Dokořán přehled

Dokořán
https://www.databazeknih.cz/img/books/74_/74215/mid_dokoran-X0b-74215.jpg 4 47 47

František Halas byl autor meditativní a společenské poezie, jeden z nejvýraznějších představitelů české poezie 30. a 40. let dvacátého století. Sbírka Dokořán z roku 1936 bývá označována za nejpůsobivějších básnickou reakci na nástup fašismu. Halasův osobitý verš je většinou přerývaný, rytmicky nepravidelný a zvukově výrazný. Verše nejsou libozvučné, často jsou násilně přerušené, plné neologismů, mívají neobvyklou větnou skladbu. Halas byl také mistrem v práci s hovorovou i obecnou češtinou a často využíval biblických přirovnání a metafor. Kniha vychází k příležitosti desátého výročí založení nakladatelství Dokořán.... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Dokořán. Přihlašte se a napište ho.

Nové komentáře (7)

Bytost na cestě
22.04.2023 4 z 5

Básně jsou moc hezké, ale styl psaní mě trochu vytáčel, hlavně, že je to psané bez čárek, to mě na tom štvalo nejvíc :D Jinak pěkné a ráda si jí nechám v knihovně mezi další poezií :)

leny.wood
05.10.2020

Je to marné, nedokážu v tom najít to, o čem se píše, že ve sbírce je. Pro dobro poezie by už po mně ve škole další neměli chtít.

Monika1717
21.09.2020 5 z 5

Poezii moc nemusím. Někdy ale udělám výjimku a přečtu si Máchu, Hálka, Dyka, Halase, Nezvala a samozřejmě Seiferta.

Znáte tuhle?
Jak peníz tiše položený slepci
jsi tu, můj podzime.
Jak peníz tiše položený slepci
jste tu, vy dny mé.

Ty krásná větrnosti čistá
mi v dýmu natí dětství vracíš zpět
a zase žádostiv se vracím v stará místa
svou lásku povědět.

Chudobě své a lidské bídě,
že navždy jsem jen s ní,
podzime, ve své tesklivině,
jen na mě dolehni.

Jak peníz tiše položený slepci,
jsi tu, můj podzime.
Jak peníz tiše položený slepci,
jste tu, vy dny mé.

Krásné verše, pamatuji si je 40 let. Ale jedna sloka chybí.

Nové eknihy zdarma (duben)

08.04.2020

Kniha Dokořán v seznamech