Byli jsme mladí a stateční přehled

Byli jsme mladí a stateční https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/478248/bmid_byli-jsme-mladi-a-statecni-giO-478248.jpg 4 44 44

Inspirováno skutečným příběhem. Kniha o naději, lidské důstojnosti a cti. A o síle laskavosti. Děti v internátní škole ve Čchü-fu stejně jako každý rok nedočkavě vyhlížely Vánoce. Většina z nich se na prázdniny rozjela za svými rodiči, kteří pracovali jako diplomaté a misionáři po celé Číně. Psal se však rok 1941 a kvůli nejisté situaci některé z nich odjet nemohly. Učitelé jejich volný čas vyplnili sportem, soutěžením a získáváním skautských odznaků. A pak do školy vstoupila válka v podobě japonských vojáků. Učitelé se s dětmi museli vydat na dlouhý pěší pochod do internačního tábora, kde vládla krutost a přísné tresty. Jak mají nahradit rodiče více než stovce dětí? Jak je udržet živé a zdravé, když nemají dost jídla, oblečení ani léků?... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Cosmopolis

When We Were Young & Brave , 2020

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Byli jsme mladí a stateční. Přihlašte se a napište ho.

BabaJaga11
19.07.2023 4 z 5

Zpočátku jsem měla problém nějak se na celý ten příběh naladit. Dětí i učitelů v internátní škole mi bylo líto, ale nemohla jsem se ubránit určité hořkosti nad tím, co všechno v průběhu staletí způsobili po světě Britové i další koloniální mocnosti. Na několika místech knihy je totiž připomínán král a další atributy britského impéria. K nim ostatně patřily i internátní školy jako je ta z našeho příběhu. Odtrhnout děti od rodičů ve velmi nízkém věku nepovažuji za správné, zejména když důvodem není fakt, že rodina žije v pustině, kde široko daleko žádná škola není, ale rodiče chtějí, aby jejich potomek byl "někdo" a "někam to v životě dotáhnul". City jsou přitom vedlejší a nepodstatné.

Hrdinům příběhu jsem začala skutečně fandit, až když se octli v té největší mizérii, v internačním táboře Wej-sien. To, jaká soudržnost existovala mezi učiteli a žáky, i mezi dětmi navzájem, bylo neuvěřitelné. Po pravdě, úplně jsem nevěřila tomu, že všichni byli k sobě navzájem po celou dobu laskaví a zdvořilí, myslím, že sebelepší výchova v krizové situaci nepomůže, projeví se přirozený temperament aspoň někdy, tehdy, kdy je situace nejvíc vypjatá. Za to jednu hvězdičku strhávám.

Kniha krásně ukazuje, že neexistují primitivní národy, které jen vraždí a válčí, a národy kulturní, které nikdy žádnou válku a násilí nevyvolají. Jsou jen primitivní nebo kulturní lidé. V každém národě se může najít jak nebezpečný psychopat, schopný všeho, tak i hrdina plný lásky a odhodlání pomáhat. Věřím, že těch druhých je víc, ale bohužel ti první mívají větší moc a schopnost zblbnout lidi kolem sebe... Kéž bychom se jako lidstvo už jednou poučili... snad k tomu i tato knížka přispěje. Mimochodem, např. e-shop nakladatelství Grada letos po určitou dobu umožňoval přidat knihu zdarma do košíku k určité hodnotě objednávky (využila jsem toho v pravý čas, teď jsou již tituly obměněny). Myslím, že s ohledem na závažnost tématu to byl chválihodný počin!

Buchtičkajani
12.06.2023 5 z 5

Ano, byli mladí a stateční. Smutný, bolestný a přesto čtivý příběh. Podle mě, kdo nezažil, nepochopí. Kniha, která stojí za přečtení, i když vás to bude bolet

harena
16.04.2023 4 z 5

Děti misionářů a diplomatů se vzdělávají ve škole v Číně a pohoda končí, když tam přijdou japonští vojáci a děti se postupně stěhují do internačního tábora. Zajímavé bylo, jak se na život tam a na válku dívá mladá učitelka a jak vše vidí desetiletí dívenka. Nejen pěkné vyprávění, ale i kousek historie, o které moc nevíme.

Knižní novinky (41. týden)

10.10.2021

Kniha Byli jsme mladí a stateční v seznamech

v Právě čtených2x
v dalších seznamech1x