Bílý oleandr přehled

Bílý oleandr https://www.databazeknih.cz/img/books/58_/5851/bmid_bily-oleandr-OOj-5851.jpg 4 127 127

Astrid je jediným dítětem svobodné matky Ingrid, vynikající, avšak velmi zvláštní básnířky, která využívá své krásy k tomu, aby manipulovala s muži. Astrid matku uctívá stejně jako jejich společný život plný tajemství a rituálů. Není jí ovšem dopřáno se z něho dlouho těšit poté, co se její matka šílená žalem a vztekem, že ji jeden z milenců opustil, odhodlá k vraždě a je odsouzena na doživotí. Od této nešťastné události se odvíjí nezapomenutelný příběh o Astridině putování po pěstounských domovech a o hledání vlastní identity v složitých podmínkách. Každá nová rodina tvoří samostatný svět se svými přísně stanovenými zákony, z nichž Astrid čerpá ponaučení do budoucnosti. Samotě i občasné bídě čelí s odhodláním a humorem a postupně se učí zvládat svou roli opuštěného dítěte v okolním lhostejném světě. Tvrdošíjnost a nezkrotnost na jedné straně, na druhé však vřelost a smysl pro humor tvoří z Astrid jednu z nezapomenutelných hrdinek současné literatury. Bílý oleandr je vynikajícím románem o vztazích mezi matkou a dcerou, o rodící se sexualitě, spásné moci umění a utváření silné osobnosti. Autorka se tímto svým podmanivým debutem zařadila po bok nejnadějnějších spisovatelů dneška.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , BB art

White Oleandr , 1999

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Bílý oleandr. Přihlašte se a napište ho.

janadibelkova
09.12.2023 5 z 5

Krásná kniha, vřele doporučuji.

Evaho73
16.10.2022 5 z 5

Prvá vec, ktorá ma zaujala, bol štýl písma autorky. Janet Fitch je spisovateľka, ktorá o tom vie svoje. Každý odsek je nádherne napísaný, čo potrhujú i citlivo zvolené  slová.
Kniha hovorí predovšetkým o zložitom vzťahu medzi matkou a dcérou. Hovorí aj o fyzickom a psychickom týraní, probléme náhradných rodín a „Systému“, o životných pádoch i vzostupoch a v neposlednom rade aj o ceste hľadania vlastného JA v súlade s nezdolnou silou osobnosti.
Musím priznať, že mi niektoré pasáže o pedofílii boli dosť nepríjemné...
Mala som nutkanie prestať čítať, ale nakoniec som sa uspokojila s potvrdením, že je to iba fikcia.
Keďže hlavnou hrdinkou je dievča neustále sa sťahujúce z jednej pestúnskej rodiny do druhej, každá rodina je príbeh, každý dom má inú atmosféru a bolo zaujímavé sledovať, ako hlavná postava reaguje podľa rôznych scenárov a ľudí.
Pôsobivá no zároveň i znepokojujúca kniha.

broskev28
09.10.2022

Pro mě tohle byla docela náročná kniha, při jejíž četbě jsem střídavě byla nadšená (malou a posléze i dospívající Astrid), znechucená (americkým systémem pěstounství), nevěřící (faktu, že některé matky to opravdu mohou pociťovat takto a že neexistuje síla, která by jim mohla zabránit v destrukci a otravě dětských pocitů a myslí), ale taky znuděná (několika hluchými místy knihy).
Příběh podaný s nestejnoměrnou intenzitou i bravurou, přesto jsem moc ráda, že jsem se k němu dostala a měla jsem možnost přečíst si ho. Film jsem neviděla, ale chystám se na něj, už jen kvůli skvělému obsazení ženských rolí – M. Pfeiffer, R. Zellweger, R. Wright, A. Lohman.

„Mysl se všemi malichernými nadějemi a vírou ve vlastní důležitost se při prvním střetu s bolestí potrhala jako jemná pavučinka. Yvonne se na posteli rozložila na hromadu citlivých nervů, vláken, měchýřů a plodové vody, starodávné hodiny tlukoucí kdesi v krevním oběhu. Bez těla zbýval z člověka pouhý obláček dýmu, tělo znamenalo realitu. Bolím, tedy jsem.“

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Bílý oleandr v seznamech

v Právě čtených1x