Veríňák Veríňák komentáře u knih

Záhady druhé světové války Záhady druhé světové války Vladimír Liška

Některé kapitoly (formování Hitlerovi osobnosti, spekulace o Heydrichově smrti, ..) plus přidané výňatky z historických dokumentů byly velice zajímavé. Kniha je psaná čtivě, ovšem mnohdy jsou některé informace velice repetitivní a občas na mě styl psaní působí opravdu jako zajímavěji psaná učebnice dějepisu :)

10.08.2017 3 z 5

Ke dnu Ke dnu Anna Bolavá (p)

Na další knihu Anny Bolavé jsem se po přečtení "Do tmy" strašně moc těšila. Zklamaná jsem nebyla ani v nejmenším.
Anna Bolavá je skvělá v popisu prostředí, takže navzdory horkému létu jsem se uměla dokonale vžít do ponurého podzimu a začínající zimy. Opět nenastal žádný happy-end a opět jsem knihu přečetla jedním dechem.
"Do tmy" bylo o fous lepší, ale celkově perfektní knížka, kterou jsem si moc užila.

23.07.2017 5 z 5

Písečný muž Písečný muž Lars Kepler

Otravne kratke kapitoly, vetsinou naprosto bez priciny (nac delit pribeh jedne osoby do dvou ci tri kapitol po dvou stranach?), kratke, osekane vety (vystupnovani napeti...?), zcela nerealne situace (smisena psychiatricka veznice pro muze a zeny? Nadprirozene genialni pachatel, co samozrejme vsecko mel dokonale naplanovane a vsechnoy temer prelstil? Neuveritelne krasna, chytra policistka, co jeste navic ovlada perfektne box a kazdy by na ni hned skocil?) ... No, nebala jsem se ani sekundu, naopak mi bylo vlastne celkem jedno, jak to cele dopadne. Uprimne se mi nelibil nejak extra uz Stalker, ale oproti tomuhle mi to nyni pripada jako bajecna kniha. Jen se porad ptam... 91 %?

07.05.2017 2 z 5

Temné znamení Temné znamení František Šmehlík

Na Temné znamení jsem se strašně moc těšila, mimo jiné i dík velmi kladným recenzím tady. Ovšem bohužel, bylo to obrovské zklamání.
Několikrát jsem musela knížku vysloveně zhnuseně odložit (neustále se opakující metafory - "černý jako obsidián" je spojení, které je vhodné použít skutečně jen jednou, naprosto nevhodné vsuvky - dokreslení strašidelné atmosféry fakt nepomůže popis, jak hrdina něco pařil na Playstation). No, toto bych ještě přešla s tím, že se autor musí vypsat a vyvarovat takových chyb. Ale co se bohužel přejít nedá je skutečně velké množství gramatických chyb (korektura??) a neustálé cpaní sexu do každé povídky. Kdyby to jakkoliv pomohlo příběhu, postavám... ale tady se bohužel nemůžu zbavit nějaké interní psychologické otázky, co k takové přemíře autora vede?
Ale abych jen nehanila - některé pasáže byly velmi čtivé, se zajímavým námětem a měly super našlápnuto.

20.03.2017 2 z 5

Vyzvědačka Vyzvědačka Paulo Coelho

Knižní jednohubka (mimojiné taky proto, že velká část stránek je prázdná). Na příběh o Matě Hari jsem se moc těšila, ale tak nějak pořád klouzal po povrchu a nezanechal ve mně vůbec žádný hlubší dojem.

12.02.2017 2 z 5

Tichý dech Tichý dech Jan Trachta

Obdiv práci takových lidí a vděk, že můžeme žít tak, jak žijeme.

