Confiteor I.–III. přehled

Confiteor I.–III.
https://www.databazeknih.cz/img/books/90_/90874/bmid_confiteor-i-iii-btj-90874.png 4 21 21

Macharova první sbírka, jejíž titul ironicky naráží na konfesi, náboženské vyznání víry, je věnována J. Arbesovi, spisovateii, který prý autora přesvědčil tom, že básnické svědectví o vlastním nitru o sobě samém jako člověku stojí za to vydat na veřejnost. Skládá se ze tří žánrově odlišných oddílů, přičemž obsahuje hlavně subjektivní lyriku.... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Confiteor I.–III.. Přihlašte se a napište ho.

nevermore3
17.11.2022 5 z 5

Byl jsem neskonale překvapen Macharovou tíživou výpovědí. To je mistr depky. Confiteor I. od okouzlení, přes vztah, až po skutečně hořké milostné verše. Až jsem se divil.

Elegie:
"Tak šinu žitím se vln nudy pod přívalem,
jak živá mrtvola, kam ony zakývnou,
a prázdnou radostí i se svým starým žalem
jest mi ten všední svět jen rakví protivnou..."

Confiteor II Skvělá "Po smrti", kdy Machar slyší obžalobu na svůj život z úst žen, které měl a zejména báseň "Aspostrofa":

"Ne rád vás nemám, Ač jsem touhou
k vám hnán jak větrem bludný list,
den bez vás věčnostími dlouhou-
však zře vás-cítím nenávist.
...
Znám propast pod příkrých skal svahem-
tam rád bych jednu hlavu vmet...
a zachvěl se a výskl blahem-
pak v děsném stesku za ní slet!"

Takto bych mohl citovat znamenité úryvky ještě dlouho, raději doporučím celou sbírku... Za Confiteor III.: Sloky polemické, První akt dramatu, Hvězdám nebo Smutný večer.

Nemůžu jinak než dát plný počet. Confiteor nemůže zestárnout.

Hyaenodon
27.12.2019 4 z 5

Poezii moc nemusím. K této sbírce jsem se po letech vrátil a stále mě dokázala pobavit svou aktuálností. Plánuji si občerstvit i další Macharova díla, tak jsem zvědav, zda si zopakuji prvotní nadšení.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Confiteor I.–III. v seznamech

v dalších seznamech1x