Colonel Toby přehled

Colonel Toby https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/180594/bmid_colonel-toby-x8W-180594.jpg 4 5 5

Českoslovenští hrdinové modrého nebe svými bohatýrskými činy zůstanou natrvalo v našem povědomí, protože jako první se zbraní v ruce vystoupili proti nacistickým okupantům a jejich vazalům. Z dlouhé bolestné cesty, na niž se před nimi vydala generace čs.legionářův Rusku, Francii a Itálii, se mohli vrátit teprve v srpnu 1945. To ale na jejich slávě neubralo, ba spíše naopak. Věrni přísaze odcházeli z vlasti, aby bojovali za svrchovanou Československou republiku v předmnichovských hranicích. To byl jejich cíl. Připomínaly jim to i nášivky CZECHOSLOVAKIA na modravých uniformách RAF. Dva a půl roku poté muselo několik set čs. letců opět opustit svou zem kvůli možnému novému pronásledování. S pevným rozhodnutím napomáhat ve svobodném světě tomu, aby se jednou celé Československo – opět svrchované a demokratické – znovu zaskvělo tak, jak je znala ctil před Mnichovem celý mírumilovný svět. Každý z těchto emigrantů budoval existenci podle svých možností. Někteří ještě pár let létali v uniformách RAF na proudových strojích, jiní se zapojili do výzvědné činnosti proti komunistické Praze. Další by mohli podat svědectví o dramatech posádek z dob korejské války nebo provozování ,leteckého mostu" do vzdušného prostoru svobodného Berlína. Jinde se z úspěšného stíhače 313. čs. perutě stal lovec a prospektor hledající zlato, na málo přístupných tocích severozápadu Kanady. Úspěšný kapitán wellingtonu se dostal do východní. Afriky, založil si tam koželužnu, vydělávala prodával kůže ulovených zeber, buvolů, antilop, gepardů a lvů. Jeho někdejší velitel perutě, nositel nejvyšších britských vyznamenání, se usídlil v zemi protinožců. Další, první nositel záslužného leteckého kříže (DF('), se stal technickým poradcem společnosti PAWA. Hrdina tohoto příběhu se ocitl na dvoře etiopského císaře, potomka bájného krále Šalomouna a královny ze Sáby. Haile Selassie I. počátkem května 1949 pro něho a jeho rodinu poslal na londýnské letiště vlastní letoun... Stránky této knihy přinášejí životní příběh jednoho z těch statečných, jimž Velká Británie a celá svobodná Evropa slovy Winstona Churchilla „ještě mnoho dluží".... celý text

Literatura naučná Historie
Vydáno: , Naše vojsko

Colonel Toby - Na dvoře krále králů

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Colonel Toby. Přihlašte se a napište ho.

mot33
16.01.2021 2 z 5

Taková nevím co na to říct stále kniha někam odbočuje vysvětluje vrací se.Špatně se to čte.Dvě hvězdy za poslední část za to jak bylv Etiopii.

Drevak
29.10.2013 5 z 5

Vzhledem k tomu, že se sám zajímám o historii Etiopie a to ze všech možných úhlů pohledu, tato kniha mi přišla jako velice zajímavá. Stejně jako například starší Kapuczinskeho kniha "Na dvoře krále králů". Rozhodně doporučuji

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Colonel Toby v seznamech

v Právě čtených1x