Dům spánku přehled

Dům spánku
https://www.databazeknih.cz/img/books/63_/6323/bmid_dum-spanku-iZD-6323.png 4 138 138

Ashdown, ponuře krásné sídlo na mořském útesu, dříve studentská ubytovna, později soukromá klinika pro pacienty s poruchami spánku. A právě zde se ve dvou časových obdobích prolínají osudy několika osob: studentů Sáry a Roberta, ředitele kliniky doktora Duddena a filmového kritika Terryho. Pobyt na opuštěném místě s bludišti chodeb a tajemným sklepením každého nějak poznamenal. Sára trpí narkolepsií, nedokáže rozlišovat mezi snem a skutečností. Robert hledá svou identitu, podobně jako Terry pátrá po ztraceném filmu Salvatora Orteseho. Poněkud vyšinutý lékař pak vede svůj osobní boj se světem… Autor mistrně mísí komično s tragičnem, patos s fraškou, napětí s uvolněním – román funguje jako puzzle: téměř nepozorovatelně graduje děj a všechny drobné souvislosti, jen zdánlivě malicherné, zapadají přesně do sebe.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

The House of Sleep , 1997

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Dům spánku. Přihlašte se a napište ho.

Atuin
08.06.2024 5 z 5

Mě se to tedy obrovsky líbilo, četla jsem od autora Pár trotlů ale tohle mi přišlo po všech stránkách zajímavější, výraznější a osobitější.

los
10.04.2023 4 z 5

hned po prvních odstavcích mi Coeův styl připomněl Fowlese - a Nagyův doslov mi dostatečně načechral ješitnost, když mi tuto reminiscenci potvrdil - čtenáře čeká postmoderní bludiště nečekaných kombinací a zasíťování dějových linek, které ironizují tradiční vyprávěcí postupy a dovádějí ad absurdum, někdy až ad parodiam typická žánrová schémata, motivy a charaktery (nejvíc jsem se bavil asi v pokusném sklepě doktora Duddena); každé jméno, téma i obraz skrývá nějakou narážku nebo klíč k další interpretaci a celý text je vlastně vysoce sofistikovanou hrou pro čtenáře i se čtenářem, metatextovost a intertextovost jsou tu čitatelem a jmenovatelem (např. skvělý vtip s přečíslováním odkazů ve vloženém článku):

prostě dekonstruované důkladně protřepeme, nemícháme, nýbrž znovu poskládáme

mimochodem: znamenitě zvolená ilustrace na obálce

Crimble
03.04.2023 5 z 5

Opravdu hodně zábavná kniha, občas mrazivá, občas hodně vtipná. Děj plný důmyslných nečekaných propojení a zvratů.
(Pravda je, že někdy až moc "vyšpekulované", ale nakonec jsem hvězdičku neubral.)

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Dům spánku v seznamech

v Právě čtených1x
v dalších seznamech2x

anglická literatura psychiatrie spánek psychologické příběhy

Jonathan Coe
britská, 1961