Koncept zní přitom skvěle. Originálně. A fakt, že knížka vyšla české autorce, ještě umocnil mou zvědavost. Už od prvních stran jsem ale věděla, že tohle nebude nic pro mě. Kniha vyšla původně na Wattpadu. A většinový problém Wattpad knih je takový, že se autoři často zaměřují na jednotlivé kapitoly, ale už jako by nevnímali příběh jako celek. Zlatá značí osud není výjimkou. V textu díky tomu narazíte na spoustu nelogičností, stále opakujících se frází („instinktivně ucouvla“) a zápletek, které možná hrají roli v daných dvou kapitolách, v dlouhodobém měřítku ale buďto nedávají smysl, nebo zůstávají nedořešené. Postavy nemají žádnou hloubku a vztahy jsou na tom obdobně. Autorka nedala moc prostoru pro jejich postupný (přirozený) vývoj pomocí dialogů a společných interakcí, proto působí kostrbatě a nevěrohodně (nepomohlo ani to, že se kniha odehrává během pěti dnů). A vážně si hlavní hrdinka v úvodní scéně vyložila vloupání do bytu jako pokus o flirt? Prostě bizár.

12.10.2021 1 z 5

V dobrém i zlém V dobrém i zlém Kimberly McCreight

Na pomalé thrillery většinou moc nejsem, ale musím říct, že tohle se mi úplně trefilo do nálady. Trvalo mi sice nějakých 80 stran, než jsem se do knihy začetla, potom mi už ale ubíhaly stránky pod rukama. Nemohla jsem se od příběhu odtrhnout. Autorka skvěle vykresluje partnerské vztahy a pozvolna odkrývá tajemství zdánlivě dokonalých manželství. Pokud hledáte nějakou odpočinkovou knížku s trochou napětí, V dobrém i zlém je za mě skvělá volba!

27.03.2021 4 z 5

Temná hmota Temná hmota Blake Crouch

Do knihy jsem šla naprosto bez očekávání. Nehledala jsem si žádné bližší informace o ději, nečetla jsem žádné recenze a upřímně to tak doporučuji udělat každému, kdo by se chtěl do knihy pustit. Protože tohle bylo teda něco! Kniha je šokující. Mrazivá. Nepředvídatelná (neuhodla jsem ani jednu zápletku). Celý příběh mě naprosto pohltil a řadí se bezesporu mezi ty nejlepší, které jsem letos četla.

Nic si o knize nezjišťujte. Prostě si to přečtěte!

13.12.2020 5 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Dívka ve vlaku je autorčina prvotina, která prorazila světem a pouhý rok od jejího vydání se dočkala i filmového zpracování. Myslím si, že je v tomto žánru vydáno spousty lepších a nedoceňovaných knih, které by si zasloužily větší pozornost a placku bestselleru mnohem více, než právě titul Dívka ve vlaku. Kniha sama o sobě není špatná, určitě bych ji neměla problém doporučit lidem, kteří hledají nějakou napínavou, ne příliš náročnou, četbu a nemají zrovna náladu na krvelačnou severskou krimi. Ale že bych ji označila knižním fenoménem? Knihou roku 2015? Tak to určitě ne.

18.07.2017 3 z 5

Srdcerváči. Kniha 4 Srdcerváči. Kniha 4 Alice Oseman

„Love can't cure a mental illness.“

Neskutečně důležitá kniha. Alice Oseman píše o vážných tématech doopravdy citlivým a krásným způsobem. V návaznosti na předchozí díl se zde otevírá např. téma poruchy příjmu potravy, jak mluvit o psychickém zdraví se svou rodinou, nebo co (ne)dělat, pokud má někdo z vašich blízkých psychické onemocnění. Zatím můj nejoblíbenější díl.

26.07.2021 5 z 5

Měla by sis s někým promluvit Měla by sis s někým promluvit Lori Gottlieb

Považují lidé chodící na terapii to, co vyprávějí, za jedinou verzi příběhu - tu „správnou“ verzi příběhu? Nebo vědí, že ten jejich způsob je jen jeden z možných způsobů vyprávění?

Jedna z mých nejočekávanějších knih za tento rok a taky jedna z nejlepších, které jsem letos přečetla. Autorka se v jednotlivých kapitolách věnuje široké škále témat. Popisuje svou profesní cestu coby terapeutky, věnuje se konkrétním příkladům (a odlišným životním scénářům) ze své terapeutické praxe a v neposlední řadě se čtenáři sdílí i část svého života, kdy se sama ocitá v terapeutické místnosti v pozici klienta. Kniha je psána citlivě, autenticky. Lidsky. I přesto, že se jedná o non-fikci, se četla skvěle. Je v ní tolik mouder a pravdy! Každý si z ní může něco odnést. Pro mě, jakožto člověka, který je psychologií naprosto fascinován, to byl silný čtenářský zážitek. Rozhodně se k ní ještě mnohokrát vrátím!

Kniha o ztrátě, bolesti, lásce a naději. Kniha o životě.

06.07.2021 5 z 5

Kulti Kulti Mariana Zapata

Autorčina fascinace nad slovem „kadí“... je vážně znepokojující.
Četlo se to poměrně dobře (teda pokud se prokoušete přes prvních 150 stran a odmyslíte si posledních 20). Celý děj se točí prakticky jenom okolo toho, jak Sal chodí na tréninky, poskytuje rozhovory novinářům nebo tráví čas s Kultim. Co vám budu povídat, na pětisetstránkovou bichli, to po čase začala být celkem nuda. Kniha má určitě i svoje světlé momenty a své čtenáře si určitě najde. Za sebe knihu ale doporučit nemůžu.

