Hledači pokladů a jiné příběhy přehled

Hledači pokladů a jiné příběhy
https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/54354/bmid_hledaci-pokladu-a-jine-pribehy-hz0-54354.jpg 4 11 11

Výbor povídek prvního (časově) amerického spisovatele, jenž si zasluhuje tohoto jména a který r. 1822 navštívil Prahu a byl do češtiny záhy překládán, je seskupen do dvou oddílů po pěti povídkách. První oddíl Novely obsahuje prózy –⁠ Legenda o Spícím luhu; Rip van Winkle; Tlustý gentleman; Andulka Delarbrová; Příšerný ženich. V druhém pod titulem Hledači pokladů jsou prózy: Pekelná vrata; Pirát Kid; Ďábel a Tom Walker; Wolfert Weber aneb Zlaté sny; Dobrodružství černého rybáře. Jedno z nejznámějších je vyprávění o Rip van Winkle, který v legendárním příběhu prospal dvacet let a opět se šťastně navrátil do změněné rodné vsi, kde již nežila jeho svárlivá žena, kterou byl „trojnásobně požehnán“. Předmluvu napsal Zdeněk Vančura.... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Hledači pokladů a jiné příběhy. Přihlašte se a napište ho.

Knišíl
14.09.2021 3 z 5

Irvingova Legenda o Spícím luhu je mistrovskou povídkou, kterou si ještě rád někdy přečtu a snad se i podívám na filmové zpracování, které mě prozatím tajemným způsobem míjelo. Další povídka Rip van Winkle je též velice zajímá a nakonec i humorná povídka Tlustý gentleman se dle mě řadí k tomu lepšímu z této sbírky. Druhá polovice povídek (nazvaná Hledači pokladů) mě však již tolik nezaujala, čím to nevím, možná na mě cyklus povídek působil mírně repetitivně. Jak název napovídá, jedná se o povídky, které na sebe lehce navazují tématem hledání pokladů a také některými postavami případně vypravěčem. Rozmanitost první poloviny sbírky zde byla smrštěna na jedno téma, což je dle mě ten důvod, proč hodnotím tak, jak hodnotím.

eraserhead
11.06.2021 4 z 5

Ohó. pro mě zcela nečekaně objevná kniha. Objevná v tom, že k mému překvapení minimálně půlka novel zabíhá do strašidelné, ba přímo až horrorové atmosféry. Opravdu milé překvapení. Úvodní LEGENDA O SPÍCÍM LUHU, předloha Burtonova horroru Ospalá díra, tajemně napínavý RIP VAN WINKLE, duchařsky dobrodružný blok částečně pirátských příběhů HLEDAČI POKLADŮ. Irving z dnešní ho pohledu občas zabíhá do nezajímavých vod, ale většinou, celkově a obecně bylo radost tuto knihu číst. 3.5*

qydko
22.01.2018 4 z 5

Moc mě lákalo přečíst si předlohu, která inspirovala můj oblíbený film Ospalá díra. Překvapilo mě, jak jsou povídky ještě po takové době "čitelné".

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Hledači pokladů a jiné příběhy v seznamech