19.01.2017 5 z 5

Lovci mikrobů Lovci mikrobů Paul de Kruif

Povinná četba každého mikrobiologa, imunologa a možná obecně každého vědce. Kniha o mužích, kteří položili základy znalostí o mikroorganismech a boji s nimi, a to navzdory vlastnímu komfortu, rodině, času a obrovskému množství neúspěchů. Nevzdat to - každý vědec, včetně mě, by to měl mít neustále na paměti :)

31.08.2016 5 z 5

Posel Posel Markus Zusak

Zlodejka knih me nadchla natolik, ze jsem zatouzila precist si neco dalsiho od Markuse Zusaka. Volba padla na Posla.
Bala jsem se hrozne moc, ze budu zklamana, ze neni mozne, aby i jeho dalsi kniha byla tak super. A ona skoro byla. Zlodejce bych dala 110 %, Poslovi "pouhych" 100 % :)

Kazdy pribeh poselstvi seslany na zivotniho losera Eda me hrozne bavil. Zajimalo me, jak se se vsim popere on a jak osoby z jednotlivych pribehu. Normalne byvam lehce zhnusena z happyendu, ale tady byly vsecky tak krasne, nepateticky popsane, ze mi ani v nejmensim nevadily.

Markus Zusak se timto u me zaradil mezi Autory s velkym "A" a ja se budu nesmirne tesit na dalsi knihu od neho.

Barva mléka Barva mléka Nell Leyshon

Mary je silna, odvazna zena. Navzdory tomu, ze je ji teprve 15 let, neni to uz divka. Vychova, tvrda prace, vsecky krivdy osudu... se vsim se pere, jak jen dokaze a vy ji celou dobu strasne fandite. Fandite ji tak moc, ze Vas konec hrozne moc zasahne. Ale pak si uvedomite, ze to nemohlo dopadnout jinak a zustane jen obrovsky dozvuk uvedomeni si, jakou silu ma slovo a touha po svobode.

10.08.2016 5 z 5

Do tmy Do tmy Anna Bolavá (p)

Strasne zvlastni knizka. Hlavni hrdinku chvilku nenavidite, chvilku ji strasne fandite.
Ani nevim, jestli muzu rict, ze mi to libilo... byla jsem spis fascinovana, unesena.

Mimochodem vecer po precteni jsem se sla projit se psem a dekuji Anne Bolave za pripomenuti si intenzivniho vjemu z detstvi, ktery jsem si po dlouhe dobe zase naplno uvedomila: "Leto voni."

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Zasmat se, odpocinout si, nelamat si hlavu tezkym ctenim - pokud necekate nic vic, budete spokojeni. Ja jsem byla.

Rychlé šípy Rychlé šípy Jaroslav Foglar

Jako dite jsem byla platonicky zamilovana do Jarky Metelky. Uslovi se spravnakem Mirkem Dusinem pouzivame doma porad. Splneny ukol nejde uz oznacit jinak nez "modrym okynkem". Vzdycky, kdyz se napiju na tresne, vzpomenu si na Jindru Hojera :)

Rychle sipy jsou detstvi s obrovskym presahem do dospelosti.

Colette: Dívka z Antverp Colette: Dívka z Antverp Arnošt Lustig

Tezka knizka. Obcas jsem se musela nutit ji docist. Lustig velmi casto jen naznacuje, nuti ctenare skutecne premyslet.
Nektere obraty jsou prekrasne, z knihy je znat sila osobni zkusenosti autora, koneckoncu jako ve vsech Lustigovych dilech. Navzdory tomu ale Colette nebude patrit mezi me oblibene pociny tohoto autora.

10.08.2016 3 z 5

Já, Poutník Já, Poutník Terry Hayes

Asi nejuprimneji v mych ocich tuhle knihu vystihne veta - prekvapive je to dobre.

Dostala jsem knizku na Vanoce od maminky a nic moc od ni necekala. Spousta scen je tam prehnanych, absurdnich, hlavnimu hrdinovi nekolikrat pomuze vyslovene nahoda a v samotnem zaveru je z nej uz polovicni superhrdina :) A pasaz o smrticich nestovicich vyrobenych takrka na koleni me jako mikrobiologa vyslovene dostavala :)
ALE! Navzdory vsem temto vytkam je to ctive, hrozne moc ctive. Knizka ma spad a skutecne me bavila.
Mimochodem, vubec bych se nedivila filmovemu zpracovani. Ja, Poutnik si o to vyslovene rika.

