Atlasova vzpoura přehled

Atlasova vzpoura https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/218344/bmid_atlasova-vzpoura-FW0-218344.jpg 4 190 190

Rozsáhlý, vlivný a kontroverzní román Ayn Randové vyšel poprvé v roce 1957 a dodneška je její nejproslulejší a nejprodávanější knihou. Randová se věnovala především filosofii, vypracovala vlastní směr zvaný objektivismus. K němu patří etický egoismus či racionální sledování vlastního zájmu. Ve svém románu využívá postupů science-fiction, detektivky i milostné romance. Děj tohoto díla je zasazen do dystopické budoucnosti Spojených států, v které se prosazují socialistické tendence, regulace a daně. Ústřední premisu knihy metaforicky vyjadřuje název: co se stane, když se Atlas, který na svých ramenou nese svět, rozhněvá a svět z ramen shodí? Co se stane, když tvůrčí mozky – vůdčí byznysmeni, vědci, vynálezci, umělci... –, kteří udržují svět v chodu, začnou stávkovat? Tento motiv demonstruje, že když se zničí lidské usilování o vlastní zisk a prospěch, povede to ke zhroucení celé společnosti.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Argo , Dokořán

Atlas Shrugged , 1957

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Atlasova vzpoura. Přihlašte se a napište ho.

sf1
19.09.2023 5 z 5

"Žij a nech žít" rozepsaná do hutné tisícistránkové knihy. Přijde mi, že to autorka nejvíce schytává za odmítání altruismu a jasného vymezení, že na prvním místě člověka je on sám. Mimořádně zajímavá filozofie zabalená do místy naivního příběhu.

declen
29.08.2023 5 z 5

Ta kniha byla tak depresivní, že jsem ji nedokázal dočíst.

Jendis573
24.08.2023

Skvělý námět, který je znehodnocen stylem psaní. Svět v němž se příběh odehrává vystihuje přesně dnešní myšlení vládnoucích mocných; dosadit do do rozhodovacích pozic co nějvětší lemply a pokrytce, brát schopným a rozdávat neschopným a líným.
Bohužel je román psán velmi rozvláčným stylem. Tařka stále je to o tom, že hlavní postavy románu se podívají do tváře tomu s kým právě hovoří a ihned ví co si druhý myslí (což je vždy rozepsáno na nejméně dvou stranách). Velmi únavné čtení. Nebýt toho námětu, asi bych knihu nedočetl.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Atlasova vzpoura v seznamech

v Právě čtených25x
v dalších seznamech7x

zfilmováno americká literatura etika kapitalismus objektivismus

Ayn Rand (p)
americká, 1905 - 1982
2014  83%Atlasova vzpoura
2000  88%Zdroj
2004  80%Atlas pokrčil plecami I.
2018  81%Ctnost sobectví
2004  82%Atlas pokrčil plecami III.