18.04.2021 2 z 5

Panda a dráček Panda a dráček James Norbury

Neskutečně laskavá kniha, která pohladí po duši. Získala si mě úplně stejně jako Chlapec, krtek, liška a kůň. Texty a myšlenky jsou ve své podstatě velmi jednoduché, ale člověk mnohdy právě v těch nejjednodušších věcech najde tu největší moudrost (a taky si je potřebuje připomínat úplně nejčastěji). A ty ilustrace? Prostě krása. Další poklad v mojí knihovně.

01.07.2022 5 z 5

Osamělost prvočísel Osamělost prvočísel Paolo Giordano

Silný čtenářský zážitek. Paolo Giordano dokázal v kratičkém románu výborně podchytit komplexnost lidských povah i osudů. Celou knihu zahalují hustá mračna velmi tíživé a depresivní atmosféry. Objevuje se zde nelehké téma šikany, anorexie, neschopnosti komunikace nebo třeba sebepoškozování. Hlavní hrdinové jsou stejní, ale přesto tak odlišní. Autor píše explicitně, nic nepřikrášluje. Zároveň se v textu objevuje plno úvah a zajímavých myšlenek. Nejedná se o titul, který bych každému na potkání doporučovala. Musíte vědět, do čeho jdete. Osamělost prvočísel s vámi totiž zůstane ještě dlouhou dobu po dočtení.

06.09.2021 4 z 5

Navždycky Navždycky Nofreeusernames (p)

Po všech těch negativních recenzích jsem byla připravená na nejhorší. Nebo minimálně na to, že to bude další knížka, kterou nedočtu. A světe, div se, Navždycky jsem přečetla během pár hodin.
Chápu, co na tom lidi kritizují. Ale zároveň chci poukázat na to, že většina té kritiky pochází od dospělých čtenářů. Proto na internetu najdete tak rozporuplné reakce - krátké nadšené komentáře a oproti tomu podrobné recenze, které analyzují každou druhou stranu. Tahle knížka míří na určitou cílovku. Tečka. Myslím si, že cestu ke správným čtenářům si určitě najde.

07.08.2021

Holky odnikud Holky odnikud Amy Reed

Já vám nevím. Na Holky odnikud jsem se hrozně těšila, po dočtení jsem z nich ale lehce rozpačitá. Autorka v knize velmi otevřeně rozebírá téma sexismu a znásilnění. Oceňuji, že se i takto důležitá témata stále častěji dostávají i do literatury Young Adult. A hlavně, že podobné knihy vychází i u nás v Česku.

Ale.

Všechny postavy v této knize jsou přímo definovány svými stereotypy. Což je obrovská škoda, protože v knize figurují postavy různých kultur, sexualit i náboženského vyznání. Autorka jim ale nepřipsala žádný hlas individuality. Taky se nemůžu zbavit pocitu, že autorka v tomto příběhu hází všechny muže do stejného pytle a sexuální násilí na ženách vysvětluje myšlenkou: „Je to muž. Má to v sobě.”. To jsou velmi silná obviňující slova, se kterými se já neztotožňuji. V knize tuto myšlenku vyvrací tak dva odstavečky, což je velmi málo na knihu, která má 350 stran. Z knihy jsem ani tak necítila girl power, jako spíš kolektivní touhu po pomstě. V tom já osobně vidím velký rozdíl.

25.01.2021 3 z 5

Ten, kdo stojí v koutě Ten, kdo stojí v koutě Stephen Chbosky

2.5* hvězdiček
Před lety, kdy jsem ještě věkem spadala do cílové skupiny čtenářů, jsem knihu nedočetla. Autorovo jméno se ale díky jeho hororové novince Imaginární přítel opět objevuje na každém rohu. Chtěla jsem dát knize druhou šanci. I napodruhé to byl ale boj.

Tuhle útlou knížečku jsem četla 2 měsíce a za tu dobu ji chtěla (opět) několikrát odložit. Vůbec mi to nesedlo. Styl psaní je hrozně plytký, ale tak nějak mi to nevadilo. Na začátku knihy jsem si totiž myslela tohle: Stephen Chbosky je génius, který napsal autentický deník chlapce s poruchou autistického spektra. A na konci knihy? Moment. Takže Charlie nemá Aspergerův syndrom? Byla jsem z toho lehce zmatená. Doteď jsem, upřímně. V knize jedinkrát nezazněla Charlieho diagnóza, i když potom vyplývá, že se potýká s PTSD. Autor rozebírá v příběhu mnoho vážných témat, která jsou na můj vkus brána příliš povrchově. O jedné problematice se rozepíše na dvou stranách, o další na jedné straně... a po zbytek knihy se k nim už nevrátí. Nezletilí zde řídí auto v podnapilém stavu až moc často a Bill je z pozice učitele přátelský tak moc, že je to v konečném výsledku lehce diskutabilní. Některé myšlenky se mi líbily. Ale. Takových knih (s poselstvím nebo pěknými myšlenkami) jsem přečetla hodně. Tahle mezi nimi bohužel nějak nevyniká.

18.10.2020 2 z 5