Farářova dcera přehled

Farářova dcera https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/382160/bmid_fararova-dcera-ja2-382160.jpg 4 171 171

Dorothy, dcera ovdovělého faráře, vede chudý, ale zbožný život – odolává svodům místního chlípníka, za sebemenší zhřešení, byť jen myšlenkou, se bodne špendlíkem. Jednoho dne se probudí po osmidenní ztrátě paměti na ulici a musí se protloukat spolu s vandráky – sbírá chmel, přespává v ubytovnách, nakonec skončí ve vězení pro potulku. Podaří se jí uniknout ze šikmé plochy? Přijme nabídku chlípníka, který jí podává pomocnou ruku? Nalezne její vnitřní kompas ztracený směr? Orwellův druhý, z části experimentální román živě nasvěcuje realitu meziválečné Anglie – bídu, dluhy, nezaměstnanost a hlad, s nimiž se museli běžní lidé každodenně vyrovnávat. Klade si také nelehké otázky o lidském údělu a smyslu pozemského života – dokáže člověk pomocí víry překonat věčné strádání a nespravedlnost?... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Argo

A Clergyman's Daughter , 1935

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Farářova dcera. Přihlašte se a napište ho.

Venda32
24.03.2024 3 z 5

Začátek trošku těžší. Seznámení s nelehkým životem v meziválečné Anglii v jedné malé farnosti, kterou vede farář jenž myšlením zamrzl o desítky let nazpět. Zároveň seznámení s jeho dcerou, která se pod tíhou dosavadní výchovy sebemrskačsky trestá v podstatě za vše. Střih. Dívka se probouzí kdesi mimo domov a bez paměti. Příběh pokračuje jejím protloukáním se žebravým životem. Další část knihy, ve které dívka skončí v Londýně a na několika desítkách stránek jsou útržky hovorů náhodných lidí bych asi úplně oželel. V poslední části se hlavní hrdinka dostane na místo učitelky. Tady se tlakem místní společnosti meni její chovají a asi i povaha. Nakonec se dostane zpět do rodného města.
Chybí mi vysvětlení toho, co se s dívkou stalo v době, kdy ztratila paměť a ocitla se mimo domov.

mgeisselreiter
05.09.2023 4 z 5

Poučné a trochu i zábavné, o něco víc smutné zobrazení Anglie v pohledu chudých vrstev v první třetině 20. století. Až na poslední část, ve které autor příliš otevřeně a možná i suchopárně shrnoval, co v životě čeká a nečeká ubohou farářovu dceru, se četlo dobře a bavil jsem se. 70-75%, 5. 9. 2023.

vvikingg
03.05.2023 4 z 5

Vykreslení života v Anglii mezi druhou světovou válkou a zajímavý příběh dívky, která ztratila pamět až se ocitla mezi spodinou a postupně navrací do společnosti i nazpět k otci, docela smutné čtení

Knižní novinky (51. týden)

16.12.2018

Kniha Farářova dcera v seznamech