500 svazků edice Světová četba přehled

500 svazků edice Světová četba https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/111015/500-svazku-edice-svetova-cetba-111015.jpg 5 4 4

Katalog k vydání 500. svazku edice Světová četba. Obsahuje mimo jiné kompletní soupisy edice, číselný podle čísla svazku, a abecední, podle jména autora. Do roku 1980: 80 autorů českých a slovenských, 80 autorů ruských a sovětských, 73 autorů francouzských, 54 autorů anglických a amerických, 54 autorů německé jazykové oblasti, 48 autorů ostatních slovanských literatur, 21 autorů italských, 17 autorů severských, 30 autorů píšících španělsky a portugalsky, 26 autorů Blízkého a Dálného východu. 222 svazků tvoří literatura 20. století, 116 literatura druhé poloviny 19. století,64 literatura první polovny 19. století, a zbývající z antiky, evropského a orientálního středověku, renesance a osvícenství. 202 svazků povídek, novel a črt,123 svazků románů, 93 svazků poezie, 33 svazků divadelních her a zbytek eseje, úvahy, reportáže, aforismy, vzpomínky a naukovou prózu, zejména dějepisnou. Nejvyšší počet výtisků: Babička Boženy Němcové, jubilejní stý svazek SČ, 60 000 výtisků ve dvou vydáních.... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize 500 svazků edice Světová četba. Přihlašte se a napište ho.

eraserhead
04.05.2015 5 z 5

Prakticky v každém komentáři ke knize z této edice píšu, jak mám edici Světové četby rád a jakou radost mi její svazky působí. Protože seznamuje s neznámými, přesto kvalitními díly, světové literatury všech časů. Což nadčasově, i dnes, kdy ideologickou cenzuru nahradila cenzura tržní, prostě pohladí po duši. Pravda, onen ideologický záměr, projevený nejčastěji v rozsáhlých (ale i přesto přínosných) předmluvách je trochu šrámem na dokonalé kráse, ale i přesto, navzdory němu, trávím se svazky edice čas rád a často. Kdybych měl říct jednu pozitivní věc, kterou nám socialismus v letech 48-89 přinesl, řeknu tuhle edici. Tato útlá knížečka vyšla k pětistému svazku edice, obsahuje krátké faktografické shrnutí půltisíce svazků, krátký básnický výběr ze sbírek, které v edici vyšly, pozdravy a kondolence mnoha známých osobností a seznam (jak chronologický, tak i abecední, podle autorů) dosud vydaných svazků, který já sám, při jejich skupování a kompletaci (ano, mým snem je mít co nejvíce svazků této edice, kterých je, protože pokračovala dál i po pětistém svazku, požehnaně, mám zatím asi pětinu) využívám dost často. Světová četba mi prostě přirostla k srdci a obzvláště za tento výtisk jsem velmi rád.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha 500 svazků edice Světová četba v seznamech

nakladatelské edice