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Nikdy bych si nemyslela, ze me kniha s tematem nejakych bohyni v Ceskoslovensku s nadprirozenymi schopnostmi muze tak uchvatit. Neni to totiz jen pribeh s mysterioznim nadechem, neni to ani jen pribeh z dob komunismu, neni to ani jen roman o nekolika generacich zen.
Je to vsecko mistrne propojene dohromady a ja se nemohla odtrhnout od cteni.

Zitkovske bohyne jsem cetla az po Vyhnani Gerty Schnirch a v osobnim souboji techto dvou knih jsem jim nedavala moc sanci. Ale prekvapive - pro me byly bohyne mnohem lepsi.

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

K prvnim dilu Pana prstenu jsem se dostala az ve veku 26 let, coz je ostudne pozde. Porad jsem ho odkladala a odkladala, az me k precteni konecne motivoval kamarad jakozto obrovsky milovnik celeho Tolkienova dila. A ja mu za to muzu jen a jen podekovat :)

Obrovskou chybu, kterou jsem ale udelala, bylo, ze jsem nejprve videla film (a ne, nechci tu srovnavat film vs. kniha, uprimne to nemam moc rada).
Problem byl v tom, ze jsem uz znala pribeh, mela k jednotlivym postavam prirazene obliceje hercu a pomerne dlouho se z toho nemohla vymanit. Nekdy v posledni tretine knihy se mi to konecne podarilo a ja pochopila tu vasen skalnich Tolkienovych fanousku. Ta obrovska, nevidana fantazie autora, propracovanost do nejtiternejsich detailu.
Ja jsem okouzlena, i kdyz verim, ze zanr ani styl psani nemusi mnohym ctenarum vyhovovat.

Děti z Bullerbynu Děti z Bullerbynu Astrid Lindgren

Nejoblibenejsi knizka meho detstvi. Nadherne napsano, krasne ilustrace. Zboznovala jsem ji a tesim se, az ji jednou predstavim svym detem :)

Vraní dívka Vraní dívka Erik Axl Sund

Bida, hrozna bida.
Koupila jsem si knizku jako jeden z tech bestselleru, co je proste tak skvely, ze si ho musite precist.
Precetla jsem za jeden den, ale uprimne - jen a pouze proto, ze byl vikend, nikdo doma a chtela jsem to mit rychle za sebou.

Na prebalu stoji "Jen pro silne povahy". No dobre, v knize je spousta naturalistickych detailu, ale ze by to bylo az tak hrozne, to se mi tedy nezdalo. Detektivni zapletka, slozite propletena psychologie postav, drsne sceny... to vsecko me tady vyslovene stvalo.
Minispoiler: Konec je otevreny, ale absolutne me nezajima, jestli tedy syn detektivky zemre nebo nezemre nebo co se s nim stane...

Z cele knizky se nemuzu zbavit dojmu, ze je to jen pocin, ktery se svezl na vlne psycho detektivek a ctenare lakal hlavne na detailni popis nasilnych scen. Skoda.

10.08.2016 2 z 5

Tracyho tygr Tracyho tygr William Saroyan

Laska.
Laska v knize, moje kazdorocni knizni laska.
Proste krasne.

10.08.2016 5 z 5

Murakami patril po dlouhy cas mezi me nejoblibenejsi autory, ale pak jsme si najednou nejak prestali rozumet. Sputnik, ma laska. Povidky Spanek a Podivna knihovna. Nejak to nebylo ono.

S Kronikou ptacka na klicek ozila stara laska. Drzi si klasicke znaky "murakamiovstvi" - mystericky nadech, postava vyrazne zeny, hledajiciho se muze, otevreny konec... Ale tech vice jak 700 stran mi uteklo vyborne a rozhodne doporucuji.