Duše má být vždy dokořán přehled

Duše má být vždy dokořán
https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/356437/bmid_duse-ma-byt-vzdy-dokoran-jpE-356437.jpg 4 44 44

Emily Dickinsonová (10.prosince 1830 - 15. května 1886) byla americká básnířka narozená ve městě Amherst v Massachusetts. Kromě studií a výjimečných cest prakticky neopouštěla rodné město a později v životě přestala vycházet z rodinného domu i svého pokoje. S přáteli udržovala kontakt téměř výhradně skrze korespondenci a díky své zálibě v nošení pouze bílých šatů a neochotě vytvářet společenské vazby si ve městě získala pověst výstředního blázna. Její introvertní povaha ji však vedla ke psaní poezie a její dílo - z drtivé většiny nalezené až po autorčině smrti - čítá téměř 1800 básní. Pouze minimum z nich bylo publikováno za jejího života, a to vždy upravené vydavatelem, aby se text přiblížil dobovým poetickým normám. V nezměněné podobě začalo její dílo vycházet až ve 20. století, kdy se jí také s nástupem modernistické poezie začalo díky jejímu netradičnímu stylu dostávat zaslouženého uznání.... celý text

Literatura světová Poezie
Vydáno: , Garamond

The Complete Poems of Emily Dickens , 1984

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Duše má být vždy dokořán. Přihlašte se a napište ho.

IreneP
01.04.2022 4 z 5

Pár básní jsem si našla v originále, ale oslovily mě i v překladu. A mám tam 5 opravdu oblíbených. Moje první setkání s Emily Dickinson bylo moc fajn.

DracoMalfoy
19.10.2020 4 z 5

Krásné básně. Mám autorčinu tvorbu ráda, všechny dílečka jsou zajímavou četbou.

Devorah
01.09.2020 4 z 5

Ach Emily…….teď tu jen sedím a doslova si užívám každičký kousek melancholie, který na mne po přečtení této útlé sbírky padl. Její vnitřní život, myšlenky na smrt, ale i nesmrtelnost, intenzivní city, to vše ke čtenáři promlouvá skrze její básně, stejně jako její duše, jejíž nitro dokázala zakomponovat do svých básní. A to tak skvěle, že má čtenář občas pocit jakoby tam našel i část sebe samého.
Pokud jde o překlad, občas spíš uškodí, proto hvězda dolů, ale i tak je to stále dobře odvedená práce, a kdo jsem já, abych soudila.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Duše má být vždy dokořán v seznamech

v dalších seznamech1x

Emily Dickinson