Eben přehled

Eben
https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/283254/mid_eben-gYp-283254.jpg 5 49 49

Vďaka Kapuścińského knihe Eben pochopíme, akú hodnotu má hrsť ryže, hlt vody, prievan a kúsok tieňatam, kde človek musí denno-denne bojovať o holý život. Eben nie je rozprávaním o neznámej Afrike. Naopak – Afrika v Kapuścińského podaní je čímsi dôverne známym. Kapuściński v Afrike totiž dlhé roky skutočne žil, prenikal do jej podstaty, žil s ľuďmi, žil Afriku. A tak o Afrike dokáže aj rozprávať. „Už od prvých kontaktov ukazovala Európa Afrike svoju najhoršiu tvár, ktorej výsledkom bolo otroctvo, bezbrehé drancovanie prírodných zdrojov a znepriatelenie susedných kráľovstiev. Kapuścińského postrehy nám vysvetľujú úlohu európskych krajín v jednotlivých konfliktoch na čiernom kontinente i príčiny sporov a napätí medzi etnikami. Pomáhajú nám dať do súvislostí udalosti dnešnej migračnej krízy či mnohých nedávnych i súčasných vojen. Eben vysvetľuje pozadie masového zabíjania medzi rwandskými kmeňmi Hutu a Tutsi, ale aj príčiny zrodu nenávisti vo všeobecnosti. Napriek množstvu desivých tém je to úžasné čítanie, pretože len máloktoré texty dokážu aj po rokoch tak vystihnúť dnešnú Afriku, priblížiť majestátnosť prírody, farby a vône krajín i mentalitu a pre nás tajomnú logiku ich obyvateľov, ako Eben Ryszarda Kapuścińského.“... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Eben. Přihlašte se a napište ho.

adorjas
22.05.2023 4 z 5

Ak nejakú knihu od Kapuscinskeho tak prosím túto. Prevedie vás cez rôzne africké štáty, prisahám aj cez také, o ktorých ste nikdy v živote nepočuli a vy si uvedomíte, že o tomto kontinente i svetadiely ste vedeli veľké nič!

Blekmun
30.06.2021 5 z 5

Pútavá osveta ohľadne afrických reálií, jej novodobej histórie a spôsobu myslenia Afričanov (napr. poznámky k vnímaniu času alebo hriechu z pohľadu miestnych tropických klanov).
Okrem opisu dnes už notoricky známych udalostí v Rwande vypichujem ako honorable mentions kapitoly o Zanzibare, Ugande a Libérii. Krásne to bohužiaľ ilustruje, že s vlastnou nezávislosťou dosahovanou postupne v rôznych častiach kontinentu v druhej polovici 20. storočia si tento fascinujúci kus pevniny dodnes nedokáže poradiť a takmer všade sa to zvrhlo.
Kapuściński na 300 stranách navyše dokázal zachytiť esenciu celého kontinentu (ako bolo podo mnou napísané) vplietaním zážitkov z každodenného života domorodcov a autorovho kontaktu s nimi. Výživný vývar, ktorý sa varil 40 rokov. Well done!

newtory
21.12.2018 3 z 5

Afrika, alebo iná planéta. Rozsiahle (obrovské) územie, kde ľudia nežijú, len bývajú. Svetadiel, kam sa sype pomoc zo všetkých kútov sveta a výsledkom je, že jej obyvatelia sú na tom stále horšie...
Niekde sa stala chyba. Kapuściński pozná výborne objekt svojho opisu, ale závery ktoré vyvodzuje zo svojho poznania zaváňajú traumou bývalých kolonizátorov.
Akosi zabúda na niekoľko vecí:
- že vyľudňovanie kontinentu (ktoré sa spomína v súvislosti s otrokárstvom) majú na svedomí predovšetkým moslimskí otrokári, ktorí s otrokmi obchodujú v niektorých častiach Afriky prakticky dodnes
- že islam síce priniesol gramotnosť do Afriky ako prvý, ale bol to len vedľajší produkt (násilného aj nenásilného) šírenia islamu a poroby domorodých nemoslimov a že cenou za to bolo zaostávanie kontinentu za vyspelým svetom
- že moslimský rasizmus je stokrát horší ako tzv. biely, pretože ten vidí menejcennú bytosť v každom domorodcovi, ktorý je len o odtieň tmavší ako on sám.
Preto hodnotím inak ako ostatní, ale nepopieram tým prínos Kapuścińskeho a mimoriadne pútavo spracovaný cestopis, takmer mikro dejiny jedného svetadielu v kocke.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Eben v seznamech

v Právě čtených1x