Cílené náhody přehled

Cílené náhody
https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/442128/bmid_cilene-nahody-D3W-442128.jpg 5 22 22

Memoáry česko-anglického publicisty, skladatele a producenta s tolika zážitky, příběhy a náhodami, že musely být cílené. Posuďte sami! Alexander Goldscheider ve svých sedmdesáti letech vzpomíná na dětství a mládí v socialistické Praze, na mámu herečku, tátu novináře a jejich pracovní prostředí, na spletité osudy ruských prarodičů, emigrantů z Kavkazu a Petrohradu, na tragický úděl tátovy rodiny a desítek Goldscheiderů, kteří nepřežili holocaust, na hledání vlastní identity a poznávání světa kulminující životem v New Yorku a dramatickým návratem do Prahy v roce 1969. Úsměvné hořkosladké příběhy, které publikuje na Facebooku, mají už řadu let mnoho příznivců. Ti se teď konečně dočkají jejich knižní podoby.... celý text

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Cílené náhody. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (21)

jirina4159
24.01.2024 5 z 5

Jsem jedna ze čtenářek vyprávění na facebooku a tak se mi líbily že jsem si chtěla koupit i knihu, moc se mi to nedařilo není k dostání všude a když se mi podařilo ji koupit přečetla jsem velice brzo protože "cílené náhody" byly opravdu jakoby stály v řadě a čekaly až se stanou. Navíc si z televize pamatuji tátu pana Goldscheidra ( dost v knize popisuje jeho aktivity ) a jméno jeho mámy bylo také známé já si je zapamatovala a zaujalo protože tady je v té době dost nezvykle se psalo nepřechýlené. Líbí se mi upřímnost s jakou jsou jednotlivé zážitky popisovány navíc i autorův bohatý slovník. Jednoznačně bych knihu doporučila k přečtení.

Andyska007
03.12.2022 4 z 5

Autor má nejen bohatý, zajímavý, ne vždy lehký život. Umí o něm i poutavě psát.


honajz
26.02.2021 2 z 5

Jako já nevím. Nejspíše tu budu za černou vránu a ignoranta, ale buď si, zas tak odvázaný z té knížky stejně nejsem. Tématem trochu podobné jsou Lustigovy vzpomínky na Otu Pavla, a tam mi to člověčenství a možnost vcítění se nechybělo - třeba u popisu toho telefonátu do Izraele, kde mu jen zazpívali písničku (i když i tam jsem měl výhrady)... Ale tady to na mne žel působí hodně často jako takové chvástání se, koho autor znal, jak položil Vláčilovi nepříjemnou otázku, na niž nedostal odpověď, jak se o maminku ucházel Luděk Kopřiva atd., atd., ale mně v tom nějaké to člověčenství chybělo. Ano, oceňuji zajímavé drby z prostředí tehdejšího divadla a částečně filmu, ale nějak mi tam chybí, co ta rodina dělala jinak? Otec jako žid praktikoval, nebo ne? O židovství tam vlastně nakonec nic není, což mne hodně zklamalo. Matka byla vychovaná pravoslavně, a opět jsem se nic dalšího nedozvěděl, jestli ji to nějak oslovilo, nebo ne, nic. Navázali posléze vztahy s babičky a dědečky? Jak probíhal všední den bez divadla a filmu? Navíc mi přišlo hodně zvláštní, jak chválí různé lidi, ale přitom je bokem vlastně hodně shazuje (třeba u toho Luďka Kopřivy je to markantní - snaží se ho glorifikovat, ale mezi řádky čteme, jaký to byl proutník, hysterik a v podstatě neoblíbený šíbr, ale tohle nijak blíž rozebráno není). Také mi přijde, že kniha nemá žádnou koncepci, skáče se zde z tématu na téma, mezi různými roky, což také moc nesvědčí. Popravdě jsem si kolikrát říkal, že podobnou knížku by mohl sepsat kdokoliv - neuspořádané vzpomínky na lidi ze svého mládí, pár historek, včetně veselých, by se určitě také našlo, jen pravda by to asi nikdo nevydal, protože by dotyčný znal třeba jen Frantu Kocourka a Rudu Kovandu a dědeček by zemřel v koncentráku jakožto katolický kněz, a to zas takové terno pro vydavatele uznejte není.

všechny komentáře

Související novinky (1)

Knižní novinky (31. týden)

25.07.2020


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Cílené náhody v seznamech

v Právě čtených1x
v Přečtených25x
ve Čtenářské výzvě2x
v Doporučených4x
v Knihotéce34x
v Chystám se číst28x
v Chci si koupit8x